Jump to content

Tanrının var olma olasılığı nedir? - 1

Recommended Posts

• İleti 175
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Algılamaz.

Öyledir.

Algılar dediğin zaman tanımlanamamış VARLIK, GÖZLEM, FENOMEN veya ORTAM göstermelisin.

Yer çekiminden, uzay boşluğuna, her türlü enerjiden, ışık parçalarına, zamana kadar herşey madde veya madde hareketi esaslıdır.

Materyalizm öyle algılar diyemezsin yani.

Durum zaten öyle.

Ama sizler çarpıtmayı seviyorsunuz.

Metafizik bir saçmalıktır.

Metafiziği bu ortamda koyacak raf bile yok.

Kütlelerin birleşiminden oluşan ve gözlemlenen en büyük oluşum galaksi olsun (diğerlerini boş verelim)

En küçük madde yapı taşı da quarklar olsun.

Birisi bana bu cetvelin en altı ile (quarklar) en üstü (galaksi) arasında nerede hangi boşluk, muğlaklık var söyleyebilir mi?

Madde olmayan ne var bu cetvel üzerinde?

Neden saçmalıyorsunuz? Saçmaladığınız yetmiyor bir de yalana baş vuruyorsunuz.

Herşey maddedir denince zorunuza gidiyorsa o zaman "Herşey istisnasız pikseldir" sözünü geçerli alın.

Siz maddeyi anlayamıyor ve halen daha ilkel orta çağ mantığıyla yaklaşıyorsunuz maddeye.

Madde ışığın, enerjinin, boşluğun, kuvvetlerin, zamanın yapı taşlarıdır.

Bu fenomenlerden bazıları direkt yapı taşına dayanır, bazıları da yapı taşlarının hareketlerine.

Bu kesin yani.

O zaman burada tanrı, inanç, fizik ötesi nerede?

Uydurduğunuz şeylerin ortam karşılıkları nerede?

Sadece kafanızda mı? :)

Bilin bakalım gerçek olduğu sanılan şeylerin sadece kafada olması durumlarına neler deniyor?

:)

Burada materyalizmi tartismiyorum. Yani ne savunuyor, ne de karsi cikiyorum. Sadece materyalizxmin ne oldugunu dile getiriyorum.

Bu sekilde mesnetsiz yanitlara yanit vermemin bir anlami yoktur. Neye nerede karsi cikiyorsaniz, neden karsi ciktiginizi aciklarsiniz. Bende o zxaman bu karsi cikisin nedenine gore yanit veririm.

Aksi bir anlam tasimaz ve siz sadece karsi cikmak ya da materyalistliginizi kendi algiladiginiz sekilde savunmak duygusalligina girersiniz. Yaptiginiz da odur.

Bir materyalist diyelim Allah'hangi temele gore yoklar?

Allah'in yoklanma temeli nedir?

Ayrica senin "Ateist bakis" oldugunu dusunuyorum.

Cunku ancak kendi algisini herkes icin "oyle" yapan senden baskasi olamaz.

Yaniliyor muyum? :)

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir ateizm Genco?

Ben tanrının kesinlikle olmadığını düşünüyorum ama hata yapabileceğimi de kabul etmek zorundayım. Ancak bu konuda bu hata payı çok düşüktür. Yazının amacı nedeniyle olabildiğince ortadan bakmaya çalışıyorum.

bunu ilk sayfaya yazmıştım zaten

Sitelerde Paylaş

koca evrende küçük bir gezegendeki insanlarla muhattap olan, onlara kitap ve peygamber gönderen, arada bir mucize gösteren, insanları test etmek için koskoca evreni yaratan (dolayısıyla aklından şüphe ettiğim) bir tanrının var olma olasılığı 0'dır.

Sitelerde Paylaş

Evet varlayan hangi anlam ve icerik ile varliyorsa; yoklayan da o anlam ve icerigi mantiksal olarak curutebilir. Yalniz inancta mantik olmaz. O yuzden tanrisini kendine varliyan ve onun varligini kendine dogrulayarak gerceklestiren bir kisi; bu inancin disina cikamaz. O yuzden baskasi ne kadar onun var olarak getirdigi nedenleri curutse de, kisi kendi beyninde kendi tanrisinin varliginin inancina acaba ve suphe duymadikca, baskalarinin "agzi ile kus tutmasi" bile yeterli gelmez. Cunku inanc sorgulamaz verildigi gibi alir ve onu bir emir kabul eder ve kendini de emir kulu.

Doğru ama tanrı'nın var olduğuna dair iddiaları nasıl çürütürsün?Bu imkansız çünkü olumsuz iddiayı kanıtlayamazsın.Tanrının var olmadığına emin olamazsın ve kanıtlayamazsın.

Sitelerde Paylaş

Biz Tanrı bilimin konusudur demedik...genconun tezinin eleştirisini yaptık...Tanrı tabiki bilimin konusu değildir...inanırsan sorduğun soruların cevabı kutsal kitabındadır...inanmıyorsan soru sormana gerek yoktur....benim elştirelim başlıktaki bilimsel olmayan önermeleredirki Tanrının biimsel isbatını yapmaya çalışan ve bu isbatın mümkün olmadığını söyleyen yazı içindir...

<_<

Sitelerde Paylaş
Sana bir Derrida sorusu.

Yazi mi yazari yazar, yoksa yazar mi yaziyi?

Her yazinin yazari belli midir?

