Jump to content

Kutsal kitaplarda bahsedilen Nuh tufanı olmamıştır

Recommended Posts

• İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hahaha. Verdiği linkte küresel bir tufanın olmadığı yazıyor zaten. Karadeniz'in dolması hipotezinin bu miti besleme olasılığından bahsetmiş. :lol:

Tamam işte. Allah Karadeniz'i, döşek gibi yaydığı dünyayı hafiften kuzeye doğru eğerek doldurdu.

"Görmüyorlar mı ki Dünya'ya boyun eğdirdik de denizler oluşturduk."

Nuh Tufanı ile ilgili ayetler arasında şu ayet özellikle gözüme çarpıştı:

71:15 - "Görmediniz mi Allah yedi göğü uygun tabakalar halinde nasıl yaratmış?"

Şimdi ben bu ayeti şöyle anlıyorum: Bu Araplar bulundukları yüzyıl ve coğrafik şartlar nedeniyle kıçlarını taşa silerken, diğer taraftan evren ve oluşumu konusunda öyle ilerlemişler ki göğün 7 kat olduğunu çözmüşler. Bütün Araplar bundan haberdar. Haberdar olmasalar 7 kat göğün son derece bilinir bir tavırla anlatılması mümkün değil.

Zaman geçtikçe evren konusunda cahilleşmiş ve göğün oluşumu hakkındaki bilgileri unutmuşuz. hatta bakıyor bakıyor böyle bir oluşumu göremiyoruz. Bırak böyle bir oluşumu görmeyi ipucu bile bulamıyoruz.

Tabi ben çözdüm olayı.

Şu an ne yapıyoruz?

Kıçımızı, içinde fil olan, kat kat, yumuşacık, nemli kağıtlarla siliyoruz.

Buradaki ters orantıyı görmemek için aptal olmak gerek.

Sorun burada. Ters orantı.

Taşa dönmeliyiz.

Ne zaman ki taşa döneriz, işte o gün Nuh Tufan'ı hakkındaki gerçekleri görmeye başlarız.

Selamlar.

tarihinde Ulaş'ın sesi bu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tufandan 230'dan farklı kültürde bahsedilir ama bu olduğu anlamına gelmez.Büyük ihtimalle Fırat,Dicle taşkınlarından dolayı uydurulmuş bir mit,ya da büyük bir tufan oldu(dinlerdeki gibi abartılı değil) ve bunu abarta abarta Nuh Tufanını yarattılar.

koca uygarlıkları resmen ahmak yerine koydunuz. pes doğrusu.

ayrıca ihtimaller denizinde yüzdüğünüz için karaya vurmak üzeresiniz. ne zaman uyanacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Vedalara nereden bakıyorsun? Link varsa sevinirim.

Şuan belli bir link yok,aslında vardı bir zamanlar,ilk mucizeleri aldığım link;

http://sanatandharma.tripod.com/

Ama şimdi kapatılmış.

Bloğuma bu mucizelerin gerçek olup olmadıklarına dair sorular geldi,ben de çeşitli sağlam kaynaklardan mucize topluyorum,yayınladığım mucizeleri de Vedalardan filan bulmaya çalışıyorum.Ama Vedalardaki Ufolara şuradan bakabilirsin;

http://www.turkcuturanci.com/turkcu/bilim-teknoloji/caglar-oncesine-ait-goksel-tasitlar/?wap2

Sitelerde Paylaş

Şuan belli bir link yok,aslında vardı bir zamanlar,ilk mucizeleri aldığım link;

http://sanatandharma.tripod.com/

Ama şimdi kapatılmış.

Bloğuma bu mucizelerin gerçek olup olmadıklarına dair sorular geldi,ben de çeşitli sağlam kaynaklardan mucize topluyorum,yayınladığım mucizeleri de Vedalardan filan bulmaya çalışıyorum.Ama Vedalardaki Ufolara şuradan bakabilirsin;

http://www.turkcuturanci.com/turkcu/bilim-teknoloji/caglar-oncesine-ait-goksel-tasitlar/?wap2

Teşekkürler paylaşım için. Ve gerçekten acayipmiş.

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler paylaşım için. Ve gerçekten acayipmiş.

Rica ederim :) Bu arada o sitede yazanlar sağlamdır,örneğin şunu Rig Veda'nın İngilizce çevirisnden kontrol ettim;

Trichakra Ratha - havada ucan uc tekerlekli bir tasit (Rig Veda 4.36.1)

Thia car that was not made for horses or for reins, three-wheeled,

worthy of lauds, rolls round the firmament.

Thia arabası atlar için yapılmamıştır,üç tekerlekli,övgülere layık,gökte uçan bir arabadır.

Sitelerde Paylaş

Tufan var diyenler; Kolay sorulardan başlayalım :lol:

1)Tufan da sular ne kadar yükseldi?

2)Nuh'un gemisinin Oturduğu Cudi dağı nerededir?

3)Cudi dağının ismi mecaz mıdır?

4)Cudi dağının ismi mecazsa Kuran da geçen Zeyd in ismi de mecaz mıdır?

5)Allah bir kulun ismini doğru verirken, dağın ismini doğru vermemiş midir? (Eğer Cudi dağı nerede bilmiyoruz diyorsanız)

Sitelerde Paylaş

Tufan var diyenler; Kolay sorulardan başlayalım :lol:

1)Tufan da sular ne kadar yükseldi?

2)Nuh'un gemisinin Oturduğu Cudi dağı nerededir?

3)Cudi dağının ismi mecaz mıdır?

4)Cudi dağının ismi mecazsa Kuran da geçen Zeyd in ismi de mecaz mıdır?

