Jump to content

"Ol dedi oldu" Teorisi...

Recommended Posts

Kainatta bir düzen yok, belli bir düzen varsada ben bilemem, ben bilim insanı değilim ama olan oluyor kainatta bana göre. Bir göktaşının kafana düşmeyeceği ne malum mesela? Olasılık dahilinde çünkü.

Muhtemelen bu yorumumda Bilim içerikli olmadığı için silinicektir...Kesinlikle öyle.

gunes_sistemi.jpg

"Güneş de bir delildir onlara, akar gider yörüngesinde... O azîz ve alîmin (o üstün kudret sahibinin ve her şeyi bilenin), yaratması böyle olur işte! Ay için de birtakım safhalar, duraklar tâyin ettik; dolaşa dolaşa, nihayet eski hurma salkımının çöpü gibi kuru, sarı, kavisli bir hâle gelir. Ne güneş aya kavuşabilir, ne gece gündüzün önüne geçebilir. O gök cisimlerinden her biri, birer yörüngede akar, durur..."(Yasin, 36/38-40)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 537
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir insana dini hiç birşey yüklemezseniz o zaten ateisttir, bende yazdım zaten bize hiç bir dini dogma yüklenmedi diye, kelime olarak teizmin zıttı olarak çıkmıştır ateizm kelimesi, bu bir ifade şekli sadece.

haklısınız..

harfleri tanımazsan kitap okuyamazsın .. rakamları bilmezsen , dört işlem yapamazsın .. bir şeyi tanımazsan, bilmezsen, hissetmezsen sevemezsin .. aileniz dini dayatmadığı için ateist oldunuz .. eğer dini dayatsaydı ( veya öğretse idi ) dindar mı olurdunuz

tarihinde okuyucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o zaman iyi ki rakkamları öğretmişler .. yoksa dört işlem yapamazdınız ..

burdan şu sonuç çıkar mı dini öğrenseydiniz inanır mıydınız

Rakamları öğretiyorlar ama ben bunu somut olarak deneyimleyebiliyorum değil mi? İki elma ve iki armutun yan yana geldimi dört adet meyve olduğunu gözlemleyebiliyorum, matematikte bir ifade şekli, Allah var deniliyor ama allahın ne gibi bir somut gözlemi var peki? Bir çocuğun tertemiz beynini dogmalar yüklersen ve kirletirseniz mutlaka inanır bir şekilde, çünkü bunu ona soran yok, bunu ona dayatıyorlar farkında yada farkında olmadan, sonradan bu dogmaların saçmalığından kurtulanlar çok zor kurtuluyor, bana dayatılsaydı ne olurdu bilemem ama ben biraz muhalif kafalıyımdır, yine ne yapar eder bu dini sorgulardım gibi geliyor bana.. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cennette neden üreme olmadığını gerçekten güzelce açıklamışsın .. özür dilerim ama "dünyanın güneşe olması gerektiği uzaklık " tan kastım senin söylediğinle aynı, elipsin daireden farkını ben biliyorum senin bildiğini de varsayıyorum ..hep aynı uzaklıkta olsaydı mevsimler olmazdı di mi .. sen de bazı basit bilimsel olayları bilebileceğimi varsayarsan sevinirim . karşımdakinin aptal olmadığını düşünürüm her zaman . o yüzden çok açık anlatmadım .. ama gene de tekrarlayayım .. dünyanın kendi yörüngesinde dönmesi ve 5 milyar yıldır çok fazla yaklaşmaması (yanacak kadar ) ve uzaklaşmaması ( donacak kadar ) dünyanın düzenidir .. birşey öğrenmiş değilim henüz .. sorum hala duruyor " kimse ispatlayamadı diye mi ateist oldunuz "

Bahsettiğim uzaklaşma eliptik yörünge sebebi ile yakınlaşıp uzaklaşma değil sevgili okuyucu. Dünya Güneş'ten her yıl birkaç santimetre uzaklaşıyor.

