Jump to content

Camiler ahır yapıldı!

Recommended Posts

Aslında bilgi doğru; bazı camiler İzmir'de ahır yapılmış. Yapılmış ama kim yapmış? İşgalci Yunan askerleri. Bunu da Cumhuriyet gazetesi savaştan sonra sayfalarına taşıyıp haber yapmış. Ammavelakin bu gazete haberi 90 yıl sonra iktidara sahip saygıdeğer müslümanın eline geçince manuple edilip, CHP yaptı diye halka yediriliyor.

Bu haberleri duydukça şaşırmıyorum; çünkü müslümanın yalandan hoşlandığını o nedenle bunları güdenlerin de yalanla beslendiklerini gayet iyi biliyorum... Bu yalanı TV'lerde söyleyen ise kesinlikle bir miktar yandaş daha edinmiş, oyuna oy katmıştır. Zaten asıl amaç da bu. Fakat asıl üzücü olan, memleketteki odun sayısıdır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunlardan öncede Osmanlı'nın son zamanları anlatılır, osmanlı ülkeyi şöyle satmış, böyle yapmış diye propaganda yapılırdı, sırf osmanlıcılar iktidara gelmesin diye. Şimdi bu osmanlıcıların yaptıkları da aynen bu. Zaten ülkede geçmişi konuşanlar yüzünden gelecekte ne yapması gerektiğine dair fikri olmayan bir ton insan oldu.

Kimse de bırakalım şu geçmişi de geleceğe bakalım demiyor.

Ancak şuna katılmıyorum. Yalan sadece müslümanlar özgü değil. Medya prpoganda için her yalana başvurur,bu doğan içinde Fethullah içinde böyledir. Nede olsa doğruyu araştırıp bulma ihtimalin yok. Mesela Irak'ta kitle imha silahları varmıydı? Şimdiki Suriye'de ayrılıkçılar, hakikaten Suriyelimi?

Sitelerde Paylaş

Müslümanda bunu arastiracak, karsilastiracak ve yigide hakkini verecek mantik, bilgi yada fikir kirintisi varmi? cevabi kocaman bir yok. "Bir deli kuyuya tas atmis kirk akilli cikaramamis" biz bu dönemi yasiyoruz. O delide RTE den baskasi degil. Bir cok konuda sacma sapan, dönekce aciklamalar yapti ama saf ve dindar müslümandan tik yok.

Adamin aslinda hedefi Atatürk ama bir yerleri yemiyor elestirmeyi. Ne yapiyor Inönü üzerinden saldiriyor. Ikiyüzlülük, korkaklik baska bir sey degil.

Bu adam icin hic iyi bir son aklima gelmiyor. Sonu cok kötü ve sonunun cok kötü oldugunu kendide hissediyor bu yasklastikca Türkiyeyi baska sulara sürüyor ki bundan faydalansin uzatmalari oynasin.

Yok öyle RTE bir gün gelecek hesap verecek.

Deniz feneri telasi bosa degil

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Sonra da diyorlar ki, "gençler neden politikayla ilgilenmiyor ?" , "neden apolitik ?"

Şu çirkinliği görmüyormusunuz ? İnsanlar adamlar diğer sürülerden kendi sürülerine koyun çekebilmek için neler yapıyorlar. Ne üçkağıtlar, ne manipülasyonlar.

Bir dönem(ikinci dünya savaşı) Anadolu'da ki pek çok camii, askeri yatakhane/kışla olarak kullanıldığı da olmuş. Biz büyük dedelerimizden duyardık, anlatırlardı. Bir köy kasaba düşünün, tek kamu binası bir camii olsun, zorunluluk yani, mecburiyetten. Yine ne kadar da güzel bir propaganda, siyaset malzemesi değil mi ? Hele hele de Rte'nin içinde "camiler kışlamız.." ifadesinin geçtiği bir şiiri okumaktan başının derde girdiğini düşünürsek.

