Jump to content

Recommended Posts

İyi fikir.. Ama sağlam adamlar bulmak zor. Ben genellikle ateistforum arşivine bakıyorum orada bazı üyeler karşılıklı olarak çok güzel bir şekilde tartışıyorlar. Sanırım diğer üyelerde bu durumu anlayıp "mudahale gerektirmedikçe ileti yazmıyorlar." Fakat forumun şu vaziyetinde tartışmalara kimse atılmadan sürdürmek zor. Bunun için özel bölüm açılabilir. Bu özel bölüm içinde konu hakkında yeterli bilgiye erişmiş, olgun kişiler gereklidir.

Destekliyorum.

Zecalufinon bu dediğin teferruatlı işte. Kimin ehil olduğu kolay anlaışlmaz. Bir kere uzunca süre üyenin yazdıklarını gözlem altına alınacak bir merci olmalı sonra karara varılmalı. Bu üye şu konuda bilgilidir falan diye.

Sonra ileti sayısı gündeme gelir ki bu daha da çetrefillidir. Bilmem kaç ileti olana kadar yazamazsın. Sınav var gibi olur.

Oldu ki gerekli ileti sayısı dolana kadar üye yazı yazdı ne oldu yönetim dedi ki hayır yazdıkların kaliteli değildi kabul edilmedi başlık falan açamazsın. Sonra yeni üye sisteme saracak sar baştan sıkı yönetim.

Kısır döngü gibi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu tur bir fikri ilk olarak Edip Yuksel forumdayken degerlendirmis, fakat cesitli sebeplerle uygulamaya koymamistik.

O zamandan beri arada bir yonetimde bu tur fikirleri gundeme getirip degerlendiriyoruz.

Ben kendim bu fikrin 'teke tek' versiyonunu degil ama 'Davetli Tartisma Forumu' diye isimlendirdigim bir seklini teklif ettim ornegin. Burada sadece iki kisi birbiriyle tartismiyor, o tartismaya davetli belli sayida uye oluyor ve sadece o uyeler yazabiliyor sozkonusu baslik altinda.

Teke tek veya benim onerdigim sekliyle bir forum alani acarsak, unlu bazi yazarlari davet edip forumda pek cok kisinin ilgilisini ceken tartismalar yapabiliriz.

Yani bu teklif arada bir ele aldigimiz, belki ayrintilari netlestirilebilirse uygulamaya konulabilecek bir secenek.

Sitelerde Paylaş
Bu tur bir fikri ilk olarak Edip Yuksel forumdayken degerlendirmis, fakat cesitli sebeplerle uygulamaya koymamistik.

O zamandan beri arada bir yonetimde bu tur fikirleri gundeme getirip degerlendiriyoruz.

Ben kendim bu fikrin 'teke tek' versiyonunu degil ama 'Davetli Tartisma Forumu' diye isimlendirdigim bir seklini teklif ettim ornegin. Burada sadece iki kisi birbiriyle tartismiyor, o tartismaya davetli belli sayida uye oluyor ve sadece o uyeler yazabiliyor sozkonusu baslik altinda.

Teke tek veya benim onerdigim sekliyle bir forum alani acarsak, unlu bazi yazarlari davet edip forumda pek cok kisinin ilgilisini ceken tartismalar yapabiliriz.

Yani bu teklif arada bir ele aldigimiz, belki ayrintilari netlestirilebilirse uygulamaya konulabilecek bir secenek.

herkes kafa kafaya verip fikrini bu konu altinda belirtirse zaten muzakerenin temel yapisi ortaya cikacaktir.

mesela bu konunun ilk yazisinda bu sadece bir fikir olarak ortaya atildi. 3. sayfaya geldik, fikrin sekli semali ortaya cikti sayilir..

simdi kaldi kurallar ve forumun teknik anlamda bu sistemi karsilayip karsilayamayacagi konusuna..

invision forum sistemi hakkinda pek bilgim yok..

ama sanirim kullanilabilecek avantajlari vardir..

mesela konuya sadece 2 kisinin yazmasina izin veren bir opsiyon var mi?

Sitelerde Paylaş

Sexy Huri,

Bence ilk önce dediğim gibi kuralsız olan deneyin. Başlık açarken, başlık adını normal yazın, başlık açıklamasına ise UYARI yazın. Denemekten zarar gelmez. (Hadi ya? :-))... Eğer olmazsa, o zaman yeniden konuşuruz bu meseleyi... Ana fikri ben de beğendim...

