Jump to content

Neredensiniz?

Recommended Posts

Ne diyorsun, Alman marketlerinde dondurulmuş ve kesilmiş hazır döner kebap etleri bile var. Hatta bir keresinde pakette çiğ köfte gördüm çıldırdım bu da mı oldu diye :) Lahmacun bile pizza gibi kutularda dondurulmuş vaziyette hazır var. Fırına koy ısıt ye, ham ham. Yemek konusunda hiç sorun olmaz yani :)

Ayrıca güzel düşüncen için çok teşekkür ederim. Umarım bir gün yüz yüze de tanışırız.

Apropos donner!

Geçenlerde bir tv programı izliyordum, zengin bir alman ailesinin günlük hayatını falan kameraya alıyorlardı. 2 tane okul çağında küçük kızları vardı ailenin ve kızları için bir parti hazırlıyorlardı. Çiftliklerinin bahçesine sırf parti için döner makinesi getirmişlerdi. Yani bu döner denilen hede almanların tüm tabakaları tarafından benimsenmekte :lol:

Bu arada, olursa(ki umarım olur) seneye TU Berlin'deyim. Sanırım siz de Berlinersiniz :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne diyorsun, Alman marketlerinde dondurulmuş ve kesilmiş hazır döner kebap etleri bile var. Hatta bir keresinde pakette çiğ köfte gördüm çıldırdım bu da mı oldu diye :) Lahmacun bile pizza gibi kutularda dondurulmuş vaziyette hazır var. Fırına koy ısıt ye, ham ham. Yemek konusunda hiç sorun olmaz yani :)

Ayrıca güzel düşüncen için çok teşekkür ederim. Umarım bir gün yüz yüze de tanışırız.

Evet,bir de alman etleri güzeldir burada etsiz et üretiyolar biz de onu döner diye yiyoz :D Oradaki dönerler kimbilir ne güzeldir,ah ah :D

Ben de teşekkür ederim :)

Sitelerde Paylaş

Apropos donner!

Geçenlerde bir tv programı izliyordum, zengin bir alman ailesinin günlük hayatını falan kameraya alıyorlardı. 2 tane okul çağında küçük kızları vardı ailenin ve kızları için bir parti hazırlıyorlardı. Çiftliklerinin bahçesine sırf parti için döner makinesi getirmişlerdi. Yani bu döner denilen hede almanların tüm tabakaları tarafından benimsenmekte :lol:

Bu arada, olursa(ki umarım olur) seneye TU Berlin'deyim. Sanırım siz de Berlinersiniz :)

Ha ha ha bu kadar mı abartmışlar yok hayır artık, bahçede döner kebap partisi oh oh :) :) :)

Evet, Berlin'deyim. Gelirseniz haber verin Berlin'i gösterip tanıtayım. TU'sa iki semester Makine mühendisliği okumuştum. Siz ne okumayı planlıyorsunuz? Yalnızlık çekmezsiniz. Belki de daha önce Berlin'i tanıyorsunuzdur bilemeyeceğim ama beraber takılırız boş olduğunuz günlerde.

Sitelerde Paylaş

Ha ha ha bu kadar mı abartmışlar yok hayır artık, bahçede döner kebap partisi oh oh :) :) :)

Evet, Berlin'deyim. Gelirseniz haber verin Berlin'i gösterip tanıtayım. TU'sa iki semester Makine mühendisliği okumuştum. Siz ne okumayı planlıyorsunuz? Yalnızlık çekmezsiniz. Belki de daha önce Berlin'i tanıyorsunuzdur bilemeyeceğim ama beraber takılırız boş olduğunuz günlerde.

Sırf parti için markete gidip 10 bin euroluk mal alan bir aileydi. Aldıkları malları da helikopter ile getirmişlerdi. Garajlarında 200 bin 300 bin euroluk arabaları vesaire vardı. Yani bu derece zengin bir aileydi. Kızlarını da özel bir okula gönderiyorlardı, ufacık kızlar çatır çatır da ingilizce konuşuyorlardı. Kızların okul arkadaşları ve onların aileleri vesaire de gelmişti. Hepsi oturup eğlene eğlene döner kesip yemişlerdi. Baya ilgimi çekmişti. Keywordleri bulabilsem aslında youtube aramasıyla bulup yollarım da uçtu gitti kafadan : ))

Ben de mimarlık okumayı planlıyorum. İletişimde kalalım geldiğimde mutlaka görüşürüz.