5)Allah bir kulun ismini doğru verirken, dağın ismini doğru vermemiş midir? (Eğer Cudi dağı nerede bilmiyoruz diyorsanız)

Dinleri yalanlayacağız derken küçülmeyin. Ben de dinlere güvenmiyorum ama bir dini toptan yalanlamak için de kasmıyorum. Kutsal kitapların savundukları bir tanrı yok diye o kitapta yazılanların tamamının yalan olması gerekmez.

Aksine bu bir etkileşim. Hiç mi hikaye kitabı, roman okumadınız? En azından film?...

Mesela tarihi bir olayı ele alalım. Yahudi soykırımı olsun. Yahudiler daha sonra bir kitap çıkardılar ileride ve yahudi soykırımını da ilave ettiler diyelim. Ama destansı bir şekilde, malum kutsal kitap formatına uygun yazdılar diyelim. Şimdi din yalan, yahudilik yalan diye komple yahudi soykırımı da yalan denilebilir mi?

Elbette kurgusal eklemeler olur. Bir biyografik film yapılırken bile adamın hayatı olduğu gibi aktarılmaz, filme heycan katsın diye eklemeler yapılır, janjanlı gösterilir bazı şeyler.

Bir tufan söz konusudur ama tüm dünyayı etkileyen değil, bu tufanı ilk kim yaşayıp yazdıysa onun kaleminden dökülen cümlelerin zaman içerisinde destansılaşmasından kaynaklanır. Böyle tufanların yaşanması da doğaldır. O dönemler dünyayı sadece yaşadıkları yerden ibaret olarak gören insanların üzerine gelen sular haliyle onlara göre tüm dünyaya gelmiştir. Gerçek olay ağızdan ağıza giderek destansılaşmıştır. Tabi ki de tüm canlılık nuhun gemisinden yeniden doğmadı, bunlar hep ekleme..

Zaten bu günlerde de bu sıradışı zamanları tekrar yazşıyoruz. Hergün dünyanın çeşitli yerlerinde depremler oluyor, yanardağlar patlıyor hatta californiyaya göktaşı bile düşüyor. Düşünün bunların o dönemlerde yaşandığını.

Tektonik tabakaların hareketi ve güneş patlamalarının periyotları sonucu bu tufan denilen doğa olayları kaçınılmazdır. Hatta belli mi olur, yakında biz de bir tufan yaşayabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Dinleri yalanlayacağız derken küçülmeyin. (saygısızlık yapmadan önce düşün) Ben de dinlere güvenmiyorum ama bir dini toptan yalanlamak için de kasmıyorum. Kutsal kitapların savundukları bir tanrı yok diye o kitapta yazılanların tamamının yalan olması gerekmez. YAHU BU LAF ADAMA KAHKAHA ATTIRIR.

Aksine bu bir etkileşim. Hiç mi hikaye kitabı, roman okumadınız? En azından film?...

Mesela tarihi bir olayı ele alalım. Yahudi soykırımı olsun. Yahudiler daha sonra bir kitap çıkardılar ileride ve yahudi soykırımını da ilave ettiler diyelim. Ama destansı bir şekilde, malum kutsal kitap formatına uygun yazdılar diyelim. Şimdi din yalan, yahudilik yalan diye komple yahudi soykırımı da yalan denilebilir mi?

Elbette kurgusal eklemeler olur. Bir biyografik film yapılırken bile adamın hayatı olduğu gibi aktarılmaz, filme heycan katsın diye eklemeler yapılır, janjanlı gösterilir bazı şeyler.

Bir tufan söz konusudur ama tüm dünyayı etkileyen değil, bu tufanı ilk kim yaşayıp yazdıysa onun kaleminden dökülen cümlelerin zaman içerisinde destansılaşmasından kaynaklanır. Böyle tufanların yaşanması da doğaldır. O dönemler dünyayı sadece yaşadıkları yerden ibaret olarak gören insanların üzerine gelen sular haliyle onlara göre tüm dünyaya gelmiştir. Gerçek olay ağızdan ağıza giderek destansılaşmıştır. Tabi ki de tüm canlılık nuhun gemisinden yeniden doğmadı, bunlar hep ekleme..

Zaten bu günlerde de bu sıradışı zamanları tekrar yazşıyoruz. Hergün dünyanın çeşitli yerlerinde depremler oluyor, yanardağlar patlıyor hatta californiyaya göktaşı bile düşüyor. Düşünün bunların o dönemlerde yaşandığını.

Tektonik tabakaların hareketi ve güneş patlamalarının periyotları sonucu bu tufan denilen doğa olayları kaçınılmazdır. Hatta belli mi olur, yakında biz de bir tufan yaşayabiliriz.

Kutsal kitapların savundukları bir tanrı yok diye o kitapta yazılanların tamamının yalan olması gerekmez.

YAHU BU LAF ADAMA KAHKAHA ATTIRIR. Sen kasma Tufan oldu diyenler gelsin :lol: Benim ölçüm senin inanmadığın o kutsal kitaplar.

Tufanı tufancık yapacaklar gelmesin

Sitelerde Paylaş

Kutsal kitapların savundukları bir tanrı yok diye o kitapta yazılanların tamamının yalan olması gerekmez.

YAHU BU LAF ADAMA KAHKAHA ATTIRIR. Sen kasma Tufan oldu diyenler gelsin :lol: Benim ölçüm senin inanmadığın o kutsal kitaplar.

Tufanı tufancık yapacaklar gelmesin

Neden güldürür? Sadece gülüyorsun ama nedenini sen de bilmiyorsun anlaşılan :)

Sana göre tüm kutsal kitaplardaki bütün cümlelerin her biri tek tek yalan mı? Hepsi de kurgu mu? Kimse gerçek yaşanan bir olayı kitabında yazmamış mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...