Sitelerde Paylaş

Müslümanda bunu arastiracak, karsilastiracak ve yigide hakkini verecek mantik, bilgi yada fikir kirintisi varmi? cevabi kocaman bir yok.

Sadece müslümanlarmı? Hangi amerikalı Irak'ta kitle imha silahları bulunamayınca Busha hesap sordu, çocuklarımızı boşuna ölüme gönderdin diye...

tarihinde mucize tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sadece müslümanlarmı? Hangi amerikalı Irak'ta kitle imha silahları bulunamayınca Busha hesap sordu, çocuklarımızı boşuna ölüme gönderdin diye...

Elbette sadece müslümanlar değil dünyanın her yerinde farklı inanışlara veya uyruğa sahip olup da söylenen her şeye sorgulamadan inananlar vardır. Ama bu müslümanlar da daha yoğun olduğu gerçekliğini değiştirmez. Allah, kitap, din, iman gibi insanların kutsal kabul ettiği şeyleri kullanarak birilerini hedef göstermek daha çok etkili ve yaygın olmuştur müslüman toplumlarda.

tarihinde spartacüs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Savaş esnasında düşman askerlerinin camileri cephanelik, yük taşıyıcı hayvan barınağı, yatakhane vs. vs. olarak kullandığını bilmeyen zır cahilin önde gidenidir.

Asıl mesela ben gündemi takip edemedim birileri bu zır cahillere olayın iç yüzünü anlatmıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Az önce msnden arkadaşa yukarıda yazdığımı yapıştırıp gönderdim.

Bana şunu yazmış;

"yani olsa şaşrdım

tabiki inkar edecekler"

Bunlara meselenin iç yüzünü anlatsan nolacak?

Aslında öyle bir cami varmış da CHP mi inkar ediyormuş? Arkadaşınız bunu söylemek istiyor..

Eğer böyle söylüyorsa, ben de ona şaşırmadım. Hep beraber akıl tutulması yaşıyoruz. Herkese aynı uyuşturucuyu vermişler, hepsi aynı kafayla dolaşıyor gibi.

Sitelerde Paylaş

Başbakan açıkladı:

Camiyi ahır yaptılar.

Nerede?

İzmir Seferihisarda.

Ne zaman?

1936da.

Atatürk zamanında mı?

Atatürk zamanında.

Kanıt?

Belge gösterdi.

20 Nisan 1936 tarihli.

Cumhuriyet gazetesi.

Bu ne insafsızlık, Seferihisarda tarihi cami ahır yapılmış başlıklı haberin kupürü.

O caminin bulunduğu köyün ismi, Düzce Küçücük, yemyeşil, şirin bi köydür. Eski adı, Herekeydi. Heraklia antik kentinin üzerine kurulduğu rivayet edilir, ismi ordan gelirdi. Osmanlı döneminde nüfusunun yüzde 60ı 70i Rumdu. İşgal sırasında neredeyse hiç Türk kalmadı. Sene 1922, hoş gelişler ola, Yunan denize döküldü, Seferihisar kurtuldu. Ufak ufak göç ettik, yeniden yerleşmeye başladık. Harabeydi. Galiba 60lı yıllarda, adını Düzce yaptık. Sit alanıdır.

Şimdiiii Gelelim belgeye.

20 Nisan 1936 tarihli, Cumhuriyet gazetesinde Bu ne insafsızlık, Seferihisarda tarihi cami ahır yapılmış başlıklı haber var mı?

Var.

Peki haberin içinde ne yazıyor?

Şu yazıyor

Seferihisarın Hereke Köyünde bir cami tahrip edilmiş ve ahır haline getirilmiştir. Müze müdürü, tahkikat yapmıştır. Verdiği malumata göre, kütüphane ve medresesi vardır. Kütüphanesinden eser kalmamıştır. Evren oğullarından Kasım tarafından inşa ettirilmiştir. Üstündeki Arapça yazıya göre, 641 yıllık olduğu anlaşılmıştır. Osmanlı-Türk stilindedir. Tahribata rağmen, geriye kalan kısmı muhafaza edilirse, kıymettir.