Sitelerde Paylaş

Şu an Müslümanların anlattığı o meşhur İslami huzuru yaşıyorum Ateist canlarla :)

Tebliğ yok, misyonerlik yok, cami hoparlörü yok, tangur tungur çalan kilise çanı yok, cami için para toplayan yok, ramazan yok, sokakta çıplak diye heykel tahrip eden yok, kıçın açık gezdiğin için sana yan yan bakan yok, parkta güneşlenirken üstünü çıkaran çıplak bayanlara sataşan yok, banklarda öpüşmek isteyen gençleri ayıplayan yok, karı kocalar el ele yan yan gezebiliyor, birbirlerine sarılabiliyorlar, çocuklar kuran kurslarına zorla götürülmüyor ve beyinleri bilmedikleri Arapça'yla veya Latince'yle yıkanmıyor, onun yerine oyun oynuyor ikinci bir yabancı dil öğreniyorlar, travestilere, eşcinsellere karışan hakaret eden yok, seksi görünüyorsun diye sana taciz eden, otobüste bayanları sıkıştırıp üreme organını sürten yok, seni Afganistan'da, Filistin'de cihat etmeye savaşa gitmeye çağıran yok, askerliğe zorlayan yok, başka insanlar hakkında kafir, münafık, cehennemlik günahkar diye dedikodu yapan veya lanetleyen yok..

Hacca giden Müslümanlar kadar huzurluyum buralarda :)

Gerçekten çok şanslısınız.Kıskanmamak elde değil :)Burada mezunlara ne iş var ne de özgürlük var..Türkiye'de durumlar çok iyi filan diyen varsa milliyetçiliğinden dayanamayıp yalan söylüyordur zaten.

Sitelerde Paylaş

Para kazanabileceğim bir bölümde olduğumu belirttim . İngilizcem de olduğu için , İngilizcemi daha da geliştirip belli ülkelerde yaşamamam için bir beis olmayacağını kastettim .

Nasıl yani ?

RDR= Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik değil mi? Bu güzel, zira Türkçe bilmeni kolay iş bulmanızı sağlayacaktır çünkü Türklerin olduğu çoğu yerlerde bu tür elemanlar da aranmaktadır. Özellikle çocuk yuvaları, gençlik merkezlerinde, belediyelere bağlı halk hizmetleri bölümünde, okullarda vs..

Sitelerde Paylaş

RDR= Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik değil mi? Bu güzel, zira Türkçe bilmeni kolay iş bulmanızı sağlayacaktır çünkü Türklerin olduğu çoğu yerlerde bu tür elemanlar da aranmaktadır. Özellikle çocuk yuvaları, gençlik merkezlerinde, belediyelere bağlı halk hizmetleri bölümünde, okullarda vs..

Evet , öyle .

Yeni AB kurallarına göre her 200 öğrenciye bir pdrci düşmeli , pdrciler de hastanede çalışabilmeli , fabrikalar dahi pdrci bulundurmaldır.

Zaten hastanede felan artık pdrciler çalışabiliyor ve pdrcilere olan ihtiyaç gitgide artıyor . Pdrci açığı olduğundan ötürü , felsefecileri pdrci yapmak zorunda kalıyorlardı .

Şuanda da , halen büyük bir açık olduğundan ötürü bizim iş konusunda bir sıkıntımız olmayacağı gibi , MEB'de çalışırsan da çok rahat bir çalışma imkanıyla tam ücret alarak mesleği ica edeceksindir.

Çoğu hususta gayet önü açık bir meslek namzedi bir kişi olduğum için , en azından iş hususunda sıkıntı çekmeyeceğimin garantisidir.

