Jump to content

TANRI veya YANILGISI

Recommended Posts

(Bakara 13)

''Onlara, “İnsanların inandıkları gibi siz de inanın” denildiğinde ise, “Biz de akılsızlar gibi iman mı edelim?” derler. İyi bilin ki, asıl akılsızlar kendileridir, fakat bilmezler''

Amanin o ne? Şoklardayım. Bu mu yani?
Sitelerde Paylaş
  • İleti 2,4k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden ben müslüman bir toplumda doğdum berikisi gayrimüslüm?

Bir gayrimüslüm nasıl islam olmakla sorumluysa bir müslüman da gercek islamı bulmakla sorumlu...

Müslümanın gercek islamı bulmasının tek yolu merkeze Kuranı almasıyla olur..Aksi takdirde bir cok gelenek ve tabu din zannedilecektir..Ve bunun sorumsuzlugu kabul edılemezdir...Olayın geneli incelendiğinde bir müslümanın sorumlulugunun kesinlikle gayrımuslumun sorumlulugundan az olmadıgı yönündedir...

Basitce bir örnek verirsek;Evde eskiyen eşyaların fakir fukaraya verilme olayı var...Ve genellikle Allah rızası için verildiği söylenir...Ama Kuranda cok net ifade edildiği gibi verilen o eski şeylerden bir hayır umulmaması gerektıgı yönündedir....

"Ey iman edenler, kazandıklarınızın iyi olanından ve sizin için yerden bitirdiklerimizden infak edin. Kendinizin göz yummadan alamayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki, şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, övülmeye layık olandır." (Bakara Suresi, 267)

"Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir." (Ali İmran Suresi, 92)

Kuran bütünsel incelendiğinde öyle müslümanım demekle işin bitmediği asıl o zaman başladığı yönündedir :D

Sitelerde Paylaş

(Bakara Suresi 263)

''Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur.''

(Bakara Suresi 264)

''Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı hâlde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.''

Sitelerde Paylaş

Kendi actigin konuyu kirletiyorsun ;)

YÂSÎN - 40 Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler.

Günes aya yetisiyor ve geciyor!!! Dünyadan bakarsak!

Uzaydan bakarak böyle bir söz söylemekde cok anlamsiz oluyor!

"Kiraz cekirdeginin icinden fil cikmaz" gibi.

Ayet, yanlis mi ne?

Sitelerde Paylaş

Kendi actigin konuyu kirletiyorsun ;)

YÂSÎN - 40 Ne güneş aya erişebilir, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yüzmektedirler.

Günes aya yetisiyor ve geciyor!!! Dünyadan bakarsak!

Uzaydan bakarak böyle bir söz söylemekde cok anlamsiz oluyor!

"Kiraz cekirdeginin icinden fil cikmaz" gibi.

Ayet, yanlis mi ne?

Harika bi cümle! Muhtesem bi derinlik ve bilgelik. Zaten uzaydan bakan biri ancak böyle bir cümle kurardi. Beyler birakin günes mi, ay mi hurafe hikayelerini, onlar yörüngelerin de hareket halinde cisimler. Ama asil can alicisi. Yörüngelerin de hareket eder hal bilgisidir. Dünyamerkezci Protolemeuscu sapkin bilimsel tezi kökten bitirmekte. Buna benzer baska ayetler de günes merkezcilik bariz bellidir. Tabi uzaydan bakacak olursak… :D Kurandaki günesmerkezcilik, bilimsellik üzerine makale yazmis bir Isvicreli Astro Fizik Profundan bunlari ilk duymustum. Ayetin savundugu fikir bilimsel olarak yanlis degil.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

The Selfish Gene kitabında hepsi ayrıntılı olarak yazıyor. Bilimin bu sorulara cevapsız kaldığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

Hiçbir molekül can vermek için uğraşmadı. Bir sürü molekül zaten vardı. Bu potansiyele sahip olanlar aralarından seçildi.

Kendini eşleyen bir ilkel gen oluşunca mutasyonlar sürekli yeni genetik bilgi biriktirdi, bilgiyi çıkaran mutasyon seçildi.

Mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon, mutasyon seleksiyon özgün proteinler çıkanakadar milyonlarca yıl devamlı denendi.

