Jump to content

"Ol dedi oldu" Teorisi...

Recommended Posts

okuyucu;

bu forumda bir çok ateist müslüman olarak yetiştirilmelerine rağmen islamı öğrendikten sonra ateist olmuştur. bunlardan bir de benim. bununla ilgili üyelerin hikayelerinin anlatıldığı başlıklar var.

zaten forum genel olarak neden inanılmadığı hakkındaki konularla dolu. genel ve yüzeysel bir cevaptan ziyade somut konular hakkındaki fikirlere bakmanı tavsiye ederim. "neden inanmıyorsunuz"un tek bir cevabı yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 537
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ha ben sizi anlamaya çalıştım her ne kadar anlayamasam da ... sorularıma cevap verecek biri çıkarsa okurum ..

uzayla ilgili çalışmaları okumasa ve görmese idik varlığını bilemeyecektik .. veya elektron mikroskopuna bakmasaydık maddenin atomlarını göremeyecektik.. sen de diyorsun ki araştırmadım o yüzden inanmadım .. eee elbette doğru söylüyorsun, bilmediğin birşeye nasıl inanırsın ki ..

iyi geceler herkese

sevgiyle kalın

Sitelerde Paylaş

.... yaradılış amacımızı merak ediyorum vs vs ...

???

burada soru ateistlere mi (zira bana göre bir yaradılış amacım yok ama yaşamımın anlamı var) yoksa yaratılış inancın gereği ateistlerin neden yaratıldığını mı anlamaya çalışıyorsun?

Sitelerde Paylaş

okuyucu;

bu forumda bir çok ateist müslüman olarak yetiştirilmelerine rağmen islamı öğrendikten sonra ateist olmuştur. bunlardan bir de benim. bununla ilgili üyelerin hikayelerinin anlatıldığı başlıklar var.

zaten forum genel olarak neden inanılmadığı hakkındaki konularla dolu. genel ve yüzeysel bir cevaptan ziyade somut konular hakkındaki fikirlere bakmanı tavsiye ederim. "neden inanmıyorsunuz"un tek bir cevabı yoktur.

bana bir teki bile yeterdi :)

ama çıkmadı o cevap ... siz nasıl; neden inanıyorsun diye sorabiliyorsanız , size de neden inanmıyorsunuz diye sorulabilmeli ... ve siz neden inanıyorsunuz diye sorduğunuzda, aldığınız cevaptan tatmin olamayabiliyorsanız ben de aldığım cevaptan tatmin olmayabiliyorum ..

Sitelerde Paylaş

eee elbette doğru söylüyorsun, bilmediğin birşeye nasıl inanırsın ki ..

iyi geceler herkese

sevgiyle kalın

Ateistler araştırır dostum en azından çevremdeki ateistleri göz önüne alarak bunu sana söyleyebilirim hatta bir çok müslümandan daha çok kuran okurlar iyi geceler...

Sitelerde Paylaş

???

burada soru ateistlere mi (zira bana göre bir yaradılış amacım yok ama yaşamımın anlamı var) yoksa yaratılış inancın gereği ateistlerin neden yaratıldığını mı anlamaya çalışıyorsun?

yok burada soru yok , ben kendimi anlattım sadece .. bütüne bakarsanız anlarsınız .. ediyorum .. ben ediyorum .. ben insanın yaradılış amacını merak ediyorum ... dedim .. bunu da bana dogma dayatılmadığı halde merak ettim .. inmaha sen merak etmedin mi demek istedim ..

benim size tek bir sorum oldu sadece o da cevapsız kaldı .. sağlık olsun ..

Sitelerde Paylaş

inan ki anlamıyorum o yüzden soruyorum .. insan bilmezse araştırmazsa , nasıl inanır veya inançsız olur ki .. bana ispatlanmadı o halde yok .. belki sen araştırsan kurcalasan varlığını anlayacaksın ne bileyim ya da şundan şundan dolayı inanmıyorum diyeceksin .. durduk yere insana sihirli değnek değmez ki inanması için .. bana da dogma yüklenmedi ama merak ediyorum ..ve araştırıyorum ... sizin ne düşündüğünüzü merak ediyorum .. yaradılış amacımızı merak ediyorum vs vs ...

