Jump to content

Aslında gerçekleri bilmiyoruz

Recommended Posts

• İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne alaka. Yoktan varolurken arka fondan Allahu ekber naraları da gelmiyor. Belki de bildiğimiz boyutların üstünde başka boyutlar var ve partiküller onlar arasında seyahat ediyor.

İlla Allaha bağlayan siz düşünce gücünden yoksun insanlarsınız.

Burada Allah diyen oldu mu?

Tanrı varlığına inanan biriyim ve o yoktan var olma dediğiniz şeyin tam da tanrıyı tarif ettiğini görüyorum sadece.Ama tanrı vardır eminim de demiyorum sadece inanıyorum ama siz olmadığına o kadar eminsiniz ki garip sığ mantık olan bu işte.

Paralel evren konusu da benim ilgimi çeker ve olabilir de diyorum ,tanrı inancımla tezat da oluşturmaz,oluştursa da yine de paralel evren bana mantıklı geliyor.

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada Allah diyen oldu mu?

Tanrı varlığına inanan biriyim ve o yoktan var olma dediğiniz şeyin tam da tanrıyı tarif ettiğini görüyorum sadece.Ama tanrı vardır eminim de demiyorum sadece inanıyorum ama siz olmadığına o kadar eminsiniz ki garip sığ mantık olan bu işte.

Vay bee, senden böyle cümleler beklemezdim.

Sitelerde Paylaş

Sığ mantığa hiçbir zaman sahip olmadım.

HAtta tam aksine yokan var olmanın bir yaratıcının eseri olduğunu iddia etmek sığlıktır. Bu olayda bir bilinç yok. Yaratacı bilnçlidir. Olay tamamen rastgele. Bu rastgeleliğin arkasında bir bilinç aramam. Rastgelelik bir zihin değil bir durum olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş

Ne alakası var ,bilimin işi tanrıyı bulmak değil zaten ve işini de iyi yapıyor her geçen gün ilerliyoruz bu sayede ,ama bilim çalışmalarından tanrı var ya da yok diye bir sonuç çıkaramazsınız diyorum ben ,bunun kanıtı olmaz.

Tabi ki Tanrı var veya yoku aramak amacıyla yola çıkmadı bilim. Bilimde cevaplardan çok sorular önemlidir. Sen tanrı her şeyi yarattı dersen bilimin sınırlarını daraltmış olursun. Bilimin gelecekte evrenle ilgili ne gibi ipuçlarına ulaşacağını da şimdiden kimse bilemez.Çünkü sürekli bir gelişim söz konusu. Bilim her soruyu çekinmeden sorabilsin ki gerçeğe yaklaşabilsin.

Sitelerde Paylaş

Niye ilginç olsun. Olması gereken de budur. Herşey basitten karmaşıklığa doğru gider. Aslında evrenin kökeni de basit. Doğanın 4 kuvvetinin 3 nün aslında aynı kuvvet olduğu gösterildi. Kütleçekim hala bir sır. Bunun sır olması ilahi birşeyleri aramamızı gerektirmiyor. Tam aksine nasıl bir maymun bir roketin yapısını anlayamazsa evrimsel olarak o noktaya gelemediğimizi gösterir.

Aklımızın evriminde doğanın temellerini algılamak yok. O yüzden aklımız yetmiyor.

İnsan bilinci çevresiyle var olabilir. Bilinç demek bilmek demektir. Hiçbirşeyin olmadığı bir yerde hiçbirşey bilemezsiniz. Bilinç olmaz.

Eğer bir tanrı varsa o bilinç sahibi karmaşık yapılı bir tanrı değil, tam aksine son derece basit, bilinçsiz bir başlangıçtır.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir tanrı varsa o bilinç sahibi karmaşık yapılı bir tanrı değil,

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Sitelerde Paylaş

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Anlayabildiğin sadece bu değil mi? Tüm diğer kanalları kapatmışsın, tek kanaldan yayın yapıyorsun. O kanalda da sadece ilahiler var.

Sitelerde Paylaş

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (onlar kim oluyor ki), gerçekten ben (sana çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin (yani sadece senin) duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim (senin) davetime uysunlar, bana (sana) iman etsinler.

Tabi burdaki sen dediği kuranın yazarı peygamberin kendisi oluyor. :) Bakın parantez içlerini değiştirince ne anlamlara gelebiliyorlar :)

Sitelerde Paylaş

HAtta tam aksine yokan var olmanın bir yaratıcının eseri olduğunu iddia etmek sığlıktır. Bu olayda bir bilinç yok. Yaratacı bilnçlidir. Olay tamamen rastgele. Bu rastgeleliğin arkasında bir bilinç aramam. Rastgelelik bir zihin değil bir durum olduğunu gösterir.

Sen zaten burada itiraf ediyorsun.

Neyi itiraf ettiğinden bile haberin yok.

Sitelerde Paylaş

hacı bu başlığı okumuşsa şayet özelden charlesdarwin'in kulağını çekmiştir. "Ne diye müsloların eline koz veriyorsun." diye.

Cehennem olsa olsa çaresizliğinin farkında, ölümsüzlük arzusu olan, melankolik hayatlar yaşayanların içinde bulundukları durumdur.

Teistler için öyle değil, onların afyonları var. Derinleri önemsemeden yüzeyde yunuslar gibi oyun oynarlar.

Sitelerde Paylaş

Dediklerimin senin düşüncen ile uzaktan yakından alakası yok cübbeli. Ben evrenin kendi mekanizması ile ilgileniyorum. Yaratıcıya inanmam çünkü yaratma eylemi gibi bir eylemin olabileceğine inanmam.

İnandığım tek gerçek bizim evrenimizin ve algımızın üstünde başka evren ve gerçekler olabilir. Onlara ulaşacak kadar zekaya sahip değiliz.

Biz evreni anlamak üzere evrimleşmedik. Bu çok açık. Biz hala sürüngen beynimizle modern zamanlara uyum sağlamaya çalışan, hala yaşamda kalmak, üremek ve türü devam ettirmek için yaşayan varlıklarız; yani evrimimiz sadece bunu garantiye almak üzere gerçekleşmiş.

Bu kadarıyla bile inanılmaz bilgiler edindik ama. Bilimi keşfedip birazcık özgürleştikten sonra büyük bir hızla çözmeye başladık, devamı da gelecek ve beynin evrimi de belki evreni anlamaya yönelik değişecek.

Sitelerde Paylaş

Bu çok açık. Biz hala sürüngen beynimizle modern zamanlara uyum sağlamaya çalışan, hala yaşamda kalmak, üremek ve türü devam ettirmek için yaşayan varlıklarız;

Bu itirafını çok beğendim. Ateist düşünce kalıbı bunun dışına çıkamaz. ÇIKMAMALI.

Sitelerde Paylaş

Şimdi olmadı işte. Aynı tesitler gibi yazmışsın;

Teistler: Allah yaptı

Ateist: Rastgele oldu

İkisi de bilimi tıkar. "Haa rastgele oldu yaa tamam, araştırmaya gerek yok. Rastgele işte (sanki balık tutuyor)

Allah yarattı işte araştırmaya gerek yok. (Nasıl yaratmış kardeşim, Allah herşeyi sebep sonuç ilişkisine bağladığını kendi söylemiyor mu?)

Bilimde nasıl Allah yarattı demek yoksa, rastgele demekte olmamalı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...