Jump to content

İgnostisizm

Recommended Posts

"Evrensel-İnsan" sayesinde yeni öğrendiğim bu kavramı, forumda kavramların tartışıldığı şu zamanlarda hepinizle paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyordur, ben yeni duydum. Biraz da araştırınca bana yakın geldiğini düşündüm. Benden başka kimlere yakın geldiğini merak ediyorum?

İgnostisizm:

'tanrının varlığını sorgulamadan önce, tanrı teriminin tutarlı ve mantıklı bir anlamı ortaya konmalıdır.' görüşü. çok yeni bir kavramdır.

Agnostisizmin bir level üstüdür. ancak hem agnostisizmi hem de ateizmi tutarsız olmakla suçlar. bunun nedeni, agnostik ve ateistlerin, nasıl test edileceği bilinemeyen kavramları metafizik olarak görmeleri ve bu tarz önermeleri anlamsız olarak nitelemeleridir. yani kısaca, tutarlı ve net bir tanım olmadıkça, tanrının varlığının ispatı ya da olmadığının ispatı çokta önemli değildir.

yani, "tanrı vardır" bir önerme değildir, yani doğru veya yanlış olduğu gösterilebilen bir cümle değildir, "lemeller dütülmüştür" cümlesi kadar saçmadır.

bir ateist "tanrı'nın var olduğu inancını reddediyorum", daha güçlü duran bir ateist "tanrı'nın var olmadığına inanıyorum" der. agnostik "tanrı var mı yok mu bilemiyorum" der. ignostik ise "'tanrı vardır' derken neden bahsettiğini bilmiyorum" diye terslenir.

tarihinde panteon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Evrensel-İnsan" sayesinde yeni öğrendiğim bu kavramı, forumda kavramların tartışıldığı şu zamanlarda hepinizle paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyordur, ben yeni duydum. Biraz da araştırınca bana yakın geldiğini düşündüm. Benden başka kimlere yakın geldiğini merak ediyorum?

İgnostisizm:

'tanrının varlığını sorgulamadan önce, tanrı teriminin tutarlı ve mantıklı bir anlamı ortaya konmalıdır.' görüşü. çok yeni bir kavramdır.

Agnostisizmin bir level üstüdür. ancak hem agnostisizmi hem de ateizmi tutarsız olmakla suçlar. bunun nedeni, agnostik ve ateistlerin, nasıl test edileceği bilinemeyen kavramları metafizik olarak görmeleri ve bu tarz önermeleri anlamsız olarak nitelemeleridir. yani kısaca, tutarlı ve net bir tanım olmadıkça, tanrının varlığının ispatı ya da olmadığının ispatı çokta önemli değildir.

yani, "tanrı vardır" bir önerme değildir, yani doğru veya yanlış olduğu gösterilebilen bir cümle değildir, "lemeller dütülmüştür" cümlesi kadar saçmadır.

bir ateist "tanrı'nın var olduğu inancını reddediyorum", daha güçlü duran bir ateist "tanrı'nın var olmadığına inanıyorum" der. agnostik "tanrı var mı yok mu bilemiyorum" der. ignostik ise "'tanrı vardır' derken neden bahsettiğini bilmiyorum" diye terslenir.

Bak gordunmu bilgilenmenin faydasini. :)

Bu bir teolojik noncognitivizm cesididir. Yani tanri kavramini da ve her turlu inancsal varliksal tartismasini da bilissel, bilincli ve farkinda olarak "gereksiz, luzumsuz, anlamsiz" bulur. Cunku tanri kavramini "non effeble" yani "soylenemez" bulur.

Buradaki teizmin noncognitivizmi ile bunu karistirmamak gerekir. Cunku teizm "Tanri kavramini insanoglu akli algilayamaz" der.

Teolojik noncognitivizm ise algilar ve gereksizligini bilincli ve farkinda olarak aciklar.

O yuzden noncognitivizm iki cesittir. Birincisi bilissel ve bilincli, ikincisi ise inancsal ve teslimiyetci.