Bakın bende ateist olduğumu bilmeden önce yaratıcı kavramını kafamda düşündüm, düşünmedim desem yalan olur, ama düşünüp düşünüp hiç bir şey bulamadım yaratıcıya dair, bilincimle yapayalnız sadece kendimle baş başa kalıyordum, olması gereken bu zaten,tanrıya inanan herkesin bile inandığı tanrı kavramı kafasının içinde başka başkadır, kuranı örnek aldıklarına ne bakıyorsunuz, öyle olmasa islamın olduğu her yerde tamamı tamamına aynı kurallar işlerdi, nede olsa inananlara göre kuran allahın sözleri ve hükümleri değil mi? E o zaman neden her islam ülkesi bire bir aynı şeriatla yönetilmiyor? Zannetmeyinki biz hiç yaratıcı kavramını düşünmedik, düşündük elbet ama niye biliyormusunuz ? Her yerimiz din denilen ritüeller ve arapça dini kelimeler kaynarken ister istemez kişiye dayatılıyor ve kişiler işleyen bu sistemden etkileniyor bir şekilde, bu bir dayatma değilde nedir söyler misiniz?
Sitelerde Paylaş

bana bir teki bile yeterdi :)

ama çıkmadı o cevap ... siz nasıl; neden inanıyorsun diye sorabiliyorsanız , size de neden inanmıyorsunuz diye sorulabilmeli ... ve siz neden inanıyorsunuz diye sorduğunuzda, aldığınız cevaptan tatmin olamayabiliyorsanız ben de aldığım cevaptan tatmin olmayabiliyorum ..

öğrenmek isteyen biri için çok çabuk "pes ettin" gibi geldi bana. neyse biz yine "hüsn-ü zan" içerisinde olalım.

bir sürü cevabımdan bir tanesi : tanrı uydurulmuş ve tanımlanamaz bir kavramdır. o nedenle bırak inanmayı öncelikle tanrının ne olduğunun belirlenmesi gerekir. böyl tanımsız bir varlığa inanıldığından bahsedilmesi bile anlamsızdır.

buradan başlayabilirsin

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=109&hl=%2Bpozitif+%2Bateizm

Sitelerde Paylaş

Arada bir ağırbaşlı abi havalarıyla gelip 5 dakikada ateistleri alt edeceklerini düşünenler oluyor böyle. Bir de allahın varlığından o kadar da eminler ki nasihat vermeyi büyüklük görüyorlar.

bu bana mıydı ?

Eğer bana ise; hakkımda önyargılı ( sizi alt etmek istediğimi sanmanız ) davranmayı bırakıp , makul ve somut bir şey yapın .. soruma cevap verin ...

söylediklerime, ister inanırsınız ister inanmazsınız, buraya bilgi almaya geldim .. ama görüyorum ki .. neyse ....

Sitelerde Paylaş

ha ben sizi anlamaya çalıştım her ne kadar anlayamasam da ... sorularıma cevap verecek biri çıkarsa okurum ..

uzayla ilgili çalışmaları okumasa ve görmese idik varlığını bilemeyecektik .. veya elektron mikroskopuna bakmasaydık maddenin atomlarını göremeyecektik.. sen de diyorsun ki araştırmadım o yüzden inanmadım .. eee elbette doğru söylüyorsun, bilmediğin birşeye nasıl inanırsın ki ..

iyi geceler herkese

sevgiyle kalın

Aslında tamamen yanılıyorsun. Colin A. Ronan'ın Tübitak yayınlarından çıkan Bilim Tarihi isimli çok güzel bir eseri var. Onun 6. sayfasıdaki son cümlesi şöyledir: "Öyle ki zamanla, büyücü, deney yapan araştırmacılar soyunda ilk sırayı aldı ve moder bilim adamının -insanının diye tercüme edilse daha güzeldi- atası oldu; insan, kendi refahı için daha önemli adımlar atmaya yöneldiği zaman -örneğin sulama kanallarını inşa ettiğinde- bilinçli veya bilinçsiz olarak ruhlar dünyasındaki güçlerin doğa olaylarına doğrudan müdahalesini reddeti ve bunların daha ziyade işbirliği içinde olduklarını kabul eden süreci başlattı." Buarada yazarın sulama kanallarından bahsetmesi önceki paragraflarda büyücülerin yağmur duasına çıkmasına gönderme yapmak içindir.

Dolayısıyla araştırarak ruhları, büyünün kaynağını ya da tükürükle tedavinin faydasını bulamazsın. Bunlar ilk insanın doğanın çalışma metotlarını henüz daha yorumlayamadığı devirlerde olayıları yorumlama şekilleriydi. Dünyaya bir cins bakış tarzıydı. Din de dünyaya böyle bir bakış açısıdır. Doğada yorumlayamadığımız süreçleri Tanrı'nın kudreti olarak algılarız. Bu algıda zamanla evrim geçirmiş çoktanrıcılıktan tek tanrıya varmıştır.

