Jump to content

Amaçsız Hayat

Recommended Posts

Sanat sanat içinmidir halk içinmidir? yoksa kişilerin şahsi zevkleri için midir?

Ayrıca sanat sadece İlahi bir kavramdır. Evrene ve kendimize baktığımızda mükemmel bir sanat görüyoruz. ama siz bunu tesadüflere indirgeyip küçümsüyorsunuz. fakat aynı duyarlılığı "sanatçılar" için fazlasıyla gösteriyorsunuz. picasso değerlidir çünkü güzel resim yapar! onun resmine bakıp sanatına ve kendisine değer veriyorsunuz ve fırça darbelerinin tesadüf eseri oladığını bilirsiniz. ama iş kainata gelince herşey tesadüf ürünü oluyor.

Sen sanati tartismadan once sanatin ne oldugunu ortaya koyman gerekir. Goruluyorki sana gore sanat ilahidir evren bir ilahi sanattir teraneleriyle olmayan varliginizi ve bilincinizi teslim ettiginiz tanriniz eli ile avutuyorsunuz.

Sen once sanatin olabilmesi icin insdanoglunun olabilmesinin gerekliligini algila.

Ama dogru, insanoglunun Allah'i yaratabilmesi ve bunun eli ile insanoglunu teslim alabilmesi ve kandirabilmesi ve bunu bunca nesildir basarabilmis olmasi da bir sanattir.

Cunku sanat sadece insanoglunun yararina degil; zararina da hizmet eder.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğru önümüzde çözülmesi gereken koskoca bir evren var. ama sihirli kelime "çözülmemiş" olması. buna din engel değil olamaz da. çünkü Yaratıcının ilmini öğrenmek de farzdır. günümüzde bu yapılıyormu tartışılır. kendimizi eleştiririm bu konuda. yanlışımız çok. fakat bizi ve sizi engelleyen tek şey "hırslı insanlardır". doymak bilmeyen insanoğlu dünyayı yedi bitirdi ve halen de sömürüyor. büyük güç dediğinizi ülkeler burda bayrağı kimseye kaptırmıyorlar. bunlar da tartışılır tabiki.

Bu evreni tanımada din en büyük engeldir.Evrim teorisi hakkında yapılan çalışmalar bile sizi korkutuyor.Herşeye engel olmak isteyen zihniyete sahipsiniz.Dünyadaki tüm inançlı insanlar bu yolda engeldir.Çünkü ibadet etmekten,her şeyde tanrı aramaktan başka bir işe yaramazlar.

Aksine bilimsel çalışmaları engellemek için herşeyi de yaparlar..

Sitelerde Paylaş

Doga insana anlam vermez. Cunku doga insanoglunun ozelliklerine sahip degiuldir. Insanoglu dogadan gozlemini algiya kavrama ve bilgiye tasir. Tum bilgiler, algular ve kavramlar doga dahil insanogluna aittir.

Bu da senin algilayamadigin epistemoloji.

Dogayi ya da herhangibir fenomene numenal yeti degeri yuklemek, insanoglunun marifetidir.

Ayrica bu is tanrilastirmaya kadar da gider. Ya da insanoglunun bu fenomene teslimiyetine kadar gider. Ustelik dogallik algisi da sabitlenilen ve kalitimsal kadercilige kadar gider. Insanoglu disinda baska bir numenal yeti sahibi ve numenal yeti degerine sahip bir fenomen epistemolojik olarak yoktur.

Ne dedin sen felsefe mi dedin, neyin ve neye yonelik felsefesi?

Doğa insana elbette yalnız onun değerlendireceği bir takım cue'lar verir.

Aynı cue'ları güzel bir manzara, güzel bir tablo, ve güzel bir müzik de verir.

O cue'lar insan kendine göre değerlendirir.

Doğanın her insana verdiği cue'lar farklıdır. Sana verdiğini bana vermez örneğin.

Ya da senin doğal cue'ları değerlendirmen benim değerlendirmelerimden çok farklı olabilir.

Sana arada bir aptal diyorum ama, sen aslında demagogsun. Bütün yazıları polemik kokuyor seni.

Polemiğin kokusu olmaz diyeceksin şimdi..

Olur kardeşim. Seninkiler bana kötü kokuyor.

