Jump to content

Ülkelere göre din ve iq seviyesi

Recommended Posts

Bu nasıl bir araştırma? Kim yapmış? Nasıl yapmış?

Uluslararası platformda öğrencilerin performanslarını değerlendiren PISA* adlı bir kuruluş, 2000 yılından beri, her yıl orta ve yüksek öğrenimdeki öğrencilerin başarı durumunu değerlendiren araştırmalar yapmaktadır. Sonuçların açıklanması, bir çok ülke tarafından adeta nefesler tutularak beklenir. Sonuçlar birçok ülke için prestij, yada utanç konusu olur. Batılı ülkeler buradan çıkan sonuçlara göre eğitim politikalarını masaya yatırırılar.

PISA* : (Programme for International Student Assessment),

Kuzey Irelanda, Ulster üniversitesinden prof. Richard Lynn, 137 ülkeden elde edilen PISA sonuçları ile paralel başka bir araştırma daha yapmıştır.

Prof. Richard Lynn, ülkelerin PISA sonuçlarından yola çıkarak, önce o ülkenin standart sapma değerini bulmuş.

Daha sonra bu sapma değeri ile o ülkenin ortalama IQ´sünü heaplamıştır. Prof. Ricard Lynn, IQ değerlerini hesapladıkdan sonra, sınava katılan öğrencilere ve o ülkede yaşayan diğer insanlara Dinin kendileri için ne kadar önemli olduğunu sormuştur

Ricard Lynn, araştırmanın sonunda, IQ ile maneviyat arasındaki ters orantıya dikkat çekiyor. (4)(3)

Ek bilgi : İnsanda birinci kromozomda bulunan 10434 harf uzunluğundaki ASPM geni birçok canlıda bulunur. Bu genin orta yerinde 75 harf uzunluğunda bir kısım defalarca tekrar eder. insanda tekrar sayısı 64, farede 61, sinekde 24, solucanda ise 2 dir. Bu gen isolösin (I) ve Glutamin(Q) sentezler. Bu 75 herflik kısmın tekrar sayısı canlılardaki IQ seviyesini gösterir.

ww12.jpg

Sitelerde Paylaş

Türkiye %65 ... İyi çıkmış yine. :)

Cogunlugunun Islam'i kulaktan dogma seylerle yarim yamalak bilen ve uygulayan, sorgulamayan, haram da yiyen, yalan da soyleyen, karisini da aldatan ama lafa gecince mangalda kul birakmayan insanlarin yasadigi celiskiler ulkesi. Gerci bir Iran ya da Suudi Arabistan gibi olmasindan iyidir en azindan istedigi gibi yasabilecegi bir ortam verilmis ama ne fayda bu ortam dini sorgulamayi saglatamamis. Simdi geri donus hizlandi.

Sitelerde Paylaş

Richard Lynn dini inanç/inançsızlık ve IQ konusunda uzun yıllardır araştırmalar yapan bir bilimadamı. Birkaç yıl önce de çok ilginç bir araştırmasını paylaşmıştı ve bu araştırma epeyce ses getirmiş, birilerini çok fena kızdırmıştı.

İlginç olansa, haberi ilk yayınlayan ve dünyaya yayan gazetenin, oldukça muhafazakar olan Daily Telegraph olmasıydı.

O haberi bir de bu başlıkta hatırlayalım.

Zeki insanların Tanrı'ya inanma ihtimali daha az...

Aydın elitin içerisinde ateistlerin oranı toplumun geri kalanına göre daima daha yüksek. 20'inci yüzyılda 137 gelişmiş ülkede yapılan araştırmalarda zeka seviyesinin yükseldiği, ancak buna paralel olarak tanrıya inancın da zayıfladığı görüldü.

Kuzey İrlanda'daki Ulster Üniversitesi'nden Profesör Richard Lynn'in araştırmasına göre dine bağlılık insanlığın zeka düzeyindeki yükselmeyle ters orantılı olarak değişiyor. Toplumların aydın eliti içinde ateistlerin oranı da daima toplumun geri kalanına göre daha yüksek.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, akademisyenlerin yalnızca yüzde 3,3'ünün Tanrı'ya inandığını gösterirken, aynı dönemde toplumun tümünde tanrıya inananların oranı yüzde 70'e yaklaşıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde 1990'larda yapılan bir araştırma da Amerikan Bilimler Akademisi üyelerinin yalnızca yüzde 7'sinin tanrıya inancı olduğunu saptadı. Profesör Lynn'e göre, akademisyenlerin toplumun genelinden daha zeki olmaları tanrıya inançlarının daha zayıf olmasının da göstergesi.