Bu mantiktaki kisir dongu yaraticinin yaratani sorunudur. Yani neden adi gecen yaratici da durulur da, onun da yaratani aranmaz.

Eger bir yaratici yaratansiz, kendini yaratiyorsa; o zaman evren de kendi kendine olusur.

elbete ki yazar yazıyı yazar. Her yazının yazarının belli olmaması onun birileri tarafından yazılmadığına delil olamaz, buradan çıkarılabilecek tek sonuç "bir yazar var ama kim?"'dir.

Sitelerde Paylaş

Doğru ama tanrı'nın var olduğuna dair iddiaları nasıl çürütürsün?Bu imkansız çünkü olumsuz iddiayı kanıtlayamazsın.Tanrının var olmadığına emin olamazsın ve kanıtlayamazsın.

Tanrı kavramı bellidir, zor da olsa çürütülür sadece vakit gerke. Ama allah denilen şey zaten çoktan çürütülmüş bir şey ama kafasını arap kumuna gören develer göremiyor bunları :lol:

Sitelerde Paylaş

Adnan Hoca'ya evrimin ara formlarından birini götür, kap 10 milyon $ ve tanrının yokluğunu kanıtla bize...

o benli mesih kendeisi evrimin ara forumu zaten :D hiristiyan hikayelerinden caldigi uyduruklukluklari islam dinine eviren, numunelik ara forum...

tarihinde kitapsiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o benli mesih kendeisi evrimin ara forumu zaten :D hiristiyan hikayelerinden caldigi uyduruklukluklari islam dinine eviren, numunelik ara forum...

Vıcık vıcık iğrenç asosyal kadın. Senle muhatap olmamak gerekiyor, git tedavi ol. Ağzından iki adam gibi laf çıkmıyor...

Sitelerde Paylaş

Adnan Hoca'ya evrimin ara formlarından birini götür, kap 10 milyon $ ve tanrının yokluğunu kanıtla bize...

Adnan hocan gelsin yanima beraber mekke ye gidelim,orada kameralar onunde ;sana ,seyhin Adnan a ve butun insanliga kanitlayayim Allahinizin olmadigini! ama bastan dedim;bana guc,yetki vereceksin! birazda para! yoksa oyle isimi gucumu birakip ta col bedevilerini diyarina gitmem! kanit bende sakli!

Sitelerde Paylaş

Adnan hocan gelsin yanima beraber mekke ye gidelim,orada kameralar onunde ;sana ,seyhin Adnan a ve butun insanliga kanitlayayim Allahinizin olmadigini! ama bastan dedim;bana guc,yetki vereceksin! birazda para! yoksa oyle isimi gucumu birakip ta col bedevilerini diyarina gitmem! kanit bende sakli!

Öyle boş beleş kimse kimseye 10 milyon vermez. Sen hele bir kayıp halka bul bakalım. Şimdiden kazılara başla, umulur ki, 4 milyar yıl sonra bulacaksın. Önünde uzun çalışmalar var, kolay gelsin..

Sitelerde Paylaş

Iste sorun da orda. Tanriyi her turlu varlamak, aklin kendi kendine dogruladigi ve kendi kendine gercekledigi bir akilcilik oldugundan ve bilimsel olmadigindan; bunu ancak kisinin kendisi curutur. Cunku inanc olarak bir kisinin tanriyi yoklamasi ya da varlamasi sadece kendi aklinin urunudur ve biribirine kabul ettirebilecek bilimsel bir temel de yoktur. Cunku konu bilimsel degildir.

O yuzden bilimsel bir kanit not applicable, yani uygulanamaz. Cunku konu bilimsel degildir. O yuzden varlayan ve yoklayan iddia sahipleri ancak kendilerini dogrularlar ve karsi tarafi yanlislayamazlar.

O yuzden de bu tartisma bir kisir dongu ve cikmazdir. Tek caresi konuda bilinclenmek ve farkina varmaktir.

Dolayisi ile bunu curutecek olan iddia edenin kendisi olacaktir. Bu da kavram vre konunun her turlu algisi, bilgisi bilinc ve farkindaligi temelindedir.

Sitelerde Paylaş

elbete ki yazar yazıyı yazar. Her yazının yazarının belli olmaması onun birileri tarafından yazılmadığına delil olamaz, buradan çıkarılabilecek tek sonuç "bir yazar var ama kim?"'dir.

Iste o yazar kim olursa olsun, sadece epistemolojik olarak insanogludur. Insanoglu disinda baska bir varlik guc degildir.Cunku bilimsel olarak boyle bir gozlem yoktur. Var oldugunu iddia etmek; sadece akilciligin kendini inandirdigi ve kendine dogruladigi gercektir ve bilimselligi yoktur. Ayni Kuran'in yazarinin Allah oldugunun Muhammed tarafindan soylenmesi gibi.

Sitelerde Paylaş

Öyle boş beleş kimse kimseye 10 milyon vermez. Sen hele bir kayıp halka bul bakalım. Şimdiden kazılara başla, umulur ki, 4 milyar yıl sonra bulacaksın. Önünde uzun çalışmalar var, kolay gelsin..

Allahin olmadigini kanitlamam icin ne ilime,ne bilime,ne de evrim teorisine hic birine ihtiyacim yok! ihtiyacim olan tek sey bedevistan a gidis-donus ucak biletim,otel rezarvasyonum ve is makinalari! tabi guvenligimi saglayacak profesyonel bir ordu da sart!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...