Jump to content

BİZ ULUSALCILAR ,AYIN 28 İNDE ANKARADAYIZ

Recommended Posts

Bu dediğin milliyetçiliğin doğasında var. Belki bu refleksle hareket edenlere ırkçı demek haksızlık olur nitekim bütün hükümet ya da devlet yöneticilerinde bu durum gözlenebilir. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan bir kez dahi karşılaşmamış bütün sosyalist, devrimci, ilerici insanlar birbirleriyle dostken dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan birbirlerini bir kez bile görmemiş bütün milliyetçiler birbirlerine düşmandır. Sıkıntı, milliyetçiliğin ta kendisidir yani. Ama ırkçılık bu gericilikte bir adam öne geçer ve insanlık etiğini bile yerle bir eder. Ulus kimliğini değil genleri, kanı ve soyu dikkate alır, kafatası ölçer.

Böyle diyorsun ama ,başka bir başlıkta yalnızca yokyaa'nın iletisini ırkçı bulmuştun ,Martin eden'in yazdıklarını görmedin

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 109
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Böyle diyorsun ama ,başka bir başlıkta yalnızca yokyaa'nın iletisini ırkçı bulmuştun ,Martin eden'in yazdıklarını görmedin

Martin'in yazısını gördüm, benim orada eleştirdiğim "ırkçılıkt"ı, o da yokyaa'nın yazısında vardı. Kürtlerde de "ırkçılık"ı eleştiririm, mesela Nuri Dersimi'nin geçliğe öğüdü ya da Tori'nin güneş dil teorisine benzer teorisi Kürtlerdeki ırkçılığa örnektir. Bunların kabul edilecek tarafı yoktur.

Milliyetçiliği ayrıca eleştirmek gerekir, eleştirirken de milletin konumunu göz önünde bulundurmak lazım. Milliyetçilik (ulusalcılık ya da yurtseverlik de deniliyor zaman zaman) konjonkture göre gerici ya da ilerici olabilir. Örneğin Fransız ulusunun 1789 Fransız devrimi milliyetçiliği ile 1950'lerdeki Cezayir Bağımsızlık savaşı dönemindeki milliyetçiliği aynı değildir. Sap ile samanı ayırmak gerekir.

Sitelerde Paylaş

Pante ile Fırat_b'nin tartışmasında anlamadığım bir husus var;

Biriniz diyor "bak sen yanılıyorsun çünkü Lenin bu konuda şöyle diyor o yüzden solcu değilsin", diğeriniz diyor "asıl Lenin şunu diyor sen çarpıtıyorsun vs..."

yahu Lenin hiç mi yanılmaz?Belki onun solculuk anlayışı çarpıktı belik de fikirleri günümüze göre eski kalıyor ya da başka biri olayı bambaşka yorumlayacak nedir bu saplantı?

Cervantes,

Ben gelecekle ilgili, sistemle ilgili konularda Marks'ı, Lenin'i, Atatürk'ü ya da başka birini rehber almıyorum, onlar ne demişse aynen uygulama saplantım yok.

Dikkat edilirse, bu isimlerin söylediklerini bu isimler üzerinden siyaset yapanlara karşı kullanıyorum.

Kendisi de belirtmiş. Adam ML ve Mahir Çayancı geçiniyor ama kalkıp onların takdir ettikleri Kurtuluş Savaşını sahtekarlık olarak nitelendiriyor. Kemalizm'i öncelikli düşmanı olarak ilan ediyor.

Bunun üzerine ben de her seferinde gözüne sokuyorum, onların Kemalizm hakkında söylediklerini.

Bu başlık içinde milli burjuvazi kavramını reddediyor.

Reddederken dese ki: "Ben Marks'ın, Lenin'in ya da diğer ustaların bazı söylediklerine katılmıyorum. Örneğin milli burjuvazi konusunda yanıldıklarını düşünüyorum"

O zaman saygı duyarım, kendi fikridir.

Ama öyle yapmıyor. Sahtekarlığa kaçıyor. "Lenin milli burjuvaziyi reddetmiştir" diyor. Ya da demokratik devrim konusunda "Lenin demokratik devrime karşı çıkmıştır" diyor.

Bu söylediğinin doğru olmadığını Lenin'den alıntıyla kanıtlıyorum. Bu defa da kıvırmaya başlıyor. Ama diğer forumda aynı yalanı sürdürmeye devam ediyor.

Zaten sahtekarlığı burada kesinleşiyor. Burada da iddia ediyordun, kanıtlanınca kıvırmaya başladın ama orada hala yalanını sürdürüyorsun. Dürüst olsa burada düzeltilen yanlışını orada sürdürmez.

Bunların Atatürk, kurtuluş Savaşı ya da diğer konulardaki yalan ve iftiralarını ortaya koydukça bu defa işi çirkefliğe vurarak milliyetçilikle, Kemalistlikle, ulusalcılıkla hatta faşistlikle yaftalamaya kalkıyorlar.