Profesör aynı şekilde, çocukların çoğunun, ilkokula başladıklarında tanrıya inandığını ama yaşları büyüdükçe ve zekaları geliştikçe, bir çoğunun tanrının varlığından kuşkulanmaya başladığını belirtti. 20. yüzyılda 137 gelişmiş ülkede insanların tanrıya inancının zayıflamasını da genel zeka düzeyindeki gelişme ile açıkladı.

Sitelerde Paylaş

Görüldüğü üzere allah zeki insanları sevmiyor çünkü tabloda zeka seviyesi düştükçe dine bağlılık da artmış :lol:

Bunu o devirde de gören görmüş :lol:

Peygamber Aleyhis-Selam : "Cennet ehlinin çoğu aklı az (bülh) olan kimselerdir" buyurmuştur.4 (Sünenü'l-Evzâî s.681 Hadis 2199; Ihyâül-Ulûm 4/126; Câmiu's-Sağîr 1/52, 2/14; Künûzü'l-Hakâyık s.17; Keşfü'l-Hafâ 1/186 H.495)

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:a7DfV-9zMnQJ:www.semazen.net/show_text.php%3Fid%3D1663+&cd=1&hl=tr&ct=clnk

tarihinde Halil Güneşli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Profesör aynı şekilde, çocukların çoğunun, ilkokula başladıklarında tanrıya inandığını ama yaşları büyüdükçe ve zekaları geliştikçe, bir çoğunun tanrının varlığından kuşkulanmaya başladığını belirtti.

Ben bunu yıllardır söylüyorum çünkü aynı şeyi kendimde ve çevremde gözlemledim. Tek değilmişim demek ki :)

Sitelerde Paylaş

ww12.jpg

Başka bir araştırma:

Atheists score 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions

Kaynak: The intelligence–religiosity nexus: A representative study of white adolescent Americans (Helmuth Nyborg)

Dini görüş ve IQ

---------------

National Academy of Science üyeleri için: yaratıcıya inanmayanların oranı: %79 (fiziksel bilimler), geri kalanların çoğunluğu agnostik. İlginç olan bir yaratıcıya inanıyorum diyenlerin neredeyse tamamının dinleri red etmesi ve deist/panteist olmaları.

NAS üyeleri

---------------

Ateistlerin çoğunlukta olduğu toplumlar daha mutlu, daha az suç oranına sahip

link

--------------

Mahkumların tamamına yakını bir dine mensupken, ateist mahkum oranı yok denecek kadar az

Suç oranları ve ateizm

-------------

Ateistler arasında boşanma oranları daha az

Bosanma Oranları

------------

Sitelerde Paylaş

Listede Suudi Arabistan ve İranı göremedim ama bildiğim kadarıyla en yüksek iq sahibi milletler Araplar ve Persler.

Nereden çıkarıyorsun araplar ve persler olduğunu? Bana tek bir liste getir araplar veya perserin iq seviyesinin 90 üstünde olduğuna dair... Hiç sanmıyorum... Araplar ve afrikalıalr aynı kategoride yer alıyor iq seviyeleri de 90 üstü alamaz...

İlk sıraların çekik gözlüler ve almanlar'a ait olduğunu düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Listede Suudi Arabistan ve İranı göremedim ama bildiğim kadarıyla en yüksek iq sahibi milletler Araplar ve Persler.

