Jump to content

Dinlerin Varlık Nedeni Agnostizmdir.

Recommended Posts

Bu konuda karar vermeden önce agnostizm üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum.

Agnostizm nedir?

Agnostik kimdir?

Agnostizm bilinemezlik demektir.

Agnostik ise ona inanandır.

Tanrı bağlamında agnostik, Tanrının var olup olmadığının bilinememesidir.

Bütün dinlerin varlık nedeni agnostizmdir..

Agnostizm, teizmden de önce vardı.. Ateiizmden önce de.....

Agnostizm ilk dindir.

Selamlar...

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

simdik haci dayim,

ben ne olursa olsun beni yaratan bir gucden vaz gecmek istemiyorum ,

onun oldugunada kalbimle inaniyorum,

ispati olmadiginida biliyorum,

ben neyim..

Sen Müslüman'sın Serabis kardeşim..

İslam'a göre herkes Müslümandır.

İslam'ın bütün iddiaları agnostiktir.

Bir saatin ustasının olması ilkesi agnostizmin temel ilkesidir.

Bir saat varsa, onu yaratan bir yaratıcı da vardır.

Ama o bilinmemektedir.

Ve asla bilinemeyecektir.

Müslüman'ların yazılarını okuyun..

Hepsi bu ilkeyi dile getirmektedirler.

Bir şey kendiliğinden var olamayacağına göre, bir yaratıcı tarafından yaratılmış olmalıdır.

O yaratıcının bilinememesi agnostizmdir.

O yaratıcının var olması agnostizmdir.

O yaratıcının var olmaması da agnostizmdir.

İslam bir yaratıcıya ulaşmak için aynı mantığı gütmektedir.

İslam'ın da temel ilkesii agnostizmdir.

Sitelerde Paylaş

çoğu kendini müslüman diyen aslında agnostikdir bir nevi kumar oyunyorlar diyebilirim çoğu müslüman bu konu hakkında düşündüklerinde yada birazda dini konuda aratırdıklarında bu şüpelerin artdığnı düşünüyorum birde kültürel anlamda İslama bağlı hissediyorlar kendilerini

Sitelerde Paylaş
bi daha soralim

ben islamin acikladigi allaha inamiyorum,

ama bir yaraticiya inaniyorum

ama o yaraticinin ispatlanamiyacaginida biliyorum.

ben neyim??

Agnostiksin...

O yaratıcının varlığından eminsen deist'sin..

Ama senin kendini ne kabul ettiğin ve ne olduğun İslam için önemli değil.

İslam'a göre sen bir Müslüman'sın..

Ama benim değindiğim husus o değil..

İslam ilkelerini bilinemezlik üstüne kurmuş bir dindir.

Bilinmeyen değil.. Bilinemeyen.......

Bilinemeyecek olan......

Bütün dinlerin temeli agnostizmdir.

Sitelerde Paylaş

cok dogru bir tespit.dinler insanoglunun agnostik bilinmezi bulma cabalarini kullanan sarlatanlar tarafindan sirf kendi cikarlari icin ortaya atilmistir ve cok etkilidirlerde.binlerce yildir hukum surmelerine ragmen ortaya atilan bu fikrin bir karsiligi bulunamadigi icin ve nasil varolduk sorusuna ilk bakista mantikli gibi gelen cevaplar bulduklari iddiasi ayaktalar.

konu cok guzel ama muslumanlarin haci sende muslumanmi oluyorsun bak "allahin "olmadigini sen bile soyleyemiyorsun diyebilirler.

Sitelerde Paylaş
bi daha soralim

ben islamin acikladigi allaha inamiyorum,

ama bir yaraticiya inaniyorum

ama o yaraticinin ispatlanamiyacaginida biliyorum.

ben neyim??

Teizm yönlü agnostiksiniz...

Açıklanmış ve açıklanacak olan hiçbir tanrıya inanmıyorum..

Bilinemez dediğim için bunu açıklayabilecek açıklayacak kişi olduğunuda sanmıyorum..

Onun var olduğunu düşünmüyorum..Varolan şeylerinde açıklamasının tanrı olmadan yapılabileceğini bir tanrıya gereksinim olduğunu dahi sanmıyorum..

Allah -tanrı-Zeus,Deus-Dominis zartıs zurtus yoktur...Hepsi akıl sürecinde evrimleşen Tanrı prototipidir..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bi saniye,

Arkaşlar ben burda bir mantık hatası görüyorum.Belkide ben yanılıyor olabilirim.

Teizm yönlü agnostiksiniz...

Bilinemez dediğim için bunu açıklayabilecek açıklayacak kişi olduğunuda sanmıyorum..

Onun var olduğunu düşünmüyorum..Varolan şeylerinde açıklamasının tanrı olmadan yapılabileceğini bir tanrıya gereksinim olduğunu dahi sanmıyorum..

