Jump to content

Dinlerin Varlık Nedeni Agnostizmdir.

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yazı için teşekürler Hacı.

Ama ben bunun bir din değil inanç biçimi olduğunu düşünüyorum. Her inanç,din olmaalı.

Evet.. Bu görüşte gerçekten çok haklısınız..

Agnostizm bir din değildir. Bir inanç biçimidir ama, dinler ondan kaynak almışlardır..

İlk din olduğuna dinlere temel olduğunu vurgulamak için değindim.

Yoksa kesin olarak bir din değildir.

Bir başlangıçtır.

Uyarınız için teşekkürler..

Çok yerinde ve doğru..

HACI

Sitelerde Paylaş
Ben yokken ortalığı karıştırmışsınız..

Sizlere katılmıyorum.

Dinlerin varlık nedeni agnostizmdir.

Bunu ilk ben düşünmüş olabilirim.

Ama yanlış bir düşünce değil.

Sayın Hacı.

Sizin açıklamalarınız elbette doğru. Fakat ben olayın biraz iç yüzüne inmek istemiştim. Evet, insanlar gördükleri şeyler karşısında şaşkınlığa uğruyor, hayranlık duyuyor ve merak ediyor. Bilinmeyen ve mistik olgular insanların dikkatini herzaman çekmiştir. Dediğiniz gibi dinlerin varlık nedenlerinden biriside budur. Fakat bu söylediğimiz yüzeyseldir.

Olayın ana karakteri, "materyalizm" dir. Maddeye karşı duyulan ilginin sonucudur.

Zecal.

Sitelerde Paylaş
Lafım size değil zaten..

Yazıdan alınanlara...

ne farkeder ki alınsalar ne yazar alınmasalar sen 1 yolunu bulur adamlara 50.000.001 insan müslümanlar tarafından recm edildi yazdırırsın.

yazdıramasanda tehdit edersin.

Sitelerde Paylaş
ne farkeder ki alınsalar ne yazar alınmasalar sen 1 yolunu bulur adamlara 50.000.001 insan müslümanlar tarafından recm edildi yazdırırsın.

yazdıramasanda tehdit edersin.

Hadi oradan yalancı....

Yanlış bir şey yazsam hemen kafama kakılır..

Ateistler sizin gibi yumuşak beyinli mi?

Sitelerde Paylaş

İnsan nedense kendisi ile ilgili olsun olmasın, her olguyu sınıflandırır.

Bu insanın normal dünya görüşüdür.

Din ve Tanrı inancı bu konuda bir istisna değidir.. Ve insan onları da sınıflandırmıştır.

Kısca:

Agnostizm,

Teizm,

Ateizm.

Deizm,

Agnostizm olmasaydı, teizm olmazdı.

Teizm olmasaydı, ateizm olmazdı.

Ateizm olmasaydı, deizm olmazdı.

Sitelerde Paylaş
Evet.. Bu görüşte gerçekten çok haklısınız..

Agnostizm bir din değildir. Bir inanç biçimidir ama, dinler ondan kaynak almışlardır..

İlk din olduğuna dinlere temel olduğunu vurgulamak için değindim.

Yoksa kesin olarak bir din değildir.

Bir başlangıçtır.

Uyarınız için teşekkürler..

Çok yerinde ve doğru..

HACI

Uyarı değildi, görüştü sadece. Ayrıca koyu dinci ve ya light dinci arkadaşlarımızca iyi öğrenilmesi gereken kavramlardır. Agnostizm başta olmak üzere. Bazı şeylere bilimsel yaklaşamıyorlarda.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
İnsan nedense kendisi ile ilgili olsun olmasın, her olguyu sınıflandırır.

Bu insanın normal dünya görüşüdür.

Din ve Tanrı inancı bu konuda bir istisna değidir.. Ve insan onları da sınıflandırmıştır.

Kısca:

Agnostizm,

Teizm,

Ateizm.

Deizm,

Agnostizm olmasaydı, teizm olmazdı.

Teizm olmasaydı, ateizm olmazdı.

Ateizm olmasaydı, deizm olmazdı.

panteizm ne olmazsa olmazdı ?

Sitelerde Paylaş
Bu konuda karar vermeden önce agnostizm üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum.

Agnostizm nedir?

Agnostik kimdir?

Agnostizm bilinemezlik demektir.

Agnostik ise ona inanandır.