Halbuki her kim olursa olsun, kimin hakkında olursa olsun yalan-yanlış bir iddiada bulunduğu takdirde ona da karşı çıkar ve doğrusunu yazarım. Bu forumlarda tonla örneği var. Muhammed hakkında olsun, katılmadığım-karşı olduğum başkaları hakkında olsun.

İkinci ve önemli nedenim ise; saldırdığı hedefin onun da yazdığı gibi demokratik devrimde olsun, faşizme ve gericiliğe karşı mücadelede olsun ittifak yapılan gruplar olmasıdır.

Örneğin CHP. Bunlara sorsan faşisttir, statükocudur, şudur budur. Tam bir AKP ağzı. Ama benim açımdan yanlışları olmasına rağmen iktidarın gerici-faşist icraatları karşısındaki engellerden biridir CHP.

Böyle bir engelleri olmasa, bu yavaşlıkta ilerlemez, istedikleri dindar-kindar gençliği ve dinci düzeni oluşturmada ivmelerini yüksek tutarlardı.

Tabi, bunların bu yönde bir düşünceleri yok. Gericilikmiş, dinci faşizmmiş, giderek teokrasiye yol alınıyormuş, Suriye'ymiş, iran'mış umursamazlar. Sanki AKP'Yi durdurmaya güçleri varmış gibi CHP'yi silmeyi amaçlarlar.

CHP güç kaybedince sanki oradan kopan halk komünistlere gidecek. Halbuki AKP'nin ya da MHP'nin kucağına oturacaklar.

Kaldı ki CHP'nin solla ittifakı, desteği 40 yıldır vardır. 12 Martta, 12 Eylülde solla omuz omuza olmuşlardır. Neymiş Kemalistmiş. Bunlar Evren'leri Kemalist zannediyorlar. Halbuki Mahir Çayan, Evren gibileri 1970'de tanımlamış, "gardrop Atatürkçüleri" demiş. Şimdi bir Mahir'e bakıp, bir de Mahir'in çizgisinde olan bu sapkınlara bakınca arada uçurum var.

Bir de küstahlığı var. Kendisini haklı çıkarabilmek amacıyla Mahir gibi araştırmacı bir teorisyen için "Mahir'ler Kurtuluş Savaşını araştırmamış olabilirler" demekte. Şimdi buna ben "oha" demeyeyim de ne diyeyim.

Umarım anlaşılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Ben gelecekle ilgili, sistemle ilgili konularda Marks'ı, Lenin'i, Atatürk'ü ya da başka birini rehber almıyorum, onlar ne demişse aynen uygulama saplantım yok.

Marksizmle ya da sosyalizmle ilgin olmadığı açıkça anlaşılıyor zaten de kendine özgü bir kemalizm yaratmışsın kafanda, onun savunuculuğunu yapıyorsun solcu kisveyle. Zaten sonunda çözüm diye CHP'yi işaret etmiş, esas niyetini belli etmişsin.

Senin çizginle D.Avcıoğlu çizgisi arasındaki farkı söylesene, merak ettim. Bir fark var mı?

Dikkat edilirse, bu isimlerin söylediklerini bu isimler üzerinden siyaset yapanlara karşı kullanıyorum.

Gerek ''kurtuluş savaşı'' eleştirisi gerek başka birşey olsun, Lenin ya da Mahir'e referansla eleştirmem. Bu başlıkta da Tolonbey'in yazdıklarını bu isimlere referansla eleştirmemiştim. Ama sen beni gördüğün her yerde konuyu bu isimlere getiriyorsun. Bunları sömürüyorsun. Bunu yapan sensin.

Kendisi de belirtmiş. Adam ML ve Mahir Çayancı geçiniyor ama kalkıp onların takdir ettikleri Kurtuluş Savaşını sahtekarlık olarak nitelendiriyor. Kemalizm'i öncelikli düşmanı olarak ilan ediyor.

Bunun üzerine ben de her seferinde gözüne sokuyorum, onların Kemalizm hakkında söylediklerini.

Birincisi ben kemalizmi ''öncelikli düşman'' görmüyorum. Düşman görüyorum ama öncelikli değil. Öncelikli olan AKP'dir. Bunu sana bir milyon kez anlattım. AKP'yi ve liberalleri eleştiren onlarca başlığım ve iletim de var. Hem bu forumda hem öbür forumda. Ama sen beni karalamak için utanmadan öncelikli olarak kemalizmi eleştirdiğimi yazabiliyorsun! Çünkü sana göre, birini eleştiriyorsan öbürüne laf etmemek gerekir. Bu tam bir saçmalık ama bunu savunuyorsun açık açık. Oysa Müftüoğlu tam tersini savunuyor ama utanmadan o geleneği de sömürmek için kullanıyorsun. Neyseki rezilliklerini yeterince teşhir ettim.