tarihinde ButterflyT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakın bende ateist olduğumu bilmeden önce yaratıcı kavramını kafamda düşündüm, düşünmedim desem yalan olur, ama düşünüp düşünüp hiç bir şey bulamadım yaratıcıya dair, bilincimle yapayalnız sadece kendimle baş başa kalıyordum, olması gereken bu zaten,tanrıya inanan herkesin bile inandığı tanrı kavramı kafasının içinde başka başkadır, kuranı örnek aldıklarına ne bakıyorsunuz, öyle olmasa islamın olduğu her yerde tamamı tamamına aynı kurallar işlerdi, nede olsa inananlara göre kuran allahın sözleri ve hükümleri değil mi? E o zaman neden her islam ülkesi bire bir aynı şeriatla yönetilmiyor? Zannetmeyinki biz hiç yaratıcı kavramını düşünmedik, düşündük elbet ama niye biliyormusunuz ? Her yerimiz din denilen ritüeller ve arapça dini kelimeler kaynarken ister istemez kişiye dayatılıyor ve kişiler işleyen bu sistemden etkileniyor bir şekilde, bu bir dayatma değilde nedir söyler misiniz?

elbetteki dayatma vardır , burada size katılıyorum .. İslamın olduğu heryerde aynı olurdu demişsin , farklı yorumlarda: hükmetme duygusu , çıkarlar , gelenekler , yanlış bilgilenme etkili olabilir mi ? bu farklılıkta KORKU etkili olabilir mi ? özellikle tarikatlarda .. cemaati yönetmek için korkutmak gerekir .. bu etkili olmuş mudur sizce .. kısacası aşk ın yerini korku, çıkar ve gelenekler almış olabilir mi ?

yaratıcıya dair birşey bulamadım dedin ; nereye baktın ? ben bulamadım yoktur mu dedin ? kainatın oluşmasını varlığını neye bağladın ?

ben bunları merak ediyorum sadece bu .. sanırım beni anlamaya başladın .. teşekkür ederim ..

Sitelerde Paylaş

Üye olur olmaz önüne gelen başlığa dalıp yazacağına forumdaki eski iletileri oku. Kimler neden inanmıyor anlatmışlar.

İlgili başlıkları bulu yeniden canlandırırsın. Eleştirini getirirsin.

üye olur olmaz bu başlığa daldım çünkü bu başlığa rastladığım için üye oldum .. çok mu anormal bir durum .. ben buradaki arkadaşlardan kendi fikirlerini duymak istedim .. eski başlıklara bakmadım çünkü burada bir tartışma konusu vardı onun üzerinden yürüdüm .. bu size neden garip geldi ve beni neden tenkit ediyorsunuz ki ? verecek cevabınız yoksa şimdi yaptığınız gibi yaparsınız .. eğer varsa ve konuşmak istemiyorsanız konuşmazsınız .. ben de tercihinize saygı duyarım ..

Sitelerde Paylaş

Bilim geliştikçe tanrı da buna paralel olarak evriliyor. Daha 200 yıl önce tanrı gökteki tahtında oturuken, astronominin bulguları sonucu bir anda tanrı sonsuz evrene yayıldı. Sonsuz evrene yayılmış büyük bir balon şeklindeki tanrı da pek güzel bulunmadı ki, bu defa paralel evrenler geliştirip başka boyuta taşıdılar. Kedinin fareyle oynadığı gibi tanrıyla oynuyorlar. Tanrı kokuştu artık, gömelim yeter.

Tanrının nerede ve nasıl olduğu aslında dinde hatta din demeyelim de tasavvufta aslında çokça tartışılmıştır. Bilim bu kadar ilerlememişken de aklı olan insan farklı görüş açıları geliştirebiliyordu. Ancak dindeki çok düşünme yoldan çıkarsın, ayağın kayar mottosu çoğu insanın eserlerini lekelemiş kimisinin kellesini götürmüştür. Ancak bilim son yüz yılda inanılmaz bir ivme kazanınca din de bile Tanrı'nın yeri varlığı nerede olduğu yorumlarda evrim geçirdi. Algılar farklılaşmaya başladı. Haklısın yani bir bakıma.
Sitelerde Paylaş

elbetteki dayatma vardır , burada size katılıyorum .. İslamın olduğu heryerde aynı olurdu demişsin , farklı yorumlarda: hükmetme duygusu , çıkarlar , gelenekler , yanlış bilgilenme etkili olabilir mi ? bu farklılıkta KORKU etkili olabilir mi ? özellikle tarikatlarda .. cemaati yönetmek için korkutmak gerekir .. bu etkili olmuş mudur sizce .. kısacası aşk ın yerini korku, çıkar ve gelenekler almış olabilir mi ?

yaratıcıya dair birşey bulamadım dedin ; nereye baktın ? ben bulamadım yoktur mu dedin ? kainatın oluşmasını varlığını neye bağladın ?

ben bunları merak ediyorum sadece bu .. sanırım beni anlamaya başladın .. teşekkür ederim ..

