Jump to content

Aslında gerçekleri bilmiyoruz

Recommended Posts

Sciencedaily de bir yazı okumuştum. Fizikçiler vakumda yoktan bir fotonun oluştuğunu gözlemlemişler. Vakumda partiküllerin boşluktan oluşabildiğini duymuştum ama tam olarak detayını bilmiyorum. Fazla da araştıramadım.

Birşeylerin yoktan var olması eğer yanlış anlamıyorsam sürekli oluyor. Bu da evren konusunda düşüncelerimizin yanlış olduğunu gösteriyor. Bizlere daha önce maddenin ve enerjinin yoktan var olamayacağı söylenmişti ama fizik şu an farklı konuşuyor gibi. Hatta bunu gözlemliyor.

İşi dine bağlayayım da bilimforumunun konusu olmaktan çıksın:

Demek ki yoktan var olmak için Allah'a gerek yok. Bu sürekli oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zaten bilgi, kanun vs. olamaz. Algı denen bir şey olduğu müddetçe insanda. Pek çok şey göreceliyken doğruya ulaşmak imkansız.

Yoktan var olmayı yalnızca gözlemleyebildiğimiz alanlara dayanarak, akıl yürüterek inkar etmişiz. Uzay neyin parçası belli bile değil. Hiçbir şey bilinemez! İnsan zihni yapısı gereği kesin bilgiye ulaşamaz.

Sitelerde Paylaş

Demek ki yoktan var olmak için Allah'a gerek yok. Bu sürekli oluyor.

Stephen Hawking'in bir belgeselinde bu konudan bahsetmişti. Çok küçük boyutlara inildiğinde, partiküllerin varlıkların kendiliğinden oluşup kaybolduğu bir yere varırız. Determinizmi ihlal eden tek ayrıntı.

Sitelerde Paylaş

Haklısın.

Yıllar önce bir düşüncem vardı: Eğer insan kesin bilgiye ulaşabilirse bu bilgi evrenin de kendisi olacağı için evrenle bütünleşebilir ve mutlak ölümsüzlüğe ulaşır.

O yüzden o mutlak bilgiye ulaşmayı hep istemiştim. Ama dediğin gibi mutlak gerçeğe ulaşmak imkansız sanırım.

Sitelerde Paylaş

Kuantum dolanıklık konusuyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Evrenin başka bir yerinde ya da başka evrenlerde oluşan olaylar biryerdeki bir yokluğu, boşluğu etkileyebilir ya da o boşluğu bir sızıntı oalrak görüp madde oradan çıkabilir. Evrenin dokusu, geometrisini halen bilemiyoruz bu çok olası.

Sitelerde Paylaş

Birşeylerin yoktan var olması eğer yanlış anlamıyorsam sürekli oluyor. Bu da evren konusunda düşüncelerimizin yanlış olduğunu gösteriyor. Bizlere daha önce maddenin ve enerjinin yoktan var olamayacağı söylenmişti ama fizik şu an farklı konuşuyor gibi. Hatta bunu gözlemliyor.

İnsan düşünmez mi ki, o hiçbir şey değil iken biz onu yoktan yarattık. (Meryem 67)

charles darwin: "Birşeylerin yoktan var olması eğer yanlış anlamıyorsam sürekli oluyor."

“O, her an yaratma halindedir” Rahmân: 55/29

charles darwin: "İşi dine bağlayayım da bilimforumunun konusu olmaktan çıksın:

Demek ki yoktan var olmak için Allah'a gerek yok. Bu sürekli oluyor."

Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlara her türlü misali verdik. Andolsun, eğer sen onlara bir mucize getirsen, inkâr edenler mutlaka, “Siz ancak asılsız şeyler uyduranlarsınız” derler.

Sitelerde Paylaş

Cübbeli bu bahsettiklerim evrenin kendi yapısı ile alakalı. Evrenin yapısında insan aklının algılayamadığı bir durum var. Fizikçiler bunu çözmeye çalşıyor. Burada Allah'ı boşuna arama. Aksine Evren kendi kendine mi yaratıldı sorusuna: evettir bu. Kendi kendine oluyor işte.

Elbette ki bunun ardında da bir mekanizma var. Bu mekanizmayı çözmekten şu an uzağız. Gerçekler insan aklının düşünebildiğinden çok daha farklı.

Sitelerde Paylaş

Bu teorini biraz açabilir misin?