Mahir Çayan'ın temel görüşlerini; sonrasında sosyalizme evrilecek olan anti-oligarşik devrim, devlet karşıtlığı, PASS stratejisi, yarı sömürge tipi faşizm tespiti v.s. oluşturur. Müttefik konusu ise hiçbir örgütün değişmezi değildir. Öyle olması imkansız. Bir müttefikin zaman ve koşullar, yaşananlar dikkate alınmaksızın hep müttefik görülmesi diye birşey hiçbir politik akımda olamaz. Bugünün dostu yarının düşmanı olabilir her zaman. Senin kemalizme ''daimi'' müttefik muamelesi yapman, bırak marksizmi, politikanın temel mantığıyla ilintisiz zaten. Çayan'ın temel tezlerini zerre sahiplenmeyen sen, kalkıp da sırf kemalizm güzellemesi yapabilmek için zaman ve koşullara göre değişen bir konu olan müttefik listesine adeta tanrı buyruğu gibi muamele edip, o gün müttefik görülen herkesi -üstelik sonrasında devamı olan tüm sol örgütler de mütttefik listesinden onu şutladığı halde!- müttefik saymaya devam ediyorsun. Çünkü Lenin'i ve Mahir'i her konuda her söylediği adeta ayet gibi olan insanlar sanıyorsun. Oysa bu insanlar nesnel koşullara göre politika üretmeyi savunur. Marksizm budur. ''Somut durumun somut tahliline'' dayanır.

Çayan'ın müttefik listesinde Kürt hareketi de vardır mesela. Nedense bunu hiç gözün görmez. Bugün hangi kemalisti Kürt ulusal hareketini de müttefik gören bir devrimci hareketle ittifak olmaya ikna edebilirsin peki? Dene istersen, seni en başta onlar tefe koyar! Uyuyorsun sen. Hangi kemalisti bugün kalkıp da -tıpkı Mahir gibi- Kürtlerin ezilen ulus olduğuna ve UKKTH'ye ikna edebilirsin? Tıpkı işçileri, onları en acımasızca sömüren milli burjuva dediğin kesimle ittifaka ikna etmenin olanaksızlığı gibi bu da olanaksızdır. Saçma sapan şeyleri ısrarla savunuyorsun. Çünkü hiçbir şey bildiğin yok. Tek derdin kemalizme laf ettirmemek. İşin garibi kemalist olduğunu da kabul etmiyorsun! İkiyüzlülük arıyorsan evvela aynaya bak.

Bu başlık içinde milli burjuvazi kavramını reddediyor.

Reddederken dese ki: "Ben Marks'ın, Lenin'in ya da diğer ustaların bazı söylediklerine katılmıyorum. Örneğin milli burjuvazi konusunda yanıldıklarını düşünüyorum"

O zaman saygı duyarım, kendi fikridir.

Ama öyle yapmıyor. Sahtekarlığa kaçıyor. "Lenin milli burjuvaziyi reddetmiştir" diyor. Ya da demokratik devrim konusunda "Lenin demokratik devrime karşı çıkmıştır" diyor.

Senin hiçbir şeyi doğru düzgün anladığın yok. Benim ısrarla dediğim şu: Milli burjuvazi de demokratik-aşamalı devrim fikri de bir dönem(eski sömürgecilik dönemi) savunulmuştur ve sadece ezilen ulus burjuvazisine millilik atfedilmiştir. O dönem geride kalmıştır. Zaten Türk burjuvazisi hakim ulus burjuvasidir. Öte yandan, Lenin savunduğu aşamalı-demokratik devrim teorisini pratikte(Ekim Devriminde) aşmıştır. Bunlar senin tüm saçmalıklarının net cevabıdır. Senin asıl derdin Lenin'in ne dediği değil ve zaten Leninist falan da olmadığın için ısrarla yalan söylüyorsun.

İkinci ve önemli nedenim ise; saldırdığı hedefin onun da yazdığı gibi demokratik devrimde olsun, faşizme ve gericiliğe karşı mücadelede olsun ittifak yapılan gruplar olmasıdır.

Örneğin CHP. Bunlara sorsan faşisttir, statükocudur, şudur budur. Tam bir AKP ağzı.

Faşizme ve gericiliğe karşı müttefikin CHP mi? O CHP'nin bugün parlattığı ordu ve yargı dün(12 Eylül döneminde) milliyetçi-dinci cepheyle birlikte devrimci solun üzerinden silindir gibi geçti. Tarih bilmiyor musun sen? Ne ittifakı? Bugünkü ordu ve yargıdaki kemalistlerin 12 Eylül'dekinden farklı olduğunu mu sanıyorsun yoksa?

Eee, insan pusulasını şaşırmaya görsün! Meseleleri ele alırken sınıfsal perspektifi bir kenara bırakırsan kapitalist CHP'den sana hayır geleceği zannına kapılıp sonunda popo üstü oturursun! Pante'nin onca Marks, Lenin, Mahir istismarları sonunda geldi CHP'cilik yapmaya dayandı. Esas niyeti buydu zaten. Bakla sonunda ağzından çıktı!