Fakat , sadece ekonomik tabanlı bakmadığım ve insanın mutlu olabilmesi için sadece ekonomik ihtiyaçların karşılanması değil , kültirel olarakda tatmin olma arzusu nun giderilmesi gerektiği için ister istemez daha demokratik bir ülkede yaşama arzum ihdas etmektedir.

tarihinde Apollon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet bu doğru. Bir örnek, kız arkadaşım almanca öğretmenliğinden mezun olmasına rağmen şuanda eğitim bilimleri üzerine master yapıyor, okulu bitirmiş olmamasına rağmen part time olarak deutsches rotes kreuz'da çalışıyor. Kendisine 3 tane çocuk grubu vermişler, bu çocuk grubunun aileleri ile toplantılar düzenliyor ve onlara çocuk gelişimi konusunda bilgiler veriyor. Aileler türk tabii. Aslında Türkçe avrupa için önemli bir lisan. Balkanlar, Orta Avrupa, Batı Avrupa vesaire her yerde bir çok Türk var :)

Sitelerde Paylaş

Evet bu doğru. Bir örnek, kız arkadaşım almanca öğretmenliğinden mezun olmasına rağmen şuanda eğitim bilimleri üzerine master yapıyor, okulu bitirmiş olmamasına rağmen part time olarak deutsches rotes kreuz'da çalışıyor. Kendisine 3 tane çocuk grubu vermişler, bu çocuk grubunun aileleri ile toplantılar düzenliyor ve onlara çocuk gelişimi konusunda bilgiler veriyor. Aileler türk tabii. Aslında Türkçe avrupa için önemli bir lisan. Balkanlar, Orta Avrupa, Batı Avrupa vesaire her yerde bir çok Türk var :)

Eskiden çok daha azken şuan 29 üniversitede pdr bölümü var . Artık çok tercih edilen bölümlerden biri olduğu için , ileride önü kapanabilir .

Umarım ben de böyle bir şansa malik olabilir ve fırsata dönüştüreblirim .

Sitelerde Paylaş

Eskiden çok daha azken şuan 29 üniversitede pdr bölümü var . Artık çok tercih edilen bölümlerden biri olduğu için , ileride önü kapanabilir .

Umarım ben de böyle bir şansa malik olabilir ve fırsata dönüştüreblirim .

Yurtdışında çalışmak istiyorsan en kolayı master için gitmek sanırım. Sonrasında zaten çalışma iznin oluyor, iş bulabilmen için sanırım 1 yıl gibi bir süre veriyor olsalar gerek, kozmopolit doğrulayabilir bu bilgiyi veya yanlışsa düzeltebilir(Almanya için durum böyle).

Sitelerde Paylaş

yok muhafazakarlık artıyormuş da yok yan gözle bakıyorlarmış da yok özgürlüklerini engelliyorlarmış da hoparlörler rahatsız ediyormuş da bik bik bik. bar-dicco müzikleri rahatsız etmiyor ya da bu müzikten rahatsız olanlar umrumuzda değil de iş size gelince mi değişiyor?!!

burada bir baltaya sap olamamış adamlar avrupa hayalleri kurmuyorlar mı gülsem mi ağlasam mı karar veremedim :D .Onlar da kollarını açmış sizleri bekliyorlardı zaten.

avrupa'da olan özgürlük ve refah ifadesi tıpkı tc,de olduğu gibi kağıt üzerindedir. hele şu son krizlerle güneyi hepten allak bullak olmuş durumda. siz karşılarına geçip bağıra bağıra "beeen ateeeistiim!!!" deseniz bile onların gözünde türk-müslüman insanısınız.hele ki şu aralar avrupanın neredeyse tamamına yakını sağ partilerin elinde yağmurdan kaçayım derken doluya tutulmayın :D

Sitelerde Paylaş

Yurtdışında çalışmak istiyorsan en kolayı master için gitmek sanırım. Sonrasında zaten çalışma iznin oluyor, iş bulabilmen için sanırım 1 yıl gibi bir süre veriyor olsalar gerek, kozmopolit doğrulayabilir bu bilgiyi veya yanlışsa düzeltebilir(Almanya için durum böyle).

