Jump to content

İntihar neden büyük günah ?

Recommended Posts

Ancak bizi intihar etmeye sürükleyen de Tanrı'nın bizim hakkımızda belirlediği kader değil midir? Tanrı kendi belirlediği kadere dayanamadığımız için bizi nasıl cezalandırılır, bizi cezalandırmak yerine bize daha iyi bir kader yazması daha mantıklı olmaz mıydı?

yok böyle birşey o zaman ateist olmanda tanrının yazdığı kader,adam öldürmende,tecavüz etmende.olayın saçmalığını buradan anla.seçimlerimiz bize aittir,seçimlerimiz için tanrıyı suçlama kolaya kaçmak sadece.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dememiz o ki:

Kaderi olumsuzlayanlar, Allah’tan başka, O’nun dilemesi, kudreti ve yaratması olmadan, kötülükleri meydana getiren varlıkların olduğunu söylemekle mecûsilere benziyorlar.

Fakat kaderin varlığını, emir ve yasakların, vaad ve tehditlerin düşmesinin, geçersizliğinin kanıtı olarak sunanlar ise müşriklere benziyorlar. Ki yüce Allah onlarla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

“Putperestler diyecekler ki: Allah dileseydi ne biz ortak koşardık ne de atalarımız. Hiçbir şeyi de haram kılmazdık. Onlardan öncekiler de aynı şekilde yalanladılar ve sonunda azabımızı tattılar. De ki: Yanınızda bize açıklayacağınız bir bilgi var mı? Siz zandan başka bir şeye uymuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz.” (En’am, 148)

“Ortak koşanlar dediler ki: Allah dileseydi ne biz ne de babalarımız ondan başkasına tapardık. O’nun emri olmadan hiçbir şeyi de haram kılmazdık. Onlardan öncekiler de böyle yapmışlardı, peygamberlerin üzerine açık seçik tebliğden başka bir şey düşer mi!” (Nahl, 35)

“Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden hayra sarfediniz, denildiğinde, kâfirler mü’minlere dediler ki: Allah’ın dilediği takdirde doyuracağı kimseleri biz mi doyuracağız? Siz gerçekten apaçık bir sapıklık içindesiniz.” (Yasin, 47)

“Ve dediler ki: Rahman dileseydi biz onlara tapmazdık. Onların bu hususta bir bilgileri yoktur. Sadece yalan söylüyorlar.” (Zuhruf, 20)

Şu halde, emir ve yasakların düştüğüne kaderin varlığının kanıt gösterenler, peygamberleri yalanlayan müşrikler kategorisindedirler.

Müşriklerse, mecusilerden çok daha kötü durumdadırlar. Bunların kanıtları Allah katında geçersizdir ve Allah’ın gazabı onların üzerinedir. Onlara çok şiddetli azap vardır.((Ibn Teymiyye -Mecmuul Fetava)

Sitelerde Paylaş

Zaten iyi saçmalıyorsunuz. Bu saçmalamalarınıza uyacak bir tanrıyı bulmak zor olurdu.

Hem karışacak, hem özgür bırakacak, hem kendi izniyle olacak, hem sorumluluğu sana bırakacak.

Kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi.

anlamak zorunda değilsin.kasma kendini.

Sitelerde Paylaş

İntihar neden çok büyük bir günah ? Sakın bana "Allah'ın verdiği canı anca Allah geri alabilir" demeyin. Asıl sorum, bir insanın kendisini öldürmesi neden başka birisini öldürmekten bile daha büyük bir günahtır ?

Bu durum öyle böyle bir günah değil, melek gibi yaşa sonra kendini öldür sonsuza kadar cehennemde yan.

Bunu bana açıklamak için " kaderini değiştirmiş olduğun için" diyen müslümanlar var. Yani Allah "kader" programını yazarken insanların kendi kendilerini de öldüreceğini düşünememiş, ki bu sayede intihar edince programda bir bug oluşuyor.

Buna karşı çıkanlara verilecek cevap da aynı; o zaman adamın kaderinde kendini öldürmesi vardı yani her şey allahın kontrolünde sorun yok.

Yine de , neden başka bir cana kıymaktan daha büyük bir günah olduğunu açıklayıyor.

Hayatımız tek sermayemizdir. Her yoldan dönüş vardır, pişmanlık vardır, pişman olmasa bile hala kuldur tevhid itibari ile kendisinden umut kesilmemiştir,

İntihar zaten fıtrata aykırıdır hem.

Ama tek cümle desem; tek sermayeyi ziyan etmektir. Bu sebeble. Uzun izahı da vardır.

Sitelerde Paylaş

Yakışanı neydi? Nasıl olsaydı beğenirdin?

Bilmem..

Hiç düşünmedim ama Tanrı olacak adam o kadar saçma hatalar yapmaz, ortalama bir zekanın hemen görebileceği çelişkilere düşmez.

Tanırlar içinde en akıllısı ve centilmen olanı Uçan Spagetti Canavarı.

