Jump to content

Recommended Posts

Guzel oneriler var.. Ben de soyle bir cozum oneriyorum:

Basligin ikinci satirinin ilk kelimesi olarak bir "keyword" kullanilir; "KATILANLAR:" diyelim.

Bu "keyword" den sonra izin verilen kullanici adlari bir delimiter (";" gibi) kullanilarak listelenir.

Hepsi bu...

==================

Ornek baslik:

Tanri Uzerine blah blah.. [bu baslik]

KATILANLAR:mantik;redfinity;harun25 [bu da ikinci satir - aciklama]

Bu basliga sadece OP, adi gecen kullanicilar, adminler ve modlar yazabilir. Baslik, diger butun kullanicilar icin "read-only" olur. Adminler+modlar, sayet katilimcilar listesinde degillerse sadece gorevlerinin gerektirdigi mudaheleleri yaparlar.

Programci arkadaslarin bunu yapabilmesi kolay olacaksa bence bu iyi bir cozum. Ama yapilmasi teknik olarak zorsa ayri konu.

Avantajlari:

1. Hic bir admin yuku yok. Isteyen istedigi gibi baslik acip, istedigi gibi katilimcilari belirleyebilir.

2. Alt odalara filan gerek yok. Basliklar dogrudan ateistforum'da acilir.

3. Ilk iletide, basligi acan kisi isterse tartismanin baslayacagi saati yazabilir (ya da yazmaz).

Dusunulmesi gereken noktalar:

1. Suistimal (abuse) edilir mi? Her onune gelen kendi basligini bu sekilde sinirlandirir mi?

2. Admin'lere surekli "lutfen beni bu basliga alin" mesajlari gelir mi? Gelse bile, bu tur istekler kesinlikle reddedilirse kullanicilar zamanla ogrenirler herhalde.

3. Baslik ikinci satiri bu amac icin harcanmis oluyor ama kimsenin bunu dert edecegini sanmiyorum.

4. Teknik implementasyon kolay olur mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Guzel oneriler var.. Ben de soyle bir cozum oneriyorum:

Basligin ikinci satirinin ilk kelimesi olarak bir "keyword" kullanilir; "KATILANLAR:" diyelim.

Bu "keyword" den sonra izin verilen kullanici adlari bir delimiter (";" gibi) kullanilarak listelenir.

Hepsi bu...

==================

Ornek baslik:

Tanri Uzerine blah blah.. [bu baslik]

KATILANLAR:mantik;redfinity;harun25 [bu da ikinci satir - aciklama]

Bu basliga sadece OP, adi gecen kullanicilar, adminler ve modlar yazabilir. Baslik, diger butun kullanicilar icin "read-only" olur. Adminler+modlar, sayet katilimcilar listesinde degillerse sadece gorevlerinin gerektirdigi mudaheleleri yaparlar.

Programci arkadaslarin bunu yapabilmesi kolay olacaksa bence bu iyi bir cozum. Ama yapilmasi teknik olarak zorsa ayri konu.

Sevgili redfinity,

dediğin yapılabilir görünüyor, ancak... maalesef yapmamayı tercih ederim. nedeni ise, bu "yazılım hacking" işlemidir.

Kısaca izah edeyim; IPB'nin kendi permission yönetim sistemi mevcut, bunları modüller yoluyla genişletmek için belirlediği yöntem bunu yapmana olanak vermiyor, bu yüzden modül yerine doğrudan IPB'nin kaynak kodları üzerinde oynaman gerekiyor... bu ise tehlikeli, hele permission'lar üzerinde oynama çok daha tehlikeli. Bu işi yapacak kişinin çok deneyimli olması gerekir, ki, bu forumu hazırlamış programcıların bile böyle bir şeye girişeceğini zannetmiyorum. Çünkü doğrudan bir literal üzerinden permission belirleme işi, ciddi "injection vulnerable"larına neden olabilir.

Sitelerde Paylaş

yeni bir fikir daha..

Gecici olarak yeni bir grup eklenir, mesela "teketek grubu"

alt-forum acilir ve o alt foruma sadece teketek grubu uyeleri yazabilir kisitlamasi getirilir.

muzakereye girecek kisiler bu gruba alinir..

muzakere bitince bu 2 kisi teketek grubundan cikarilip tekrar normal uyelik grubuna alinir..

bence en temizi ve kolayi bu :)

Sitelerde Paylaş

Sexy Huri,

Bence sen tartışmak istediğin birisi ile anlaş, "Teke-tek: Sexy Huri ve Abdürrahman'dan başka kimse yazamaz" diye ekle başlığa... Bakalım ne olacak?

