Jump to content

Recommended Posts

Sevgili arkadaşlar hannan , mennan ve deyyan denilen 3 stun bulunuyor kabede, inşaasını yapanın '' Kabenin mimarı Abraham (İbrahim) muhtemelen Hintli bir rahipti.''deniliyor. aynı şekilde Menat, Lat ve Uzza putları bu üç stunu temsil ediyor deniliyor. Bir diğeri Brahma-Vishnu-Shiva deniliyor. Şimdi Masonlardada 3 stun olduğunu biliyoruz. Bu konu hakkındada bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Şurada iç mimarisinin daha büyük bir resmi var..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Kaaba-plan.svg/800px-Kaaba-plan.svg.png

Karen Armstrong'un İslam'ın Kısa Tarihi isimli kitabında anlatılana göre Kâbe, Nebatalıların bir tanrısı olan Hubal'a adanmış olup içinde yılın günlerini temsil eden veya Arap Tanrılarını heykelleri olan 360 tane idolun (put) yer aldığını belirtmektedir. Yılda bir kez, Arap yarımadasının dört bir yanından gelen Hıristiyan ve de pagan kabileler birleşip burada Hac gerçekleştirirdi. Yani bu yapı Pre İslamik dönem öncesi Hristiyanlar için de kutsaldı. Ancak Kabe Hristiyanlık ortaya çıkmadan önce de mevcuttu. Bunu Diodorus gibi Hristiyanlık öncesi dönemde yaşamış olan Yunan tarihçiler onaylamaktadır.

Eiichi Imoti'nın "The Ka'ba-i Zardut" isimli kitabında yazdığına göre, daha önce Arabistan Yarımadasında Kabe benzeri diğer kutsal yapılar da vardı. Yani birden çok Kabe'ler.. Ancak Mekke'deki Kabe tamamıyla taştan yapılmış olan tek Kabe'ydi. Bundan başka diğer Kabeler de siyah taş yani Hacerü'l-Esved'in birer diğer renklerdeki kopyalarını barındırıyordu. Örneğin Güney Arabistanda'ki Ghaiman şehrinin Kabesinde "kırmızı taş" vardı. Mekke'nin güneyindeki Tabala kentine yakın al-Abalat Kabesinde ise "beyaz taş" vardı.

Tarihçi Grunebaum'a göre İslam öncesinde de Kabe'nin Dünyanın merkezi olduğu ve kapısının doğrudan cennete açıldığı görüşü vardı. Ona göre bu dönemde tam bir taş fetişizmi vardır ve ilginç kaya formasyonları ya da ilginç dağlar, garip görünümlü ağaç şekilleri bu zamanda kutsallık taşırdı.

Tarihçi Sarwar'a göre Muhammed'in doğumundan 400 yıl önce Hicaz Kralı Qahtan'ın bir torunu olan Amr bin Lahyo bin Harath bin Amr ul-Qais bin Thalaba bin Azd bin Khalan bin Babalyun bin Saba isimli bir kişi (Kureyş kabilesinin o dönemdeki reisi) Kabe'nin çatısına Hubal'ın bir idolunu diktirir ve bu idol (yani Hubel) o dönemde Kureyşlilerin ana Tanrılarından biridir. İdol akik taşından (kantaşı olarak da bilinir) yapılmıştı ve bir insan görünümüne sahipti ancak bir kolu kırılınca o kol altın bir kolla değiştirilmişti. Daha sonra bu idol Kabe'nin çatısından içine taşınınca bu idolun önünde 7 tane ok bulunuyordu ve bu oklar geleceğe dair kehanette bulunma (ok falları) olarak kullanılıyordu. İslam öncesi dönemde de Mekka kutsal bir yer olup Kabe'nin 32 km çevresinde her türlü şiddet kavga veya savaş yapmak yasaklanmıştı. Savaştan arındırılmış bu bölge hacılara sadece hac yapma değil aynı zamanda ticaret yapma olanağı da veriyordu.