Büyük büyük iddiaları yok ve saygılı. Rica bile etmiyor, "Şöyle şöyle yaparsanız çok memnun olurum/olmam" demekle yetiniyor.

Onu beğeniyorum.

Sitelerde Paylaş

dinin için namusun için kendini öldürmek diye birşey dininde olmadığına göre,inancın mantığı bu zaten,tüm peygamberler kötü şeylere maruz kalmışlardır.herşeyin üstünde allahı görürsen bunlar aşılamayacak şeyler değil.en kötü ihtimalle allahım benim canımı al diye dua eder.sonrada depresyondan çıkıp normal olur.olduki intihar etti diyelim.insanların intihar etmesini önlemek için ağır suç imajı verildiği kanaatindeyim.

İnsan bu kadar salak yani?

İnsanın içine intihar etme dürtüsünü koymazdı, olur biterdi. İntihar eden onca insan intihar etmemiş olurdu hem, hem de yakınları, onların ardından ölümcül acılar yaşamazdı.

Ne biçim bir oyun ki bu? Hem olmadık içgüdüleri, güdüleri, hisleri veriyor insana, hem de onların etki alanına girenleri lanetliyor.

Bu saçmalık gözünüzün önünde ortaya çıkarıldığında siz de görüyor ama kabullenmek yerine "imaj" diyorsunuz. Bu kadar tuhafsınız.

Sitelerde Paylaş

Kelebek Etkisi 1,2,3 boxset izle. Bakış açısına göre değişir ancak kadere farklı bir bakış sunmuşlardı. Senin öncelikle "Kader" nedir bunu sorman gerekli. ancak inanmadığını düşünürsek niye sorduğunu açıklaman gerekir.

İzledim o filmleri, kadere farklı bir bakış falan da sunmamışlar,

Kader nedir ? Diye neden sorayım, konuyla alakalı ise burda yaz, kader neymiş de, intihar neden cinayetten daha büyük bir günahmış .. Açıklarsın, cevap yazarsın. Öyle sen inanmıyorsun madem de neden soruyorsun o zaman ? Deme..

İnanmadığım halde soruyorum çünkü, dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Gelen cevapları dikkatle okursan görürsün.

Sitelerde Paylaş

Kişi akli dengeleri yerinde olduğu müddetçe yaşama son vermesine yönelik bir karar alıp bunu uygulaması gayet doğaldır. İnsan diğer canlılardan farklıdır, zamanı gelidiğinde gitme kararını verebilen mantık yürüten bir canlıdır. Bu karararın verilebilmesi için gelinen son nokta ne ise insanda yaşama güdüsünden daha güçlü olan Onur,gurur,şeref ve diğer insani hasletlerin yüksek baskısından dolayıdır...

Acı çekmektense acı çektirmeyi yeğleyen bir davranış yada geride kalanlardan alınan bir çeşit intikamdır..işlediği suçların altında ezilen yinede bir kaç vicdan kalıntısı taşıyanların seçtiği yöntemdir,düşmanları tarafından ele geçirilmek istemeyen imparatorların,diktatörlerin seçtiği bir yoldur..Aşağılanarak ve işkence edilerek öldürüleceğinizi bilseydiniz ve bir seçenek sunulsa idi siz ne yapardınız..Buna cevap vermek önemli.

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İntihar neden çok büyük bir günah ? Sakın bana "Allah'ın verdiği canı anca Allah geri alabilir" demeyin. Asıl sorum, bir insanın kendisini öldürmesi neden başka birisini öldürmekten bile daha büyük bir günahtır ?

Buna emanete ihanet diyelim. Her toplumda emanete ihanet en büyük suçtur (cinayetten bile)

Yani bu can, bu beden sana Allah tarafından emanet edilmişse, ancak onun iradesiyle alınır. Kendin buna karar vermen ve gerçekleştirmen emanete ihanet etmen olur.

Sitelerde Paylaş

Buna emanete ihanet diyelim. Her toplumda emanete ihanet en büyük suçtur (cinayetten bile)

Yani bu can, bu beden sana Allah tarafından emanet edilmişse, ancak onun iradesiyle alınır. Kendin buna karar vermen ve gerçekleştirmen emanete ihanet etmen olur.

Çok rahat yazıyorsun. Japonlar onurlarını gerektiğinde intihar ederek kurtarıyorlar

Sitelerde Paylaş

Dikkat et, ben intahar her tolumda büyük suç demedim. Emanete ihanet büyük suçtur dedim.

Japonlar intaharı emanete ihanet olarak görmüyor olabilirler...

"Buna emanete ihanet diyelim." Neymiş emanete ihanet; intihar etmek. Peki başka neymiş, emanete ihanet (Burada intihar oluyor, başka şeyse lütfen yaz, ben intiharı kastetmedim de :) ) her toplumda en büyük suçmuş. Biraz takılayım dedim, ciddi ciddi cevap verdirmek zorunda bırakıyorsun.

Ben tikkatliyimdir :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...