Jump to content

Galaksiler, Yıldızlar ve Gezegenler

Recommended Posts

deredeki taşlardan yola çıkarsak ben yine sorarım dere neden akar, derenin aktığı orman neden vardır, o taşlar nasıl oraya gelmiştir vs bunun gibi onlarca soru çıkar karşımıza. bence Yaradan'ın planı çerçevesinde ordadırlar.

peki sence bunların bilimsel cevabı varmıdır? (bilim Yaratıcıyla uğraşmaz diyorsan eğer)

Bencesi, sencesi yok. Bunların elbette bilimsel cevapları var. Bu işlerle uğraşan jeoloji diye bir bilim var.

Bilim sadece var olanı nitelemez. O derenin nasıl oluştuğundan ne zaman oluştuğuna kadar her şeyi inceler.

Birazcık araştırırsan bütün bu soruların cevabı var. Ama inanç farklı bir mesele. İsteyen inancına bağlar.

Sitelerde Paylaş

Bencesi, sencesi yok. Bunların elbette bilimsel cevapları var. Bu işlerle uğraşan jeoloji diye bir bilim var.

Bilim sadece var olanı nitelemez. O derenin nasıl oluştuğundan ne zaman oluştuğuna kadar her şeyi inceler.

Birazcık araştırırsan bütün bu soruların cevabı var. Ama inanç farklı bir mesele. İsteyen inancına bağlar.

tamam işte araştırdım. araştırmayı severim. fakat gezegenlerle ilgili bir teori bulamadım. varsa bildiğin bir teori onu araştırmak isterim.

Sitelerde Paylaş

tamam işte araştırdım. araştırmayı severim. fakat gezegenlerle ilgili bir teori bulamadım. varsa bildiğin bir teori onu araştırmak isterim.

Gezegenlerin neyini merak ediyorsun? Görevlerine dair bir teori zaten olamaz. Nasıl oluştuğunu soruyorsan, onu zaten kesin olarak biliyoruz. Wiki'ye bak mesela.

Sitelerde Paylaş

Gezegenlerin neyini merak ediyorsun? Görevlerine dair bir teori zaten olamaz. Nasıl oluştuğunu soruyorsan, onu zaten kesin olarak biliyoruz. Wiki'ye bak mesela.

tekrar belirteyim öyleyse, Gözlemlenebilir evrende 100 milyardan fazla galaksi olduğu sanılmaktadır. Sadece Samanyolu galaksimizde tahmini olarak 250 milyar yıldız vardır. Bu yıldızların etrafındaki gezegenleri de düşünürsek bunların uzaydaki konumlarının manyetik olarak ya da karanlık madde içindeki pozisyonları düşünüldüğünde bizlere yarar veya zararları var mıdır? mesela güneş sistemindeki gezegenlerden 3 tanesi yörüngelerinden çıkarlarsa bize etkileri neler olabilir? bilim bunlarla uğraşmaz mı?

Sitelerde Paylaş

hala olaya duygusal bakıyorsun,insan odaklı düşünüyor vecevap arıyorsun. evrenin umrunda değil sana yararından zararından. sen insanlık olarak 500 bin yıldır varsın oysa evren 14 milyar yıldır var bizlerden çok çok önceleri vardı bize özel bir görevi hizmeti falan yok.

Sitelerde Paylaş

hala olaya duygusal bakıyorsun,insan odaklı düşünüyor vecevap arıyorsun. evrenin umrunda değil sana yararından zararından. sen insanlık olarak 500 bin yıldır varsın oysa evren 14 milyar yıldır var bizlerden çok çok önceleri vardı bize özel bir görevi hizmeti falan yok.

konuyu aynı yere çekiyorsunuz. ben insana yararından veya Dini kavramlardan bahsetmiyorum.

evrende tek bir galaksi de olabilirdi samanyolu gibi. neden milyarlarca var? ayrıca evrendeki fizik kanunları çerçevesinde bir özellikleri var mı?

Sitelerde Paylaş

bilimcilerden ses seda yok en iyisi kurandan bakalım.

Gökleri yedi tabaka (7 kat) olarak yaratan O'dur

allah gökleri 7 kat yaratmıştır.

mülk 5 Biz, dünya semasını (veya en yakın semayı) kandillerle süs­ledik.

kuran bize 7 gökün en yakın olanının yıldızlarla süslendiğini söylüyor.yani tüm yıldızlar allahın yaratma sanatının eseri olarak yaratılmış ve kuranın tabiriyle bir uzay süsüdür.görsel şölendir.

6:97 - Kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye yıldızları sizin için yaratan O'dur

yine kuran yıldızları insanların faydalanabileceği özelliklerden biride karanlıkta yön bulma konusundadır.

Sitelerde Paylaş

bilimcilerden ses seda yok en iyisi kurandan bakalım.