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
fikir iyi

ama dediği gibi bu opsiyonlar var mı

forum yönetimi baksın

varsa var yoksa yok

fazla da tartışmanın gereği yok bence

yoksa bu dunyanin sonu degil..

forum sistemleri icin cesitli modifikasyonlar mevcut..

basit bir xml dosyasi ile bu sorun halledilebilir.

forumun reytingi arttiracak, kaliteyi yukseltecek her turlu konular uzun uzun tartisilmalidir arkadasim.

Sitelerde Paylaş

ben öyle xml, asp.net, java, sql kodları yazabilecek bir babayiğit programcı görmüyorum forumda.

Ama ki ağır konuşmuş da olabilirim ki o zaman forumdan bile atılabilirim :)

Mesela "Yeni iletileri göster" sadece forumda son satırın altına yazılabilse, o bile bir büyük gelişme olur bence...

tarihinde bilelimogrenelim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belli bir baslik altina yazabilecek kisileri sinirlandirmanin yolu yok ama ancak belli kisilerin erisebilecegi alt odalar acmak mumkun forumda.

Ornegin su an yazmakta oldugunuz "Oneriler, Istekler ve Sikayetler" forumu bir alt oda. Ayri bir forum alani acilip, orada yapilacak her tartisma icin bir alt oda acmak mumkun. Yani teknik olarak imkan var.

Fakat karar verilecek bir konu, o forumda insanlarin yazmasi teknik yollarla mi engellenmeli, yoksa sadece 'bakin bu bolumde sadece su iki kisi yazsin" diye belirtilerek baskalarinin yazmasi moderasyon yoluyla mi engellenmeli.

Her iki secenek de cok fazla moderasyon yuku getiriyor. Eger teknik olarak herkesin yazma hakki olursa, davetsizlerin yazilarini silmek fazladan bir ugras. Hele de icerigi iyi olan mesajlar yazarsa davetsiz kisiler o bolume, o zaman silinmesi yazik olur. Ayrica boyle ayri bir bolumun acilmis olmasinin bir anlami kalmaz. Yapilan sey, su anki ortamda da desteklenebilecek bir uygulama olur.

Bu yuzden yapilacaksa, teknik olarak davetsizlerin erisiminin kisitlanmasi yoluyla yapilmali. Ama bu da moderasyon yuku getirdigi gibi, her cani isteyen o forumda bir alt oda actirirsa, orasi da panayir alanina doner.

Bir secenek, o bolumun tepesinde sabit bir baslik bulunmasi. Bu sabit basligin altinda, ozel tartisma yapmak isteyenler acacaklari tartisma konusunun adini ve kimleri davet edeceklerini belirtebilir ve bunu goren moderator arkadas bu isimli ve sadece sozkonusu kisilerin yazma hakki olan, digerlerinin sadece okuyabildigi boyle bir alt oda acar.

Alt oda acildiktan sonra da davetli kisiler orada yazmaya baslar.

Bu teknik olarak mumkun bir yol. Fakat, dedigim gibi, her cani isteyen orada bir tartisma acmak isterse, birincisi, istedigi alt oda acilana kadar beklemek zorunda kalir. Hadi bu onemli degil diyelim, ikincisi, o bolumde cok fazla alt oda acilmasi forumun yapisini, formatini bozar.

Bu yuzden, bu sekliyle olay daha cok belli basli unlu yazarlarin foruma davet edilip, sadece onlarla yapilacak tartismalar icin arada bir boyle alt odalarin acilmasi biciminde uygulanirsa daha uygun olur gibi.

Kisacasi, gordugunuz gibi icine girince her onerinin, her fikrin bir suru ayrintisi ortaya cikiyor. Bir seyi uygulamaya koymadan once her seyin iyi degerlendirilip karara baglanmasi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Mantik kardes.

yani soylediginize gore herhangi bir konuya degil, o konunun ait oldugu bolume kullanici kisitlamasi koyulabiliyor.

peki kisitlama ne seklinde?

ornegin alt bolum acildi diyelim..

kisitlama koymak istediginiz kullanicilari teker teker sisteme uye isimlerini kaydetmeniz mi gerekiyor?

yoksa bolume yazi yazmasina izin verilmis kisilerin uye isimleri mi teker teker sisteme kaydetilmesi lazim?

eger ilki ise bu uzun is. fakat ikincisi ise uyar derim.

Sitelerde Paylaş

O bulume erisim hakki verilecek kisilerin forum uyelerinden olmasi gerekir. Bu birinci kosul.

