Jump to content

İgnostisizm

Recommended Posts

On 05.05.2012 at 21:35, panteon yazdı:

"Evrensel-İnsan" sayesinde yeni öğrendiğim bu kavramı, forumda kavramların tartışıldığı şu zamanlarda hepinizle paylaşmak istedim. Belki çoğunuz biliyordur, ben yeni duydum. Biraz da araştırınca bana yakın geldiğini düşündüm. Benden başka kimlere yakın geldiğini merak ediyorum?

İgnostisizm:

'tanrının varlığını sorgulamadan önce, tanrı teriminin tutarlı ve mantıklı bir anlamı ortaya konmalıdır.' görüşü. çok yeni bir kavramdır.

Agnostisizmin bir level üstüdür. ancak hem agnostisizmi hem de ateizmi tutarsız olmakla suçlar. bunun nedeni, agnostik ve ateistlerin, nasıl test edileceği bilinemeyen kavramları metafizik olarak görmeleri ve bu tarz önermeleri anlamsız olarak nitelemeleridir. yani kısaca, tutarlı ve net bir tanım olmadıkça, tanrının varlığının ispatı ya da olmadığının ispatı çokta önemli değildir.

yani, "tanrı vardır" bir önerme değildir, yani doğru veya yanlış olduğu gösterilebilen bir cümle değildir, "lemeller dütülmüştür" cümlesi kadar saçmadır.

bir ateist "tanrı'nın var olduğu inancını reddediyorum", daha güçlü duran bir ateist "tanrı'nın var olmadığına inanıyorum" der. agnostik "tanrı var mı yok mu bilemiyorum" der. ignostik ise "'tanrı vardır' derken neden bahsettiğini bilmiyorum" diye terslenir.

EVRENSEL İNSAN BİR TEK BENİMLE TARTIŞIRKEN ZORLANIRDI, BENDE ONUN KADAR ZORLU VE MANTIKLIYIM, BİR ŞEYİ AÇIKÇA

DÜZELTME İHTİYACI HİSSETTİM,  AGNOSTİSİZM TANRININ VARLIĞI YADA YOKLUĞU BELLİ DEĞİLDİR DEMİYOR.

AGNOSTİSİZM AÇIKÇA GİZLİ ÖZNE KULALNIYOR, TANRININ VARLIGI YADA YOKLUGU İSPATLANAMAZ  YANİ BİLİNEMEZ  DİYOR,

BURDAKİ GİZLİ ÖZNE DİYOR Kİ TANRININ YOKLUGU ZATEN YOKLUGUNUN KANITIDIR, YOKLUGUNUN İSPATI OLMADIĞINA GÖRE,

VARLIGININ İSPATI İNSAN AKLINI AŞAR. AGNOSTİSİZM ASLINDA DİYOR Kİ, GİZLİ ÖZNEYİ ALIRSAK.

TANRI VARDIR, AMA İSPATI İNSAN AKLINI AŞAR, YANİ İSPATI YOKTUR, BURDAKI İNCE NÜANSI ÇOGU

ÜYE ANLAMAKTA ZORLANIYOR. ÇOK BASİT! AGNOSTİSİZM ATHEİZM GİBİ TANRI YOKTUR DEMİYOR 

VARDIR DİYOR.. AMA BİLİNEMEZ DİYOR. 

VE EWRENDE HİÇ BİRŞEY AGNOSTİZİMDEN DAHA ÜSTÜN OLAMAZ ..ATHEİZM SAYESİNDE AGNOSTİSİZMDEKI BAZI  MANTIK HATASI İÇEREN BAZI TERİMLER , DÜZELTİLMİŞTİR. 

EVRENSEL İNSAN KISACA; İGNOSTİSİZM  DEDİĞİ ŞEY ASLINDA GERÇEK AGNOSTİSİZİMDİR.

İGNOSTİSİZM BU KAVRAM BİR M ANTIGI YOK ATHEİZM İGNOSTİSİZMİ  ANLAMSIZ HALE GETİRİYOR. 

AYNI ŞEY ZATEN,   TANRI VARDIR DERKEN NEDEN BAHSETTİĞİNİ BİLMİYORUM, ÇÜNKÜ TANRININ VARLIGINI İNSAN AKLINI AŞAR, BU ZATEN AGNOSTİSİMDİR. İGNOSTİSİM DİYE BİR KAVRAM TÜRETMENIN MANTIGI YOKTUR. ÇOK BASİT HALA ANLAMADIN MI? EVRENSEL  SENİ FENA KEKLEMİŞ.. :)))

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, Doğuştan işşiz said:

Sen müslümanmıydın yahu?, ben seni ateist sanıyordum.. ??

ben ateistim

müslümanlar da bir çok tanrı inancına karşı kuşkucu yaklaşmayı biliyor.

yani aslında çok farkımız yok. 

sadece beyinlerini kendi ülkelerindeki inanışlarına uygulamayı reddediyorlar çünkü dedeleri kızacak diye korkuyorlar.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, bayşapka yazdı:

ben ateistim

müslümanlar da bir çok tanrı inancına karşı kuşkucu yaklaşmayı biliyor.

yani aslında çok farkımız yok. 

sadece beyinlerini kendi ülkelerindeki inanışlarına uygulamayı reddediyorlar çünkü dedeleri kızacak diye korkuyorlar.

KUSURA BAKMAYIN  AFEDERSİNİZ ,  (PEYGAMBERİMİZ  YAŞASAYDI) DEYİNCE ŞAŞIRDIM Bİ AN , MÜSLÜMAN OLDUĞUNUZU  SANDIM.

tarihinde Doğuştan işşiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Burası da ilginç miş..

Yaratıcı olan ama tanrı olmayan bir varlık düşünelim...

Evrenin mesele bir yaratıcısı olsun....

Ama tanrı olmasın...

Ya da evrende çok zeki çok güçlü bir varlık olsun yıldızlarla bilye gibi oynayabilen ama tanrı olmasın....

Tanrıdan kastımız  nedir...

Tapınılan bir varlık mı...

Kendisine tapınılmasını isteyen yada itaat isteyen bir varlık mı...

Dua edilen varlık diyebiliriz belki...

Dua edilemeyen yada dualara hiç cevap vermeyen bir varlığa tanrı denilebilir mi...

İnsanlar niçin böyle bir tanrı kavramını oluşturmuşlar....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...