Jump to content

Alak Süresi 2.ayet

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ALLAH İNSANI TOPRAKTAN-SUDAN-KANDAN-BALÇIKTAN YARATTI TUTARSIZLIĞI

Alak-2-İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!

Enbiya-30-O küfredenler görmediler mi ki, gökler ve yer bitişik idiler de Biz onları ayırdık; canlı olan her şeyi sudan yarattık. Hala inanmıyorlar mı?

Nur-45-Allah bütün canlıları sudan yarattı. İşte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır.

Nahl-4-O, insanı bir damla sudan yarattı. Fakat bakarsın ki (insan) Rabbine apaçık bir hasım oluvermiştir.

Furkan-54-Sudan bir insan yaratıp da ona bir soy ve hısımlık getiren O'dur. Rabbimin her şeye gücü yeter.

Hicr-26-Gerçekten Biz, insanı kuru bir çamurdan, biçimlendirilmiş bir balçıktan yarattık.

(çamur , kara balçık)

Hicr-33-İblis, Ben kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattığın bir insana secde edecek değilim, dedi. (çamur , kara balçık)

Araf-12- Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi. (çamur , kara balçık)

Fatır-11- Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı. O'nun bilgisi olmadan hiç bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitaptadır. Şüphesiz bunlar, Allah'a kolaydır.

(önce toprak ardından meni)

Kıyamet-37-O (Rahme) dökülen bir damla meniden değil miydi?(meni)

Sitelerde Paylaş

ALLAH İNSANI TOPRAKTAN-SUDAN-KANDAN-BALÇIKTAN YARATTI

Enbiya-30-O küfredenler görmediler mi ki, gökler ve yer bitişik idiler de Biz onları ayırdık; canlı olan her şeyi sudan yarattık. Hala inanmıyorlar mı?

Nur-45-Allah bütün canlıları sudan yarattı. İşte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır.

Nahl-4-O, insanı bir damla sudan yarattı. Fakat bakarsın ki (insan) Rabbine apaçık bir hasım oluvermiştir.

Furkan-54-Sudan bir insan yaratıp da ona bir soy ve hısımlık getiren O'dur. Rabbimin her şeye gücü yeter.

Hicr-26-Gerçekten Biz, insanı kuru bir çamurdan, biçimlendirilmiş bir balçıktan yarattık.

(çamur , kara balçık)

Hicr-33-İblis, Ben kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattığın bir insana secde edecek değilim, dedi. (çamur , kara balçık)

Araf-12- Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi. (çamur , kara balçık)

Fatır-11- Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı. O'nun bilgisi olmadan hiç bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur. Bir canlıya ömür verilmesi de, onun ömründen azaltılması da mutlaka bir kitaptadır. Şüphesiz bunlar, Allah'a kolaydır.

sadece tutarsızlığını sildim adam gibi mesaj oldu.teşekkürler kurandaki mucizevi yaratılış hakkında ayet yazmışsın.

alak kan pıhtısı değildir,tutunup yapışan demektir.sülüğede alak denir.

canlılar sudan yaratılmıştır.(genel)

insanı bir damla sudan yaratmıştır(meni)

ilk insanı balçıktan yaratmıştır.

Sitelerde Paylaş

sadece tutarsızlığını sildim adam gibi mesaj oldu.teşekkürler kurandaki mucizevi yaratılış hakkında ayet yazmışsın.

O katırı eşeklerle atların yarattığını sanıyor. Bırak ! Ona ilişme...

Sitelerde Paylaş

ALLAH İNSANI TOPRAKTAN-SUDAN-KANDAN-BALÇIKTAN YARATTI TUTARSIZLIĞI

(çamur , kara balçık)

Şeytanı Ateşten yaratmış...

İnsanı neden yarattığını unutup nherseferinde başka şey yazmış ayetlerde görüldüğü üzere...

Yani Ateş---Toprak---su--birşey daha vardı Dört taneydi bunlar..

ondan bir şey yaratmamışmı?

Allah Televizyondan yada Radyodan yarattım dese çelişki olurmuydu?

Yoksa çelişki olması için 30 değişik şey dahamı yazılmalıydı değişik ayetlerde?

Sitelerde Paylaş

O katırı eşeklerle atların yarattığını sanıyor. Bırak ! Ona ilişme...

Olurmu canım her köy çocuğu Katırı Ademle beraber Allahın yarattığını bilir :lol:

Neyse Dindar Açıklamış zaten

Alak Sülük demekmiş..

Allah insanı sülükten yaratmış..

Allah Kan Su balçık ve çamur dan demiş..ne bilinmez şeyler değilmi bunlar..Bunları nereden bulup söyleyebilmiş değilmi?

su kan toprak balçık..ilk defa duyuyorum

Sitelerde Paylaş

Olurmu canım her köy çocuğu Katırı Ademle beraber Allahın yarattığını bilir :lol:

Neyse Dindar Açıklamış zaten

Alak Sülük demekmiş..