Sitelerde Paylaş

Arkadaslar ben size ateizmden de agnostizmden de ignostizmden de 1000 level ustun bir sey soyleyeyim. Islam

Dusunen bir insanin en son gelecegi durak Islamdir. Diger izmlerin hepsi insani bir sure tatmin eder. Bir sure oyalar fakat dusunmeye devam ettiginde yine arayislara girmek mecburiyetinde kalir

Sitelerde Paylaş

Arkadaslar ben size ateizmden de agnostizmden de ignostizmden de 1000 level ustun bir sey soyleyeyim. Islam

Dusunen bir insanin en son gelecegi durak Islamdir. Diger izmlerin hepsi insani bir sure tatmin eder. Bir sure oyalar fakat dusunmeye devam ettiginde yine arayislara girmek mecburiyetinde kalir

Islam dahil her turlu din felsefesi ve dini felsefesi teslimiyettir. Dusunmek ve dusunce uretmek ve de bilgilenmek ise, teslim edileni sorgulamak ve nihayetinde serbeste erdirmektir. Bu da erdirenin varliginin bilinc ve farkindaligidir. Cunku teslim edecek bir akilci dogrusuna ihtiyac kalmadiginin bilinc ve farkina varmistir.

Sitelerde Paylaş

tanrı yaratıcıdır.yaratıcı olduğu içinde tanrıdır.yaratıcı olmayan bilimum ot börtüböcek hayvanat ve süpürge tanrısı tanrı olarak kale alınmaz.

Tanrinin yaratici oldugunu soyleyen insanogludur ve akli ile onu tanrilastirmistir. Tanri akli tanriyi yaratmak ve kendilerinin de yaratildigina inanmak istiyenler icin ve teslim olmalari adina bir bilgisizlik ve bilincsizlik siginagi ve tatmini olarak vasrdir.

Burada var olan tek sey bu aklin teslimiyetidir.

Sitelerde Paylaş

Bizim islamiyeti sorgulamadigimizi nerden biliyorsun? Benim ateist forumda ne isim var saniyorsun? Ben tevrati da incili de okudum. Her turlu izmi de arastirdim. Hep bir taraflari eksik ya da hatali. Kalbimi tatmin etmiyor. Sanildiginin aksine ben arastirmayi falan da birakmis degilim. Arastirmalarimi arttirarak surduruyorum ve Islamin ne kadar mukemmel bir din oldugunu kesfediyorum

Sitelerde Paylaş

Evrensel insan;

Agnostizim başlığında da benim sana anlatmaya çalıştığım şey buydu sanıyorum:

ignostik ise "'tanrı vardır' derken neden bahsettiğini bilmiyorum" diye terslenir.

İşte bu, gerçek bir ''tanımamazlık'' tır.

Ama bunu ignostizim diye ayırmak gereksiz bence, bu da ateizmdir.

Sitelerde Paylaş

Evrensel insan;

Agnostizim başlığında da benim sana anlatmaya çalıştığım şey buydu sanıyorum:

İşte bu, gerçek bir ''tanımamazlık'' tır.

Ama bunu ignostizim diye ayırmak gereksiz bence, bu da ateizmdir.

Ateizmde tanri kavrami bilinci yoktur. Ignostisizm de ise vardir. Ignostisizm bu kavramin ifadesini anlamsiz bulur, ateizm ise kavrami ortaya koyamadan sadece yok olarak ifade eder.

Yani ateizm ne idugu belirsiz bir kavrami yoklar.

Sitelerde Paylaş

Tanrinin yaratici oldugunu soyleyen insanogludur ve akli ile onu tanrilastirmistir. Tanri akli tanriyi yaratmak ve kendilerinin de yaratildigina inanmak istiyenler icin ve teslim olmalari adina bir bilgisizlik ve bilincsizlik siginagi ve tatmini olarak vasrdir.

Burada var olan tek sey bu aklin teslimiyetidir.

bunda tamamen haksısın diyemem.hatta büyük oranda kaklısın ve senin bu haklılığın inancımızın bir parçası.yani tüm dinlerin aslı islam iken insanların uydurduğu tanrılarla deforme olmuşlardır.ama tanrının sebebi yaratılandır.yaratılma düşüncesi insanı yaratıcıya götürür.insan zart diye uçan süpürge diye bir tanrı yaratabilir ama tanrı yaratabiliyorsa tanrıdır.yoksa komedi malzemesidr.