Bir kere islam zaten korku dini, korkuyla yağma talanla yayılan bir din, ne aşkından bahsediyorsunuz? Kitapta zaten ha bire küfür, tehdid var, bu din bir yerden çıkmış, allah olsa ve kuran allahın sözü olsa sadece bir yeremi islamı indirirdi?Allah niye başka kıtalara indirmemişte sadece bir yere indirmiş? Başka kıtaları bilmiyor daha, diyelimki kuranı yaydılar yağma talan kılıçla yine aynı kuralları işletemiyor bu islam, başka bir ülkede bire bir nasıl uygulansın bu islam? Her yerde aynı kültür mü var? Madem her şeyin yaratıcısı bu allah neden araplara imtiyaz sağlıyorda neden öbür kıtalarda yaşayan toplumlara sağlamıyor bu imtiyazı ve din allahın oluncaya kadar öldürüşmenizi emrediyorum diyor, ne suçu var bu dini kabul etmeyenlerin? Kendisi bilmiyormu zaten inanmayacaklarını? Niye insanı insana kırdırıyor? Böyle sadistlik mi olur? Kendi yaratıyor kendi işini kendisi halletsin, niye insanları savaştırıp kan akıttırıp çocukça ego tatmini yapıyor? Yakışırmı koca kainatı yaratan allahın kainatta toz zerresi kadar olan dünyadaki insanlarla uğraşması kan döktürtmesi? Başka işi gücü mü yok? ......Bakın şu tekrarları yine yapıyorsunuz, kırmızıyla işaretlediklerimden bahsediyorum, ona cevabımı zaten verdim kaç kere vereyim daha? Serdaar adlı üye olduğunuza inanmaya başladım, oda hiç bir soruya cevap vermez anca aynı soruları sorup durur..
Sitelerde Paylaş

önce ben sordum ... ve soruma tatmin edici bir cevap bulamadım ..

siz cevap vermek ister misiniz sn sağduyu ?

Vereyim. Benim İslam'da ve diğer dinlerde en saçma bulduğum yan cehennem kavramı. Bu kavramı bir türlü kabullenemedim. Herkesin bildiği gibi insanların ailesini, memleketini, doğduğu şartları, seçmesi elinde değildir. Hemen hemen insanların tamamı ailesinin dinini kabul eder, ailesi müslümansa müslüman, hristiyansa hristiyan, hindu ise hindu.. olur ve hepsi de kendi dinlerinin en iyi din olduğunu düşünür. Ve bbir dine inanan birisi kendi dinindekilerin cennete diğer herkesin cehenneme gideceğini düşünür. Mesela sana göre müslüman olmayan herkes kesin cehennemliktir, hristiyana göre de hristiyan olmayanlar falan. Şimdi burada ben öyle düşünmüyorum diyebilirsin ama dinin öyle diyor. Düşün şimdi, binlerce yıl önce yaşayıp yaşamadığı bile şüpheli olan birilerinin görüşünü benimsemediğin için sonsuza kadar cehennemde yakılıyor ve işkence görüyorsun, üstelik bütün bu dinlerin tanrıları da kendilerinin en merhametli, en şefkatli, en adaletli olduklarını iddia ediyorlar. Ama sadece iddia ediyorlar ama inanmayanları cehennemle korkutmaları bu iddialarına taban tabana zıt.

Tanrıdan geldiği iddia edilen kitaplara bakıyorum, sıradan bir kitaptan farkları yok hatta daha berbat yazılmışlar, kurallar adalete ve iyilik kavramına ters, yazım teknikleri berbat. Elçi olduklarını iddia edenlerin hayatına bakıyorsun, sıradan bir ortaçağ kralınkinden farklı değil, bir sürü kadın almışlar, cariyeler edinmişler, adamlarına ganimet vaat etmişler, ganimetlerden aslan payını kendine ayırmışlar, adam öldürmüşler, biri suçsuz bir çocuğu öldürürken diğeri cılız bir itirazda bulunmuş, birisi can korkusu ile karısını kızkardeşi diye tanıtıp hediye kabul etmiş falan...

Artık bir tanrı var mı, yok mu beni pek ilgilendirmiyor, varsa açık açık gösterir kendini. Öyle ben elçiyim diye ortaya çıkmış olanların palavralarına karnım tok artık.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Göğün yedi kat üstünde

Katip şöyle bir şey yazmış: http://www.ateistfor...91

1- Troposfer

2- Stratosfer

3- Mezosfer

4- Termosfer

5- Ekzosfer

6- İyonosfer

7- Manyetosfer

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15)

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır... (Mülk Suresi, 3)

Ne biçim bir tanrı bu yahu? Kendini müslümanlara anlatamıyor.

Biriniz ayeti inkar ediyorsunuz. Ne olacak sizin bu haliniz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...