Allah -tanrı-Zeus,Deus-Dominis zartıs zurtus yoktur...Hepsi akıl sürecinde evrimleşen Tanrı prototipidir..

Yani anladığım kadarı ile sen bilginin tek kaynağının görgüye dayalı deney olduğunu ve açıklanmasının da yaratıcısız olacağını savunuyorsun . öyle değilmi?

Oysa gayba, görülmeyene nerede olduğu bilinmeyene iman etmek akıl ve kalb ile mümkün değilmidir? . .Dikkat edilirse bu iki önemli değer yalnız insana vergi olduğu anlaşır.Mantıklı olanı ise ve eğer kıymet ifade edecekse, görülenin değil görülmeyenin varlığını kabul etmektir. . Şu an okuduğun yazıları gösterip sen bunun varlığına inanıyor musun? diye sormanın saçmalığı ortada değilmi ..? Ayrıca görmek ve inanmayı ileri süren akıl değilmidir?Eğer görülmeyene inanılmayacaksa inanmayı ileri süren akıl önce kendini inkar etmeli..İnanmak veya inanmamak Kalbin ve aklın verdiği kararlardır..Yani birleri var dese ispat etmek mecburiyetinde değil ki ..reddeden ispat etmek mecburiyetindedir..Bu yüzden yokluk ne ispat edilir nede reddedilir, buda mümkün değildir..Belirsizlik ise yine yok anlamını taşımaz..

tarihinde TTS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz neye var diyorsunuz?Burda sizin neye var dediğiniz önemli yokluğu ifade etmeniz açısından..Var olmayan birşey yoktur..

Bende size çıkıp XXX adlı bir tanrı var deyip bunun olmadığını ispatlayın dersem bundan ala komedi olmaz sanırım..Varlığı ispatlanmamış birşeyin yokluğunu ispatlamak gibi bir çaba hem yersiz hem salakca olacaktır..

Esenlikler...

Sitelerde Paylaş
Siz neye var diyorsunuz?Burda sizin neye var dediğiniz önemli yokluğu ifade etmeniz açısından..Var olmayan birşey yoktur..

Bende size çıkıp XXX adlı bir tanrı var deyip bunun olmadığını ispatlayın dersem bundan ala komedi olmaz sanırım..Varlığı ispatlanmamış birşeyin yokluğunu ispatlamak gibi bir çaba hem yersiz hem salakca olacaktır..

Esenlikler...

Neye inanıldığı başta söylendi zaten..Var olmayan birşey yoktur demenin safsata olduğu meydanda.

Burda asıl olan inanmaktır ispat değil ,Olay şu eğer biz bilerek inanıyorsak, görerekte inanmaya başlarız değilmi? İnanmasakta reddedemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Bir zamanlar kuzenlerde kalıyordum. Kuzenle birgün ilginç bir konuşma yaptım. O zamanlar yaşım biraz küçüktü sanırım 14-15 yaşlarındaydım. Hani bilirsiniz, "Allah'a küfretmek" olayını. Kuzenim bana bir teknik anlatıyordu. Birisi benim Allah'ıma küfrettiği zaman aklıma şunu getireceğim dedi; "Allah, elektirik direkleri, sokak lambası vs. şeyler olsun ve sonra ona küfretsinler. Ben bunu aklıma getireceğim" dedi. Bu sözü duyunca şok olmuştum. Sanki beyninde tanımlanmış/simgelenmiş bir Allah varmışcasına konuşuyordu.

Hacı'nın söylediklerine ise tamammen red ediyorum. Tanrı bilinemez falan değildir. Tanrı soyuttur, düşüncedir. Yaratıcı kavramı bile bizim beynimizde ürettiğimiz bir şey. Zaten Tanrının olması ihtimalinin sebebide yaratmak. İdda ediyorum, "birinin aklından yaratılmak ve yaratmak düşüncesini" çıkarın. Emin olun Tanrıdan yavaş-yavaş uzaklaşacaktır. Varlığı gereksiz bir statüye inip, yok olucaktır.

İster teist olsun ister başka bir düşünce, bunların hepsinin temeli "materyalizm"dir. Taptıkları Tanrı değil <sözde> o'nun yarattığı maddedir. Gözlerinin önündeki görmekten acizlerdir.

Zecal.

Sitelerde Paylaş

Kainatın var olduğuna inanmak bir yaratıcının olduğuna inanmak değildir,

varoluşun var olduğunun farkına varmaktır.

"Kim yarattı" sorusuna cevap bulursak, bu sefer "o yaratanı kim yarattı" sorusu karşımıza çıkar.

Tanrı kainatı değil, insanlar tanrıyı yaratmıştır.