Sitelerde Paylaş

bunda tamamen haksısın diyemem.hatta büyük oranda kaklısın ve senin bu haklılığın inancımızın bir parçası.yani tüm dinlerin aslı islam iken insanların uydurduğu tanrılarla deforme olmuşlardır.ama tanrının sebebi yaratılandır.yaratılma düşüncesi insanı yaratıcıya götürür.insan zart diye uçan süpürge diye bir tanrı yaratabilir ama tanrı yaratabiliyorsa tanrıdır.yoksa komedi malzemesidr.

Peki, yarattı diyelim. Ben varım ve bana inanın demesi, özellikle bunu vurgulaması ne kadar ilahi birşey? Bu o yazılanların yapaylığını kanıtlamaz mı? Yani birşey yazarsan elbette insanların ona inanmasını isteyeceksin ve inanmayanlar için de korku salacaksın. Korkutacaksın. Korkunun esiri olmadığın ne malum? İnanmamaktan korkmak. Tanrıdan korkmak. Hoş benden korkun yazıyor değil mi.. Korkmayan kafirdir diyor. Korku üzerine kurulmuş bir din...

Sitelerde Paylaş

Iste sen nasil baska din felsefelerini "komedi malzemesi" olarak goruyorsan; onlarda seninkini "komedi malzemesi" goruyorlar.

Bir atasozu vardir "Kargaya yavrusu anka gozukur" diye.

Seninki de o hesap, yani "herkese kendi tanrisi yaratici kendi dini "asildin" gozukur.

Disaridan bakana ise "yaratici sadece onu yaratan akila gorunur, ayni akil bunu yine yarattigi bir din ile kendine dogrular" olarak gorunur.

Benim hakliligim sizin inancinizi gozlem olarak ortaya koyma.

Sitelerde Paylaş

Hayır hayır hayır.

Bir anlam karmaşası var..

Bu çok büyük olaylara sebeb olabiliyor.

Bir forumda biri çok fazla Allahtan yakındıgı için ona kendini allah kavramına çok fazla vermişsin dediğim zaman beni ateist sanmıştı.

Yani bunu söylememişti ama muhtemelen öyle sanmışlardı.

Çünkü hepsi üstüme geldiler.

Bu anlam karmaşalarından bıktım.

Burdaki yorumları okuyunca birbiri ile hiç alakası olmayan birçok farklı anlama sokulabildigini görüyorum bu cümlenin.

İgnostisizmi biri ateizm olarak yorumlamış ancak ortada bir red olayı yok ki.

tarihinde Dofre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır hayır hayır.

Bir anlam karmaşası var..

Bu çok büyük olaylara sebeb olabiliyor.

Bir forumda biri çok fazla Allahtan yakındıgı zaman ona kendini allah kavramına çok fazla vermişsin dediğim zaman beni ateist sanmıştı.

Yani bunu söylememişti ama muhtemelen öyle sanmışlardı.

Çünkü hepsi üstüme geldiler.

Bu anlam karmaşalarından bıktım.

Burdaki yorumları okuyunca birbiri ile hiç alakası olmayan birçok farklı anlama sokulabildigini görüyorum bu cümlenin.

İgnostisizmi biri ateizm olarak yorumlamış ancak ortada bir red olayı yok ki.

Anlam kargasasi kavramda degil; kavram uzerindeki algida ve bilgidedir. Bu da felsefi olarak neyin ne oldugunun bilgisini icerir. Bir seyi savunmak baska, onun ne oldugunu algilamak ve bilmek baskadir.

Ama bazi akillar kendinden hakli olarak dusuncelerinin tam olarak ne oldugunu ve dusuncelerini ne olarak ifade edeceklerini bilmek istiyorlar. Bu da beynin neyi nasil ve neden olarak algilamasini sorgulamasidir.

Aslinda olmasi gereken de budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...