Ayrica, o bolum acilirken, orada yazma hakki olacak kisilerin uye isimlerinin girilmesi gerekir, alt odayi acan kisi tarafindan.

Sadece belli kisilerin okuyup yazabildigi, baska kimsenin ne okuma ne de yazma erisimi olmayan yerlerin acilmasi mumkun.

Belli uyelerin yazmasina acik, digerlerinin ise sadece okumasina acik bir alanin olusturulmasinin da mumkun oldugunu zannediyorum. Bundan emin degilim, bir incelemem lazim, fakat sanirim mumkun. (Zaten tum bu tartisma ancak boyle bir imkanin olmasi durumunda anlamli olur).

Fakat, ortada hala her acilacak tartisma icin bir alt oda acilmasinin yaratacagi format sorunu var.

Dusunun forum.ateizm2.org'a baglaniyorsunuz ve karsiniza Sadece Ateistforum, Ateistcafe, Bilim Forumu, vs'den olusan o alistiginiz sayfa cikmiyor, onun yerine, bu yeni forumun adi ne ise, diyelim 'Davetli Tartisma Forumu', o forumun bulundugu bolum, diger ana forum bolumlerinden cok daha fazla alt alan iceriyor. Browser'da asagiya dogru scroll yaparak gidiyorsunuz, bir turlu bu alanin sonuna ulasamiyorsunuz, cunku her tartisma icin bir alt oda acilmis.

Iste bu tur bir durum ortaya cikma ihtimali olur gibi geliyor bana zaman icinde, eger boyle bir bolum acarsak.

Bu yuzden, pek pratik olmayabilir. Ancak belli basli unlu yazarlari foruma davet ettikce boyle alt odalarin acilmasi ve sadece o kisilerle yapilacak tartismalar icin kullanilmasi daha mantikli ve pratik bir cozum olabilir.

Sitelerde Paylaş

Tekrar dusundum de, aslinda forumun ana sayfasindaki format bozulmaz.

Ana sayfadaki forumlara bir forum daha eklenmis olur. Ornegin 'Davetli Tartisma Forumu' adinda.

O foruma tikayinca da o forumun tum alt odalari gorunur, aynen Ateistforum'a tikayinca bu alt odanin ve sonra da forumda acilmis basliklarin gorunmesi gibi.

Yani format acisindan bir sakincasi olmaz gibi geliyor bana su anda.

Geriye, bu bolumun acilmasinin getirecegi moderayon yukune razi olup olmadigimiz kaliyor. Ki bu da yonetimdeki arkadaslarin karar verecegi bir konu.

Sitelerde Paylaş
Tekrar dusundum de, aslinda forumun ana sayfasindaki format bozulmaz.

Ana sayfadaki forumlara bir forum daha eklenmis olur. Ornegin 'Davetli Tartisma Forumu' adinda.

O foruma tikayinca da o forumun tum alt odalari gorunur, aynen Ateistforum'a tikayinca bu alt odanin ve sonra da forumda acilmis basliklarin gorunmesi gibi.

Yani format acisindan bir sakincasi olmaz gibi geliyor bana su anda.

Geriye, bu bolumun acilmasinin getirecegi moderayon yukune razi olup olmadigimiz kaliyor. Ki bu da yonetimdeki arkadaslarin karar verecegi bir konu.

Eger acilan konuya sadece baslikta ismi gecen 2 kisi disinda kimsenin yazamayacagini saglayacak bir kisitlama var ise zaten modere etmek icin fazla bir yuk kalmiyor ortada..

kisitlama sadece alt-forum icin var demistiniz..

yani o alt forumda yetkisi olan herkes herhangi bir muzakereye yazabilecek..sorun bir tek o.

bu sorun asilirsa hic bir yuku ve zorlulugu kalmayacak kanaatindeyim

Sitelerde Paylaş
ben öyle xml, asp.net, java, sql kodları yazabilecek bir babayiğit programcı görmüyorum forumda.

Arkadaşım lütfen sözlerimize dikkat edelim, yoksa farkına bile varmadan tekme yiyebilirsiniz :lol:

Biz burada ne güne duruyoruz?

Sitelerde Paylaş
yani o alt forumda yetkisi olan herkes herhangi bir muzakereye yazabilecek..sorun bir tek o.

Iste bu yuzden, her tartisma icin ayri bir alt oda acilmasi gerekecek. Bu yuzden forumun format sorunu diye bir endiseyi gundeme getirmistim.

Moderasyon sorunundan kasit ise, bu alt odalarin acilmasi islemi. Su anda tartisma baslatmak isteyen, kendisi bir baslik aciyor, hickimseyi yormasina gerek kalmiyor.