Sen çok kötü bir tartışmacısın. Tartışma adabını bilmeme yanında, kendini belirtmede de başarısızsın.

Bu nedenden birçok kereler sana hitebetmemeyi yeğlemişimdir.

Ama bu keresinde seni ihmal etmeyeceğim.

Sitelerde Paylaş

sizin durumunuz, özel hayata giriyor ama meselenin aydınlanması için konuyu açarmısınız? neden sevdiğinizle evlenmenizde bizim inançlarımız buna engel oluyor?

Evet sayenizde özel hayatımı bile konuşmak zorunda kalır oldum.

Bir daha sormazsan ve beni kızdıracak sözler söylemezsen sevinirim.

Evlenememe sebebim maddiyat eksikliği.

Sevdiğimin yanına gidebilmek orda yaşayabilmek çalışabilmek istiyorum ancak bunu yapamıyorum.

Çünkü sizin gibi düşünen insanlar yüzünden bunu yapmam ayıp sayılıyor.

İyice psikopatlaşıyorsunuz.

Ayrılmak zorunda kalmamak için herşeye sabrediyoruz.

Ve bu arada o ellerinizi çekin gençlerin üstünden.

Kimsenin minisi dekoltesi sizi ilgilendirmez.

Hoşuma gitmesede gitmeme sebebi sadece sizin gibi konuşan insanların varlıgı.

Artık sizin gibi düşünen insanlar yok ancak hala konuşan çok.

Siz uçkurunuza sahip olamıyorsunuz diye kimseyi kapatmaya hakkınız yok.

Hala gelişmemiş olarak kabul edilen kabileler bile sizden daha gelişmişler.

Kadınlar erkekler çırılçıplak geziyor ancak bazılarında edeb anlayışı sizlerden daha gelişmiş.

Aslında azıcık insan olsanız kendinize sevebileceginiz ve sevgi verebilecek insanlarla birlikte olur böyle cinsel açlık çekmezsiniz.

Kadının kızın gençlerin dekoltesini farketmezsiniz bile.

Aslında birazda kendi ayagınıza belayı kendiniz sarıyorsunuz.

Kendi ayagınıza sardıgınız yetmezmiş gibi bizim ayagımızada baglamaya calısıyorsunuz.

Bu arada begensenizde begenmesenizde aşka sevgiye saygı göstermek zorundasınız.

Eş üstüne eş alınabilecegine inanan aşklarını sevgilerini yaşayamamış cahil çocuklar isteyebilecek kadar düşürmeyin kendinizi.

tarihinde Dofre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizler canlılığı çok olağanüstü, sıra dışı bir olay sandığınız için mutlaka bir anlamı olmalı düşüncelerine kapılıyorsunuz. Canlılık maddenin sıradan bir halidir, maddenin inorganik olma durumudur.. Canlılar ölünce inorganikten - organik maddeye dönüşürler. Bilinç - farkındalık ortadan kalktıktan sonra etrafınızda gördüğünüz cansız maddelerden bir farkınız kalmaz. Canlılık geçici bir yanılsamadır.

Sitelerde Paylaş

Doğa insana elbette yalnız onun değerlendireceği bir takım cue'lar verir.

Aynı cue'ları güzel bir manzara, güzel bir tablo, ve güzel bir müzik de verir.

O cue'lar insan kendine göre değerlendirir.

Doğanın her insana verdiği cue'lar farklıdır. Sana verdiğini bana vermez örneğin.

Ya da senin doğal cue'ları değerlendirmen benim değerlendirmelerimden çok farklı olabilir.

Sana arada bir aptal diyorum ama, sen aslında demagogsun. Bütün yazıları polemik kokuyor seni.

Polemiğin kokusu olmaz diyeceksin şimdi..

Olur kardeşim. Seninkiler bana kötü kokuyor.

Sen çok kötü bir tartışmacısın. Tartışma adabını bilmeme yanında, kendini belirtmede de başarısızsın.

Bu nedenden birçok kereler sana hitebetmemeyi yeğlemişimdir.

Ama bu keresinde seni ihmal etmeyeceğim.

Bunlari doga vermez. Senin ile benim dogaya bakis acimizin farkindan algi, bilinc ve bilgi farkindan gelir, dogadan gozlemlenen.