Bildiğimiz anlamda uzaklaşma. Bir daha yakınlaşmamacasına uzaklaşma. Senin "müthiş düzen" olarak nitelediğin durumun aksine bir durum söz konusu. Israrl soruyorum: şimdi neye düzen diyeceksin?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Muhtemelen bu yorumumda Bilim içerikli olmadığı için silinicektir...Kesinlikle öyle.

gunes_sistemi.jpg

"Güneş de bir delildir onlara, akar gider yörüngesinde... O azîz ve alîmin (o üstün kudret sahibinin ve her şeyi bilenin), yaratması böyle olur işte! Ay için de birtakım safhalar, duraklar tâyin ettik; dolaşa dolaşa, nihayet eski hurma salkımının çöpü gibi kuru, sarı, kavisli bir hâle gelir. Ne güneş aya kavuşabilir, ne gece gündüzün önüne geçebilir. O gök cisimlerinden her biri, birer yörüngede akar, durur..."(Yasin, 36/38-40)

Ayetlemi kanıtladın şimdi? Bilim forumunda yapamadın burdamı tebliğini yapyorsun? Sana kolay gelsin o zaman..
Sitelerde Paylaş

Rakamları öğretiyorlar ama ben bunu somut olarak deneyimleyebiliyorum değil mi? İki elma ve iki armutun yan yana geldimi dört adet meyve olduğunu gözlemleyebiliyorum, matematikte bir ifade şekli, Allah var deniliyor ama allahın ne gibi bir somut gözlemi var peki? Bir çocuğun tertemiz beynini dogmalar yüklersen ve kirletirseniz mutlaka inanır bir şekilde, çünkü bunu ona soran yok, bunu ona dayatıyorlar farkında yada farkında olmadan, sonradan bu dogmaların saçmalığından kurtulanlar çok zor kurtuluyor, bana dayatılsaydı ne olurdu bilemem ama ben biraz muhalif kafalıyımdır, yine ne yapar eder bu dini sorgulardım gibi geliyor bana..

dogmalar yüklenmediği için mi "dini ve yaradanın varlığını" sorgulamaya gerek görmediniz

Sitelerde Paylaş

haklısınız..

harfleri tanımazsan kitap okuyamazsın .. rakamları bilmezsen , dört işlem yapamazsın .. bir şeyi tanımazsan, bilmezsen, hissetmezsen sevemezsin .. aileniz dini dayatmadığı için ateist oldunuz .. eğer dini dayatsaydı ( veya öğretse idi ) dindar mı olurdunuz

Cevabımı az önceki iletimde verdim, siz müslümanmısınız ? Ailem bana dini hiç bir dogma yüklemediği için ateistim evet onada cevabımı verdim neden olduğuna dair, ama siz aynı soruyu sorup duruyorsunuz ama farklı soru soruyormuşsunuz gibi tekrarlıyorsunuz farkındamısınız?
Sitelerde Paylaş

Bahsettiğim uzaklaşma eliptik yörünge sebebi ile yakınlaşıp uzaklaşma değil sevgili okuyucu. Dünya Güneş'ten her yıl birkaç santimetre uzaklaşıyor.

Bildiğimiz anlamda uzaklaşma. Bir daha yakınlaşmamacasına uzaklaşma. Senin "müthiş düzen" olarak nitelediğin durumun aksine bir durum söz konusu. Israrl soruyorum: şimdi neye düzen diyeceksin?

Sevgiler.

itirazınızın ilk kısmı oydu ama .. gücendim size :)

birkaç km değil de birkaç cm uzaklaşması " dünyanın düzenidir . dünya da bir canlıdır ve her canlı gibi bir gün ö le cek tir ..

Sitelerde Paylaş

Sevgiler.

birkaç km değil de birkaç cm uzaklaşması " dünyanın düzenidir . dünya da bir canlıdır ve her canlı gibi bir gün ö le cek tir ..

