Jump to content

Amaçsız Hayat

Recommended Posts

• İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ithamlara verecek başka cevabın yok mu?

Bunlar çok ağır ithamlar. Onları bana yansıtmakla kabul etmiş oluyorsun.

Belki de kabul etmekten başka çaren yok.

Çünkü sen yazılardaki mecazı anlamayan, hayatında şiir yazmamış, hatta okumamış bir öküzsün.

Sen doğanın güzelliklerini kendine özgü kelimelerle belirten bir yazara, doğaya verdiği anlamdan dolayı saldıran bir öküzsün.

Sen iki kelimeyi bir araya getirmekten ve anlaşılmaktan aciz, bildiği birkaç felsefi kelimeyi tekrarlayan, ve kendisine yönelik eleştirileri ayna gibi yansıtan bir sefilsin.

Çok zavallısın sen Evrensel İnsan..

Sonunda benim dikkatimi çektin..

Birisine ayna tutmak ona kendi saygisizligini duzeysizligini ve bilgisizligini/dusuncesizligini gostermek ve onun kendi adina ve kendi eliyle dile getirdigi ozelklikleri ona geri iade etmek; onlarin kabulu degil; sadece dile getirene ait oldugu anlamindadir.

Çünkü sen yazılardaki mecazı anlamayan, hayatında şiir yazmamış, hatta okumamış bir öküzsün.

Sen doğanın güzelliklerini kendine özgü kelimelerle belirten bir yazara, doğaya verdiği anlamdan dolayı saldıran bir öküzsün.

Sen iki kelimeyi bir araya getirmekten ve anlaşılmaktan aciz, bildiği birkaç felsefi kelimeyi tekrarlayan, ve kendisine yönelik eleştirileri ayna gibi yansıtan bir sefilsin.

Çok zavallısın sen

Gordugun gibi aynen iade.

Ben senin seviyene inecek kadar seviyesiz degilim.

Senin gibi seviyesizler beni kendi seviyelerine indirgemeye cok ugrastilar ama basaramadilar.

"Saygisizla birlikte saygisiz olmamak" gerektiginin ustelik bunu bir kitle platformunda yapmamak gerektiginin bilincinde ve farkindayim.

Sen kendi seviyesizligini bilgisizligini ve dusuncesizligini sergilemeye devam et. Kendi ozelliklerini siralamaya dadevam et. Bende sana ayna tutup iade edeyim.

Sitelerde Paylaş

Birisine ayna tutmak ona kendi saygisizligini duzeysizligini ve bilgisizligini/dusuncesizligini gostermek ve onun kendi adina ve kendi eliyle dile getirdigi ozelklikleri ona geri iade etmek; onlarin kabulu degil; sadece dile getirene ait oldugu anlamindadir.

Çok zavallısın sen

Gordugun gibi aynen iade.

Ben senin seviyene inecek kadar seviyesiz degilim.

Senin gibi seviyesizler beni kendi seviyelerine indirgemeye cok ugrastilar ama basaramadilar.

"Saygisizla birlikte saygisiz olmamak" gerektiginin ustelik bunu bir kitle platformunda yapmamak gerektiginin bilincinde ve farkindayim.

Sen kendi seviyesizligini bilgisizligini ve dusuncesizligini sergilemeye devam et. Kendi ozelliklerini siralamaya dadevam et. Bende sana ayna tutup iade edeyim.

Sen düşündüğümden daha öküzmüşsün.

Sitelerde Paylaş

"hiçbir şey için mücadele etmeyelim ,boşverelim , nasılsa anlamsız"

Hepsi o kadar mı?

Bak ben tamamını quote ediyorum.

O halde hiçbir şey için mücadele etmeyelim ,boşverelim , nasılsa anlamsız.Ama aslında bizim hayata yüklediğimiz anlamlarla hayat hayata benziyor..

Sen onun gibi hayata anlam veriyor musun?

Bana yazdığın cevapta vermiyordun. Fikir mi değiştirdin?