Yani?

Camiyi ahır haline getiren, CHP değil, işgal sırasındaki vandallıktı. Türk nüfusun seneler süren yokluğunda, caminin insafsızca ahır haline getirildiğini tespit eden ve bu bilgiyi Cumhuriyet gazetesine veren, bizzat, CHPnin İzmir Müze Müdürüydü.

(Antik bölge olduğu için, Müze Müdürü tarafından tespit edildi Cami ibadete açık olsaydı, 1936da ahır yapılsaydı, teee 1924te kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilirdi. Diyanetin haberi bile yoktu, çünkü, senelerdir cami olarak kullanılmıyordu, ibadete kapalıydı. O nedenle, arkeolojik sayım yapan Müze Müdürü tarafından bulundu.)

(Kaldı ki, İzmirde camiyi ahır yaptılar dedikleri dönemde Diyanet İşleri Başkanı olan, Börekçizade Mehmet Rifat Efendi İzmir paye-i mücerridi unvanını taşıyordu.)

Bu sonuca nereden varıyorsun derseniz 1936da CHP tarafından ahır haline getirildiği iddia edilen o köydeki camiyi, 1936da, bizzat CHP cami yaptı da, oradan varıyorum!

Kasım Çelebi Camii

Metruk halde bulundu. Sadece antik ören yerlerinden araklanarak monte edilen sütun duvarı ayaktaydı. Revakları temizlendi. Minaresi onarıldı. İbadete açıldı. İnanmayan, zahmet edip Düzce Köyüne gitsin namaz kılsın, öyküsünü ahaliye sorsun.

Üstelik.

Kupürün başlığını gösterip, içinde ne yazdığını anlatmayan iktidarlar, Menderesten Demirelden beri İzmirde tarihi camiyi ahır yaptılar sakızını çiğniyor ama

İzmir Seferihisardaki o tarihi caminin tarihi medresesini yeniden açmak da CHPye nasip oluyor!

Seçimi ezici üstünlükle kazanan CHPli Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP tarafından ibadete açılmasına rağmen, CHP tarafından ahır yaptırıldı denilen Kasım Çelebi Camiinin medresesini restore ettiriyor. Proje hazırlandı, Anıtlar Kuruluna sunuldu, kabul edildi, kaynak tahsis edilmesi için İl Özel İdaresine başvuruldu, bugün yarın inşaatına başlanacak.

Dolayısıyla

Söz konusu kupürün sadece bu ne insafsızlık tarafı doğrudur.

Mustafa Kemal Atatürkü camiyi ahır yaptıran kişi olarak göstermek

Hakikaten insafsızlıktır.

Sitelerde Paylaş

Başbakan açıkladı:

Camiyi ahır yaptılar.

Nerede?

İzmir Seferihisarda.

Ne zaman?

1936da.

Atatürk zamanında mı?

Atatürk zamanında.

Kanıt?

Belge gösterdi.

20 Nisan 1936 tarihli.

Cumhuriyet gazetesi.

Bu ne insafsızlık, Seferihisarda tarihi cami ahır yapılmış başlıklı haberin kupürü.

O caminin bulunduğu köyün ismi, Düzce Küçücük, yemyeşil, şirin bi köydür. Eski adı, Herekeydi. Heraklia antik kentinin üzerine kurulduğu rivayet edilir, ismi ordan gelirdi. Osmanlı döneminde nüfusunun yüzde 60ı 70i Rumdu. İşgal sırasında neredeyse hiç Türk kalmadı. Sene 1922, hoş gelişler ola, Yunan denize döküldü, Seferihisar kurtuldu. Ufak ufak göç ettik, yeniden yerleşmeye başladık. Harabeydi. Galiba 60lı yıllarda, adını Düzce yaptık. Sit alanıdır.