Gerisi senin ahlaksiz saygisiz kendini desifre eden hezeyanin, okurlar degerlendirirler. Benim kendimi senin kendini dusurdugun duruma dusurmeye ihtiyacim yok.

Sen kim oluyorsunda neyin ne oldugu hakkinda karar aliyorsun?

Evet ihmal etme ve bilgisizligini dusuncesizligini ortaya koymaya devam et. Sonucta edebinle tartismayi beceremeyen sen, sadece kendini desifre etmekle kalacaksin.

Sitelerde Paylaş

scientific knowledge is constructed by scientists and not discovered from the world.

that the only reality we can know is that which is represented by human thought. Reality is independent of human thought, but meaning or knowledge is always a human construction.

Hadi bilimsel olarak aksini ispast et de gorelim bilimselligini.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet sayenizde özel hayatımı bile konuşmak zorunda kalır oldum.

Bir daha sormazsan ve beni kızdıracak sözler söylemezsen sevinirim.

Evlenememe sebebim maddiyat eksikliği.

Sevdiğimin yanına gidebilmek orda yaşayabilmek çalışabilmek istiyorum ancak bunu yapamıyorum.

Çünkü sizin gibi düşünen insanlar yüzünden bunu yapmam ayıp sayılıyor.

İyice psikopatlaşıyorsunuz.

Ayrılmak zorunda kalmamak için herşeye sabrediyoruz.

Ve bu arada o ellerinizi çekin gençlerin üstünden.

Kimsenin minisi dekoltesi sizi ilgilendirmez.

Hoşuma gitmesede gitmeme sebebi sadece sizin gibi konuşan insanların varlıgı.

Artık sizin gibi düşünen insanlar yok ancak hala konuşan çok.

Siz uçkurunuza sahip olamıyorsunuz diye kimseyi kapatmaya hakkınız yok.

Hala gelişmemiş olarak kabul edilen kabileler bile sizden daha gelişmişler.

Kadınlar erkekler çırılçıplak geziyor ancak bazılarında edeb anlayışı sizlerden daha gelişmiş.

Aslında azıcık insan olsanız kendinize sevebileceginiz ve sevgi verebilecek insanlarla birlikte olur böyle cinsel açlık çekmezsiniz.

Kadının kızın gençlerin dekoltesini farketmezsiniz bile.

Aslında birazda kendi ayagınıza belayı kendiniz sarıyorsunuz.

Kendi ayagınıza sardıgınız yetmezmiş gibi bizim ayagımızada baglamaya calısıyorsunuz.

Bu arada begensenizde begenmesenizde aşka sevgiye saygı göstermek zorundasınız.

Eş üstüne eş alınabilecegine inanan aşklarını sevgilerini yaşayamamış cahil çocuklar isteyebilecek kadar düşürmeyin kendinizi.

özel hayatınız sizi ilgilendirir tabiki. sadece özel durumunuzu genele yaymanız yanlış olmuş. biz sizin özel işlerinize karışmıyoruzki. karşınızdaki insan da inançsız ise sizi bağlayan nedir. mahalle baskısı derseniz o da içinde yaşadığınız çevreye göre değişir.

diğer konularda bir günah keçisi arıyorsanız o ben değilim. derdiniz varsa dinlerim,yapabileceğim birşey varsa yaparım ancak genelleme yaparak hiçbiryere varamazsınız. duygusal bir dönemde olduğunuz yazdıklarınızdan anlaşılıyor. umarım herşey gönlünüzce olur. bizi yanlış tanıdığınız için de ayrıca üzgünüm.

Sitelerde Paylaş

Sizler canlılığı çok olağanüstü, sıra dışı bir olay sandığınız için mutlaka bir anlamı olmalı düşüncelerine kapılıyorsunuz. Canlılık maddenin sıradan bir halidir, maddenin inorganik olma durumudur.. Canlılar ölünce inorganikten - organik maddeye dönüşürler. Bilinç - farkındalık ortadan kalktıktan sonra etrafınızda gördüğünüz cansız maddelerden bir farkınız kalmaz. Canlılık geçici bir yanılsamadır.

peki sence neden herşeyin sonu hiçliktir? seni buna iten düşünce nedir?

Sitelerde Paylaş

Bunlari doga vermez. Senin ile benim dogaya bakis acimizin farkindan algi, bilinc ve bilgi farkindan gelir, dogadan gozlemlenen.