Sitelerde Paylaş

İnsan hepimize verilen bir isim. Ama özele inince hepimiz bir bireyiz. Amaç da insandan ziyade bireye özgü bir şey olarak kalıyor bence. İnek olarak ele aldığımızda bu hayvanların da bi amacı olduğu söylenemez. Ama bireysel olarak tek başına bir inek o an karnını doyurmayı amaçlıyor olabilir :D Yani diyeceğim o ki amaç bireysellikten öteye gidemez, kişiden kişiye değişir.

Madem öyle tanrının amacı ne, o da var.

Sitelerde Paylaş

Sana demiştim insanlar illaki birşeylerle o boşluğu doldurmaya çalışır. "Sanat için .... " diye başlayan cümleler çokça duymuşsundur. peki neden sanat bu kadar önemlidir? ya da bilim neden bu kadar önemlidir ateist vb için? neden sanat veya bilim için herşeyini ortaya koyar insanlar?

Ne boşluğu dostum, sen yazdıklarımı okumuyor musun? Boşluk diye saldırarak hedeflediğin, kelimedeki anlam kaymasını görmüyor muyuz sanıyorsun.

-Sana dünyada olup bitenlerin hesabını vermek zorunda olduğumu hiç sanmıyorum. Seninde tüm teistleri, yanlışlarına rağmen, savunuculuğuna soyunman içler acısı.

-Ateist vb. için sanat ve bilim önemlide senin için mi önemsiz, elini klavye tuşlarına doğru uzatırken hiç mi utanmıyorsun söylediklerinden.

-Doğa üzerinde hayvani bir dinginliğe ulaşarak, bu yönde bir yaşama isteğinin olmasını anlıyabiliyorum ama elektirik düğmesine uzatırken ellerini, söylediklerini bir kez daha hatırla. Teknolojinin bütün olanaklarını, kendi yaşamını kolaylaştıracak/zorlaştıracak şekilde kullanırken teizimden çok ateizmi, teisten çok ateisti hatıla ve Dua/Teşekkür et onlara. Yaratanının sınırlı dünyasını zenginleştirdikleri, güzelleştirdikleri için saygı ile eğil önlerinde.

-Sanat için ....soyunan demişsin... Sonra bu cümleyi kullanmışsın: "neden sanat veya bilim için herşeyini ortaya koyar insanlar?" Aklından geçenleri artık bu iki cümle ile okumak kolay. Sana tek bir cümle yeterli gelmez diye düşünüyorum ama şimdilik idare et bununla: "İçindeki cini çıkarmak için hoca ile sevişenlerin hikayelerini okumadın sanırım, sakalına el sürmek için yarışanları."

tarihinde ate2012 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan hepimize verilen bir isim. Ama özele inince hepimiz bir bireyiz. Amaç da insandan ziyade bireye özgü bir şey olarak kalıyor bence. İnek olarak ele aldığımızda bu hayvanların da bi amacı olduğu söylenemez. Ama bireysel olarak tek başına bir inek o an karnını doyurmayı amaçlıyor olabilir :D Yani diyeceğim o ki amaç bireysellikten öteye gidemez, kişiden kişiye değişir.

Madem öyle tanrının amacı ne, o da var.

hayatın kendisinin bir amacı vardır ki kulun da bir amacı vardır. siz de aslında bireysel olarak amaçlı yaşıyorsunuz.ateizm bu amaca hizmet ediyor. ama külli olarak amacınız yok. amaçsız bir hayat da iç dünyanızda kendinize bile reddettirdiğiniz boşluklar oluşturur. bunu farklı şekillerde mutlaka doldurmaya çalışırsınız. ama dolmayacaktır. genelleme yapmıyorum taiki ama çoğu insan maalesef böyledir.

Sitelerde Paylaş

Ne boşluğu dostum, sen yazdıklarımı okumuyor musun? Boşluk diye saldırarak hedeflediğin, kelimedeki anlam kaymasını görmüyor muyuz sanıyorsun.

-Sana dünyada olup bitenlerin hesabını vermek zorunda olduğumu hiç sanmıyorum. Seninde tüm teistleri, yanlışlarına rağmen, savunuculuğuna soyunman içler acısı.