Bir şekilde diğerlerine göre daha hızlı üreme şansı kazanan eşleyici kendi sayısını oransal olarak artırıyordu.

Her seferinde kendini en hızlı eşleyen, koruyucu zarlar içie hapsolup korunan eşleyiciler(genler) bizi bugünlere getirdi.

Yağmur senin için yağmıyor. 4.3 milyar yıldır Dünya'da devamlı yağmur yağıyor. Yaşayan canlı yokken de yağıyordu

Senin imzayi Nothing in biology makes sense except in the light of evolution. okuyupta imandan cikmayan biyolog icin nasil bir tanimlama yapmak gerekir ?

Sitelerde Paylaş

Akıllı biyolog :D

Akilli tasarima inanan Akilli biyolog. Kendi icinde tutarli gorunuyor.

Dinden cikan bir ateistin tekrar dine veya baska bir dine girmesi neredeyse imkansizdir. Sihirbaz gosterilerini hayretlerle seyredip yillarca gercek sanan birisine illuzyonun hile oldugunu acik olarak gosterdikten sonratekrar Ayni gosterileri inandirarak seyrettiremezsiniz.

Yanindaki hayretle ibretle bakan seyircilere de "ucmuyor o , ben biliyorum ip var kekliyorlar sizi" demesi kadar dogal birsey de yok.

Sitelerde Paylaş

Akilli tasarima inanan Akilli biyolog. Kendi icinde tutarli gorunuyor.

Dinden cikan bir ateistin tekrar dine veya baska bir dine girmesi neredeyse imkansizdir. Sihirbaz gosterilerini hayretlerle seyredip yillarca gercek sanan birisine illuzyonun hile oldugunu acik olarak gosterdikten sonratekrar Ayni gosterileri inandirarak seyrettiremezsiniz.

Yanindaki hayretle ibretle bakan seyircilere de "ucmuyor o , ben biliyorum ip var kekliyorlar sizi" demesi kadar dogal birsey de yok.

evet doğru söylüyorsun müslümanlık dininden çıkan biri terkar dine dönmesi veya başka bir dini kabul etmesi hemen hemen imkansızdır.. eee müslümanlıktan çıkıp başka dine girenler var diyeceksin onlar zaten müslümankende sadece ismen müslümandı günah sevap ayırt etmiyordu eskiden dininin ismi islamdı şimdi hristyan bu kaideyi bozmaz çünkü o zaten araştırarak ve kabul ederek müslümanda olmamıştır.. müslümanlık dininden çıkınca birdaha ölene kadar inançsız kalırsın sebebi yağ bozuldumu zehir olur bir daha yağ özelliği taşımaz bunun içinde müslümanlık dininden çıkanlar toplum için tam bir tehlikedir çünkü yağ bozulmuş zehir olmuştur hiç müslümanlıkla tanışmayanlar toplumda birşekilde yaşayabilecek kabilyette ve ayak uydurabilecek kabilyetteyken senin gibi müslümanlıktan çıkanlar bir daha ne birşeye inanırlar nede birşeye inanırlar..

Sitelerde Paylaş

nefsine uymayı şeytanın peşinde gitmeyi uyanma ve akıllılanma olarak görüyorsun.. dün müslümandım bugün değilim diyorsun ne değiştide müslümanlıktan çıktın.. eskiden yaratıcı vardı da şimdimi yok.. ölüm öldü de bizim haberimiz mi yok..

Sitelerde Paylaş

nefsine uymayı şeytanın peşinde gitmeyi uyanma ve akıllılanma olarak görüyorsun.. dün müslümandım bugün değilim diyorsun ne değiştide müslümanlıktan çıktın.. eskiden yaratıcı vardı da şimdimi yok.. ölüm öldü de bizim haberimiz mi yok..

Sevgili Kardesim,

Ben buradaki bircok ateist gibi din yalan olsada karsi degilim. Egitim seviyesi ve hayat kosullari kotu olan toplum icin gereklidir bile bence. Simdi topyekun Turkiye nufusunun dinden ciktigini dusunun. NE olur? Bir kac baslikta deginildigi gibi muslumanlarin cogunlugu "Allah din olmazsa neyapardin?" sorusuna pek ic acici cevap vermiyorlar, bu durumda Allah korkusu olmazsa suc orani cok artar : bkz: http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54596

ve http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54578

Yani bu insanlarin dinin yerine koyacaklari baska bir degerleri, ahlak kavramlari yok. Ote yandan din istirmarcilarina birsekilde dur demek de lazim tabi.