CHP statükocudur deyince AKP ağzından konuşmuş oluyormuşuz! CHP'ye laf da ettirmeyecek bey efendi! Onunki müttefiklik falan değil, eleştiri bile kabul etmeyen buz gibi CHP'cilik çünkü! Bir de utanmadan DY-ÖDP geleneğini sömürür. Ben birkaç iletimde bu gelenekle alakası olmadığını gösterince gidip CHP'ye kapılandı galiba. E bu da bir gelişmedir tabi, kendisi açısından daha tutarlıdır.

Biz AKP'yi de eleştiririz, CHP'yi de, MHP'yi de. AKP iktidarda diye MHP'yi eleştirmeyi bırakıyor muyuz? Böyle saçmalık olur mu? Aynı şekilde CHP'yi eleştirmeyi de bırakmayız. AKP'yi de şiddetle eleştirdiğimiz sürece, CHP'ye yaptığımız eleştiriler hiç de ''AKP ağzıyla konuşmak'' falan olmaz. Ama CHP'yi eleştiremeyen sen, fena halde Avrasyacı general ağzıyla konuşuyorsun.

Gericilikmiş, dinci faşizmmiş, giderek teokrasiye yol alınıyormuş, Suriye'ymiş, iran'mış umursamazlar. Sanki AKP'Yi durdurmaya güçleri varmış gibi CHP'yi silmeyi amaçlarlar.

CHP güç kaybedince sanki oradan kopan halk komünistlere gidecek. Halbuki AKP'nin ya da MHP'nin kucağına oturacaklar.

Kaldı ki CHP'nin solla ittifakı, desteği 40 yıldır vardır.

Biz CHP'yi, CHP kitlesini sola çekebilmek için eleştiriyoruz. Tabi senin sosyalist mücadeleyi yükseltmek, devrim yapmak, halkı solculaştırmak gibi bir derdin olmayıp tek amacın solu CHP'nin kuyruğuna takmak olduğu için üstteki gibi yalanlar yazıyorsun. Bu yalanlar senin çarpık zihniyetini ortaya seriyor. Sen sol saflara sızmış bir truva atısın. Bu devirde aşamalı devrim stratejilerini savunup CHP güzellemesi yaparak kapitalizmin ömrünü uzatıyorsun. Gericiliği, faşizmi kapitalist temelinden ayrı ele alırsan bu büyük bir hata olur ve sonunda CHP güzellemesine dayanır işte böyle. AKP'yi durduracak olan sokak muhalefetidir; sen ise hala parlamentarist ve legalist olduğun için, pasifist olduğun için CHP'yi adres gösteriyorsun. Bir de devrimcilerin onu müttefik gördüğü yalanını atmışsın. Yok böyle birşey. Aksine devrimciler daima çözümün sandıkta değil devrimde, parlamentoda değil sokakta olduğunu anlatmış, CHP'cilik yapanlara karşı silahlı mücadelenin altını çizmiş, kendi örgütlerini kurmuşlardır. Senin yalanların artık iyice sınırı aştı!

tarihinde Fırat_B tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seninkisi züppe sosyalistliği.

Kurtuluş Savaşına, Atatürk'e saldırmakta hiç eksik olmuyorsun ama örneğin 1 Mayıs konusunda bile ağzından tek kelime çıkmıyor.

İnsan utanır yahu, sığındığın yerde bir başlık açamıyorsan bile hiç olmazsa eski başlıklardan birini güncelle.

Bir sitenin 2-3 sene içinde bu kadar mı içi boşalır ve yozlaşır. Siz ne iş yaparsınız orda, ülkenin değerlerine saldırmaktan başka.

Koca 1 Mayıs'tan forumda tek bir kelime bile edilmeyişi hiç mi gücünüze gitmez. Bu kadar da liboşlaşılır mı?!

Yazık!

Bir de kalkmışsın kendini benimle kıyaslamaya. Benim orada olduğum dönemde sadece 1 Mayıs değil, her önemli güne ait konu muhakkak şekilde işlenirdi.

Aksini iddia eden varsa başlıkların tümünü listeler, göizüne sokarım.

Senin gibi züppe takımıyla dolduktan ve ulusalcı-Kemalist diye saldırdığınız insanlar boşaldıktan sonra gelinen durum işte budur. Tuhhh size! Yuhh hepinize!

Sitelerde Paylaş

Fikirsel tükenmişliğin ve rezil edilmişliğini buna dayanarak mı örtmeye çabalıyorsun şimdi?

Hayatın laf ebeliği, soytarılık!

1 Mayıs hakkında başlık açmamışız!

Özgürlükçü Sol adlı bloguma gir, -o forumda imzamda var linki-, bak bakalım başlık açmış mıyım açmamış mıyım?

