Jump to content

"Ol dedi oldu" Teorisi...

Recommended Posts

85-13 Şüphesiz O, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrarlar.

Allah burada kafirleri elimden kurtulamazsın diye tehdit ediyor, diriltecem sizi diyor, "ol deyince olur" ile ne alaksı var. Bak ol deyince olur ayetleri yukarıda, aynı gün içinde ve hemen yaparım diyor ayet taklacıları sizi

İnsanları bunlarla mı kandırıyorsunuz? Ayetin öncesini sonrasını oku sen bile utanacaksın

------------------------------------

Buruc suresi

Ali Bulaç 13- Çünkü O, ilkin var eden, (sonra dirilterek) döndürecek olandır.

Diyanet Vakfı 13. Bilin ki O, (kâinat yokken) ilk olarak yaratan, (ölümden sonra tekrar hayatı) geri getirendir.

Edip Yüksel 13. Başlatan ve tekrarlayan O'dur.

Elmalılı Hamdi Yazır 13-Çünkü yoktan var eden de, tekrar dirilten de odur.

Süleyman Ateş 13. İlkin var eden, sonra geri çevirip yeniden yaratan O'dur.

Yaşar Nuri Öztürk 13 İlk yaratan da O'dur, tekrar yaratan da O'dur!!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 537
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Birde bilim ile tartışmaya çalışmıyorlar mı ? Ona tav oluyorum.

Evrimi tamamen bilimsel olarak tartışmak isteyen varsa gelsin sabaha kadar tartışalım.Ama sıkıştığı zaman yok insan oğlu acizdir , yok allahın işine akıl sır ermez , yok allah senin kalbini körertmiş gibi şeylere sığınmadan.

Sitelerde Paylaş
Ayetin öncesini sonrasını oku sen bile utanacaksın

Ayetin öncesinde ve sonrasında bir şey yok.

İnsanları bunlarla mı kandırıyorsunuz?

Hayır, aksine sen insanları kandırıyorsun, ben de sana ayetli cevap veriyorum. Sanırım hoşuna gitmedi ?

Buruc suresi

Ali Bulaç 13- Çünkü O, ilkin var eden, (sonra dirilterek) döndürecek olandır.

Diyanet Vakfı 13. Bilin ki O, (kâinat yokken) ilk olarak yaratan, (ölümden sonra tekrar hayatı) geri getirendir.

Edip Yüksel 13. Başlatan ve tekrarlayan O'dur.

Elmalılı Hamdi Yazır 13-Çünkü yoktan var eden de, tekrar dirilten de odur.

Süleyman Ateş 13. İlkin var eden, sonra geri çevirip yeniden yaratan O'dur.

Yaşar Nuri Öztürk 13 İlk yaratan da O'dur, tekrar yaratan da O'dur!!

29:19 ALLAH'ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi?

Sitelerde Paylaş

Sen gördünmü şahitmi oldun allah yaratırken senin yanındamı yarattı bu ayete gördüm diye cevap verbilirmisin o muydu yaratan hı?

Bilim adamları sağ olsun görüyoruz.

Big Bang'i gözümle görmedim ama bilim var olduğunu bize gösteriyor.

Nasıl gösteriyor ?

Hangi bilim adamı Big Bang'i bize göstermiş ? Daha o zamanlar insanlık yoktu, diye bir cevap verme şimdi bana.

:)

Sitelerde Paylaş

Ayetin öncesinde ve sonrasında bir şey yok.

Ayetin öncesinde ne anlatılıyor ve sonra da o ayet ne manaya geliyor hele bir diyiver de görelim kim doğruyu söylüyor?

Bu son iletileri gören herkes o ayeti ve öncesini bakalım kim doğru söylüyormuş diye rahatlıkla okuyabilir?

Utanmayacak mısın gerçeği gördüklerinde...

Şimdi soru işareti ile biten cümlelere cevap alabilir miyim?

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim adamları sağ olsun görüyoruz.

Big Bang'i gözümle görmedim ama bilim var olduğunu bize gösteriyor.

Nasıl gösteriyor ?

