Jump to content

Tanrının var olma olasılığı nedir? - 1

Recommended Posts

Bir tanrı kesinlikle var, evrenin her yerinde eserleri O'nu anlatıyor. Eğer Kuran'ın Allah'ına inanmıyorsanız, deist olabilir ve inandığınız tanrıya kendiniz bir ad bile takabilirsiniz, sizi zorlayamaz kimse Allah deyin diye. Ama hiçbir ama hiçbir şey, başıboş, sahipsiz, random bir evreni, tanrısız, evrimle oluşan canlılık düşüncesini haklı çıkaramaz. Çünkü tarihin en büyük yanılgısı ateizmdir...

Bu cümleleri inanmayan birisi söylese hakaret olmayacak ama sen inandığın için inandığın tanrıya hakarettir, bunu böyle bilesin. Çünkü tanrı iyi bir bilardo oyuncusudur(herkese açık bir duvarda okumuştum). İlk dokunuşta, dokunuşun sayı olup olmayacağını bilir. Sonrasında dokunuşun sayı olması için tekrar tekrar topa vurmaz.

-Düşünsenize, iyi bir bilardo oyuncusu olduğunu idda eden birisi, vurduğu topa, topun sayı olması için tekrar tekrar dokunuyor....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 175
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrensel İnsan;

"Bir tanrı varsa, onun da yaratıcısı olması gerekir" sözü şu dünyada duyduğum en saçma sözdür.

Tanrı ile çevremizde gördüğümüz nesneleri kıyaslamamız çok salakça. Ben yaratıldım, ağaç, taş, toprak, gök yüzü, yani evrenin her zerresi yaratıldı.

Dolayısıyla bu ucu bucağı olmayan evreni eğer bir varlık yaratmışsa, aklımızın aldığı herşeyden üstün olmalıdır. Yani o kadar muaazam olmalıdır ki, yaratılmaya ihtiyacı olmamalıdır. Çünkü "yaratma" kavramını da kainatı yaratarak yaratan O'dur..

Bizim "yaratma" bildiğimiz şeyi yaratan Allah, yaratılmalı diye birşey dediğim gibi salakçadır. O kadar, aklımızın alamayacağı bir güç, hep var olmalıdır, ebediyen de tek başına var olacaktır..

Neyse "bilimsellik" kisvenizden bıktım. Bilim eğer "evrim bizi rastgele oluşturdu" ise, size kalsın o bilim (!)

Sitelerde Paylaş

Bu cümleleri inanmayan birisi söylese hakaret olmayacak ama sen inandığın için inandığın tanrıya hakarettir, bunu böyle bilesin. Çünkü tanrı iyi bir bilardo oyuncusudur(herkese açık bir duvarda okumuştum). İlk dokunuşta, dokunuşun sayı olup olmayacağını bilir. Sonrasında dokunuşun sayı olması için tekrar tekrar topa vurmaz.

-Düşünsenize, iyi bir bilardo oyuncusu olduğunu idda eden birisi, vurduğu topa, topun sayı olması için tekrar tekrar dokunuyor....

Hiçbir şey anlamadım, nesi yanlış dediklerimin?

Sitelerde Paylaş

Evrensel İnsan;

"Bir tanrı varsa, onun da yaratıcısı olması gerekir" sözü şu dünyada duyduğum en saçma sözdür.

Sacmaligini aciklar misin?

Sacmaligi kul olmamaksa ve boyle bir mitolojik ve masal karakterine inanmamak sa, haklisin.

Cunku bunlarda bilimsel olarak masaldir. Ama bak ben senin masalina "sacma" demiyorum.

O yuzden yazisirken saygini ve yazi uslubunu koru, olur mu?

Sitelerde Paylaş

Evrensel İnsan, saçmadır çünkü, kainatı yaratacak kadar güçlü bir varlık, zaten gücüyle kimsenin yaratmasına ihtiyaç duymadığının ispatıdır...

Ateizm de saçmadır, evrim daha da bir palavradır. Masal deyip iltifat etmiyorum, palavranın kralıdır... :)

Sitelerde Paylaş

Nesi yanlış değil ki. Tanrıyı kötü bir oyuncuya dönüştürüyorsunuz. Gerçek güç, güçlü bir tanrı, bilardo topuna bir kez dokunuca tekrar dokunmaz. Başı boş bırakmak da neyin nesi?...

Allah bizi yarattı, başıboş bırakmadığı için de, displinler bütünü olan dini gönderdi. Bu dine uyacağız, ibadet edeceğiz. Başıboş olsak, yarattım der, kendi halimize bırakır, bizden kulluk istemezdi...

Sitelerde Paylaş

Evrensel İnsan, saçmadır çünkü, kainatı yaratacak kadar güçlü bir varlık, zaten gücüyle kimsenin yaratmasına ihtiyaç duymadığının ispatıdır...

Ateizm de saçmadır, evrim daha da bir palavradır. Masal deyip iltifat etmiyorum, palavranın kralıdır... :)

Dedigim gibi bilimsel olmayan bir sey hic bir sey degildir ve hic bir degeri yoktur. Bunu degerli kilmak, sadece insanligin degerini dusurmekle kalmaz, insanoglunun varligini da hice sayar.

Yasamdir palavra olmayan. Bu da sadece yasayanin yasamidir, yasatilanin yasami degil.

Sitelerde Paylaş

Allah bizi yarattı, başıboş bırakmadığı için de, displinler bütünü olan dini gönderdi. Bu dine uyacağız, ibadet edeceğiz. Başıboş olsak, yarattım der, kendi halimize bırakır, bizden kulluk istemezdi...