Ama turandursun sitesinde açmadım, evet. Özel bir sebebi yok. Başka bir konuda açmayı tercih ettim.

1 Mayıs mücadele günüdür ve biz ulusalcısından liberaline düzenin her fraksiyonuyla mücadeleye devam ediyoruz.

Önemli olan budur.

Solculuk, sizin elinizde, anma günlerinde ezber tekrar etmekten bitap düştü.

Biz yeni nesil bunu değiştirmeye çabalıyoruz.

Zaten forumda 1 Mayıs başlığı açıp neyi tartışacağız?

Sen 1 Mayıs başlığı açsan ne olur mesela?

Açsan da CHP güzellemesi için açarsın anca.

Sizin bulunduğunuz bu forumun halini görüyoruz.

Hacı gibi enteletüel sefalet içindeki birine bile cevap veremiyorsun.

Admin ya, korkuyorsun galiba. :lol:

Sitelerde Paylaş

Fırat B, bu foto hakkında ne düşünüyorsun?

Taksim'deki yüz binleri görüp bu tür fotolarla avunmak isteyen bir liberal misin sen?

Yüz binlerce insanın içinden ilkelere uymayan ve yanlış işler yapanlar her zaman çıkar. Eee?

Kaldı ki ben McDonalds'dan yemek yemeyi ya da Nike ayakkabı giymeyi tutarsız bulmuyorum.

Onu giymesen ya da oradan yemesen ne yapacaksın?

Kamunun yemek satan yeri var da biz mi gitmedik?

Kamu ayakkabı üretti de biz mi almadık?

Özelleştire özelleştire hiçbir şey bırakmadılarki!

McDonalds'dan yemesen bir başka kapitalistten yiyeceksin.

Düzen değişene dek mecburen böyle olacak, bunda sıkıntı yok.

Zaten marksizmde anti-kapitalist mücadele sistemin dışına çıkarak verilmez, içeriden dönüştürülür.

Kapitalizmle ekonomik tercihlerini değiştirerek mücadele edilmez, siyasal mücadele söz konusudur.

Hamburger yenmesine değil, hamburger satımının özel mülkte olmasına karşıyız biz. İkisi çok farklı şeyler.

Zerre marksizm bilmeden böyle fotoları yayınlayarak liberal gazeteler kendi bilgisizliklerini ortaya seriyor sadece.

Sitelerde Paylaş

Taksim'deki yüz binleri görüp bu tür fotolarla avunmak isteyen bir liberal misin sen?

Yüz binlerce insanın içinden ilkelere uymayan ve yanlış işler yapanlar her zaman çıkar. Eee?

Kaldı ki ben McDonalds'dan yemek yemeyi ya da Nike ayakkabı giymeyi tutarsız bulmuyorum.

Zaten marksizmde anti-kapitalist mücadele sistemin dışına çıkarak verilmez, içeriden dönüştürülür.

Kapitalizmle ekonomik tercihlerini değiştirerek mücadele edilmez, siyasal mücadele söz konusudur.

Hamburger yenmesine değil, hamburger satımının özel mülkte olmasına karşıyız biz. İkisi çok farklı şeyler.

Zerre marksizm bilmeden böyle fotoları yayınlayarak liberal gazeteler kendi bilgisizliklerini ortaya seriyor sadece.

Siz neyin mücadelesini veriyorsunuz o zaman?

Aslında geçende panteye de anlatmıştım.

Ünide okurken, bizimde bu şekilde nike vyea adidas ayakkabı giyen arkadaşlarımız vardı.

Ben onlara takılırdım, "bakın ben sizden daha sosyalistim diye"

Adamlar buram buram kapitalizm kokuyorlardı, utanmadan kendilerine sosyalistiz diyebiliyorlardı.

Yani senin söylediğin gibi, bunlar münferit birkaç kaç kişi ile geçirilecek durumlar değildir.

Bir araştırma yapsan, kendisine sosyalist diyenlerin marka özellikle de kapitalizmin simgesi olmuş markaları tüketme oranı sade vatandaştan daha fazladır. :D :D

İllada sosyalist olmak için kamudan mı almak gerekiyor? Mesela seyyar köfteciler, pilavcılar var.

Onlardan da alabilirsin :D :D

Yurdumun çakma imitasyon komünistleri :D :D :D

Sitelerde Paylaş

Hacı gibi enteletüel sefalet içindeki birine bile cevap veremiyorsun.

Admin ya, korkuyorsun galiba. :lol:

İşte geri zekalılığının bir başka göstergesi.

Beni tanıyanlar öyle admindi, moddu takmayacağımı gayet iyi bilirler.

Ama senin gibi kompleksli bir yapıya sahip olmadığımdan gereksiz düzeysizliklere de girmem.

Hatırladığım kadarıyla bu konunun daha önce de lafını etmiş ve yanıtını almıştın.

Benim hacı ile ya da bir başka yönetici ile ters düştüğüm ve tartıştığım konular da olmuştur.