Tanrı bağlamında agnostik, Tanrının var olup olmadığının bilinememesidir.

Bütün dinlerin varlık nedeni agnostizmdir..

Agnostizm, teizmden de önce vardı.. Ateiizmden önce de.....

Agnostizm ilk dindir.

Selamlar...

HACI

Bu yazıyı yazanın hem yanlış, hem de kötü niyetli olduğunu düşünüyorum.

Maddeci bir yaklaşımla bütün dinleri felsefe ile temellendirmek bununla birlikte dinleri çürüttüğünü söylemek istemiş bu arkadaş.

Eğer haksızca ve gizlice hucum islamiyete ise , aslını Özünü yitirmiş dinlere ve insan aklının ürünleri demek olan felsefelere hiçbir biçimde benzemeyen islam ayrı bir kategoride ele alınmalı. İslamiyeti felsefeler şeklinde özetlenebilecek akıl yürütmenin hiçbir gerçeği yoktur.

Gerçi Agnostizmde tanrı inancı vardır, bu yüzden de onu, materyalizm gibi külliyen inkarcı bir felsefeyle bir tutamanın mantıksızlığı ortada. Biz biliriz ki,neticede o bir felsefedir ve islamiyetle ilgisi yoktur. Kuranı - Kerimde güzel isimleri ve benzersiz sıfatlarıyla tanıtılan Allah ile, bu filozofların sınırlı zihinlerinin ürünü olan bir ilahın aynı varlık olmadığıdır. .Çünkü islamiyetin kainata bakış açısı hiçbir felsefe ile kıyaslanmmayacak kadar özgündür.Çünkü islam her konuda olduğu gibi ifrat ve tefriti reddetmiş ve orta yolu göstermiştir.. Evet madde vardır ve diş alemde görünenler bir hayal değil, ancak bu varlık kendiliğinden değil Allahın yaratmasıyladır..Çünkü Allah vacib-varlıktır,hem ezelidir hemde ebedidir , yani varlığı kendindendir bir başkasının etkisiyle var olmamıştır.. Fakat yine de dış alemdeki gerçeklikler göz ardı edilemez. varlıkların ayakta durmaları Allahın Kayyum isminin akisleridir, tecellisiyledir .Her eser ustasının güzel isimlerine ayna olmuş ve varlık bütünüyle Onu göstermektedir. . İşte islamiyetin maddeyi ilahlaştıran materyalizme (ateizme), ve varlığı belirsiz demekle inkar eden agnostizme benzemediği olabildiğince açık değil mi ?

......

Sitelerde Paylaş
Bu yazıyı yazanın hem yanlış, hem de kötü niyetli olduğunu düşünüyorum.

Maddeci bir yaklaşımla bütün dinleri felsefe ile temellendirmek bununla birlikte dinleri çürüttüğünü söylemek istemiş bu arkadaş.

Eğer haksızca ve gizlice hucum islamiyete ise , aslını Özünü yitirmiş dinlere ve insan aklının ürünleri demek olan felsefelere hiçbir biçimde benzemeyen islam ayrı bir kategoride ele alınmalı. İslamiyeti felsefeler şeklinde özetlenebilecek akıl yürütmenin hiçbir gerçeği yoktur.

Gerçi Agnostizmde tanrı inancı vardır, bu yüzden de onu, materyalizm gibi külliyen inkarcı bir felsefeyle bir tutamanın mantıksızlığı ortada. Biz biliriz ki,neticede o bir felsefedir ve islamiyetle ilgisi yoktur. Kuranı - Kerimde güzel isimleri ve benzersiz sıfatlarıyla tanıtılan Allah ile, bu filozofların sınırlı zihinlerinin ürünü olan bir ilahın aynı varlık olmadığıdır. .Çünkü islamiyetin kainata bakış açısı hiçbir felsefe ile kıyaslanmmayacak kadar özgündür.Çünkü islam her konuda olduğu gibi ifrat ve tefriti reddetmiş ve orta yolu göstermiştir.. Evet madde vardır ve diş alemde görünenler bir hayal değil, ancak bu varlık kendiliğinden değil Allahın yaratmasıyladır..Çünkü Allah vacib-varlıktır,hem ezelidir hemde ebedidir , yani varlığı kendindendir bir başkasının etkisiyle var olmamıştır.. Fakat yine de dış alemdeki gerçeklikler göz ardı edilemez. varlıkların ayakta durmaları Allahın Kayyum isminin akisleridir, tecellisiyledir .Her eser ustasının güzel isimlerine ayna olmuş ve varlık bütünüyle Onu göstermektedir. . İşte islamiyetin maddeyi ilahlaştıran materyalizme (ateizme), ve varlığı belirsiz demekle inkar eden agnostizme benzemediği olabildiğince açık değil mi ?