-Ateist vb. için sanat ve bilim önemlide senin için mi önemsiz, elini klavye tuşlarına doğru uzatırken hiç mi utanmıyorsun söylediklerinden.

-Doğa üzerinde hayvani bir dinginliğe ulaşarak, bu yönde bir yaşama isteğinin olmasını anlıyabiliyorum ama elektirik düğmesine uzatırken ellerini, söylediklerini bir kez daha hatırla. Teknolojinin bütün olanaklarını, kendi yaşamını kolaylaştıracak/zorlaştıracak şekilde kullanırken teizimden çok ateizmi, teisten çok ateisti hatıla ve Dua/Teşekkür et onlara. Yaratanının sınırlı dünyasını zenginleştirdikleri, güzelleştirdikleri için saygı ile eğil önlerinde.

-Sanat için ....soyunan demişsin... Sonra bu cümleyi kullanmışsın: "neden sanat veya bilim için herşeyini ortaya koyar insanlar?" Aklından geçenleri artık bu iki cümle ile okumak kolay. Sana tek bir cümle yeterli gelmez diye düşünüyorum ama şimdilik idare et bununla: "İçindeki cini çıkarmak için hoca ile sevişenlerin hikayelerini okumadın sanırım, sakalına el sürmek için yarışanları."

kimseyi küçümsemeyin,fikirler değişkendir.sizin ki de değişebilir birgün.Herkesin bakış açısına göre değişiyor hayat ve nesneler.Makinist olmak gerek belki de.

karika.jpg

Sitelerde Paylaş

Sen düşündüğümden daha öküzmüşsün.

Aynen sozun sahibine iade.

Evrensel insan.

Senin dilinden konuşursak,

Epistemolojik olarak o adam sana öküzsün diyorsa bunun aksine ilişkin KESİN BİLGİ ne sende ne de başka yerde bulunmaz.

Senin BEN ÖKÜZ DEĞİLİM şeklindeki sözünün de yine senin savunduğun saçmalıkları referans alırsak kesinliği yoktur.

Yine Hacının söylediği SEN ÖKÜZSÜN ifadesini destekleyici KESİN BİLGİ bulunmaz.

O nedenle ortada bir kesinlik yoktur.

Senin propagandasını yaptığın bilimsellikle yaklaşırsak, senin öküz olduğun da, öküz olmadığın da kesin değildir.

Hani derdin ya, kesinlik olmaz diye. Algının yorumunun yorumu diye.

O nedenle sana öküz denmesini lütfen kesin bir dille reddetme.

Yoksa onca savunduğun saçmalık boşa gider.

Yani senin savundukların üzerinden gidersek "SEN BİR ÖKÜZSÜN" ifadesi kesin bir şekilde reddedilemez.

tarihinde geçici hesap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buna birkaç yönden cevap verilebilir:

Evren, doğa ya da evrim açısından amaç: Bilinç yetiştirmek ve gelişmek olabilir. Bilinçli bir amaç olmayabilir bu ama. Düşünün evrim zayıfı öldürüp güçlüyü ayakta bıraktırıyor. Mümkünatı varsa hemen canlılık yaratıyor. Canlılık da gelişip bilinçleniyor. Atom moleküle, molekül maddeye, madde kimyasal tepkimelerle başka maddelere, o da canlıya, o da bilince dönüşüyor ve ilerisi yok. Nihai amaç bilinçli canlılar yetiştirmek ve bunları geliştirmek olabilir.

İnsanlık toplumu açısından amaç: Kültürel gelişim olmalı. Bu evrenin, doğanın, evrimin amacına da uygun, yani gelişime. Geliştikçe daha fazla yere yayılabilir ve bilinci arttırabilir, bu da ana amacı destekler.

Bireysel amaç: Tek tek birer insan olarak kişisel amaçlarımızın göreceli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz gelişime katkıda bulunmak için farklı yollar seçiyoruz çünkü hepimiz de DNA molekkülleri gibiyiz. Ama bilirsiniz evrim, gelişim DNA molekküllerinin aynen aktarılmasıyla değil bozulmaya ya da farklılaşmaya başlamasıyla meydana gelmiştir.