Ama senin gibi ağzı bozuk ve sapık olmadığımdan seviye düşmemiştir.

Sana Drekinci örneğini vermiştim. O da Hacı ile şiddetli tartışmalara girer ama sonuç hiçbir zaman seninki gibi olmamıştır, olmaz.

Sen onu bile korkaklıkla, pasiflikle eleştirdin. Demek ki senin için cesaret demek; adminlerle küfürler eşliğinde didişmek oluyor öyle mi?!

Hacı senin cezanı verecek! :D

Sitelerde Paylaş

Tolonboy, ben marka meraklısı değilim. Zaten dönerciden yiyoruz büyük çoğunlukla.

Yüzbinlik Taksim toplanmasından çıkan iki-üç kişinin McDonalds'dan yemek yediğini görüp bunu yüz binlerce insana mal etmek ne anlama gelir sence?

Sence de sen insaf duygusundan yoksun, sosyalistlere kolaylıkla haksızlık yapabilen biri değil misin?

Bana öyle göründün.

Ben marka meraklısı değilim ama kapitalizme karşı mücadelenin tüketici tercihlerini değiştirerek olmayacağı açıktır.

Ben hamburger ve Nike kalitesinde ayakkabı üretilmesine veya bunların tüketilmesine karşı değilim.

Aksine, emekçiler de bunları tüketebilsin diye mücadele ediyorum.

Bunların üretimine karşı değilim ki. Özel mülkiyette olmasına karşıyım.

Kısacası, ''Hamburgerini de yeriz, anasını da s..riz!'' :)

Sitelerde Paylaş

Sevgili soytarı,

Bu başlıktaki tüm argümanların çökertilince rezil olup konuyu değiştirerek ve hakaret ederek üste çıkmaya çalıştığının farkındayım. Herhalde başlığı takip eden herkes de farkındadır.

Benim seninle işim bitti.

Sana bakınca yalanları teşhir olmuş bir zavallıcık görüyorum sadece.

Hadi git CHP'li kardeşlerinle birbirinizi pudralayın.

Sitelerde Paylaş

Sevgili soytarı,

Bu başlıktaki tüm argümanların çökertilince rezil olup konuyu değiştirerek ve hakaret ederek üste çıkmaya çalıştığının farkındayım. Herhalde başlığı takip eden herkes de farkındadır.

Benim seninle işim bitti.

Sana bakınca yalanları teşhir olmuş bir zavallıcık görüyorum sadece.

Hadi git CHP'li kardeşlerinle birbirinizi pudralayın.

Kimin soytarı ve sapık olduğunu bu forumun eskileri gayet iyi biliyor. :lol:

Bu başlıkta da, diğer seninle tartıştığımız başlıklarda da kimin rezil kepaze olduğunu da bırak da okuyanlar takdir etsin, sen değil.

Evet, CHP'liler-CHP içindeki gerçek sosyal demokratlar ve antifaşist, antiemperyalist olanlar benim kardeşlerim.

Liboşlardan, ırkçılardan, sapıklardan kardeşim olacağına onları tercih ederim. :D

Sitelerde Paylaş

İşte geri zekalılığının bir başka göstergesi.

Beni tanıyanlar öyle admindi, moddu takmayacağımı gayet iyi bilirler.

Ama senin gibi kompleksli bir yapıya sahip olmadığımdan gereksiz düzeysizliklere de girmem.

Hatırladığım kadarıyla bu konunun daha önce de lafını etmiş ve yanıtını almıştın.

Benim hacı ile ya da bir başka yönetici ile ters düştüğüm ve tartıştığım konular da olmuştur.

Ama senin gibi ağzı bozuk ve sapık olmadığımdan seviye düşmemiştir.

Sana Drekinci örneğini vermiştim. O da Hacı ile şiddetli tartışmalara girer ama sonuç hiçbir zaman seninki gibi olmamıştır, olmaz.

Sen onu bile korkaklıkla, pasiflikle eleştirdin. Demek ki senin için cesaret demek; adminlerle küfürler eşliğinde didişmek oluyor öyle mi?!

Hacı senin cezanı verecek! :D

Bu tartışma fazla arabesk olmaya başladı fredi :D

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Birçok komunıst ülkere gezilerim vardır

Komunıst ülkelerde yüzü güleni görmedim.

Halktan anlatınları dinleyincede,gördüklerimden birkaç katı daha kötü olduğunu anladım.

Komunist ülkelerden yüzü güleni geç,tebessüm edenleri yalnız Macaristanda gördüm.

Ben pasaport işleriyle Macaristandan çıkış işiyle uğraşırken hanım ve diger yabancılar sıra bekliyürlerdi.Sıra bekliyen Alman kalkıp bir yere gitti.

Sigarasını masanın üstünde unuttu.

Etrefi kolaçanla görevli polisin gözü hep sigarada,ama hanımdan utanıyorki alsin.Hanım bana seslendi ,bak şu polise dedi.