Gerisi senin ahlaksiz saygisiz kendini desifre eden hezeyanin, okurlar degerlendirirler. Benim kendimi senin kendini dusurdugun duruma dusurmeye ihtiyacim yok.

Sen kim oluyorsunda neyin ne oldugu hakkinda karar aliyorsun?

Evet ihmal etme ve bilgisizligini dusuncesizligini ortaya koymaya devam et. Sonucta edebinle tartismayi beceremeyen sen, sadece kendini desifre etmekle kalacaksin.

Sen pisliksin evrensel insan.

Sana cevap yazmama kararım doğruymuş.

Bundan sonra sana bu iletideki terimlerle cevap vereceğim.

Benden hak ettiğin yanıtları alacaksın elbette.

Sitelerde Paylaş

Sen pisliksin evrensel insan.

Sana cevap yazmama kararım doğruymuş.

Bundan sonra sana bu iletideki terimlerle cevap vereceğim.

Benden hak ettiğin yanıtları alacaksın elbette.

Evet herzaman bilgin ve dusuncen bittigi yerde gercek yuzunu tartisma sayginin olmadigini ve bilimsel olmadigini ve ancak yukaridaki sekilde sana yakisir bir icerikte yanitlar verebilecegini her zaman kanitladin.

Ama hic bekleme kitlesel platformda senin duzeyine inecek degilim.

Birebir olsak o zaman sana hakettigin yanitlari da verirdim.

Sen kendi kendini desifre etmeye ve kendi ozelliklerini siralamaya devam et.

Boylece gercek yuzunu de okurlar tanimis oluyorlar.

Ayrica lakabima yonelik soyledigin ve sana ait olan sozlerini aynen iade ediyorum.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

scientific knowledge is constructed by scientists and not discovered from the world.

that the only reality we can know is that which is represented by human thought. Reality is independent of human thought, but meaning or knowledge is always a human construction.

Hadi bilimsel olarak aksini ispast et de gorelim bilimselligini.

Sen bir öküzsün.

Buradaki öküz nitelendirmesi hayvvan öküz değil. Çünkü sana öküz hayvan demek aslında bir iltifat.

Baradaki öküz hissiz, anlayışsız, katı, düşüncesiz bir aptallığı simgeliyor.

Herşeyden önce biz bilimsel bilgiden bahsetmiyoruz.

Sen şiir ve nesirlerdeki mecazı anlamayan ve onları eleştiren kabak gibi bir öküzsün.

Yaşamın anlamı bilimsel bir konu değil. Olsaydı onu da öküzce yorumlardın. Ona eminim.

Sen yaşamın anlamı gibi soyut kavramlarla somut bilimsel gerçekleri birbirlerinden soyutlayamayacak kadar aptal bir öküzsün.

Bir öküz bile kendi yaşamına senin yaşama verdiğin anlamdan daha büyük bir anlam verecektir.

Hayvan öküzlerden özür diliyorum.

Sitelerde Paylaş

özel hayatınız sizi ilgilendirir tabiki. sadece özel durumunuzu genele yaymanız yanlış olmuş. biz sizin özel işlerinize karışmıyoruzki. karşınızdaki insan da inançsız ise sizi bağlayan nedir. mahalle baskısı derseniz o da içinde yaşadığınız çevreye göre değişir.

diğer konularda bir günah keçisi arıyorsanız o ben değilim. derdiniz varsa dinlerim,yapabileceğim birşey varsa yaparım ancak genelleme yaparak hiçbiryere varamazsınız. duygusal bir dönemde olduğunuz yazdıklarınızdan anlaşılıyor. umarım herşey gönlünüzce olur. bizi yanlış tanıdığınız için de ayrıca üzgünüm.

Ya sanki mahalle baskısı gibi şeylerden sorumlu olan kişilerin eş üstüne eş almaya izin veren dine inananlar değilmiş gibi yazmışsın.

Sanki o mahalledekilerin çekindikleri kişilerde sizlerin düşünceleriniz değil miş gibi.

Daha fazla birşey demiyorum ben sana.

Sitelerde Paylaş

Sen bir öküzsün.

Buradaki öküz nitelendirmesi hayvvan öküz değil. Çünkü sana öküz hayvan demek aslında bir iltifat.

