Jump to content

Kur'an'a Göre Dünya Sabittir!

Recommended Posts

Allah dağları yer bizi sarsmasın diye yaratmış;

Allah, gökleri görebileceğiniz direkler olmaksızın yarattı. Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar yerleştirdi ve orada her türlü canlıyı yaydı. Gökten de yağmur indirip orada her türden güzel ve faydalı bitki bitirdik.(Lokman 10)

Yeryüzünde onları sarsmasın diye sabit dağlar yarattık...(Enbiya Suresi 31)

Yeri de yaydık, ona sabit dağlar yerleştirdik ve orada ölçülü (bir biçimde) her şeyi bitirdik. (Hicr 19)

Sizi, sarsmasın diye, Arz'a dağlar bıraktı. Irmaklar ve yollar (kıldı). Umulur ki doğru yolu bulursunuz.(Nahl 15)

Bilindiği gibi ne Dünya yeni doğduğunda sarsılıyordu,bu bakımdan yaşanmaz halde değildi ne de dağlar iddia edildiği gibi depremleri önlüyor.O halde bu ayetlerle anlatılmak istenen ne?Bir hadis bunu şöyle açıklıyor;

3238 - Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah arzı yarattığı zaman, arz sallanmaya (tıpkı bir hurma ağacı gibi sağa sola) yalpalar yapmaya başladı, bunun üzerine dağlarla onu sabitleştirdi ve böylece arz istikrarını buldu. Melekler dağların şiddetine hayrette kaldılar.

"Ey Rabbimiz, dediler, dağlardan daha şiddetli bir mahluk yarattın mı?"

"Evet, buyurdu. Demiri yarattım.''

"Demirden daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teâla:

"Evet! dedi. Ateşi yarattım.''

"Ateşten daha ağır bir şey yarattın mı?" diye yine sordular. Hak Teala:

"Evet, dedi, suyu yarattım! ''

"Sudan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teala tekrar cevap verdi:

"Evet, rüzgârı yarattım.''

"Rüzgârdan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' diye yine sordular. Hak Teâla:

"Evet insanoğlunu yarattım'' dedi ve devam etti: "Eğer o, sağ eliyle sadaka verir, sol eli görmeyecek kadar gizlerse (daha şiddetlidir).''

Tirmizi, Tefsir, Muavvizateyn 2, (3366).

Şimdi hadisi yalanlayacaklar ama söyleyin bakalım bu dağlarla arzı sabitleştirmek neymiş,açıkça ''dünya sabittir'' demiyor mu?

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah dağları yer bizi sarsmasın diye yaratmış;

Bu araplar bundan 1400 yil once hic deprem yasamamislar mi, ya da insanoglunun yasadigi depremleri hic duymamislar mi?

Demekki daglar, depremin yeri sarsmasini onleyemiyormus.

Ayrica sabit olan yer nasil deprem yasar?

Ben herhalde o devir de yasasaydim, bu Kuran'in bir suru yeri benim yuzumden yazilamazdi. :)

Sitelerde Paylaş

Bu araplar bundan 1400 yil once hic deprem yasamamislar mi, ya da insanoglunun yasadigi depremleri hic duymamislar mi?

Ben herhalde o devir de yasasaydim, bu Kuran'in bir suru yeri benim yuzumden yazilamazdi. :)

Üstelik tektonik tabakalar sebebiyle depremlerin çoğu dağlık bölgelerde olur

Sitelerde Paylaş
3238 - Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah arzı yarattığı zaman, arz sallanmaya (tıpkı bir hurma ağacı gibi sağa sola) yalpalar yapmaya başladı, bunun üzerine dağlarla onu sabitleştirdi ve böylece arz istikrarını buldu. Melekler dağların şiddetine hayrette kaldılar.

"Ey Rabbimiz, dediler, dağlardan daha şiddetli bir mahluk yarattın mı?"

"Evet, buyurdu. Demiri yarattım.''

"Demirden daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teâla:

"Evet! dedi. Ateşi yarattım.''

"Ateşten daha ağır bir şey yarattın mı?" diye yine sordular. Hak Teala:

"Evet, dedi, suyu yarattım! ''

"Sudan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' dediler. Hak Teala tekrar cevap verdi:

"Evet, rüzgârı yarattım.''

"Rüzgârdan daha şiddetli bir şey yarattın mı?'' diye yine sordular. Hak Teâla:

"Evet insanoğlunu yarattım'' dedi ve devam etti: "Eğer o, sağ eliyle sadaka verir, sol eli görmeyecek kadar gizlerse (daha şiddetlidir).'

'

Bu hadis madis değil ya bildiğimiz 3000 yıllık hint tekerlemelerinden biri

Bir tek sonuna islamic bir hava vermişler o kadar

Anadoluda var buna benzer tekerlemeler.

,

-Komşu, komşu !

-Hu, hu!

-Oğlun geldi mi?

-Geldi

-Ne getirdi?

-İnci, boncuk.

-Kime, kime?

-Sana, bana.

-Başka kime?

-Kara kediye

-Kara kedi nerede?

-Ağaca çıktı

-Ağaç nerede?

-Balta kesti

-Balta nerede?

-Suya düştü.

-Su nerede?

-İnek içti.

-İnek nerede?

-Dağa kaçtı.

-Dağ nerede?

-Yandı, bitti kül oldu

,

gibi .... :)

tarihinde b213hs5fn2skx-m3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla bilmiyorum hocam,demekki bu Araplar kendilerini öyle kaptırmışlar ki öte aleme,dünyayla ilişkilerini tamamen koparmışlar,maşallah :D

Keşke yaşasaydın hocam,valla altın harflerle tarihe yazardık adını :D Bizi çok büyük bir beladan kurtarırdın :D

Sevgilerimle...