Hanıma dedimki kalk,kapıya gadar gitte adam sigarayı alsın.

Hanim masadan daha bir adım atmıştıkı,polis hemen sigarayı alıp gözden kaybolsu.

Romanyada bir Alman ayleye misefir olduk.

Bukadarda yoksulluk olurmu dedirttiler bize.

Kahve taslarının sapları kırık.

Televizyon

Radyo yok

Haftada bir litre süt çocuklar için.

Nazım Hikmet Avusturyaya 15 günlügüne geziye gider.

Birde ne görsün işciler arabalarıyla gelip alışveriş yapıp gidiyürler.

Halbuku,komunus ülkelerde işci arabayı hayal bile edemiyürdü.

Doğu Almanyaya giriş için hudut kapısına dayandımkı ne göriyim.

Köylerde koyun çitlerinin kapıları onların hudut kapılarından dahada moderndi.

moderndi.

Ukraynada bir alman anlattı bana.

İlk komunıst rajime girer girmez.

Evlerimizdeki yataklardan gayrısını toplayıp götürdüler.

Sabah kahvaltısı

övle yemeyi

Akşam yemeyi köyde açılan devlet lokantasında yıyordum.

Evde çocuklara verecek hiçbirşeyimiz yoktu.

Bu hal 9 ay sürdü.

Baktılarkı olacak gibi degil aldıklarini tekrer geri getirip verdiler.

Tekrer evlerde yemeye başladık.

İnsan hür yaşayamazsa,hürriyetten başkada birşey düşünemez.

Halbuku ,kalkınmak için

Araştırmak

İncelemek

Kurcalamak

Gece gündüz çalışmak gerek

YEŞİL KOMUNİZM gibi

KIZIL KOMUNİZMDE bunu engellemektedir.

Bu gün islam alamında kendi markası bir bisikleti bile yoktur.

Daha tonlarca örnek verebilirim.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Tolonbey,

Doğu Blokunda yaşanan sosyalizm miydi devlet kapitalizmi miydi tartışmasına girmeyeceğim. Zira anlamazsın.

Doğu Bloku ülkelerinin zaten tarihsel olarak geri ülkeler olduğunu hatırlatma gereği de duymuyorum.

Sadece SSCB'nin geri ve harap olmuş bir köylü ülkesini alıp ne kadar geliştirebildiğini, Batıyla arasındaki farkı 10 yılda kapatıp iki süper güçten biri olduğunu hatırlatmakla yetineceğim.

Dünyanın en çok kitap okuyan toplumu. Eğitim, sağlık, ulaşım bedava. Ağır sanayi kompleksleri, hızlı kalkınma, alt yapı çalışmalarındaki başarılar ve şehir planlamacılığının gelişkinliği cabası. İşsizlik yok. Uzaya bilmem kaç tane uydu göndermiş. Bilimsel çalışmalar senin TC'ni altına s.çıttıracak denli gelişkin.

Hala ne anlatıyorsun amca sen? Sen sadece masal anlatıyorsun.

Bilmesek bize SSCB'yi fakir bir üçüncü dünya ülkesi gibi sunacaksın.

Bugün kapitalizme geçen Rusya'nın halini görüyoruz.

İçinden bir avuç dolar milyarderi çıkardı, gerisi or.spu oldu. Al sana kapitalizm!

Romanya'dan örnek veriyor bana. Sanki devrim öncesi Romanya süper bir yerdi de ''sosyalizm'' geri bıraktırdı gibi!

SSCB çöktükten sonra liboşların maskarası oldu. Kurt kocayınca köpeklerin maskarası olurmuş.

Ulusalcılar da ona saldırmakta liboşların yanında yerini aldı.

Zaten komünizme karşı daima birleştiniz.

Bugünkü sözde zıtlığınız komünistler etkisiz olduğu için.

Devrimciler yine güçlensin, burjuva çıkarları savunmak için dincisi ve milliyetçisi gene birleşirsiniz.

Sizin tıynetiniz de çapınız da bu kadar.

Sitelerde Paylaş

Kimin soytarı ve sapık olduğunu bu forumun eskileri gayet iyi biliyor. :lol:

Bu başlıkta da, diğer seninle tartıştığımız başlıklarda da kimin rezil kepaze olduğunu da bırak da okuyanlar takdir etsin, sen değil.

Evet, CHP'liler-CHP içindeki gerçek sosyal demokratlar ve antifaşist, antiemperyalist olanlar benim kardeşlerim.

Liboşlardan, ırkçılardan, sapıklardan kardeşim olacağına onları tercih ederim. :D

Benim ''sapıklığım'' senin şahsi sataşma ve b.k atmalarından ibaret.

Senin sapıklığın, Müftüoğlu tescilli artık. Soytarılığın ise her konuda teşhir oldu.