Gökleri yedi tabaka (7 kat) olarak yaratan O'dur

allah gökleri 7 kat yaratmıştır.

mülk 5 Biz, dünya semasını (veya en yakın semayı) kandillerle süs­ledik.

kuran bize 7 gökün en yakın olanının yıldızlarla süslendiğini söylüyor.yani tüm yıldızlar allahın yaratma sanatının eseri olarak yaratılmış ve kuranın tabiriyle bir uzay süsüdür.görsel şölendir.

6:97 - Kara ve denizin karanlıklarında yolunuzu bulasınız diye yıldızları sizin için yaratan O'dur

yine kuran yıldızları insanların faydalanabileceği özelliklerden biride karanlıkta yön bulma konusundadır.

Tamam da insanların bunlardan faydalanması, onların insanlar için yaratıldığını hiçbir şekilde göstermez.

İnsanlar arıların yaptığı balı çalıp yerler. Oysa arılar balı bizim için değil kendileri için yaparlar.

İnsanlar ağaçların meyvelerini yerler, oysa ağaçlar meyvelerini kendileri için(üreme) yapmaktadır.

İnsanlar yağmurun tarlaları sulakmak için olduğunu sanırlar. Oysa yağmur 4.3 milyar yıldır yağmaktadır.

Sen bu ayette, yıldızların süs olduğu iddiasını savunurken kendi ayağına kurşun sıkıyorsun.

Şimdi ben bahçemde çilek yetiştirsem, komşum 1 tanesini çalsa, o çileği komşum için mi yetiştirmiş oluyorum?

Yıldızların çoğu milyarlarca ışık yılı uzakta. Yeni oluşan bir sürü yıldızı hiçbir şekilde göremiyoruz.

7 kat 7 kat diyorsun da neresi bu katlar? Atmosfer değil, çünkü 1.kat gökte yıldızlar var.

Üstelik Kuran'a göre Dünya yıldızlardan önce yaratılmıştır ki bu kesin olarak yanlıştır.

Saçma olduğu açık ayetleri, müteşabihmiş gibi yorumlayarak mucize çıkarmak son derece ayıp.

Sitelerde Paylaş

"Görev" diye bir şey yok. "Görev" insan-merkezci düşüncenin sonucu varılan bir yorumdur. Evrenin merkezinde insan yoktur. Diyelim ki jüpiterin bir görevi olsun, çekim kuvvetiyle dünyayı belli bir uzaklıkta yöründeye oturtsun, o zaman andromeda galksisinin görevi nedir ya da 10 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir quasarın görevi nedir? Bu görev düşüncesi engizisyon mahkemelerinin uygulandığı karanlık ortaçağa uygun bir yorumdur, onlar dünyanın evrenin merkezinde olduğunu ve her gökcisminin bir vazifesi olduğunu ileri sürerlerdi.

Gezegenler ya da evrendeki cisimler nedensel bazı koşullar gereği (kütleçekimi, açısal momentum, toplam enerji vs gibi) yerlerindedir. Varlık niçin var dersen bunun cevabı şimdilik bilinmiyor. Fakat "insanoğlunun test edilmesi için vardır" cevabı, bilimsel düşünen birisini tatminden uzaktır.

Sitelerde Paylaş

konuyu aynı yere çekiyorsunuz. ben insana yararından veya Dini kavramlardan bahsetmiyorum.

evrende tek bir galaksi de olabilirdi samanyolu gibi. neden milyarlarca var? ayrıca evrendeki fizik kanunları çerçevesinde bir özellikleri var mı?

Mevcut galaksi sayısından memnun olmadığınız belli oluyor. Sayıları size çok geliyor.

Onların sayısı size uygun değilse, evrende size göre kaç galaksi olması daha uygundur?

Sitelerde Paylaş

Bilim düşmanlığı böyle oluyor demek ki?

Bilim düşmanlarının varlığını biliyordum elbette.

Ama ilk defa bir bilim düşmanı ile bu kadar yakından tanıştım.

Kötü bir his.. tavsiye etmem.

Hacı

Benim bu konuda bir fikrim yok. Senin fikirlerinde maşallah çok bilimsel.

Bilimi kendi tekelinde bulundurduğunu sanan biri ile karşılaşmakta beni sadece şaşırttı. Adam kendince bir soru sormuş. Bir işe yaramadıklarını düşünüyorsan bunu kanıtlamalısın. Bizde bilgileniriz.

Ya "bir işe yaramıyorlar", yazmayacaksın, ya da yazdıysan bunu bilimsel olarak kanıtlayacaksın...

Topu taca atıp durmayacaksın...

Sitelerde Paylaş

Hacı

Benim bu konuda bir fikrim yok. Senin fikirlerinde maşallah çok bilimsel.

Bilimi kendi tekelinde bulundurduğunu sanan biri ile karşılaşmakta beni sadece şaşırttı. Adam kendince bir soru sormuş. Bir işe yaramadıklarını düşünüyorsan bunu kanıtlamalısın. Bizde bilgileniriz.

Ya "bir işe yaramıyorlar", yazmayacaksın, ya da yazdıysan bunu bilimsel olarak kanıtlayacaksın...

Topu taca atıp durmayacaksın...