Iran: 84

Suudi Arabistan: 83

--------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Race_Differences_in_Intelligence_(book)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/9/92/AverageIQ-Map-World.png/400px-AverageIQ-Map-World.png

--------------------

Linkim

The IQ data is from IQ and the Wealth of Nations by Richard Lynn and Tatu Vanhanen.

p. 73-80, Table 6.5: National IQ based on arithmetic means calculated by Lynn and Vanhanen (2002), in parentheses PISA scores of "mathematical competence" (Prenzel, Manfred et al. (eds).: PISA 2003. Münster: Waxmann 2004, p. 70, Table 2.9; or: PISA 2003: A Profile of Student Performance in Mathematics) , transformed into IQ (PISA scores, mean 500, SD 100, have to be transformed into IQ values, mean 100, SD 15, by adding or subtracting the deviation from the mean in the relationship 100 : 15 = 6,67, that means PISA 433 corresponds to IQ 90, PISA 500 to IQ 100, PISA 567 to IQ 110):

Afghanistan IQ 83

Albania IQ 90 (78)

Algeria IQ 84

Angola IQ 69

Antigua and Barbuda IQ 75

Argentina IQ 96 (82)

Armenia IQ 93

Australia IQ 98 (104)

Austria IQ 102 (101)

Azerbaijan IQ 87

Bahamas IQ 78

Bahrain IQ 83

Bangladesh IQ 81

Barbados IQ 78

Belarus IQ 96

Belgium IQ 100 (104)

Belize IQ 83

Benin IQ 69

Bhutan IQ 78

Bolivia IQ 85

Botswana IQ 72

Brazil IQ 87 (78)

Brunei IQ 92

Bulgaria IQ 93 (87)

Burkina Faso IQ 67

Burma IQ 86

Burundi IQ 70

Cambodia IQ 89

Cameroon IQ 70

Canada IQ 97 (105)

Cape Verde IQ 78

Central African Republic IQ 68

Chad IQ 72

Chile IQ 93 (81)

China IQ 100

Colombia IQ 89

Comoros IQ 79

Congo (Brazzaville) IQ 73

Congo (Zaire) IQ 65

Costa Rica IQ 91

Croatia IQ 90

Cuba IQ 85

Cyprus IQ 92

Czech Republic IQ 97 (102)

Denmark IQ 98 (102)

Djibouti IQ 68

Dominica IQ 75

Dominican Republic IQ 84

Ecuador IQ 80

Egypt IQ 83

El Salvador IQ 84

Equatorial Guinea IQ 59

Eritrea IQ 68

Estonia IQ 97

Ethiopia IQ 63

Fiji IQ 84

Finland IQ 97 (107)

France IQ 98 (102)

Gabon IQ 66

Gambia IQ 65

Georgia IQ 93

Germany IQ 102 (100)

Ghana IQ 71

Greece IQ 92 (92)

Grenada IQ 75

Guatemala IQ 79

Guinea IQ 66

Guinea-Bissau IQ 66

Guayana IQ 84

Haiti IQ 72

Honduras IQ 84

Hongkong IQ 107 (107)

Hungary IQ 99 (99)

Iceland IQ 98 (102)

India IQ 81

Indonesia IQ 89 (79)

Iran IQ 84

Iraq IQ 87

Ireland IQ 93 (100)

Israel IQ 94 (96)

Italy IQ 102 (95)

Ivory Coast IQ 71

Jamaica 72

Japan IQ 105 (105)

Jordan IQ 87

Kazakhstan IQ 93

Kenya IQ 72

Kiribati IQ 84

Korea (North) IQ 104

Korea (South) IQ 106 (106)

Kuwait IQ 83

Kyrgyzystan IQ 87

Laos IQ 89

Latvia IQ 97 (97)

Lebanon IQ 86

Lesotho IQ 72

Liberia IQ 65

Libya IQ 84

Liechtenstein (105)

Lithuania IQ 97

Luxembourg IQ 101 (99)

Macao (104)

Macedonia IQ 93 (80)

Madagascar IQ 79

Malawi IQ 71

Malaysia IQ 92

Maldives IQ 81

Mali IQ 69

Malta IQ 95

Marshall Islands IQ 84

Mauritania IQ 74

Mauritius IQ 81

Mexico IQ 87 (83)

Micronesia IQ 84

Moldova IQ 95

Mongolia IQ 98

Morocco IQ 85

Mozambique IQ 72

Namibia IQ 72

Nepal IQ 78

Netherlands IQ 102 (106)

New Zealand IQ 100 (103)

Maori (100)

Nicaragua IQ 84

Niger IQ 67

Nigeria IQ 67

Norway IQ 98 (99)