Dini kullananlarin %99 u inanmiyor bence zaten (cemaat liderleri, taninmis hocalar, dindar beyaz partiler.. vs cogu ateist yada non-muslim)

Egitim şart.

Sitelerde Paylaş

yillarca can ciger oldugum dostlarimin ve en yakinlarimin dindar musluman oldugunu dusununce. BEn onlari hala ayni oranda seviyorum hatta daha fazlasi diger dinlerden olanlara da onyargili bakmiyorum artik. Ama sen dusun en yakinin da olsa dinden cikarsa sevemezsin hatta oldurmen gerek fanatiksen (Islamin hukmu)

Belki istisnayim, bati ulkesinde pek musluman bulunmayan bir mahallede yasiyorum. Benim esimde Annemde namaz kilar, dindardir cocugum da Kuran kursuna ve arapca ogrenmeye devam ediyor, ilerde zaten anlar kendi karar verir. kurs cok uzakta olsada goturuyorum. Zaten gecen arapca anlamaya basladigi icin bana soruyordu "Bu ebu lehebe niye kufredip duruyorz kuran da?" diye. Cevab Veremedim.

Soyledigim gibi bu yazdiklarimi yasli kendi halinde musluman olan insanlara dinin yalan oldugunu soylemeliyiz diye yazmadim, Kapasiteli egitimli genc insanlari uyarmak gerek. Birisi anneme ateism anlatmaya kalksa ben dini savunurdum, hayatinin bosa gittigini niye ogrensinki, mutlu bir sekilde emeklilgini yasasin. Boyle tatli yalanlar da hayatta gerekli bazen.

Kiz arkadasi veya Hanimi olupta yalan soylemeyen Erkek varmi Allasen?

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

(Hac Suresi 73.ayet)

''Ey insanlar! Size bir örnek verildi. Şimdi ona iyi kulak verin. Sizin Allah’tan başka taptıklarınız bir sinek dahi yaratamazlar, hepsi bunun için toplansalar bile. Eğer sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, istenen de.''

Yaratma iki ayrı bölümden oluşur

1-Parçaları birleştirme(inşa)

2-Yoktan var etme(ibda)

1. maddeye göre insanın cüzi yaratıcılıgı vardır diyebiliriz.

2.madde de ki yaratma (yoktan var etme) sadece Allah a aittir...

Bu yüzden bu ayette Kuranda ki meydan okumalardan biridir...

Bir sineğin yaratılması için evvela parçaların birleştirilmesi(atomlarının bir araya getirilimesi) sonrasında da onu canlandırmak(görme,işitme vs vs gibi daha önce olmayan ve maddenın özelliği olmayan özelliklerin yoktan ona verilmesi.)

Tesaduf seceneği inşa için söz konusu olabilir( parçaların bir ararya gelmesi durumunda)

Örneğin bir insanın proteininin oluşması için gerekli olan aminoasit diziliminin olasılık hesabı yapılabilir...(tek bir albuminin tesadufen oluşması içinb bile mevcut evren zamanı yeterli değil ayrıca)

Ama daha önemlisi ve sürekli gözardı edilen o parcanın canlanması olayıdır ve bu olasılıklarla acıklanamaz.İşte burda tesaduften bahsetmek mumkun değildir.

''Bir sinek yaratamazsınız'' meydan okuması göz ardı edilemiyecek kadar sarsıcıdır... -_- -_-

tarihinde doctorr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Canlilari olusturan elementlerin hepsi bir kazanin icine atilsa acaba hangi canli olusur?

Tabi allahinda elinde bir kepce ile bu kazanin icindekileri durmadan karistirmasi gerekmektedir. Kazandan bir sinek cikar mi?

Acaba kac milyon yil kazanin basinda elinde kepce ile durup karistirmistir?

Bir milyar yil?

Hala bir sey cikmadi? 10 milyar yil olabilir mi?

O zaman kazan eger bir gezegen ise basinda bekleyip karistirmaya devam etmektedir...Usta ahcinin mükemmel is-as cikartmakta oldugu söylenmekte ya...

Kepce nerde? Kepceyi gören var mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...