Sitelerde Paylaş

dogmalar yüklenmediği için mi "dini ve yaradanın varlığını" sorgulamaya gerek görmediniz

Arkadaşım şakamı yapıyorsunuz? Hep aynı soruyu sorup duruyorsunuz, aptal mı var karşınızda? Bu üçüncü oldu ve hep aynı yazıyı mı yazayım size?
Sitelerde Paylaş

Rakamları öğretiyorlar ama ben bunu somut olarak deneyimleyebiliyorum değil mi? İki elma ve iki armutun yan yana geldimi dört adet meyve olduğunu gözlemleyebiliyorum, matematikte bir ifade şekli, Allah var deniliyor ama allahın ne gibi bir somut gözlemi var peki? Bir çocuğun tertemiz beynini dogmalar yüklersen ve kirletirseniz mutlaka inanır bir şekilde, çünkü bunu ona soran yok, bunu ona dayatıyorlar farkında yada farkında olmadan, sonradan bu dogmaların saçmalığından kurtulanlar çok zor kurtuluyor, bana dayatılsaydı ne olurdu bilemem ama ben biraz muhalif kafalıyımdır, yine ne yapar eder bu dini sorgulardım gibi geliyor bana..

allah yarattıda deniliyor,gözlemlediğin elma tesadüfenmi oldu.ya gözlemlediğin gözün.ya gözün içinde bulunduğu beden.ya karar veren beynin,ya badenini yaşatan kan ve kalp.
Sitelerde Paylaş

allah yarattıda deniliyor,gözlemlediğin elma tesadüfenmi oldu.ya gözlemlediğin gözün.ya gözün içinde bulunduğu beden.ya karar veren beynin,ya badenini yaşatan kan ve kalp.

Nerde allah nerde? Ispatlasana yüzsüz varsa eğer, nerde bu allahınız? Tutturmuş bir kuran ve içindeki yazılar o kadar, allaha delilmiş guyya bu arabın antik yoz, yağma, talan ve öbür dinlerden aşırarak uydurduğu bu din..
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım şakamı yapıyorsunuz? Hep aynı soruyu sorup duruyorsunuz, aptal mı var karşınızda? Bu üçüncü oldu ve hep aynı yazıyı mı yazayım size?

ilk yollaya bastığımda gitmiyor bir daha basıyorum bu yüzden bir kaç kere gönderiyorum .. özür dilerim .. toparlayayım o halde size dogmalar yüklenmediği için " dini ve yaradanın varlığını sorgulama ve anlama " çabası içine girmediniz ben bunu anladım söylediklerinizden .

neden aptal olasınız canım benim hatam ..

Sitelerde Paylaş

Nerde allah nerde? Ispatlasana yüzsüz varsa eğer, nerde bu allahınız? Tutturmuş bir kuran ve içindeki yazılar o kadar, allaha delilmiş guyya bu arabın antik yoz, yağma, talan ve öbür dinlerden aşırarak uydurduğu bu din..

lütfen sakin olun .. kimsenin inançlarına laf söylemeye hakkınız yok .. ben sizin düşüncelerinizi merak ediyor ve anlamaya çalışıyorum .. adama yüzsün dedin yahu .. şimdi lütfen konudan uzaklaşmayalım .. zira benim için önemli

Sitelerde Paylaş

lütfen sakin olun .. kimsenin inançlarına laf söylemeye hakkınız yok .. ben sizin düşüncelerinizi merak ediyor ve anlamaya çalışıyorum .. adama yüzsün dedin yahu .. şimdi lütfen konudan uzaklaşmayalım .. zira benim için önemli

Atılan2 benim nazarımda odur, onun inancı beni ilgilendirmiyor, kötüyü iğrenci göre bile savunup kıvırıyor zevk ala ala, onun yaptığı ikiyüzlülüğü çok gördüm bu forumda, hiç esirgemem lafımı çünkü işi gücü her gün rezil olduğu halde utanmadan başa sarması, utanma kalmamış artık, bıktırıyor resmen..
Sitelerde Paylaş

Haydaaa. Olmadı ama sevgili okuyucu.

.. veya dünyanın güneşe uzaklığı da bir düzendir ..

Az önce dünyanın güneşe uzaklığı düzen iken, şimdi birkaç cm uzaklaşması düzen oldu.

Yoksa düzen dediğimiz şey mevcut koşullar üzerine kurulu olan yorum olmasın?

Bundan bilmem kaç bin yıl önce dünyayı düz sananlar için müthiş düzen "dünyanın düz olması" değil miydi?

Oysa şimdi senin için dünyanın düz olmaması "müthiş düzen."