Bozulma kelimesini bilerek kullanıyorum çünkü bozulma, mutasyon olarak yani olumsuz anlamda gördüğümüz bazı şeyler gelişime ivme kazandıran şeyler olabilir. Neandartel insan yok olmuştur, bu trajiktir ama öte yandan neandartel insan yeniliklere kapalı olduğu için homo sapiensin yükselişi daha iyi olmuştur.

Bireysel amaçlarımız da DNA'nın değişen molekülleri gibi. Değişkenlik göstermeli ki öz gerçekleştirmemizi yaşayalım.

Kişisel olarak düşüncem günümüz dünyasında tektip insan yaratılmaya çalışılmasının nihai gelişimi durduracağı yönünde. İşe gidip gelen, fast food yiyen, kanunlarla sınırlandırılan insan evrime nasıl bir katkıda bulunabilir ki... DNA halkasının bozulan genlere ihtiyacı var pozitif mutasyonlar için, gelişim için. Biz tek tek birey olarak bu gelişim için kendi amaçlarımızı kendimiz bulmalı ya da yaratmalıyız.

Bence :)

Sitelerde Paylaş

ahiretin olmaması gerçekten hayatı anlamsız kılar mı...

bunun üzerinde biraz durmak lazım...

kısa da olsa bir yaşam sürmek niçin anlamsız olsun...

bir gün yaşayan canlılar var...

sabah doğuyor öğlen gençleşip çiftleşiyor ve akşamüstü ölüyorlar...ben ölürsem akşamüstü ölürüm şarkısını en samimi onlar söylüyor...

ha ne diyorduk...

akşamları da ayrı bir güzel olur hüzünlü olur demi...

yok onu demiyorduk neyse ben bir ara toparlayıp geleyim..

Sitelerde Paylaş

Kendi gücünü fark edip hayatı mutlu yaşamaya çalışırken geleceği üretmeye bak, gerisini bir kalemde boş ver.

Gün gelecek insanlar kendi kopyalarına kendilerini aktaracak ve o güne değin, hayallerinde sınırsız, hizmetinde kusursuz ol.

Barış içinde ol, insanın yanında ol, kendisi üretmek için uğraşan bilginin ve kültürün yanında ol.

Sen ol, ben ol, biz ol. Ateist ol.

Sitelerde Paylaş

Buna birkaç yönden cevap verilebilir:

Evren, doğa ya da evrim açısından amaç: Bilinç yetiştirmek ve gelişmek olabilir. Bilinçli bir amaç olmayabilir bu ama. Düşünün evrim zayıfı öldürüp güçlüyü ayakta bıraktırıyor. Mümkünatı varsa hemen canlılık yaratıyor. Canlılık da gelişip bilinçleniyor. Atom moleküle, molekül maddeye, madde kimyasal tepkimelerle başka maddelere, o da canlıya, o da bilince dönüşüyor ve ilerisi yok. Nihai amaç bilinçli canlılar yetiştirmek ve bunları geliştirmek olabilir.

İnsanlık toplumu açısından amaç: Kültürel gelişim olmalı. Bu evrenin, doğanın, evrimin amacına da uygun, yani gelişime. Geliştikçe daha fazla yere yayılabilir ve bilinci arttırabilir, bu da ana amacı destekler.

Bireysel amaç: Tek tek birer insan olarak kişisel amaçlarımızın göreceli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz gelişime katkıda bulunmak için farklı yollar seçiyoruz çünkü hepimiz de DNA molekkülleri gibiyiz. Ama bilirsiniz evrim, gelişim DNA molekküllerinin aynen aktarılmasıyla değil bozulmaya ya da farklılaşmaya başlamasıyla meydana gelmiştir.

Bozulma kelimesini bilerek kullanıyorum çünkü bozulma, mutasyon olarak yani olumsuz anlamda gördüğümüz bazı şeyler gelişime ivme kazandıran şeyler olabilir. Neandartel insan yok olmuştur, bu trajiktir ama öte yandan neandartel insan yeniliklere kapalı olduğu için homo sapiensin yükselişi daha iyi olmuştur.