Mucize

Bilim düşmanlığı yapan sensin. Sana hitabettim ben o iletimle. Utanmadan bir de üste çıkmaya çalışıyorsun.

Polemik yaparak trolluğa devam edersen senin de ipini çekeceğim.

Burası siz sapık Müslümanlar için uygun bir platform değil.

Sizde değer yok. Burasını kirletiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ha ben çıkmayayım sen çık yani!!!

Adminlik ip çekmekten ibaret sanırım. Burada kimseye hakaret etmediğim halde sadece seninle polemiğe girdiğim için ip çekilecekse hiç durma...!!!

Burada körler sağırlar birbirinizi ağırlar mutlu mesut ileti gönderirsiniz birbirinize...

Sitelerde Paylaş

Ha ben çıkmayayım sen çık yani!!!

Adminlik ip çekmekten ibaret sanırım. Burada kimseye hakaret etmediğim halde sadece seninle polemiğe girdiğim için ip çekilecekse hiç durma...!!!

Burada körler sağırlar birbirinizi ağırlar mutlu mesut ileti gönderirsiniz birbirinize...

Hala polemiğe devam ediyorsun. Yeter artık..

İçeriksiz yazmaya devam edeceksen hiç yazma.

Çünkü polemik doğasında içeriksiz bir ileti daha yazarsan senin forumla ilişkini keseceğim.

Trol Müslümanlara sabrımız kalmadı artık.

Sitelerde Paylaş

Hacı

Buraya bana hitaben yazdığın iletilerden bana cevap hakkı doğuyor. İçerik miçerik beni ilgilendirmiyor. Ben gereken yerlerde gayet içerikli tartışmalara katılıyorum. Ancak buraya sana yazdığım cevaplar tamamen cevap hakkım doğduğu içindir. Ha cevap hakkımı kullanıyorum diye burayı boşu boşuna işgal ediyorsam özelden de görüşebiliriz.

Bir de şuna dikkat ettim de, bu konuya senin yazdığın iletilerde de pek bi içerik yok doğrusu...

Bu arada trol müslümanlığın ne olduğunu bilmiyorum. Aydınlatırsan sevinirim...

Ha şunu yazarsan saymam "senin gibilere trol müslüman denir"

Sitelerde Paylaş

"Görev" diye bir şey yok. "Görev" insan-merkezci düşüncenin sonucu varılan bir yorumdur. Evrenin merkezinde insan yoktur. Diyelim ki jüpiterin bir görevi olsun, çekim kuvvetiyle dünyayı belli bir uzaklıkta yöründeye oturtsun, o zaman andromeda galksisinin görevi nedir ya da 10 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir quasarın görevi nedir? Bu görev düşüncesi engizisyon mahkemelerinin uygulandığı karanlık ortaçağa uygun bir yorumdur, onlar dünyanın evrenin merkezinde olduğunu ve her gökcisminin bir vazifesi olduğunu ileri sürerlerdi.

Gezegenler ya da evrendeki cisimler nedensel bazı koşullar gereği (kütleçekimi, açısal momentum, toplam enerji vs gibi) yerlerindedir. Varlık niçin var dersen bunun cevabı şimdilik bilinmiyor. Fakat "insanoğlunun test edilmesi için vardır" cevabı, bilimsel düşünen birisini tatminden uzaktır.

bunlar da bir yorumdur.

NASA gezegenleri,süpernovaları,karadelikleri,kuasarları vs bunları araştırıyor ve sadece dışsal niteliklerini çözüyor. yörüngeleri şöyledir, şurda bulunurlar, şu şu kimyasal yapılara sahiptirler gibi bulgulara ulaşırlar. tamam ancak onlar NASA bulmadan çok çok önceleri zaten ordaydılar. ben de biyorum ki evrende bunların bulundukları yerde bir "işlevleri" varmıdır? boşuna mı varlar?

Sitelerde Paylaş

Hacı

Buraya bana hitaben yazdığın iletilerden bana cevap hakkı doğuyor. İçerik miçerik beni ilgilendirmiyor. Ben gereken yerlerde gayet içerikli tartışmalara katılıyorum. Ancak buraya sana yazdığım cevaplar tamamen cevap hakkım doğduğu içindir. Ha cevap hakkımı kullanıyorum diye burayı boşu boşuna işgal ediyorsam özelden de görüşebiliriz.

Bir de şuna dikkat ettim de, bu konuya senin yazdığın iletilerde de pek bi içerik yok doğrusu...

boşver hacı bilgisi yoksa sataşır, o da olmazsa atmakla tehdit eder. "her horoz kendi çöplüğünde öter" diyor.

Sitelerde Paylaş

Hacı

Ben seni polemik ve trolluk yapma diye uyardım. Ama anlamadın.

Burası sahipsiz değil. Size söz hakkı vermemiz şımarmanız için yeterli bir neden değil. Çok ileri gittiniz. Hepiniz.

Bir yerde size dur dememiz gerekiyor.

Seni 24 saatliğine banlıyorum. Devamı halinde forumda bir daha yazamayacaksın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...