Allah Kan Su balçık ve çamur dan demiş..ne bilinmez şeyler değilmi bunlar..Bunları nereden bulup söyleyebilmiş değilmi?

su kan toprak balçık..ilk defa duyuyorum

Alak Sülük demekmiş..

Adamın dediğinden bunu anlıyorsam, bunun üstüne daha söz söylemeye gerek yok sanırım.

Ya gerçekten anlamıyorsun. Ya da işine gelmiyor anlamak.

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sitelerde Paylaş

Anlamadığını farzederek iyi niyetli yaklaşıyorum ve naçizane açıklıyorum...

Dindar sülüğe alak denir demiyor, sülüğe de alak denir diyor.

Alak bir yere tutunup yapışan manasına gelir.

Sülükte bu özelliğinden dolayı alak ismini almıştır.

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlamadığını farzederek iyi niyetli yaklaşıyorum ve naçizane açıklıyorum...

Dindar sülüğe alak denir demiyor, sülüğe de alak denir diyor.

DİNDAR KELEĞE YEMEK DENİR DEMİYOR,KELEĞE DE YEMEK DENİR DİYOR.

DİNDAR ÖRDEĞE KUŞ DENİR DEMİYOR,ÖRDEĞE DE KUŞ DENİR DİYOR.

DİNDAR KURANA KİTAP DENİR DEMİYOR,KURANA DA KİTAP DENİR DİYOR.

Alak bir yere tutunup yapışan manasına gelir.

Sülükte bu özelliğinden dolayı alak ismini almıştır.

Sitelerde Paylaş

Allahın bir karar verme zamanı gelmiş geçmiş bile..Alak koyu renli yerdeki ile aynı anlama mı gelmektedir?

Hz. Âdem'in Yaratılışı

Kur'an-ı Kerim'e göre Hz. Âdem'in yaratılışının diğer insanlarınki gibi olmadığı kesindir. "Allah nezdinde (yaratılış bakımından) İsa'nın durumu Âdem'e benzer. Allah, onu topraktan yarattı; sonra ona 'ol!' dedi ve oluverdi." (3/Âl-i İmran, 59) Bu ayet, bu iki peygamberin yaratılışlarındaki olağan üstü duruma işaret eder. Allah, Hz. Adem'i topraktan yarattı (11/Hûd, 61; 20/Tâhâ, 55; 71/Nuh, 18). Yüce Allah yeryüzünde bir halife yaratacağını meleklerine bildirdiği zaman; ilim, irâde ve kudret sıfatlarıyla donatacağı bu varlığın yeryüzüne uyum sağlaması için maddesinin de yeryüzü elementlerinden olmasını dilemiştir. "Sizi (aslınız Adem'i) topraktan yaratmış olması O'nun âyetlerindendir. Sonra siz (her tarafa) yayılır bir beşer oldunuz." (30/Rûm, 20)

Genellikle sahih kabul edilen bir hadis-i şerife göre Allah, Âdem'i yeryüzünün her tarafından alınan toprak örneklerinin birleşiminden yaratmıştır. Bu toprağın çeşitliliğinden dolayı da Âdem'in nesli değişik karakterler taşır. "Allah Teâla Adem'i yeryüzünün her tarafından avuçladığı bir avuç topraktan yarattı. Bunun için Ademoğulları kendilerinde bulunan toprak miktarına göre, kimi kırmızı, kimi beyaz, kimi siyah, kimi bunların arasında bir renkte; (tabiat/huy bakımından da) kimi yumuşak, kimi sert, bazıları kötü, bazıları da iyi olarak geldiler." (bkz. Ebû Dâvud, Sünnet 16; Tirmizî, Tefsir 1, 3; Müsned-i Ahmed, IV/400, 406).

Allah Teâlâ, Hz. Âdem'i yaratırken maddesi olan toprağı çeşitli hal ve safhalardan geçirmiştir:

1- Türâb (toprak) safhası "Sizi (aslınız Adem'i) topraktan yaratmış olması O'nun âyetlerindendir." (30/Rûm, 20)

2-Tîn safhası. Tîn: Toprağın su ile karışımıdır ki, buna çamur ve balçık denilir. Bu safha insan ferdinin ilk teşekkül ettirilmeğe başlandığı merhaledir: "O (Allah) her şeyi güzel yaratan ve insanı başlangıçta çamurdan yaratandır." (32/Secde, 7)

İnsan hayatının ruh üflenmesinden/candan sonra iki temel unsuru su ve topraktır. "Allah her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürüyor, kimi iki ayağı üstünde yürüyor, kimi de dört ayağı üzerinde yürüyor. Allah ne dilerse yaratır. Çünkü Allah her şeye hakkıyla kaadirdir." (24/Nur, 45) "O (Allah) sudan bir beşer (insan) yaratıp da onu soy-sop yapandır. Rabbin her şeye kaadirdir." (25/Furkan, 54) Yeryüzünün 3/4'ü su ile kaplıdır. İnsan vücudunun da % 75'i sudur. Demek ki dünyadaki bu düzen, aynen insana da intikal ettirilmiştir. "Andolsun biz insanı (Âdem'i) çamurdan süzülmüş bir hülâsadan yaratattık." (23/Mü'minun, 12) İşte ilk insan, yaratılışının mertebelerinde, önce böyle bir çamurdan sıyrılıp çıkarılmış, sonra hülâsadan (bir soydan) yaratılmıştır.