Bireysel amaçlarımız da DNA'nın değişen molekülleri gibi. Değişkenlik göstermeli ki öz gerçekleştirmemizi yaşayalım.

Kişisel olarak düşüncem günümüz dünyasında tektip insan yaratılmaya çalışılmasının nihai gelişimi durduracağı yönünde. İşe gidip gelen, fast food yiyen, kanunlarla sınırlandırılan insan evrime nasıl bir katkıda bulunabilir ki... DNA halkasının bozulan genlere ihtiyacı var pozitif mutasyonlar için, gelişim için. Biz tek tek birey olarak bu gelişim için kendi amaçlarımızı kendimiz bulmalı ya da yaratmalıyız.

bu forumda yazışan düzeyli ,seviyeli,samimi bir arkadaşsın.bunun için teşekkürler.

açıklamaların samimi ve kendi bakış açından ele almışsın haklı olarak. fakat dikkat ettiysen sürekli "ihtimaller" üzerinden gitmişsin. neden bir kesinlik koyamıyorsun cümlelerine ,fikirlerine? bu bilgisizlikten değil,sence neden?

Sitelerde Paylaş

bir gün yaşayan canlılar var...

sabah doğuyor öğlen gençleşip çiftleşiyor ve akşamüstü ölüyorlar...ben ölürsem akşamüstü ölürüm şarkısını en samimi onlar söylüyor...

ha ne diyorduk...

akşamları da ayrı bir güzel olur hüzünlü olur demi...

yok onu demiyorduk neyse ben bir ara toparlayıp geleyim..

Doğum ve Ölüm arasındaki süreçte bu dünyadayız. peki neden? hayat çigisini ve seni şöyle göstersek;

milyar yıl-------------------------doğum kireç ölüm---------------------------?

sence bunda bir amaç yok mudur?(bu arada halen müslüman olduğunu düşünüyorum ama emin değilim)

Sitelerde Paylaş

Düşünün evrim zayıfı öldürüp güçlüyü ayakta bıraktırıyor. Mümkünatı varsa hemen canlılık yaratıyor.

....

....

Senin kendi cümlelerinle kurduğun olması gereken yaşam kurgusuna gönülden katılıyorum. Aaşağıdaki iyi insan "karabol" gibilerin onca söylenen şeylere kulak tıkamalarına aldırmadan sen iyimser düşüncelerine devam et dostum. Onlar kendi tek tip dünyalarında yaşamaya devam etsin. Korkarım ki insanlık tarihinde dünyanın bu köşesindeki bizleri de beraberlerinde tarihin çöplüğüne gönderecekler; buna izin vermemek gerekiyor.

bu forumda yazışan düzeyli ,seviyeli,samimi bir arkadaşsın.bunun için teşekkürler.

açıklamaların samimi ve kendi bakış açından ele almışsın haklı olarak. fakat dikkat ettiysen sürekli "ihtimaller" üzerinden gitmişsin. neden bir kesinlik koyamıyorsun cümlelerine ,fikirlerine? bu bilgisizlikten değil,sence neden?

Sitelerde Paylaş

Kimse kesin konuşamaz ki. Bilerek, özellikle olabilir kelimesiyle bitiriyorum cümlelerimi. Çünkü beyin fırtınası yapıyoruz burada. Fikir üretiyoruz. Mantıksal çıkarım da olsa çıkarımdır bunlar birer ve ihtimalden öteye gitmez. Kim gerçek hakikat konusunda kesin konuşabilir

ki?

Su akışkandır dediğimde bu bir kesinlik arzeder çünkü gerçekten de günlük kullandığımız akışkan kelimesini karşılar suyun bu özelliği. E dil ve kelimelerle konuştuğumuza göre su akışkandır diyebiliriz. Burada su akışkan olabilir demek abse kaçar aksine.

Ama ilk su molekülü ne zaman oluşmuştur dediğimizde kesin bir cevap kimse veremez. Bilim de veremez. Çünkü gidip göremeyiz. Sadece tahminlerde bulunuruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...