Jump to content

"Ol dedi oldu" Teorisi...

Recommended Posts

• İleti 537
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şunu düzelteyim, evirm yaratılışa alternatif olarak 150 yıl önce uydurulmuş bir hipotezdir. Yaratılış ilk insandan beri hep inanılan bir gerçektir.

"Ol" dedi oldu" adı üstünde, balık balık olarak, insan insan, maymun maymun olarak ayrı ayrı yaratıldı demektir. Tek mantıklı açıklaması budur canlılığın ortay çıkmasının...

Sitelerde Paylaş

Ciddi ciddi bir ateistlere bir şey sormak istiyorum

İslam Allah dünyayı yarattı dedi bilim ise bunu big-bang teorisiyle açıkladı

Allah kıyamet günü tüm evreni yok edeceğini söyledi bilim evrenin genişleme teorisyle evrenin sonu geleceğini söyledi

Birbilerinden çok farklı görünselerde benzerlik şudur islam (sedece islam değil başka dinlerde de benzer bilgiler olabilir) ve bilim ikisi de birden evrenin bir başı ve sonu vardır diyor ama bilim bunları özellikle evrenin yokolacağı öngörüsünü son 50 senede ortaya attı. Şimdi bu bilgilerin yani evrenin bir başlangıcı ve sonu olduğu bilgisinin dinlerde binlerce yıl önce bahsedilmesi biraz tuhaf değil mi ?

Yani evrenin hiç sonu gelmeyecek ama sadece tüm insanlık yok olacakta diyebilirdi. neden denmemiş Benim ilk aklıma gelen Tanrının yüceliğini kabul ettirebilmek için herşeyin yok olacağı fikrini ortaya atmış olabilirler. ÇÜNKÜ YOK OLAN DEĞERSİZDİR ! Sizin bu konudaki fikirleriniz neler ?

Sitelerde Paylaş

Allah kıyamet günü tüm evreni yok edeceğini söyledi bilim evrenin genişleme teorisyle evrenin sonu geleceğini söyledi

Birbilerinden çok farklı görünselerde benzerlik şudur islam (sedece islam değil başka dinlerde de benzer bilgiler olabilir) ve bilim ikisi de birden evrenin bir başı ve sonu vardır diyor ama bilim bunları özellikle evrenin yokolacağı öngörüsünü son 50 senede ortaya attı. Şimdi bu bilgilerin yani evrenin bir başlangıcı ve sonu olduğu bilgisinin dinlerde binlerce yıl önce bahsedilmesi biraz tuhaf değil mi ?

Yani evrenin hiç sonu gelmeyecek ama sadece tüm insanlık yok olacakta diyebilirdi. neden denmemiş Benim ilk aklıma gelen Tanrının yüceliğini kabul ettirebilmek için herşeyin yok olacağı fikrini ortaya atmış olabilirler. ÇÜNKÜ YOK OLAN DEĞERSİZDİR ! Sizin bu konudaki fikirleriniz neler ?

Iyide ne yapacaksin ilerisini gozlemle ve gor. Bu yetmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

Dinlerin "evrenin sonu" ve "obur dunya" fikirlerinin kaynagi herhangi bir bilgi degil ki. Bunun tek sebebi, bu dinlere inanan insanlar kurtulus beklerken tek tek olmeye basladiklarinda, bu dinleri kendilerine satan dukkana gidip paralarini geri istemesi. Onlarda bu hikaye ile gelmisler, "dunyayi tanri yaratti, gunu glince bitirecek, senide sonsuz cennetine alacak". Yani bunu bir nevi garanti anlkasmasi olarak dusun. Benim dinime inanip olunce cennete gitmeyene, parasi iade. Yerse...

Sitelerde Paylaş

Teoriyi savunacaklar uyudu ben savunayım.

Allaha göre zaman kavramı yoktur. Ezelden ebede herşey olmuş bitmiştir.

Devam eden yaratma eylemi bizim zaman algılayışımızdır.

Hiç bir şey kendiliğinden oluşamaz.

Bir saat ustasız, bir köprü mühendissiz, bir elbise terzisiz meydana gelmez.

Bir raftaki bütün eczayı kimya şişeleri açılıp dökülse bir aspirin

meydana getiremez.

Ne yani sen simdi mucizelere inanmiyor musun? :)

Sitelerde Paylaş

Empati kurmaya çalışıyordum. Yalan söylemek ve söylediğine inanmak nasıl bir şey diye.

Ama olmuyor. Beynim sulandı. Özür dilerim.

Aslinda bizde olmayan kritik ve analitik dusunce beyni gelistiren ve kisiye bireyligini kazandiran dusunce seklidir.

Ben bu konuda "leyhte/aleyhte" olarak bir baslik acmistim, kimse ilgilenmedi.

Yani bir inanir inancinin lehinde ve aleyhinde; bir inancsizda inancsizliginin lehinde ve aleyhinde ayni beyinden kendi beyni ile tartisacak.

Bizde herkes klasik dusunmeyen beynin "evet/hayir-dogru/yanlis" soru ve yanit sekline alisik oldugundan bunun disinda dusunce ureten soru ve cevaplar uretilemiyor.

Sonucta empati bu acidan bir seyi kabul/red karsitliginda degil; hem kabul hem de red ikileminde yapilir.

Amatoplumumuz maalesef bundan egitim, ogretim, yetistirim v.s. olarak cok uzak.

"Musluman misin/ateist misin?" sorulari klasik sorulardir. Ama, eger

"Nasil bir muslumansin/ateistsin?"

Ya da neden muslumansin/ateistsin?"

Ya da "muslumanliktan/ateistlikten ne anliyorsun? v.s. temelli sorular sormak, cevap verecek olani dusunmeye sevk eder. Cunku "evet/hayir" v.s. icerikli yanit veremez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...