Üstelik tektonik tabakalar sebebiyle depremlerin çoğu dağlık bölgelerde olur

Evet,örneğin Japonya da bol dağlık bir ülkedir :)

'

Bu hadis madis değil ya bildiğimiz 3000 yıllık hint tekerlemelerinden biri

Bir tek sonuna islamic bir hava vermişler o kadar

Anadoluda var buna benzer tekerlemeler.

,

-Komşu, komşu !

-Hu, hu!

-Oğlun geldi mi?

-Geldi

-Ne getirdi?

-İnci, boncuk.

-Kime, kime?

-Sana, bana.

-Başka kime?

-Kara kediye

-Kara kedi nerede?

-Ağaca çıktı

-Ağaç nerede?

-Balta kesti

-Balta nerede?

-Suya düştü.

-Su nerede?

-İnek içti.

-İnek nerede?

-Dağa kaçtı.

-Dağ nerede?

-Yandı, bitti kül oldu

,

gibi .... :)

Ah ah bunu zamanında ne tekrarlardık :( Dertlendim,kederlendim nostalji yaşadım sayende :(:D

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iyide onlar deprem degil ki. Allah hanima kizar dunyayi soyle bir sallar, Fener maci kaybeder yine bir sallar, ramazandir oruc basina vurur dunyayi sallar. Butun bu sallantilari allahin dengesizligine basgladiklari icin, bunun dogal bir olay olabilecegi akillarina gelmemis.

Sitelerde Paylaş

Valla bilmiyorum hocam,demekki bu Araplar kendilerini öyle kaptırmışlar ki öte aleme,dünyayla ilişkilerini tamamen koparmışlar,maşallah :D

Keşke yaşasaydın hocam,valla altın harflerle tarihe yazardık adını :D Bizi çok büyük bir beladan kurtarırdın :D

Sevgilerimle...

Evet,örneğin Japonya da bol dağlık bir ülkedir :)

Belki, oylede o zamanda bugunkuler mahrum kalirdi. :)

Eee ne diyelim Alacatan'in vardir bir bildigi beni o devirde degil de; bu devirde yasatmakla. :)

Bir dahaki iletisimimizde ben bir bunu sorayim, bakalim ne yanit verecek?

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belki oyleyde o zamanda bugunkuler mahrum kalirdi. :)

Eee ne diyelim Alacatan'in vardir bir bildigi beni o devirde degil de; bu devirde yasatmakla. :)

Bir dahaki iletisimimizde ben bir bunu sorayim, bakalim ne yanit verecek?

Sor tabi ki hocam,iletişimimizi koparmayalım hem :) Bir de yaz geldi hala sevgilim yok,desen de bizim apartmana bir huri indirse ne güzel olurdu :)

Sevgilerimle...

Sitelerde Paylaş

Iyide onlar deprem degil ki. Allah hanima kizar dunyayi soyle bir sallar, Fener maci kaybeder yine bir sallar, ramazandir oruc basina vurur dunyayi sallar. Butun bu sallantilari allahin dengesizligine basgladiklari icin, bunun dogal bir olay olabilecegi akillarina gelmemis.

Iyi guzel de, madem sallayacakti, o zaman ne b.k yemeye "yer sarsmasin diye daglari yaratmis"

Boyle bir celiskili yaraticiyi ancak aklinda boyle bir celiskisi olan yaratir.

Sitelerde Paylaş

Sor tabi ki hocam,iletişimimizi koparmayalım hem :) Bir de yaz geldi hala sevgilim yok,desen de bizim apartmana bir huri indirse ne güzel olurdu :)

Sevgilerimle...

Sen Alacatan'i Muhammed'in uckuru ile ilgilenen Allah ile karistirdin galiba! :)

"Kendi isini kendin gor" Alacatan'in ilk emridir. Bu emir senin kendi varliginin bilincidir.

"Armut pis, agzima dus" atasozu de Alacatan'in "de ki" lerinde yer almaz. :)

Sitelerde Paylaş

Sen Alacatan'i Muhammed'in uckuru ile ilgilenen Allah ile karistirdin galiba! :)

"Kendi isini kendin gor" Alacatan'in ilk emridir. Bu emir senin kendi varliginin bilincidir.

"Armut pis, agzima dus" atasozu de Alacatan'in "de ki" lerinde yer almaz. :)

Tamam hocam ya ne kızıyon bacak kadar çocuğa :( Sen daha samimisin diye şeyettim :( Napalım artık bu yaz da hurisiz geçer :(:D

Sevgilerimle...

Sitelerde Paylaş

Iyi guzel de, madem sallayacakti, o zaman ne b.k yemeye "yer sarsmasin diye daglari yaratmis"

Ne kadar sağlam olmuş diye deniyor olamaz mı? Mesela bir marangoz sandalye yaptığında onun sağlamlığını test etmez mi? :lol:

(Bu marangoz da fazla olmaya başladı.)

Sitelerde Paylaş

Bende mesela masam sallanmasin diye onca aksamlar ile sabitlerim. Ama kafam atinca vururum yumrugu bir yerinden gocertirim. Onun gibi birsey olsa gerek, mantik olarak. Yani ben musluman olsam ancak bu sekilde aciklayabilirdim durumu.

Allahin benim gibi psikolojik gel-git yasayabilen bir tip oldugunu kabul etmem cabasi ama o ayri ve uzun bir mevzu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...