Bir kez değil, onbinlerce kez. Yüzbinlerce isim vermiştir tanrıya. Her insan ayrı bir özellik de eklemiştir.

Yeryüzüne gelip çarmıha gerilmiştir, başmelekler aracılığıyla onu bunu yapmıştır, vişnu olmuştur, ra olmuştur, zeus olmuştur; olmuştur da olmuştur.

Yaptıkları da olağanüstüdür, Mısır'da çocukları öldürmüş, seller yaratmış tüm insanlığı Nuh ve eşi (tamam tamam 4 eş, biri japon, biri zenci, biri sarışın, diğeri de aborjin) sülalesine bırakmış, onla da yetinmemiş mitolojik edebiyat tarihine yığınla kitap, hikaye, bina vs. kazandırmıştır.

Bunların hepsinin de tek kaynağı vardır: insanın kıçıdır.

Yani insanın kıçından sallama yeteneği tanrıyı varetmiştir.

Bu her insan için geçerlidir.

Misal olarak müslümansınız. Zeus var mıydı ? Hayır yoktu. Zeus nerden çıktı ? Uydurduk.

Ra var mıydı ? Hayır yoktu. Ra nerden çıktı ? Kıçımızdan.

Bu vesile ile; kutsal varlık kıçımızdır.

Kuantum fiziğini çözmeden, astronomiyi çözmeden, biyolojiyi çözmeden de yaşamı nah çözeriz.

Bu bizim küçükken ailelerimize "ben nasıl oldum anne?" diye sorduğumuzda, "seni leylekler getirdi yavrum" hikayesidir.

Leylek tanrıdır.

Hepimiz babalarımızın prezarvatifsiz (ya delik prezarvatifli) penislerini annelerimizin vajinalarına belli bir süre girip çıktıktan sonra; babalarımızın zevk alarak boşalmasından sonra -eğer ki- annelerimiz o sıralar hamile kalabiliyorsa ve biyolojiksel bir sorun yoksa doğmuşuzdur.

Bunu duymak kabadır. Tıpkı tanrının olmadığını duymak bir inana nasıl kaba ise.

Ancak işin gerçeği budur.

Sitelerde Paylaş

Agnostizm nedir?

Agnostik kimdir?

Agnostizm ilk dindir.

Selamlar...

HACI

HACI biraz düşününce açtığın konunun mantıkla ilgisi olmadığı, aksine bu kadar saçma bir teoriyi Hacı nasıl ortaya attı gibi şeyler geçti aklımdan...

Sen şimdi şöyle birşey diyorsun; bir insanın doğuşununda ölümününde başlangıcı 50. yaşıdır.

Agnostizm yani bilinemezciliğin ortaya çıkabilmesi için ilk önce ortaya bir iddia atılır, peşine onun karşıtları sahneye çıkar, en son ise senin din dediğin aslında bu çatışmaların dışında olan ideoloji sahneye alkışlar eşliğinde gelir.

"GRİ BİR BEYAZDIR"

HACI

<_< Senden beklemezdim.

Sitelerde Paylaş

Ben yokken ortalığı karıştırmışsınız..

Sizlere katılmıyorum.

Dinlerin varlık nedeni agnostizmdir.

Bunu ilk ben düşünmüş olabilirim.

Ama yanlış bir düşünce değil.

Çünkü dinler bilinmeyenler, hatta bilinemeyenler üzerine kurulmuş faraziyelerdir.

Yalanlar ve uydurmalardır.

Dinlerin doğası ve Tanrı bilinebilseydi, dinler ortaya çıkmazlardı..

Herkesi onların sahte olduğunu anlardı..

Ama onların bilinmelerinin mümkün olmadığı bir zamanda din olgusu taraftar bulmuş ve hızla genişlemiştir.

Hala aynı durum devam etmektedir.

Dinlerine sadık olanların en büyük argümanı agnostizmdeki argümanla aynıdır..

Tanrınn varlığını ve yokluğunu bilmek olanaksızdır.

O halde bir Tanrı'nın (Allah'ın) varlığını kabul etmek emin oynamaktır.

Eğer Allah yoksa kimsenin kaybedeceği bir şey yoktur.

Varsa kazanılacak çok şey vardır.

Şimdi anladınız mı insanlık nasıl bir oyun oynamaya itiliyor..

Agnostizm en azından İslam ve diğer dinler kadar tehlikelidir ve onların varlık nedeni olan bir musibettir..

HACI

Sitelerde Paylaş

Agnostizm nedir?

Agnostik kimdir?

Agnostizm ilk dindir.

Selamlar...

HACI

sevgili hacı seni yalanlamak hemde bu cahil halimle istemezdim.

ama senın dediğin darwine göre.

bize göre böyle bişey yoktur,çünkü ilk insan zaten peygamberdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...