......

Sizin böyle düşünmenizi anlayabiliyorum.

Ama beni kötü niyetli olarak nitelendirmenizi anlamış değilim..

Yanlış olabilirim.

Ama ben neden kötü niyetliyim?

HACI

Sitelerde Paylaş
Sizin böyle düşünmenizi anlayabiliyorum.

Ama beni kötü niyetli olarak nitelendirmenizi anlamış değilim..

Yanlış olabilirim.

Ama ben neden kötü niyetliyim?

HACI

Niyetiniz kötü , Çünkü uğruna kurban olduğunuz bir felsefenin yaratılan bütün mahlukun hiçbir gayesinin olmadığını savunmasıdır..Sizinde bilerek bu felsefeyi dava edinmenizdir. .İnsan hiç bir maksat için yaratılmamış deyip aksini düşünmek niyetinizin hiçte iyi olmadığını göstermiyormu? Kainatta gayesiz ne vardır ki ?

Bir hesap gününün bulunmadığını, ölümün yokluk olduğunu düşünmek son derece yersiz değilmi ? Abeslerin en büyüğü nice hikmetlerle yaratılan şu kainatı boş yere çalıyor olmasını düşümek değilmidir ? Niyetlerin ve düşüncelerin en kötüsü asilerin ceza inananların mükafat yurdu olan ahireti yok göstermesi değilmidir? İnsanın başıboş olduğunu düşünmek ne kadar yersizse bir okadar da 'bilmemek değil' kötü niyet olduğunu gösterir.

.....

Sitelerde Paylaş

Ağaca baktığında sadece güzel diyebilmek bir hikmet değil midir?

Neden bir yaratıcıya gerek duyulsun, hacının kötü niyeti nedir?

Önümüzde bir ırmak var ve bu haliyle güzeldir, neden cennette huriler olsun, cehennemde de zebanilerle kavurması gereksin ki?

Böyle didaktik bir tanrıya inanmıyorum, onun kitabına hiç inanmıyorum, bir tanrının elektronların nereye gittiğini bilmemesini anlayamıyorum.

Benim zihnim o tanrınınkinden sınırlı filan değildir, o tanrı denilen şeyin sizi korkutmak için yazıldığını, onu daha iyi okudukça, hikayenin tamamını gördüğüm için anlıyorum.

Sitelerde Paylaş
Niyetiniz kötü , Çünkü uğruna kurban olduğunuz bir felsefenin yaratılan bütün mahlukun hiçbir gayesinin olmadığını savunmasıdır..Sizinde bilerek bu felsefeyi dava edinmenizdir. .İnsan hiç bir maksat için yaratılmamış deyip aksini düşünmek niyetinizin hiçte iyi olmadığını göstermiyormu? Kainatta gayesiz ne vardır ki ?

Bir hesap gününün bulunmadığını, ölümün yokluk olduğunu düşünmek son derece yersiz değilmi ? Abeslerin en büyüğü nice hikmetlerle yaratılan şu kainatı boş yere çalıyor olmasını düşümek değilmidir ? Niyetlerin ve düşüncelerin en kötüsü asilerin ceza inananların mükafat yurdu olan ahireti yok göstermesi değilmidir? İnsanın başıboş olduğunu düşünmek ne kadar yersizse bir okadar da 'bilmemek değil' kötü niyet olduğunu gösterir.

.....

Sizin dar ve sınırlı anlayışınızdan dolayı kötü niyetli olmam, aslında sizin kötü niyetli olduğunuzu gösteriyor.

Sizin gibi düşünmeyen ve inanmayan herkes size göre kötü niyetlidir.

Yazıklar olsun size ve inancınıza..

Ama beni hiç düş kırıklığına uğratmadınız..

Sizden daha iyi bir yanıt beklemiyordum zaten..

HACI

Sitelerde Paylaş
Sizin dar ve sınırlı anlayışınızdan dolayı kötü niyetli olmam, aslında sizin kötü niyetli olduğunuzu gösteriyor.