Evet doğru ama çalışma değil oturma izni veriyorlar. Şu şekilde; Alman Aufenthaltesgesetz (Oturma hakkı yasası'nın) § 16. paragrafı "Studium; Sprachkurse; Schulbesuch" (Üniversite öğrenimi, Dil kursu ve Okul ziyareti)'ne göre master yaptıktan sonra 1 yıl için oturma izni alabiliyorsunuz. Ancak bu oturma izni okuduğun dala uygun bir istihdam ilişkisi (Beschäftigungsverhältnis) bulman için veriliyor ama çalışma hakkı (Arbeitsaufnahme) vermiyor. Yani sadece staj (praktikum) veya ek bir master (weiterführende Studium) yapabiliyorsun.

Çalışma izni almak da mümkün ama bunun için bazı kriterleri doldurmak ve İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun (Arbeitsagentur) izin vermiş olması lazım geliyor.

Bu krietler nelerdir diye sorarsanız açıklaması § 18 AufenthG paragrafında açıklanmıştır.

Buna göre size çalışma izni tanıyan başka bir oturma izni statüsü almanız lazım. (yani başka bir Aufenthaltstitel). Örnek: geduldeter Qualifizierter gibi (göz yumulan veya izin verilen kualifiye eleman anlamında). Bu da bir yukarıda verilen § 18' göre size tanınabilir. Bu da aktüel Alman ekonomisi ve güncel iş pazarının şartları buna el veriyor ve işsizlikle mücadeleye veya işsizliği önlemeye hizmet ediyorsa mümkündür (Türkçesi ile Almanların veya daha önce çalışma hakkı kazanan yabancıların elinden işlerini almıyorsanız ve yeni katılımlar ülkede işsizliği daha da artırmıyorsa mümkün oluyor).

Bunun yanında master sonrası size çalışma hakkı tanıyan bu yeni oturma iznine sahip olabilmeniz için devletten yardım almadan kendi başınıza bakabilmeniz yani devletin yardım paralarına muhtaç olmamınız şartı aranıyor. Bunun anlamı da eğer işiniz henüz yoksa biraz birikmiş paranız olacak ve de kendinizi kendi paranızla sigorta (hastalık sigortası) yaptırmanız gerekir. Ama önceden işinizi ayarlamışsanız zaten bu iki kriter de yerine gelmiş oluyor. İş yeri sizin hastalık sigortasını ödüyor.

Almanca bilenler için şurada biraz açıklama var.

http://www.frag-einen-anwalt.de/Aufenthalts-Arbeitsgenehmigung-nach-Studium-__f63813.html

Sitelerde Paylaş

Evet doğru ama çalışma değil oturma izni veriyorlar. Şu şekilde; Alman Aufenthaltesgesetz (Oturma hakkı yasası'nın) § 16. paragrafı "Studium; Sprachkurse; Schulbesuch" (Üniversite öğrenimi, Dil kursu ve Okul ziyareti)'ne göre master yaptıktan sonra 1 yıl için oturma izni alabiliyorsunuz. Ancak bu oturma izni okuduğun dala uygun bir istihdam ilişkisi (Beschäftigungsverhältnis) bulman için veriliyor ama çalışma hakkı (Arbeitsaufnahme) vermiyor. Yani sadece staj (praktikum) veya ek bir master (weiterführende Studium) yapabiliyorsun.

Çalışma izni almak da mümkün ama bunun için bazı kriterleri doldurmak ve İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun (Arbeitsagentur) izin vermiş olması lazım geliyor.

Bu krietler nelerdir diye sorarsanız açıklaması § 18 AufenthG paragrafında açıklanmıştır.