Şimdiiii Gelelim belgeye.

20 Nisan 1936 tarihli, Cumhuriyet gazetesinde Bu ne insafsızlık, Seferihisarda tarihi cami ahır yapılmış başlıklı haber var mı?

Var.

Peki haberin içinde ne yazıyor?

Şu yazıyor

Seferihisarın Hereke Köyünde bir cami tahrip edilmiş ve ahır haline getirilmiştir. Müze müdürü, tahkikat yapmıştır. Verdiği malumata göre, kütüphane ve medresesi vardır. Kütüphanesinden eser kalmamıştır. Evren oğullarından Kasım tarafından inşa ettirilmiştir. Üstündeki Arapça yazıya göre, 641 yıllık olduğu anlaşılmıştır. Osmanlı-Türk stilindedir. Tahribata rağmen, geriye kalan kısmı muhafaza edilirse, kıymettir.

Yani?

Camiyi ahır haline getiren, CHP değil, işgal sırasındaki vandallıktı. Türk nüfusun seneler süren yokluğunda, caminin insafsızca ahır haline getirildiğini tespit eden ve bu bilgiyi Cumhuriyet gazetesine veren, bizzat, CHPnin İzmir Müze Müdürüydü.

(Antik bölge olduğu için, Müze Müdürü tarafından tespit edildi Cami ibadete açık olsaydı, 1936da ahır yapılsaydı, teee 1924te kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilirdi. Diyanetin haberi bile yoktu, çünkü, senelerdir cami olarak kullanılmıyordu, ibadete kapalıydı. O nedenle, arkeolojik sayım yapan Müze Müdürü tarafından bulundu.)

(Kaldı ki, İzmirde camiyi ahır yaptılar dedikleri dönemde Diyanet İşleri Başkanı olan, Börekçizade Mehmet Rifat Efendi İzmir paye-i mücerridi unvanını taşıyordu.)

Bu sonuca nereden varıyorsun derseniz 1936da CHP tarafından ahır haline getirildiği iddia edilen o köydeki camiyi, 1936da, bizzat CHP cami yaptı da, oradan varıyorum!

Kasım Çelebi Camii

Metruk halde bulundu. Sadece antik ören yerlerinden araklanarak monte edilen sütun duvarı ayaktaydı. Revakları temizlendi. Minaresi onarıldı. İbadete açıldı. İnanmayan, zahmet edip Düzce Köyüne gitsin namaz kılsın, öyküsünü ahaliye sorsun.

Üstelik.

Kupürün başlığını gösterip, içinde ne yazdığını anlatmayan iktidarlar, Menderesten Demirelden beri İzmirde tarihi camiyi ahır yaptılar sakızını çiğniyor ama

İzmir Seferihisardaki o tarihi caminin tarihi medresesini yeniden açmak da CHPye nasip oluyor!

Seçimi ezici üstünlükle kazanan CHPli Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP tarafından ibadete açılmasına rağmen, CHP tarafından ahır yaptırıldı denilen Kasım Çelebi Camiinin medresesini restore ettiriyor. Proje hazırlandı, Anıtlar Kuruluna sunuldu, kabul edildi, kaynak tahsis edilmesi için İl Özel İdaresine başvuruldu, bugün yarın inşaatına başlanacak.

Dolayısıyla

Söz konusu kupürün sadece bu ne insafsızlık tarafı doğrudur.

Mustafa Kemal Atatürkü camiyi ahır yaptıran kişi olarak göstermek

Hakikaten insafsızlıktır.

YILMAZ ÖZDIL

25.04.2012

(böyle sen yazmissin gibi olsmus)

Sitelerde Paylaş

Aslında bilgi doğru; bazı camiler İzmir'de ahır yapılmış. Yapılmış ama kim yapmış? İşgalci Yunan askerleri. Bunu da Cumhuriyet gazetesi savaştan sonra sayfalarına taşıyıp haber yapmış. Ammavelakin bu gazete haberi 90 yıl sonra iktidara sahip saygıdeğer müslümanın eline geçince manuple edilip, CHP yaptı diye halka yediriliyor.