Hangi bilim adamı Big Bang'i bize göstermiş ? Daha o zamanlar insanlık yoktu, diye bir cevap verme şimdi bana.

:)

Sana big bang i savunanmı oldu ,sen allah yaratırken gördünmü onu söyle :)

Sitelerde Paylaş

Ayetin öncesinde ne anlatılıyor ve sonra da o ayet ne manaya geliyor hele bir diyiver de görelim kim doğruyu söylüyor?

Bu son iletileri gören herkes o ayeti ve öncesini bakalım kim doğru söylüyormuş diye rahatlıkla okuyabilir?

Utanmayacak mısın gerçeği gördüklerinde...

Şimdi soru işareti ile biten cümlelere cevap alabilir miyim?

Utandın mı cevap vermeye, merak etme sen yazmazsan ben kimseyi yormayacağım ve ayetleri asacağım

O zaman göreceksin katarak ı :D

Sitelerde Paylaş

85-13 Şüphesiz O, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrarlar.

Al bakalım, okuyanlar görsün kim yalancıymış, ayetin öncesinde ne varmış ve yazdığın ayet ne anlama geliyormuş,

Utanmayacaksın değil mi? Cevabı biliyorum.

Müslümanlara eziyet edenlerin elinden kurtulamayacağını ve mahşer günü diriltileceklerini anlatıyor.

------------------------------

Buruc suresi

1- Burçları olan göğe andolsun,

2. Geleceği bildirilmiş olan güne,

3-o şahitlik edecek ve şahitlik edilecek olana yemin olsun ki,

4-o hendek sahiplerine la'net edildi.

5-O çıralı ateş sahiplerine.

6- Hani kendileri (ateş hendeğinin) çevresinde oturmuşlardı

7. Müminlere yapmakta oldukları işkenceyi seyrediyorlardı.

8- Onlardan, yalnızca 'üstün ve güçlü olan,' öğülen Allah'a iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı.

9.O Allah ki, göklerin ve yerin mülkü kendisine aittir, ve Allah her şeye şahittir .

10. Şüphesiz inanmış erkeklerle inanmış kadınlara işkence edip sonra tevbe de etmeyenlere cehennem azabı ve (orada) yanma cezası vardır.

11- Şüphesiz iman edip salih amellerde bulunanlara gelince; onlar için altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.

12. Şüphesiz Rabbinin yakalaması çok şiddetlidir.

13-Çünkü yoktan var eden de, tekrar dirilten de odur

Sitelerde Paylaş

Ayette çünkü diye bir ifade yok bir kere.

Anlayan çoktan anladı ama sen ne anladın bunu merak ediyorum şahsen.

Bir iki ayetin altını çizmişsin ama ben hiç birisinin 85:13le ne gibi bir bağlantısı var anlayamadım.

Hani aynı oksijeni tüketiyoruz da ne yediğini merak etmekteyim.

Madem çok iyi anlıyorsun, şu ayetleri de anlat lütfen, aklından neler geçiyor bir görelim.

YUNUS Suresi 34. De ki: "ALLAH yaratmayı başlatır ve onu tekrarlar. Nasıl da çevriliyorsunuz?"

NEML Suresi 64. Yaratılışı başlatan ve sonra onu tekrarlayan kimdir?

ANKEBUT Suresi 19. ALLAH'ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi?

RUM Suresi 11. Yaratılışı başlatan, sonra onu tekrarlayan ALLAH'tır. Ve sonunda siz O'na döndürüleceksiniz.

RUM Suresi 27. Yaratılışı başlatıp tekrarlayan da O'dur; bu O'na çok kolaydır.

Sitelerde Paylaş

Al bakalım, okuyanlar görsün kim yalancıymış, ayetin öncesinde ne varmış ve yazdığın ayet ne anlama geliyormuş,

Utanmayacaksın değil mi? Cevabı biliyorum.

Müslümanlara eziyet edenlerin elinden kurtulamayacağını ve mahşer günü diriltileceklerini anlatıyor.