Aslında olayı kişiselleştirdim. AteistCafe'de bir başlık açalım, Teke-tek tartışmacılar için... Orada kararlaştırılsın. Kim kim ile tartışacaksa, açsın başlığı.. Zaten her gün bir sürü saçma başlık açılıyor.

Yani meseleyi ilk önce kendi aramızda halledelim. Tutarsa, resmiyete dökeriz.

Sitelerde Paylaş

Tek tek sadece tartışcaksanız bunun için özel mesaj veya özel mesajdan sizden msn adresi alıp teke tek tartışma olabilir.Yoksa sizin teke tek tartışdığınız forumdaki mesajlar sizi ilglendirir bize ne gibi yaraı olabilirki?

Sitelerde Paylaş

Teke tek forumunda dusundurucu en onemli nokta moderatorlerin omuzuna yuklenecek ek is konusuydu.

Buna ise cesitli cozum onerileri geldi. Ornegin sexy huri, sadece o anda tartismakta olanlara erisim hakki verilmesi ve tartisma bittikten sonra bu hakkin alinmasi turunden oneriler getirdi. Fakat bu belli bir anda sadece o iki kisinin tartisacagini varsayan bir cozum. Ya bu yeni forumdaki tartisma imkanindan yararlanmak isteyen cok sayida kisi olur ve ayni anda cok sayida teke tek tartisma baslatmak isterlerse? Iste o zaman ortaya yine sozkonusu moderasyon yuku cikar.

O zaman anlasildigi kadariyla, en azindan baslangicta, bu yeni bolumun deneme asamasinda, orada belli bir anda acik kalacak tartisma basligi sayisini sinirlamak gerek. Bu sekliyle, uygulanabilir bir secenek olur.

Dolayisiyla, bu ek bolum icin su ana kadar getirilmis fikirler arasinda uygulanabilir ve uygun gordugum onerilerin birlestirilmesinden ortaya cikan tablo soyle birsey:

1) Forumun adi: Onerilen isimler 'Teke tek', 'Er meydani' ve 'Davetli Tartisma Forumu'. 'Teke tek' ismini verirsek, her tartismada sadece 2 kisi olacak demektir. Aslinda ben ikiden fazla kisinin katilabilecegi tartismalari da destekleyen bir ortamin daha uygun olacagini dusunuyorum. Bu yuzden su ana kadar onerilmis isimlerden 'Er meydani' en uygun secenek bence.

2) Yeni bolumun acilmasi: 'Er meydani' adindaki yeni bolum, Ateistforum bunyesinde bir alt oda olarak acilir.

3) Tartisma talebi: Er meydani bolumu ilk acildiginda ayni zamanda Ateistforum bunyesinde bir sabit baslik da acilir "Er meydaninda tartisma talebi" turunde bir adi olan. Tum uyelerin bu basliga yazma hakki olur. Tartisma yapmak isteyenler, tartisma konusunu (veya acacaklari baslik adini) ve hangi uyeleri davet edeceklerini belirten bir mesaj asar bu basliga. (Tabi bu asamadan once, tartismayi baslatmak isteyen kisi ozel mesaj yoluyla veya ateistcafe'de, vs yazisarak tartismak istedigi kisilerle anlasmalidir).

4) Tartisacaklara yazma hakki verilmesi: Moderatorler, sabit baslik altindaki tartisma taleplerini gorur ve bu talepleri sirayla degerlendirirler. Siralama, talebin yapildigi tarih sirasina gore olur. Yani ilk yapilan tartisma talebi en oncelikli sirada olur, ikinci yapilan talep ikinci sirada, vs.

Belli bir anda Er meydaninda acik olacak tartisma basligi sayisi sinirli olacak. Ornegin, Ayni anda 3 ayri tartismanin surmesi baslangic icin uygun bir sayi bence. Gerekirse bu daha sonra degistirilir. Bu sekilde, moderatorler tartisma talebi listesindeki ilk uc tartismaya davetli kisilere Er meydaninda yazma hakki verecek. Bu islemin tamamlandigina dair olarak, sabit baslik altinda bildirimde bulunacak. Tartisma talebi listesinde birikmis baska talepler de olacak haliyle, ornegin o ana kadar 5 degisik tartisma talebi gelmis olabilir. Fakat ilk asamada, ilk ucune hak verilecek, digerlerinden ilk sirada olan talebin sahipleri, mevcut tartismalardan birinin bitmesini bekleyecek, kendi tartismalarina baslamadan once.