Sizin gibi düşünmeyen ve inanmayan herkes size göre kötü niyetlidir.

Yazıklar olsun size ve inancınıza..

Ama beni hiç düş kırıklığına uğratmadınız..

Sizden daha iyi bir yanıt beklemiyordum zaten..

HACI

Siz kendinize özgü ruhununzun niteliklerini yansıtmışsınız.

özel dünyanızı açmanız, kendi kimlik aynanızda beliren kavramlarla öteki insanlara bildirmeniz, bu da insan gibi ve insan kadar yüce bir varlığa soysuz bir yaklaşım değilmidir ? elbette soysuzdur..Bu sizin hissi tarafınızı dile getirmeniz, ama entellektüel yönünüde bilerek lakayt kalmanızdan çıkıyor. . Ben sizin düşünce üretiminizden ve sezgilerinizden söz ediyorum.! Allahtan kaçıp tabiata sığınmanız putperestliğin yeni adı olduğu değilmidir .!. Naturalizme yani putperestlik hazcılığın yaşam kaynağıdır . Hayatın gayesi hazdır, iyi demek haz demektir, bilgilerimiz duygularımızla aldıklarımızdan ibarettir diyerek başkalarını nasıl kandıracaksınız? Hani niyet meselesi demiştikya ...

.....

tarihinde TTS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

.....

Siz kendinize özgü ruhununzun niteliklerini yansıtmışsınız.

özel dünyanızı açmanız, kendi kimlik aynanızda beliren kavramlarla öteki insanlara bildirmeniz, bu da insan gibi ve insan kadar yüce bir varlığa soysuz bir yaklaşım değilmidir ? elbette soysuzdur..Bu sizin hissi tarafınızı dile getirmeniz, ama entellektüel yönünüde bilerek lakayt kalmanızdan çıkıyor. . Ben sizin düşünce üretiminizden ve sezgilerinizden söz ediyorum.! Allahtan kaçıp tabiata sığınmanız putperestliğin yeni adı olduğunu değilmidir .!. Naturalizme yani putperestlik hazcılığın yaşam kaynağıdır . Hayatın gayesi hazdır, iyi demek haz demektir, bilgilerimiz duygularımızla aldıklarımızdan ibarettir diyerek başkalarını nasıl kandıracaksınız? Hani niyet meselesi demiştikya ...

İki iletinizi yanyana yapıştırarak yanıtlamak isterim.

Düşünce ve görüşlerimden kötü niyetli olduğumu çıkarıyorsunuz.

Neden kötü niyetli olduğumu da şöyle ifade ediyorsunuz:

Çünkü uğruna kurban olduğunuz bir felsefenin yaratılan bütün mahlukun hiçbir gayesinin olmadığını savunmasıdır..Sizinde bilerek bu felsefeyi dava edinmenizdir. .İnsan hiç bir maksat için yaratılmamış deyip aksini düşünmek niyetinizin hiçte iyi olmadığını göstermiyormu? Kainatta gayesiz ne vardır ki ?

Yani ben insanın yaratılışında bir gaye yoktur dediğim için kötü niyetli oluyorum.....

Siz ise insanın bir gayesi olduğu ilkesine inandığınız için iyi niyetlisiniz.

Ayrıca ölümün son olmasına ve hesap günü olmamasına inanmam da beni kötü niyetli yapıyor.

İkinci iletinizde benim düşünce ve inançlarıma bir önyargı ile yaklaşıyorsunuz...

İnsanlığa hakettiği yüceliği vermekte ihmalkar davrandığım ve bunu bilerek yaptığım için kötü niyetli oluyorum..

Bunlar birinin kötü niyetli olması için yeterli mi?

Sizin açınızdan yeterli.

Ama normalde sizin kadar benim de insanlık konusunda görüşlerimi belirtme hakkım yok mu?

Onların sizinkilerle uyuuşmaması beni neden kötü niyetli yapsın?

İlginç olarak ben değilim ama, İslam putperest bir dindir.

Tabii yalnız putperest olsaydı, sorun yoktu..

İslam putperestliği bile yozlaştırmış ve ilkelleştirmiş bir dindir.

Müslüman'ların değerleri, diğerlerin değerlerinden çok daha üstündür.

Siz de kendi değerlerinizi benimkilerin çok üstünde görüyorsunuz..

Benim onları sorgulamam sizi perişan ediyor ve beni hemen kötü niyetli olmakla suçluyorsunuz..