------------------------------

Buruc suresi

1- Burçları olan göğe andolsun,

2. Geleceği bildirilmiş olan güne,

3-o şahitlik edecek ve şahitlik edilecek olana yemin olsun ki,

4-o hendek sahiplerine la'net edildi.

5-O çıralı ateş sahiplerine.

6- Hani kendileri (ateş hendeğinin) çevresinde oturmuşlardı

7. Müminlere yapmakta oldukları işkenceyi seyrediyorlardı.

8- Onlardan, yalnızca 'üstün ve güçlü olan,' öğülen Allah'a iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı.

9.O Allah ki, göklerin ve yerin mülkü kendisine aittir, ve Allah her şeye şahittir .

10. Şüphesiz inanmış erkeklerle inanmış kadınlara işkence edip sonra tevbe de etmeyenlere cehennem azabı ve (orada) yanma cezası vardır.

11- Şüphesiz iman edip salih amellerde bulunanlara gelince; onlar için altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.

Çıkar çünküyü ne değişiyor söyle. Önce bunu halledelim sonra diğer uydurmalarına devam edelim. Buruc 13 ü sen gündeme getirdin. Başlıkla ne alakası varmış bu Buruc 13 ün anlatki herkes ne soluduğunu görsün

Sitelerde Paylaş

Basit bir ayeti anlamakta bile bu kadar zorluk çekiyorsan sana tavsiyem Kuran'dan uzak dur.

Zira Kuran'ın yapısı gereği seni daha da batıracaktır.

Tavsiyene gerek yok o kurana bi yüz çevirdimki dünya şahit oldu :) darısı sana

Sitelerde Paylaş

Uzun yıllar bu forumdayım artık kiminle tartışılması gerektiğini kiminle de tartışılmaması gerektiğini biliyorum.

Bu yüzden daha fazla tartışmayı uzatmadan kendimide yormadan olayı özetleyeceğim:

"Ol demek olur" ifadesi pat diye bir arabanın oluşması ya da pat diye bir insanın/bir varlığın oluşması demek değildir.

Bu bir süreçtir. Ol der olmaya başlar.

Verdiğim ayetlerde de Allah'ın yaratmaya başladığı ve sonra da onu çevirdiği/tekrarladığı söylenmekte.

Ki evreni 7 günde/dönemde yaratıyor ALLAH.(yevm'in aynı zamanda dönem/aşama gibi anlamları var)

İnsan suresi birinci ayette de insanın oluşum sürecine dair bir ipucu yer almakta. (74:1)

Olaya bütünüyle bakıldığında "OLUR" ifadesinin geniş zaman kipiyle, "OL" emrinin ise geçmiş zaman kipiyle çekimlenmesi de bu anlattıklarımla örtüşmektedir.

Sitelerde Paylaş

Evrime sık sık alternatif olarak sunulan bu "teori" hakkında konuşalım biraz.

En "bilimsel" şekilde.

Buyrun

Ali İmran Suresi

59.  Allah katında İsanın durumu, Âdemin durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona Ol! dedi, o da oluverdi.

60. (İşte bu), Rabbinden gelen haktır; sakın şüphe edenlerden olma.

Bu rabbinden gelen haktir sakin SUPHE EDENLERDEN OLMA

Bilimsel bir gercektir Plasebo da ŞÜPHE OLDUMU HASTA TEDAVİ OLAMAZ

Plasebo: Şuurun hayale hayalinde bedene etkisidir.

Şuurunda bir seyi OLMUŞ OLACAK OLDU KABUL EDERSİN Şuur hayale hayalde bedenine tedavi eder

Sitelerde Paylaş

Enam 73- O, gökleri ve yeri hak olarak yaratandır. O'nun "ol" dediği gün oluverir, O'nun sözü haktır. Sur'a üfürüldüğü gün, mülk O'nundur. O, gaybı ve müşahede edilebileni bilendir. O, hüküm ve hikmet sahibi olandır, haberdar olandır.

Nahl 40-Biz bir şeyi dilediğimiz zaman, ona sözümüz sadece «ol» dememizdir. O da hemen oluverir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...