5) Tartismanin yapilmasi: Kendilerine Er meydaninda tartisma hakki verildigine dair moderatorun bildirisini okuyan uyeler, Er meydaninda tartismaya baslarlar.

6) Tartismanin bitirilmesi: Bu konuda tam emin degilim. Isin bu kismi biraz daha gozden gecirilebilir belki. Fakat su anda aklimdaki fikre gore, tartismanin bitirilmesi su asagidaki yollarin biriyle olur:

Birinci yol: Tartismaya katilanlar tartismada yaptiklari yazismalarda artik konunun sonuca baglandigini ve yazacaklari baska birsey olmadigini belirtirler, yani kendi rizalari ile tartismayi bitirirler.

Ikinci yol: Tartisma basliginda en az 1 hafta herhangi bir yeni ileti asilmazsa, tartisma bitmis kabul edilir.

Ucuncu yol: Tartismanin cok uzamasi halinde, belli bir sure sonra veya belli bir karsilikli ileti sayisindan sonra tartisma moderatorler tarafindan bitirilir. Ornegin her tartismaya en fazla 1 aylik bir surenin verilmesi uygun olabilir. (Fakat bu noktadan emin degilim. Bazi katilimcilar seyrek yazabilen kisiler olacaktir, ve 1 ay yeterli olmayabilir. O durumda bir diger secenek toplam karsilikli ileti sayisinin sinirlanmasi olabilir ama bu da cok ideal bir cozum degil). Belki de tartisma bir kez basladi mi, moderatorler tarafindan zorunlu bitirilmesi gibi bir uygulama yapilmaz, tartismanin birinci veya ikinci yolla bitmesi beklenir. Fakat bu da sirada bekleyen diger tartismacilar icin haksizlik olabilir, cok beklemek zorunda kalabilirler. Yani isin bu kismindan emin degilim. Belki de en iyi cozum, belli bir sure sonra (ornegin 1 ay) mevcut tartismalar tamamlanmamis bile olsa, siradaki tartismalara izin verilir. Eski tartismalarin kendi momentumunda devam edip birinci veya ikinci yol ile sonuca ulasmasi beklenir. Sanirim bu sonuncusu en iyi cozum.

7) Tartismanin sonuclanmasi: Bir tartismanin bittigi belli oldugunda (yukaridaki birinci veya ikinci yol ile) sozkonusu tartisma basligi kilitlenir ve o tartisma katilimcilari arasinda Er meydaninda acik olan diger tartismalara katilmayan uyelerin, Er meydaninda yazma haklari geri alinir.

Bu sistem bence pratik olarak uygulanabilir, nispeten adil, moderasyon yuku fazla olmayan bir sistem olacaktir.

Bu sekilde mevcut forum uyelerimiz gerek kendi aralarinda, gerekse davet edilecek unlu yazarlarla yazisma sansina sahip olacaktir.

Biz Er meydanini acip bir sure kullandiktan sonra, orada tamamlanmis ve artik kapatilmis kaliteli tartisma basliklari, forumu ziyaret edecek unlu yazarlara da ornek teskil edecek ve katilmalari ihtimalini arttiracaktir.

Eger bu uygulama, teklifi getiren arkadaslar tarafindan da bu sekliyle uygun goruluyorsa, bu teklifi karar icin yonetime goturecegim.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Er meydani bolumunu simdi gordum..

Belli ki bir calisma var.

Bu ikili tartisma bolumu Turk forumlarinda bir ilk olacak galiba.. bence cok iyi bir adim..

Ayrica site yoneticilerinin uye onerilerine kulak verdigini gormek cok hos.

Basarilarinizin devamini dilerim..

bu tur muzakerelerin gectigi bir kac yabanci forumu paylasmak istedim.

belki yeni fikirler cikarabilirsiniz..

http://www.debateforums.net/vb/forumdisplay.php?f=37

http://www.debatepolicy.com/forumdisplay.php?f=44 (muzakere sonuclandiktan sonra bu site ayni konuya anket koyuyor ve uyeler muzakereyi kimin kazandigina dair oy veriyor)

tarihinde Sexy Huri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...