Okuyanlar elbette takdir edecek. Herkes hiçbir cevap veremeyip tıkandığını, kepaze olduğunu, sonunda CHP'ciliğe gelip dayandığını gördü, okudu. Bundan sonra sosyalistlik tasladığın herkes benden alıntılarla seni yerin dibine sokacaktır. Masken düştü artık. Geçmiş olsun.

Sen halkı sosyalistleştirmeye çabalamak dururken CHP güzellemesi yapmaya devam et. Ama şunu bil, anti-kapitalist olmadan ne anti-faşist olabilirsin bu devirde, ne de anti-antiemperyalist. Bunu da yine en başta Müftüoğlu'nun yazıları anlatır.

Benim liboştan, ırkçıdan, sapıktan arkadaşım yok. Sizinle nasıl mücadele ediyorsam onlarla da ediyorum.

Biz DY-ÖDP geleneği olarak, ''Yesinler Birbirlerini'' tutumumuz gereği, hem liberal sapmayla hem de ulusalcı sapmayla mücadele ederiz. Kemalizmi de AKP'yi de, cumhuriyetin birincisini de ikincisini de eleştiririz. Çünkü biz senin gibi sosyal demokrat olmayı bile beceremeyen 'milli burjuva' yalaması değiliz. Sen git CHP'den bir halt olacağını bekle hala. Ulusal demokratik darbeni belki yaparsın CHP'yle! Dikkat ettiysen darbe dedim, zira CHP hiçbir şey yapamaz. Anca orduya gaz verir. Siyasi yaşamı bunun üzerine kurulu bir parti bu. Tam sana layık! Rezil...

Sitelerde Paylaş

Ateistforum'da sapık dediğin vakit akla gelen ilk isim F.'dir.

Bu benim uydurmam değil.

Ama benim hakkımda yazdıklarının senin uydurman olduğu kesin.

Tolonbey doğru yazmış.

Senin gibiler bu doğrulara hemen itiraz eder, SSCB'nin nasıl süper devlet olduğundan, ordusundan, uzay teknolojisinden, okuma yazma oranından dem vurur.

Bunlar karın doyurmuyor, doyurmadı.

O yüzden de geri dönüş oldu ve piyasa ekonomisine teslim olundu.

Bu gerçeği inkar edip, şimdiki rejim zamanındaki fahişeliği örnek göstererek o berbat düzeni aklayamazsın. Eski dönemde de fahişelik yaygındı.

"Devlet kapitalizmi" diye de sıyrılamazsın. Çünkü o rejimi kuranların izinde gitmektesin.

Sovyetler, ABD'ye rakip olmaya çalışacağına, onlarla silah ve uzay yarışına gireceğine, oralara aktardıkları kaynakları halklarına aktarsalardı; dünya halkları için, tüm ezilenler için güzel bir örnek olurdu. Ama tersine çok kötü bir örnek oldu.

Geçmişten ders alıp, aynı hataların tekrarlanmaması için çalışılacağına, onların savunulmasından daha büyük yanlış olur mu?

Devrim yapıyorsun, insanların yaşam kaliteleri yükseleceğine tersine düşüyor. Üstüne üstlük özgürlükleri de elden gidiyor.

Ederim öyle sosyalistliğin, devlet kapitalizminin içine.

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir bu.

Sitelerde Paylaş

"Devlet kapitalizmi" diye de sıyrılamazsın. Çünkü o rejimi kuranların izinde gitmektesin.

Kurulan düzeni Lenin'in devrim sonrasında yaptığı bazı hatalar sarstı, Stalin de tuz biber ekti.

Devlet kapitalizmi ortaya çıktı. Proleterya diktatörlüğü, üretenlerin yönetmesine dayanır.

Orada ise parti diktatörlüğü oldu. Bu yüzden bürokratikleşti, burjuva demokrasisinin bile gerisine düştü.

Bu özeleştirileri bin defa yaptık zaten. Leninizmi ve marksizmi (öz)eleştiren başlıklarım olduğunu biliyorsun.

O rejimi kuranları örnek almak, her yaptıklarını yapmak anlamına gelmiyor. Eleştirerek sahipleniyorum.

Sovyetler, ABD'ye rakip olmaya çalışacağına, onlarla silah ve uzay yarışına gireceğine, oralara aktardıkları kaynakları halklarına aktarsalardı; dünya halkları için, tüm ezilenler için güzel bir örnek olurdu. Ama tersine çok kötü bir örnek oldu.

Bu eleştirileri biz de yaptık Pante. Ama bu eleştirlerin neticesi, bu hususlara dikkat eden bir sosyalizmin kurulmasıdır. Yoksa ''milli burjuvaziyle'' ittifak edip sonuçta gene kapitalizme tav olmak değil. Çin denedi, onun halini de görüyoruz.

Ederim öyle sosyalistliğin, devlet kapitalizminin içine.

''Öyle sosyalistliğin içine edip'' CHP'li mi olursun? :lol:

Ben de diyordum bu artistlenmelerini nereye bağlayacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...