Günümüzde hala eliptik yörüngeden haberi olmayanlar var. Yörüngemizden 1 cm sapsak cayır cayır yanacağımızı veya donacağımızı sananlar için "müthiş düzen" bu değil mi?

Kapitalist düzende sömürenler için düzen Kapitalizm iken, sömürülenler için düzensizlik değil mi?

Düzen nedir ki?

Ben hala cevap alamadım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Atılan2 benim nazarımda odur, onun inancı beni ilgilendirmiyor, kötüyü iğrenci göre bile savunup kıvırıyor zevk ala ala, onun yaptığı ikiyüzlülüğü çok gördüm bu forumda, hiç esirgemem lafımı çünkü işi gücü her gün rezil olduğu halde utanmadan başa sarması, utanma kalmamış artık, bıktırıyor resmen..

burada kimseyi tanımıyorum açıkçası .. ve hiçkimse içinde yorum yapmak istemem .. ayrıca başkalarının zaafları ve eksiklikleri ile ilgilenmekten de vazgeçtim.. kendi eksikliğimi görebilmek için..

açıkçası ateistlerin cesur olduklarını düşünürüm , çünkü bazı insanlar korktukları için inanabiliyorlar .. en azından korktuğunuz için bir eylemde bulunmuyorsunuz .. fakat doğruyu söylemek gerekirse verdiğiniz cevaplar karşısında hayal kırıklığına uğradım

Sitelerde Paylaş

TAHA:5: Er rahmânu alel arşistevâ.

Diyanet İşleri :

Rahmân, Arş’a kurulmuştur.

İspatlamaya ne gerek var ALLAH nerde olduğunu söylüyor ya arşa gidin orda görürsünüz.

Sitelerde Paylaş

Haydaaa. Olmadı ama sevgili okuyucu.

Az önce dünyanın güneşe uzaklığı düzen iken, şimdi birkaç cm uzaklaşması düzen oldu.

Yoksa düzen dediğimiz şey mevcut koşullar üzerine kurulu olan yorum olmasın?

Bundan bilmem kaç bin yıl önce dünyayı düz sananlar için müthiş düzen "dünyanın düz olması" değil miydi?

Oysa şimdi senin için dünyanın düz olmaması "müthiş düzen."

Günümüzde hala eliptik yörüngeden haberi olmayanlar var. Yörüngemizden 1 cm sapsak cayır cayır yanacağımızı veya donacağımızı sananlar için "müthiş düzen" bu değil mi?

Kapitalist düzende sömürenler için düzen Kapitalizm iken, sömürülenler için düzensizlik değil mi?

Düzen nedir ki?

Ben hala cevap alamadım.

Sevgiler.

cevap verdiğimi düşünüyorum . düzen : belli yöntem , ilke ve yasalara göre kurulmuş olan bir durumdur ....

dünya belirli bir ilke ve yasaya göre hareket ediyor mu ?

* konumuz kapitalizm değil , ateizm ..

tarihinde okuyucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

burada kimseyi tanımıyorum açıkçası .. ve hiçkimse içinde yorum yapmak istemem .. ayrıca başkalarının zaafları ve eksiklikleri ile ilgilenmekten de vazgeçtim.. kendi eksikliğimi görebilmek için..

açıkçası ateistlerin cesur olduklarını düşünürüm , çünkü bazı insanlar korktukları için inanabiliyorlar .. en azından korktuğunuz için bir eylemde bulunmuyorsunuz .. fakat doğruyu söylemek gerekirse verdiğiniz cevaplar karşısında hayal kırıklığına uğradım

Korktuğum neymiş pardon? Neymişte bir eylemde bulunmuyormuşum korktuğum için? Hayalkırıklığı yaşatmış olabilirim çünkü allahın varlığına şüpheli olarak gelmişsiniz bu foruma belli, ama korkularınız peşinizi bırakmıyor ya varsa diye ve bize sorular sorarak içinizdeki çelişkiyi gidermek için tabana oturtacağının ümidiyle tatmin amaçlı gelmişsiniz bu foruma, ee bende olmayan bir şeyi ıspatlayamayacağıma göre bari siz ıspatlayın bakalım ve bizi imana getirin..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...