Evrenin aslında bilgiden oluştuğunu düşünüyorum. Evrendekilerin elle tutulur olmasının nedeni içinde olmamızdır. Evreni dışarıdan algılayabiliyor olsaydık onun parçası olmak durumunda kalmazdık. Bu bilginin kendisi bile bizi bir canlı olmaktan çıkarır ölümsüz yapabilirdi.

Sadece benim düşüncem.

Sitelerde Paylaş

Evrenin aslında bilgiden oluştuğunu düşünüyorum. Evrendekilerin elle tutulur olmasının nedeni içinde olmamızdır. Evreni dışarıdan algılayabiliyor olsaydık onun parçası olmak durumunda kalmazdık. Bu bilginin kendisi bile bizi bir canlı olmaktan çıkarır ölümsüz yapabilirdi.

Sadece benim düşüncem.

hımm. başka boyutta olmak gibi yani...

Sitelerde Paylaş

Charles Darwin: "Evrendekilerin elle tutulur olmasının nedeni içinde olmamızdır. Evreni dışarıdan algılayabiliyor olsaydık onun parçası olmak durumunda kalmazdık. Bu bilginin kendisi bile bizi bir canlı olmaktan çıkarır ölümsüz yapabilirdi."

Ya sen çok yaklaşmışsın gerçeğe... Senden çok umutluyum. Tarif ettiğin mekanizma Allah'ın tanımına çok uyuyor. Hayy olan yani ölümsüz olan ALLAH...

Sitelerde Paylaş

Dediklerimin senin düşüncen ile uzaktan yakından alakası yok cübbeli. Ben evrenin kendi mekanizması ile ilgileniyorum. Yaratıcıya inanmam çünkü yaratma eylemi gibi bir eylemin olabileceğine inanmam.

İnandığım tek gerçek bizim evrenimizin ve algımızın üstünde başka evren ve gerçekler olabilir. Onlara ulaşacak kadar zekaya sahip değiliz.

Sitelerde Paylaş

Haklısın.

Yıllar önce bir düşüncem vardı: Eğer insan kesin bilgiye ulaşabilirse bu bilgi evrenin de kendisi olacağı için evrenle bütünleşebilir ve mutlak ölümsüzlüğe ulaşır.

O yüzden o mutlak bilgiye ulaşmayı hep istemiştim. Ama dediğin gibi mutlak gerçeğe ulaşmak imkansız sanırım.

Kimsenin buna gücü yok,çünkü kimse tanrı değil ,öldüğünde belki mutlak bilgiye ulaşırsın ama yaşarken kim o gerçeğe tam olarak ulaşmışki.Bahsettiğin deneydeki yoktan var oluş da resmen tanrının var etmesidir ama illa tanrı yok diyeceksiniz :D

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kimsenin buna gücü yok,çünkü kimse tanrı değil ,öldüğünde belki mutlak bilgiye ulaşırsın ama yaşarken kim o gerçeğe tam olarak ulaşmışki.Bahsettiğin deneydeki yoktan var oluş da resmen tanrının var etmesidir ama illa tanrı yok diyeceksiniz :D

Ne alaka. Yoktan varolurken arka fondan Allahu ekber naraları da gelmiyor. Belki de bildiğimiz boyutların üstünde başka boyutlar var ve partiküller onlar arasında seyahat ediyor.

İlla Allaha bağlayan siz düşünce gücünden yoksun insanlarsınız.

Sitelerde Paylaş

Tamam o zaman her şeyi tanrı var etti diyelim ve susalım. Bilim adamları da araştırmasın evreni. Elimize tespih alalım kafaya da takke takalım. Mısır parlementosu gibi de yasalar çıkarılım. Arkadaş nedir bu bilim ve rasyonalizm düşmanlığınız anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Tamam o zaman her şeyi tanrı var etti diyelim ve susalım. Bilim adamları da araştırmasın evreni. Elimize tespih alalım kafaya da takke takalım. Mısır parlementosu gibi de yasalar çıkarılım. Arkadaş nedir bu bilim ve rasyonalizm düşmanlığınız anlamadım.

Ne alakası var ,bilimin işi tanrıyı bulmak değil zaten ve işini de iyi yapıyor her geçen gün ilerliyoruz bu sayede ,ama bilim çalışmalarından tanrı var ya da yok diye bir sonuç çıkaramazsınız diyorum ben ,bunun kanıtı olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...