Iyi iste, senden istemisse sen yap. Benden isteyemez cunku buna bunu uyduran/yaratan bir aklin hakki da yok, ustelik boyle bir istem benim ozgurlugumun ihlalidir.

Sitelerde Paylaş

Dedigim gibi bilimsel olmayan bir sey hic bir sey degildir ve hic bir degeri yoktur. Bunu degerli kilmak, sadece insanligin degerini dusurmekle kalmaz, insanoglunun varligini da hice sayar.

Yasamdir palavra olmayan. Bu da sadece yasayanin yasamidir, yasatilanin yasami degil.

Tamam ateist bilim birgün "tanrı gerçekten varmış laa" derse inanırsın. Ama çoook beklemelsini tabi, ölene kadar ancak mühletin var, sonrası çook geç...

Herşey bilimsel olarak kanıtlanınca inanırım demek bile, kusura bakma ama ne kadar boş düşüncelere sahip olduğunu gösteriyor. Bir düşün, senin neden beynin var?

Sitelerde Paylaş

Başarılı olamamış ama

Ha bire göndermiş durmuş, olmamış,

Bildiğimiz de 3 peygamber, diğerlerinden hiç haber yok

Onların da başardıkları ortada...

Sitelerde Paylaş

Tamam ateist bilim birgün "tanrı gerçekten varmış laa" derse inanırsın. Ama çoook beklemelsini tabi, ölene kadar ancak mühletin var, sonrası çook geç...

Herşey bilimsel olarak kanıtlanınca inanırım demek bile, kusura bakma ama ne kadar boş düşüncelere sahip olduğunu gösteriyor. Bir düşün, senin neden beynin var?

Iyi de ben serbest dusunurum yani bilimsel olmayan hic bir olumlu/olumsuz ideolojik ve inancim bulunmaz. Ben inanmam, algilarim, bilirim.

Ayrica beni ilgilendiren sadece yasam cunku o bana ait.

Beynim var cunku, dusuneyim, sorgulayayim ve bana anlatilan masallara inanmayayim, sadece gorduklerime bakip onlar hakkinda bilgi edineyim ve bildireyim diye var. Inancaideolojiye ihtiyacim ve gereksinim olmadigini bileyim, bilincleneyim ve varligimin farkina varayim, diye var.

Benim beynim benim icin, benim yasamim, iliskilerim, insanligim ve evrenselligim icin var.

Senin beynin neden var?

Sitelerde Paylaş

Sizin beyninize nasıl çalışıyor tam olarak anlamış değilim.

Tanrı ademe şu ağacın meyvesini yeme diye sınav yapıyor, öyle değil mi?

Orada, sonucu bilen bir tanrı neden sınav yapmaya kalkar dersiniz?

Ey adem senin için bir sınav düzenledim, o ağacın meyvesini yeme diyor..

Biliyor ki yiyecek adem.

Sonra bildiğiniz hikaye...

Düşüncenize göre, sınav varsa tanrı vardır, = yoksa yoktur... sonucuna ulaşıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sizin beyninize nasıl çalışıyor tam olarak anlamış değilim.

Tanrı ademe şu ağacın meyvesini yeme diye sınav yapıyor, öyle değil mi?

Orada, sonucu bilen bir tanrı neden sınav yapmaya kalkar dersiniz?

Ey adem senin için bir sınav düzenledim, o ağacın meyvesini yeme diyor..

Biliyor ki yiyecek adem.

Sonra bildiğiniz hikaye...

Düşüncenize göre, sınav varsa tanrı vardır, = yoksa yoktur... sonucuna ulaşıyorum.

Yorma kendini... Doğrucu Allah ın sözünü bile inkar eder şimdi :lol:

-----------------

Araf 178- Allah kimi doğru yola iletirse, odur doğru yolu bulan. Kimleri de saptırırsa, işte onlar, ziyana uğrayanların ta kendileridir.

Rad 27- İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nahl 93- Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Rad 27- İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

Doğru yoldan kastınız toplumların gelişmemişlik düzeyleri mi?

Sitelerde Paylaş

Siz ne kadar zekisiniz ya. Sadece dünyayı geçtim evrende muhteşem bir düzen olduğunu bi ben değil herkes biliyor. 1 cm olayını duyduğum kadarıyla ama diğer konulardaki şeyleri inkar mı ediyorsunuz siz ? Böyle bir düzen tesadüfen oluşamaz bir üstün akıl vardır.

Sitelerde Paylaş

Siz ne kadar zekisiniz ya. Sadece dünyayı geçtim evrende muhteşem bir düzen olduğunu bi ben değil herkes biliyor. 1 cm olayını duyduğum kadarıyla ama diğer konulardaki şeyleri inkar mı ediyorsunuz siz ? Böyle bir düzen tesadüfen oluşamaz bir üstün akıl vardır.

Iste o akil birincisi insanoglunun inanc akli, ikincisi insanoglunun kendi aklini kendi disina vermesi akli, ucuncusu duzen duzendir ve ne gozlem veriyorsa odur. Bunun "muhtesem" ligi de insanoglunun verdigi anlam ve inandigini kendine dogrulamak icindir.

Evet evren var, orda bizde gozlemliyoruz ve gozlemimizi algi ve bilgiye dokuyoruz. Hepsi o kadar. Gerisi bilimsel olmayan akilcilik.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...