Çeviriler İngilizce Viki'den tarafımdan yapıldı..

http://en.wikipedia.org/wiki/Kaaba

Sitelerde Paylaş

kabe hz adem tarafından yapılmıştır,sonrada hz ibrahim tarafından.islam öncesi araplar ibrahim dini üzere olmakla övünürlerdi.bu yüzden hz muhammede karşı çıktılar.sen babalarımızın inancınımı yalanlıyorsun dediler.aslında babalarının yani hz ibrahimin dini islamdı.allah inancıydı.

Sitelerde Paylaş

kabe hz adem tarafından yapılmıştır,sonrada hz ibrahim tarafından.islam öncesi araplar ibrahim dini üzere olmakla övünürlerdi.bu yüzden hz muhammede karşı çıktılar.sen babalarımızın inancınımı yalanlıyorsun dediler.aslında babalarının yani hz ibrahimin dini islamdı.allah inancıydı.

Sitelerde Paylaş

Kabe hakkındaki iddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor arkadaşlar.

Çünkü hepsinin kaynağı İslam'dır.

İslam'ın efsanesel açıklamaları ile bağdaşmayanlar da uydurmadır. Çünkü delilsizdir.

Kabe'nin gerçek tarihini bilmek mümkün değildir artık. Çünkü bu tarih İslam tarafından yozlaştırılmıştır.

Bu bağlamda tek doğru Kabe'nin putperestlikten kalma bir yapı olduğudur.

İslam'ın bütün ritüel ve inançları putperestlikten kalmadır. İslam onları değiştirmeyi bile becerememiştir.

Sitelerde Paylaş

Hacı tamamen katılıyorum ama benim merak ettiğim masonik simgelerin kabenin içinde neden var olduğudur. Bu konu hakkında bilgin varsa paylaşırsan sevinirim konunun kapanması babında.

Kâbe'nin içinde masonik simgeler var mı?

Sitelerde Paylaş

Sevgili arkadaşlar hannan , mennan ve deyyan denilen 3 stun bulunuyor kabede,

4 tane var. Kabenin tam olarak 3 değil 4 direği vardır. Hannan, Mennan, Deyyan ve Süphan direkleri. Kabe bu 4 direk üzerinde durmaktadır denilir. İslami inanışa göre bu direkler,

1. Şeytanı tecelliler

2. Nefsani tecelliler

3. Meleki tecelliler

4. Rahmani tecellilerin

zuhur ettiği köşeler olmuş oluyor. Hannan ve Mennan Allah'ın 99 isimlerinden biri ama Deyyan ve Siüphan da Allah'ın isimlerinden biri mi bilemeyeceğim.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ha bir de Said Nursi'nin Risale-i Nur külliyatı içindeki bir eser olan Lamalar'da şu var:

Lemalar | On Yedinci Lem'a | 134

"El-aman, el-aman! Ya Rahman! Ya Hannan! Ya Mennan! Ya Deyyan! Beni çirkin günahlarımın arkadaşlıklarından kurtar! Yerimi genişlettir! İlahi, Senin rahmetin melceimdir ve Rahmeten li'l-Alemin olan Habibin, Senin rahmetine yetişmek için vesilemdir. Senden şekva değil, belki nefsimi ve halimi Sana şekva ediyorum.

Demek ki bu sütünların isimleri Allah'ın 99 isimlerinden biri.

Ya Rahman! Ya Hannan! Ya Mennan! Ya Deyyan!

Çıkardığım sonuç, bu sütünlar bir zamanlar şefaat dilenilen ayrı ayrı pagan Tanrılardı ve sonradan Allah adı altında birleştirildi ve Allah'ın sıfatı oldular.

Sitelerde Paylaş

4 stün varmış ama ben 4. yü göremedim videolarda, resimlerde 4. nerede?

Hmmm iş karıştı o zaman. Ya Müslümanlar bilmiyor ve öyle olduğuna inanıyor ya da senin dediğin doğru.

Kabe'nin içini gösteren bir video, görsel vs gibi herhangi bir medya var mı sende? Merak ettim şimdi..