Oman IQ 83

Pakistan IQ 81

Panama IQ 85

Papua New Guinea IQ 84

Paraguay IQ 85

Peru IQ 90 (76)

Philippines IQ 86

Poland IQ 99 (99)

Portugal IQ 95 (95)

Puerto Rico IQ 84

Qatar IQ 78

Romania IQ 94

Russia IQ 96 (95)

Rwanda IQ 70

Samoa (Western) IQ 87

Sao Tome/Principe IQ 59

Saudi Arabia IQ 83

Senegal IQ 65

Serbia IQ 93

Seychelles IQ 81

Sierra Leone IQ 64

Singapore IQ 103

Slovakia IQ 96 (100)

Slovenia IQ 95

Solomon Islands IQ 84

Somalia IQ 84

South Africa IQ 72

Spain IQ 97 (98)

Sri Lanka IQ 81

St. Kitts and Nevis IQ 75

St. Lucia IQ 75

St. Vincent/Grenadines IQ 75

Sudan IQ 72

Suriname IQ 89

Swaziland iQ 72

Sweden IQ 101 (101)

Switzerland IQ 101 (104)

German Swiss (106)

French Swiss (104)

Ticino (102)

Syria IQ 87

Taiwan IQ 104

Tajikistan IQ 87

Tanzania IQ 72

Thailand (87)

Togo IQ 69

Tonga IQ 87

Trinidad and Tobago IQ 80

Tunisia IQ 84 (79)

Turkey IQ 90 (88)

Turkmenistan IQ 87

Uganda IQ 73

Ukraine IQ 96

United Arab Emirates IQ 83

United Kingdom IQ 100

Northern Ireland (102)

Scotland (104)

Wales (100)

United States of America IQ 98 (97)

Uruguay IQ 96 (88)

Uzbekistan IQ 87

Vanuatu IQ 84

Venezuela IQ 89

Vietnam IQ 96

Yemen IQ 83

Zambia IQ 77

Zimbabwe IQ 66

Programme for International Student Assessment (PISA) scores are the test results of representative samples of 15-years olds, tested in 2003. Because the IQ scores estimated by Lynn and Vanhanen have the IQ 100 of the United Kingdom as "Greenwich-IQ" , the IQ transformed from PISA may be about 3 points too high. Moreover, from 2000 to 2003 all PISA means show an increase of 3 PISA points because Turkey was included in 2003 in order to calculate the OECD mean, but not in 2000.

p. 44: ”The number of geniuses produced by a population depends on the population’s mean IQ. For a population with a mean IQ of 100, an IQ of 158 is present in approximately one individual out of 30,000. In a population with a mean IQ of 115, there would be approximately one individual per 1,000 people with an IQ over 158, a thirty-fold increase, Thus, differences in the mean IQs of national populations will have large multiplier effects on the numbers of geniuses produced. These effects are likely to contribute both directly and indirectly to economic development.”

Kaynak: Linkim

**** Yorumsuzdur *****

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hatalı bir çalışma, bulgaristan, arjantin, italya, rusya gibi yerlerde din hanesi daha yüksek çıkmalıydı...

Lan arap devesi sen arap çöllerinde yaşayarak rusları nasıl bilebiliyorsun... Benim bugüne kadar konuştuğum tüm ruslar ya dinsizdi ya da din deyince "puuurrrçççç" yapıp lama gibi tükürüyorlardı :lol:

Sitelerde Paylaş

Nereden çıkarıyorsun araplar ve persler olduğunu? Bana tek bir liste getir araplar veya perserin iq seviyesinin 90 üstünde olduğuna dair... Hiç sanmıyorum... Araplar ve afrikalıalr aynı kategoride yer alıyor iq seviyeleri de 90 üstü alamaz...

İlk sıraların çekik gözlüler ve almanlar'a ait olduğunu düşünüyorum...

Hafızam beni yanıltmıyorsa bunu ilk Hacı söylemişti. Çok şaşırıp araştırmıştım ve Hacı'yı destekler bilgiler bulmuştum. Ancak sen kaynak getir diyince bakındım tekrar ama bulamadım.

Hem Arapların zeki olmasında çıkarım ne? Niye uydurayım ki yani? Öyle bi çıkış yapmışsın ki sanki ben Arap'ım??

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...