Bu haberleri duydukça şaşırmıyorum; çünkü müslümanın yalandan hoşlandığını o nedenle bunları güdenlerin de yalanla beslendiklerini gayet iyi biliyorum... Bu yalanı TV'lerde söyleyen ise kesinlikle bir miktar yandaş daha edinmiş, oyuna oy katmıştır. Zaten asıl amaç da bu. Fakat asıl üzücü olan, memleketteki odun sayısıdır...

Peki bu nasıl oluyor sence?

Bir anda insanlarda garip bir kin, bir öfke, sanki ellerine fırsat geçmiş de öç alıyorlarmış gibi hal var. Aslında bu hal köyde kırsalda yaşayan okumamış ve kimilerine göre kolay manipüle olan kitlede değil, şehirli cahillerde var.

Cüneyt Özdemir mesela, eline geçen her fırsatta Fazıl Say'a öfke ve iğrenme duygusuyla karışık saldırıyor, onu aşağıladıkça haz alıyor. Ünsüz, sıradan insanlarda da aynı davranış var ama. AKP'nin ne olduğunu bilen ve söyleyenler, açıklamaları yüzde yüz doğru olsa da, kanıtlı delilli sunsa da garip bir redle karşılaşıyor. Yani insanlar iman edercesine, çıldırmış gibi savunuyorlar bu Tayyip'i.

Ne kadar çok kompleksli ve muhafazakarlığa eğilimli insanımız varmış. Ben başka bir açıklama bulamadım. Ulaşamadıkları, içten içe deli gibi kıskandıkları şeylere ve kimselere saldırabilmenin rahatlığını yaşıyorlar. Tayyip galiba bu insanların bastırılmış bütün kötü duygularının açığa çıkmasına yardımcı oldu. Hatta bunu bile bile yaptı. Çok büyük bir başarı bu. Bir toplumu, kötü özelliklerini kötüye kullanmak yoluyla sürüklüyor ardından. Ahlaksızlaşıyoruz.

Aklıma bir örnek geldi şimdi..

Eskiden erkekler Beyoğlu'na kravatsız çıkmazlarmış. Kadınlar çok zarif giyinir, özen gösterirlermiş. Kadınlı erkekli büyük bir özenle hazırlanır, oranın kendine özgü havasına ve kurallarına zevkle uyarlarmış. Bunlar nispeten eğitimli, modern ve o yaşamı iliklerinde hisseden saygın insanlarmış.

İşte aklıma, o havayı yaşayamadığı için delice kıskanıp orayı bir şekilde istila etmek arzusu duyan insanların var olduğu geldi. O saygılı, tertemiz giyinip davranan insanları oradan çekerden, biter.. Senin özeneceğin, içini kıpır kıpır yapan ve etkileyen yeri o yer yapanlar, bitirdiğin o insanlar...

Şimdiki yaşananlar da öyle. Hınçla saldırdıkları, şuurlarını yitirmişçesine yerin dibine gömmeye çalıştıkları insanlar, bu ülkeyi bu hale getiren insanlardı.

Geriye kalanlar ne yapacak şimdi..

İnsanlar nasıl bu hale geldi, ayaklar nasıl böyle baş oldu, anlayamıyorum. Bazen masum aptallıklar bunlar diyorum, sonra bu kini, nefreti ve birikmiş kıskançlığı görünce masumca bulmuyorum.

Her şeyin pis bir düzen olduğunu biliyorlar. Tayyip'in herkesi açıkça ve utanmadan kandırdığını aslında biliyorlar. Ama ahlaksız yöntemlerle ele geçirilen bu güç onları memnun ediyor. Muhtemelen kendilerini buluyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...