Jump to content

Agnostizm nedir ?

Recommended Posts

• İleti 131
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Agnostikler, içten içe bir tanrının olduğuna inanırlar. Ama bunu kendilerine söylemek ağır geldiği için, artık cool takılamayacakları için "varlığı ve yokluğu kanıtlanamaz" diyerek, bu güdülerini bastırırlar. Başka bir izahı yok. Pozitif ateistlikten daha mantıklı düşüncededirler ayrıca...

Sitelerde Paylaş

yüzde yüz tanrı var diyemem ama yüzde yüz tanrı yoktur nasıl denir anlamam

Bir şeyin yokluğu kanıtlanamaz. Dolayısıyla "tanrı kesinlikle vardır" diyenler haklı olabilecekken, "tanrı kesinlikle yoktur" diyenler haksızdır...

Bir ateist, ben inanmıyorum diyebilir ama "tanrı yoktur" dememeli. Çünkü yalan söyler...

Sitelerde Paylaş

Bir şeyin yokluğu kanıtlanamaz. Dolayısıyla "tanrı kesinlikle vardır" diyenler haklı olabilecekken, "tanrı kesinlikle yoktur" diyenler haksızdır...

Bir ateist, ben inanmıyorum diyebilir ama "tanrı yoktur" dememeli. Çünkü yalan söyler...

Bir seyin varliginin ne oldugu fenomen olarak gozlemlenmisse yoklugu kanitlanir.

Bu present/absent karsitligidir. Mesela para fenomen olarak gozlem verir ve ben "param yok" dersem; o para fenomeninin bende olmadigini kanitlamis olurum.

O yuzden gozlem vermeyen bir seyin fenomenal varligi ortaya konamamisken; yoklanmassi zaten soz konusu degildir.

Ama eger fenomenal degil de; bir numenal yeti yaratimi olan tanri ise o zaten kavram olarak vardir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...