Buna göre size çalışma izni tanıyan başka bir oturma izni statüsü almanız lazım. (yani başka bir Aufenthaltstitel). Örnek: geduldeter Qualifizierter gibi (göz yumulan veya izin verilen kualifiye eleman anlamında). Bu da bir yukarıda verilen § 18' göre size tanınabilir. Bu da aktüel Alman ekonomisi ve güncel iş pazarının şartları buna el veriyor ve işsizlikle mücadeleye veya işsizliği önlemeye hizmet ediyorsa mümkündür (Türkçesi ile Almanların veya daha önce çalışma hakkı kazanan yabancıların elinden işlerini almıyorsanız ve yeni katılımlar ülkede işsizliği daha da artırmıyorsa mümkün oluyor).

Bunun yanında master sonrası size çalışma hakkı tanıyan bu yeni oturma iznine sahip olabilmeniz için devletten yardım almadan kendi başınıza bakabilmeniz yani devletin yardım paralarına muhtaç olmamınız şartı aranıyor. Bunun anlamı da eğer işiniz henüz yoksa biraz birikmiş paranız olacak ve de kendinizi kendi paranızla sigorta (hastalık sigortası) yaptırmanız gerekir. Ama önceden işinizi ayarlamışsanız zaten bu iki kriter de yerine gelmiş oluyor. İş yeri sizin hastalık sigortasını ödüyor.

Almanca bilenler için şurada biraz açıklama var.

http://www.frag-einen-anwalt.de/Aufenthalts-Arbeitsgenehmigung-nach-Studium-__f63813.html

Kaynakları da ekleyerek detaylıca yazmışsın teşekkür ettim kozmopolit. Zaten almanya'daki staj denilen hadise de Türkiye'deki gibi üfürükten teyyare değilmiş. Staj zamanında iyi bir miktar da para alınmaktaymış. Sanırım 1 yıl boyunca staj yapıp, sonrasında alanın ile ilgili bir meslekte çalışma izni veriliyor. Tabii bir zaman sonra bu çalışma izni genelleştirilebiliyor ama bir çok detayı var, henüz kafa yorup araştırmadım. En iyisi bura doğumlu bir Türk kızı bulup sosyal yardım almak :lol: Dil kursunda bir kaç arkadaşım var, sosyal yardım alıyorlar. Bu cümleden sonrakini yukarıda boş boş sallayan arkadaş kulaklarını açarak dinlesin. Bu sosyal yardım alan arkadaşı devlet 9 ay süre ile dil kursuna gönderiyor ve dil kursunun aylık ücreti olan 220 euroyu karşılıyor. Ayrıca kendisinin ev kiraı olan 420 euroyu karşılıyor, yan giderler dahil(ısınma su vesaire), aylık 60 euro olan otobüs kartını her ay ücretsi olarak posta ile evine gönderiyor, burada var olan bir kaç vergi var örneğin evde tv varsa aylık 17.66 euro ödenmeli ama devlet ondan da muaf tutuyor, ek olarak cebine de 380 euro para koyuyor. Malum bunlar kuran'da yazmıyor, ee okuduğunuz tek kaynak da kuran ve zaman gazetesi, sızıntı dergisi ve kürt saidin kıt türkçesi ile yazdığı safsatalar olunca insan bu denli cahilce laflar ediveriyor, hatta o kadar sallamış ki diğer yazdıklarına cevap bile vermek istemiyorum çünkü adam sallamaya devam edecek zira bunların önderleri de iyi sallayıcıydı :lol:

Sitelerde Paylaş

Şuan üzerinde çalıştığım projem bittiğinde çok sıkı bir şekilde İspanyolca'ya devam edeceğim.Şu düzensiz fiiller olmasa cidden aşırı kolay,hiç çalışmadan onlarca kelime öğrendim,sanırım bu da dediğin gibi klas bir dil olmasından kaynaklanıyor.

İspanyolca, başlangıcı kolay olan, ama ilerledikçe zorlaşan bir dildir. Sakın yanılma! (Türkçe de, başlangıcı zor olan, ama ilerledikçe kolaylaşan bir dildir.)

İspanyolca'nın püf noktalarını bir kaç günde çözmüştüm. Ama, ilerlemeye sıra geldikçe, fırsatlaroım azaldı ve bırakmak zorunda kaldım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...