Sitelerde Paylaş

4 stün varmış ama ben 4. yü göremedim videolarda, resimlerde 4. nerede?

Şu şekildeymiş: İçinde senin de dediğin gibi şu an 3 tane sütün varmış. Daha önce bu sayı 6'ymış sütünlar 3'e inmiş. İbn az-Zubayr diye bir kişi Kabe'nin dışına köşelere 4 tane direk dikmiş ve bu direklerin üzerine kumaş bir örtü koyarak Kabe'yi kumaşla örtmüş. Sanırım kast edilen 4 direk bu, içinde de 3 sütün.

İngilizce bu şekilde anlatılmış. (İslami bir kaynaktan)

Reduced the pillars inside the House to three instead of six as were earlier built by Quraish.

For reconstruction, ibn az-Zubayr put up four pillars around the kaaba and hung cloth over them until the building was completed. People began to do Tawaf around these pillars at all times, so Tawaf of the kaaba was never abandoned, even during reconstruction.

http://www.missionislam.com/knowledge/kaaba.htm

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

istediğiniz kadar oraya buraya çekiştirsenizde tek gerçek kabenin ilk yapı olduğu ve hz adem tarafından yapıldığı.sonraları yıkıldığı dönemler oldu ve hz ibrahim tarafından yeniden yapıldı.islan öncesi mekkede yaşayan araplar,hz ibrahimin dini üzere olduklarını düşünüyorlardı ama hz ibrahim gibi allaha değil,içinden bir tanesi allahı simgeleyen putlara inanıyorlardı.hz ibrahim allahın peygamberidir ve islam ritüellerini yerine getiriyordu.puta tapan mekkelilerden ibrahimden kalan ibadetleri kendilerine göre yorumlayarak yerine getiriyorlardı.

Sitelerde Paylaş

istediğiniz kadar oraya buraya çekiştirsenizde tek gerçek kabenin ilk yapı olduğu ve hz adem tarafından yapıldığı.sonraları yıkıldığı dönemler oldu ve hz ibrahim tarafından yeniden yapıldı.islan öncesi mekkede yaşayan araplar,hz ibrahimin dini üzere olduklarını düşünüyorlardı ama hz ibrahim gibi allaha değil,içinden bir tanesi allahı simgeleyen putlara inanıyorlardı.hz ibrahim allahın peygamberidir ve islam ritüellerini yerine getiriyordu.puta tapan mekkelilerden ibrahimden kalan ibadetleri kendilerine göre yorumlayarak yerine getiriyorlardı.

:)

Sitelerde Paylaş

Resimde "hatim" ismi verilmiş olan at nalı şeklindeki obje Kabe duvarından daha kalın. Muhtemelen orijinali üzerinde bir kubbe vardı. Bu kubbe Kabe binası ile bitişikti. Bu durumda "hatim" diye isimlendilen yer aslında "apsis" olmalı.

Apsis kiliselerde özel ayinlerin yapıldığı yerdir.

Mesela ayin korosu apsisde yer alır. Bu yüzden apsis ve apsisi ana binaya bağlayan alanın ismi "koro alanı" diye geçer.

Vaftiz taşı, sunak taşı, İsa'nın çarmıha gerilmiş hali apsiste bulunur. Kısacası apsis bir kilisenin "en kutsal yer"dir.

"Kutsal sayılan kişiler" öldüğünde apsise gömülürlerdi.

Kabe bu hali ile bir kiliseyi andırıyor.

Belki yahudi sinagoglarında da benzer durumlar mevcuttur.

Kabe'nin bu durumunu bir kilise olarak kabul ettiğimizde ayin yönü, ibadet yönü hangi yön olur?

İslami terimle söylersek, Kabe'de ibadet edenlerin kıblesi neresidir? sorusu akla geliyor.

Resme kabaca bakarsam Suriye olsa gerek. Belki de Kudüs.

Şimdi Google Earth kurmak istemiyorum.

Bilgisayarınnda Google Earth kurulu bir arkadaş baksa ve merakımı giderse...

Benden bir teşekür alır. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...