Herşeyden önce biz bilimsel bilgiden bahsetmiyoruz.

Sen şiir ve nesirlerdeki mecazı anlamayan ve onları eleştiren kabak gibi bir öküzsün.

Yaşamın anlamı bilimsel bir konu değil. Olsaydı onu da öküzce yorumlardın. Ona eminim.

Sen yaşamın anlamı gibi soyut kavramlarla somut bilimsel gerçekleri birbirlerinden soyutlayamayacak kadar aptal bir öküzsün.

Bir öküz bile kendi yaşamına senin yaşama verdiğin anlamdan daha büyük bir anlam verecektir.

Hayvan öküzlerden özür diliyorum.

Sen bir öküzsün.

Aynen sozun sahibine kendi ozelliklerini bildiren aciklamalari iade edilmistir.

Sitelerde Paylaş

Sen bir öküzsün.

Aynen sozun sahibine kendi ozelliklerini bildiren aciklamalari iade edilmistir.

Bu ithamlara verecek başka cevabın yok mu?

Bunlar çok ağır ithamlar. Onları bana yansıtmakla kabul etmiş oluyorsun.

Belki de kabul etmekten başka çaren yok.

Çünkü sen yazılardaki mecazı anlamayan, hayatında şiir yazmamış, hatta okumamış bir öküzsün.

Sen doğanın güzelliklerini kendine özgü kelimelerle belirten bir yazara, doğaya verdiği anlamdan dolayı saldıran bir öküzsün.

Sen iki kelimeyi bir araya getirmekten ve anlaşılmaktan aciz, bildiği birkaç felsefi kelimeyi tekrarlayan, ve kendisine yönelik eleştirileri ayna gibi yansıtan bir sefilsin.

Çok zavallısın sen Evrensel İnsan..

Sonunda benim dikkatimi çektin..

Sitelerde Paylaş

Ya sanki mahalle baskısı gibi şeylerden sorumlu olan kişilerin eş üstüne eş almaya izin veren dine inananlar değilmiş gibi yazmışsın.

Sanki o mahalledekilerin çekindikleri kişilerde sizlerin düşünceleriniz değil miş gibi.

Daha fazla birşey demiyorum ben sana.

onları yapanlar inanıyor gibi görünenlerdir. şimdi diyeceksinki bunlar uzaydan mı geldi, hayır içimizdeler heryerdeler. gerçeği bulmanız gerçekten de çok zor.size hak veriyorum. çünkü dışardan bir yabancı türkiyeye gelse ve müslümanlığı öğrenmek istese kesinlikle ateist olur. ama İslamı kaynağından ve özünde öğrenen bir yabancı böyle değildir.bunun örnekleri var. bu konuda size birşeyler anlatmak gerçekten zor. önyargılarınız kırılmayacak ta ki gerçekten bulana kadar.

Sitelerde Paylaş

Asıl sen gerçek İslamı öğrensen dini savunmaktan vazgeçersin.Kendi kendinize yeni yeni kuranlar türetip gelip buralarda savunmayın..Dinde çok eşlilik,kadınları mal olarak görme yok demek ki..Hep yanlış biliyoruz.Bir tek siz doğrusunuz biliyorsunuz.Aferin size..Koskoca Arap coğrafyası tümden yanlış biliyor.Pes..

İslamı özünden öğrenen yabancı Müslüman olurmuş geyiğinden vazgeçin.Onlar da sizin gibi zır cahil adamlar..Yüzüne bakıp anlıyorsun zaten bir halt olmayacağını..İnanç hastalarısınız.İnanın..Herşeye inanın.Dünya düz ona da inanın.Bize dönüyormuş gibi geliyor ama aslında dönmüyor(!)..Cinler filan da sadece size görünür.Hiç ateiste görünmez.Geçin bu saçmalıkları yahu..

İnanmışsınız bir kere daha da dönüşünüz olmuyor nasıl birşeyse artık..

tarihinde Aforizma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayatın amacı yoktur, yok olmasının nedeni de yoktur. Öyle olduğu için öyledir, bir sebebi yoktur.

O halde hiçbir şey için mücadele etmeyelim ,boşverelim , nasılsa anlamsız.Ama aslında bizim hayata yüklediğimiz anlamlarla hayat hayata benziyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...