Ama o forumda davetli bir tartisma acmak isteyen biri, kendisi icin alt oda acip, ilgili kisilere erisim hakki vermesi icin moderatorun ise el atmasini beklemek zorunda. Moderatorler ise bu bolumde acilacak her tartisma icin alt oda acmak, ilgili uyelere hak vermek, vs isi ile ugrasmak zorunda. Bunlarin tumu ek bir yuk moderatorlerin uzerinde.

Bu yuzden aslinda benim tercihim, her cani isteyenin davetli tartisma acabildigi bir ortamdan ziyade, ancak ozel durumlarda alt oda acilan bir forum alani olusturulmasi. Ki bu ozel durumlar, adi duyulmus, unlu yazarlarin foruma davet edilmesi durumunda acilacak, yani nadir olacak. Bu yuzden ustesinden rahat gelinecek, moderatorlere asiri bir yuk bindirmeyecek.

Bu is, bu sekilde yapilirsa hem pratik olur, hem mantikli olur.

Aksi takdirde, her cani isteyen birilerini davet edip kendine bir alt oda actirirsa, o is olmaz, forumun duzeni bozulur.

Her cani isteyene alt oda acilmasin, sadece elit bazi yazarlara acilsin derseniz, o zaman kimin elit oldugunu kim belirleyecek, nasil belirleyecek konusu ortaya cikar. Haksizliklarin onune gecmek mumkun olmaz, dolayisiyla, o is o sekilde olmaz.

Yani bu isin tek uygulanabilir sekli, foruma ciddi ve taninmis yazar davet edildiginde olabilir. Forumda o yazar ile tartisilacak konuda uzmanliginda hemfikir olunan bir ya da birkac yazar ile konuk yazar o bolumde tartisir.

Tabi yine ayni sorun var. O konuk yazar ile tartisacak kisiler nasil belirlenecek? Bunun bir yolu, bu tartisacak kisinin adminler arasindan secilmesi olur. Fakat bu uygulama, forumdaki pek cok uygun adayi disarida birakir. Sozkonusu konuk ile tartisma konusunda adminlerin tumunden daha uygun yazarlar olabilir forumda. Dolayisiyla, bu sekilde de olmaz.

Kisacasi, olay ne zaman belli kisileri secme noktasina gelirse, bu isin adil bir cozumu mumkun olmaz.

Zaten zamaninda bu uygulamadan bu sebeple vazgecmistik.

Su anda da ayni sorun var. Bu ozel alanin acilmasi, ancak foruma cagirilacak unlu yazarlarla tartisma gibi bir etkinlik soz konusu oldugunda anlamli olur ve bu durumda da bu unlu yazar ile tartisacak forum katilimcisinin secimi problemli olur. Bunun tek cozumu, yonetimden birinin secilmesi olur, o zaman katilimcilarin itiraz hakki nispeten olmaz. O durumda da, bu baslik altinda onerilen onerinin bir anlami kalmaz. Cunku bu oneri, orijinal sekliyle, foruma davet edilecek unlu yazarlar ile forum yoneticileri arasinda gececek tartismalar icin onerilmedi, forumdaki mevcut katilimcilarin birbirleriyle tartismalari icin onerildi. Dolayisiyla, eger bu sekliyle uygulayamayacaksak, oneri anlamini yitiriyor.

Simdi anliyor musunuz, bu islerin ayrintilarini dusununce olay hep cetrefilli hale gelir, tum ayrintilari netlestirip uygun ve uygulanabilir bir cozum uretmek her zaman mumkun degil derken ne kastettigimi?

Burada olayin sorun yaratacak pek cok ayrintisini aciklamis oldum. Umarim okuyan arkadaslar, bu tur onerilerin neden kolay kolay uygulamaya konamadigini az da olsa goruyorlardir.

Sitelerde Paylaş

Mesela "Yeni iletileri göster" sadece forumda son satırın altına yazılabilse, o bile bir büyük gelişme olur bence...

Ben eski ben olsaydım yazardım. Ama bizden geçtiiii.

Bir ben vardı benden içerüüü demiş ya Yunus o kıssas :)

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Admin beyler ve hanimlar(varsa)

Muzakere icin aklima yeni bir alternatif yol geldi..

Fazla modere edilmeyecek ve hic sikintisiz bir yontem.