3- Tîn-i lâzib: Cıvık ve yapışkan çamur demektir. Toprağın su ile karıştırılıp çamur olmasından sonra, üzerinden geçen merhalelerden birisi de "tîn-i lâzib" yani yapışkan ve cıvık çamur safhasıdır. Hz. Allah, bu süzülmüş çamuru cıvık ve yapışkan bir hale getirdi. "Biz onları (asılları olan Âdem'i) bir cıvık ve yapışkan çamurdan yarattık." (37/Saffat, 11)

4- Hame-i Mesnûn: Sûretlenmiş, şekil verilmiş, değişmiş ve kokmuş bir haldeki balçık demektir. "Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan, sûretlenmiş ve değişmiş bir çamurdan yarattık." (15/Hicr, 26-28) Böylece Allah, Adem'i topraktan yaratmaya başlıyor. Bunu da su ile karıştırarak tîn-i lâzib yapıyor. Sonra bunu da değişikliğe uğratarak kokmuş ve şekillenmiş hame (balçık) haline getiriyor.

5- Salsâl: Kuru çamur demektir. Cenab-ı Hak, kokmuş ve sûretlenmiş çamuru da kurutarak "fahhâr" (kiremit, saksı, çömlek, porselen) gibi tamtakır kuru bir hale getir. "O Allah insanı bardak gibi (pişmiş gibi) kuru çamurdan yaratmıştır." (55/Rahman, 14)

Hz. Âdem'in hangi günde yaratıldığı Kur'an'da belirtilmemekte, ancak hadislerde onun Cuma günü yaratıldığı, o günde cennete konulduğu, yine Cuma günü cennetten çıkarıldığı, aynı günde tevbesinin kabul edildiği ve yine bir Cuma günü vefat ettiği haber verilmektedir (bkz. Ebû

Dâvud, Salât 207; Tirmizî, Cum'a 1; İbn Mâce, İkametü's-Salât 79, Cenâiz 65).

Sitelerde Paylaş

Allah ademi neden yarattı bana değil insanlığa cevap ver...

Allah ve kuran durmadan karıştırmış..

öyle Tuhafsınız ve zavallısınız ki..

son yazıyı dinayet ten astım..

Yani Onlarda senin gibi düşünmüyor nedense :lol:

Ama sen Müslümanların düşüncesinide benim düşüncem sanıp cevabı yapıştırdın..

Ben Her düşüncemi karşıt düşünceyle tartmadan asmam..

O nedenle benim sorularımın cevabı verilemez..

Sitelerde Paylaş

Allah ademi neden yarattı bana değil insanlığa cevap ver...

Allah ve kuran durmadan karıştırmış..

öyle Tuhafsınız ve zavallısınız ki..

son yazıyı dinayet ten astım..

Yani Onlarda senin gibi düşünmüyor nedense :lol:

Ama sen Müslümanların düşüncesinide benim düşüncem sanıp cevabı yapıştırdın..

Ben Her düşüncemi karşıt düşünceyle tartmadan asmam..

O nedenle benim sorularımın cevabı verilemez..

Ben sana yaşını ondan sordum. Yazdıklarını tasdik etmediğimden değil, cevap ve muhalefet olmadıgından eleştirdim. Birseyler yazıyorsun ama sen bile bilmiyorsun

Sitelerde Paylaş

Halakal insâne min alak

İnsanı alak'tan yarattı.

alak'ın ne olduğunu bilmiyorum, çünkü sadece o ayette geçiyor ve çok da önemsemiyorum.

ama HALK etmek fiili sadece insanlar için geçerli değil.

kurana baktığımızda göğü de HALK edilmiş olarak tarifler.

yani insan da aynen gök gibi HALK edilmiştir.

alak her neyi ima ediyorduysa, Muhammed Allah herşey gibi insanı da HALK etti, ama insanı ALAK'tan halk etti demiş.

Alak neydi, neyi ima etti, anca kendi bilir :)

Taha 55'te "sizi arzdan yarattık" dediğine göre. Alak her ney haltsa, arzla ilişkilendirilmesi normal.

Mesela Meryem 67'de insan bir HİÇ iken onu biz yarattık demiş.

Yoktunuz, hiçtiniz, arzdan yaratıldınız, alaktan yaratıldınız diyor işte.

TİYN kelimesi çok geçer, ve hepçamur diye meal edilir. Ademe secde zamanı mesela şeytan zırt pırt TİYN'den yarattığına mı tapcam ulan diye terleyip durur Tanrıyı.

TİYN ve alak ilişkilidir diye düşünüyorum.

Öff şimdi işin yoksa alak ne olabilir diye düşün dur :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...