Beni bu yüzden kötü niyetli buluyorsunuz.

Ve ben size bu yüzden hak veriyorum.

Evet.. Ben siz ve sizin gibiler söz konusu olduğu zaman çok kötü niyetli bir insanım.

İslam'ı reddeden ve onu ilkel bulan bir insan olduğum için başka türlü olmam zaten mümkün değil..

İslam'a göre tabii..

HACI

Sitelerde Paylaş
İki iletinizi yanyana yapıştırarak yanıtlamak isterim.

Düşünce ve görüşlerimden kötü niyetli olduğumu çıkarıyorsunuz.

Neden kötü niyetli olduğumu da şöyle ifade ediyorsunuz:

Yani ben insanın yaratılışında bir gaye yoktur dediğim için kötü niyetli oluyorum.....

Siz ise insanın bir gayesi olduğu ilkesine inandığınız için iyi niyetlisiniz.

Ayrıca ölümün son olmasına ve hesap günü olmamasına inanmam da beni kötü niyetli yapıyor.

İkinci iletinizde benim düşünce ve inançlarıma bir önyargı ile yaklaşıyorsunuz...

İnsanlığa hakettiği yüceliği vermekte ihmalkar davrandığım ve bunu bilerek yaptığım için kötü niyetli oluyorum..

Bunlar birinin kötü niyetli olması için yeterli mi?

Sizin açınızdan yeterli.

Ama normalde sizin kadar benim de insanlık konusunda görüşlerimi belirtme hakkım yok mu?

Onların sizinkilerle uyuuşmaması beni neden kötü niyetli yapsın?

İlginç olarak ben değilim ama, İslam putperest bir dindir.

Tabii yalnız putperest olsaydı, sorun yoktu..

İslam putperestliği bile yozlaştırmış ve ilkelleştirmiş bir dindir.

Müslüman'ların değerleri, diğerlerin değerlerinden çok daha üstündür.

Siz de kendi değerlerinizi benimkilerin çok üstünde görüyorsunuz..

Benim onları sorgulamam sizi perişan ediyor ve beni hemen kötü niyetli olmakla suçluyorsunuz..

Beni bu yüzden kötü niyetli buluyorsunuz.

Ve ben size bu yüzden hak veriyorum.

Evet.. Ben siz ve sizin gibiler söz konusu olduğu zaman çok kötü niyetli bir insanım.

İslam'ı reddeden ve onu ilkel bulan bir insan olduğum için başka türlü olmam zaten mümkün değil..

İslam'a göre tabii..

HACI

Ben sizin düşünce üretiminizden ve sezgilerinizden söz ediyorum , yine başamı dönelim?

İnsanlık adına düşünmek, ciddi boyutlara ulaşırsa, işte o zaman tehlikeli olmaz . Çünkü, bu kanaati yaymaya çalışanların eserleri dürüstlüğe aykırı fikirlerl olmadığı açık. . Hal böyle iken zavallı insanlığın özellikle kabir alemi ve ahiret, cennet ve cehennem konusunda dalalete gidiyorlar, hem de saptırıyorlar..''Bunlar birinin kötü niyetli olması için yeterli mi?'' kattiyen evet...İnsan kötü niyetli olunca.....

......

Sitelerde Paylaş
Ben sizin düşünce üretiminizden ve sezgilerinizden söz ediyorum , yine başamı dönelim?

İnsanlık adına düşünmek, ciddi boyutlara ulaşırsa, işte o zaman tehlikeli olmaz . Çünkü, bu kanaati yaymaya çalışanların eserleri dürüstlüğe aykırı fikirlerl olmadığı açık. . Hal böyle iken zavallı insanlığın özellikle kabir alemi ve ahiret, cennet ve cehennem konusunda dalalete gidiyorlar, hem de saptırıyorlar..''Bunlar birinin kötü niyetli olması için yeterli mi?'' kattiyen evet...İnsan kötü niyetli olunca.....

......

Yani benim düşünce üretimim ve sezgilerim kötü niyetli..

Bunu mu demek istiyorsunuz?

Böyle düşünmenize de hiç şaşırmıyorum..

Size göre İslam'ı bu şekilde eleştiren birisinin şeytanla işbirliği yapıyor olması mümkündür...

Haklısınız...

Sizin çarpık değerlendirmenize göre ben bir şeytanım.

Elbette kötü niyetli olacağım...

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...