Ilk basta anaforuma salliyorum "er meydani" yada "Teke Tek" adinda bir bolum acilir...

bolumde gecmis muzakerelerin konulari arsiv niteliginde kilitli olarak kalir..

bolumde "sabit olarak en ustte" muzakerelerin kurallarini gosteren bir konu olur ve bu konu kilitlidir..

bolumde ayrica sabit bir konu acilir ve uyeler bu konuda muzakere yapmak icin istekde bulunurlar ve karsi dusunceyi savunan rakip aranilir..istek ve rakipler belli oldugunda tarih kararlastirilir ve ayni konuda duyurulur.

Simdi gelelim muzakerelerin nerde nasil olacagina..

Ayni bolum altinda gecici bir alt bolum acilir ve bu bolume girmek icin "sifre" koyulur..

Invision forum sisteminde boyle bir secenek oldugundan eminim..

sifre muzakereye katilacak 2 kisiye 1 gun oncesinden ozel mesajla iletilir..

Bahsettigim bu gecici alt bolumde sifre oldugu icin bu 2 kisi ve adminler disinda o bolume kimse giremez..

Boylelikle hem sazanlardan kurtulus olur ve hemde muzakerecilerin ekurilerinden kopya cekmesi zorlasir.

Muzakerenin gectigi konu 48 yada 72 saat sonra "ermeydani" yada "teketek" diye adlandirilan esas bolume kilitli bir sekilde tasinir ve gecici olarak acilmis alt bolum ise komple silinir..

Fikir nasil, uyar mi?

Sitelerde Paylaş

Sexy Huri,

Güzel olmuş bence. Ama anladığım kadarı ile adminler genel formatın değişmesini istemiyor.

Müzakere konusunun silinmesini neden istiyorsun ki? Teke-tek dediğin şey bence Ateistforum'a alt-bölüm olarak açılsın. Aynen Öneriler alt-bölümü gibi... Onun içinde senin belirttiğin sabit başlıklar...ve kim-kim ile hangi konuyu müzakere edecekse o başlık... Başlığın silinmesine gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Ben bu fikrin uygulanabilir bir seklinin tespit edilip gerceklestirilebilecegini dusunuyorum. Ister Sexy huri'nin bahsettigi sekliyle, ister biraz degistirilmis bir sekliyle. Ya da benim yukarida acikladigim sekliyle.

Bu tur secenekler moderatorlere cok yuk bindirir diye dusunulurse, en azindan foruma davet edilecek ozel yazarlar icin uygulanabilecek ve moderasyon yuku en aza indirilmis bir seklinin uygulanabilir oldugunu dusunuyorum.

Fakat yonetimde farkli dusunen arkadaslar var.

Bu basligi onlar da goruyorlardir. Eger gerekli gorurlerse cevap yazacaklardir.

Sitelerde Paylaş

Bu tur bir fikrin en az yuk getirecek ve bence en kolay uygulanabilir sekli, bu alanin foruma davet edilecek unlu yazarlar icin kullanilmasi olur.

Bu secenekte ise tek sorun bu davet edilen yazarlarla yazisacak ateistforum yazarlarinin secimi olur.

Ben boyle bir secimin oylama ile yapilmasinin olasi bir cozum olabilecegini dusunuyorum. Ateistcafe'de ya da herhangi bir yerde, davet edilen unlu yazar ile tartismaya aday olanlarin isimlerini iceren, forumdaki "anket" imkanini kullanan bir oylama yapilir. En fazla oyu alan ateistforum yazari gelecek kisi ile tartisir.

Kimlerin aday olacaginin tespiti de kolay. Ilgilenen ateistforum uyeleri adayliklarini koyar. Oylama basliginda tumunun adini iceren bir "anket" hazirlanir ve isteyen uyeler oy verir.

Dolayisiyla, bu fikrin en azindan bu sekli uygulanabilir benim gozumde.

Ateistforum'daki tum yazarlara acik bir 'teke tek' ya da 'er meydani' (ya da 'davetli tartisma') bolumu de aslinda bazi problemler icerse de yine de uygulanamayacak bir fikir olmaz kanimca.

Sitelerde Paylaş

Sevgili mantik,

Bir çok yabancı forumda var bu tür uygulama... Ünlüler ile demiyorum sadece, kendi aralarında da yapıyorlar. Bizim forumumuz ile onlarınki arasındaki fark seviye farkı. Ancak şöyle bir format uygularsak;

1. Teke-tek tartışma isteyen meydan okur.

2. Kabul eden, kabul ettiğini açıklar.

3. Daha sonra "Bunlar tartışsınlar mı?" diye anket açılır.

Üçüncü adım sırf seviye ayarı için malum... :-)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...