Jump to content

Amaçsız Hayat

Recommended Posts

Kimse kesin konuşamaz ki. Bilerek, özellikle olabilir kelimesiyle bitiriyorum cümlelerimi. Çünkü beyin fırtınası yapıyoruz burada. Fikir üretiyoruz. Mantıksal çıkarım da olsa çıkarımdır bunlar birer ve ihtimalden öteye gitmez. Kim gerçek hakikat konusunda kesin konuşabilir

ki?

Su akışkandır dediğimde bu bir kesinlik arzeder çünkü gerçekten de günlük kullandığımız akışkan kelimesini karşılar suyun bu özelliği. E dil ve kelimelerle konuştuğumuza göre su akışkandır diyebiliriz. Burada su akışkan olabilir demek abse kaçar aksine.

Ama ilk su molekülü ne zaman oluşmuştur dediğimizde kesin bir cevap kimse veremez. Bilim de veremez. Çünkü gidip göremeyiz. Sadece tahminlerde bulunuruz.

yanlış anlamadın umarım beni .seni eleştirmiyordum değerli panteon,

tabiki ihtimaller üzerinde tartışıyoruz.ancak benim temas etmek istediğim nokta da tam burda başlıyor. ihtimaller denizinde boğulmuş bir bilim ve bilimadamları var karşımızda. kesin bilgi yokken kesin bir şekilde "Tanrı yoktur" demeleri ters değilmidir? evrimin kesinliği nedir mesela. tamamen önkabullerden ibaret bir teori.

tarihinde parabol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin kendi cümlelerinle kurduğun olması gereken yaşam kurgusuna gönülden katılıyorum. Aaşağıdaki iyi insan "karabol" gibilerin onca söylenen şeylere kulak tıkamalarına aldırmadan sen iyimser düşüncelerine devam et dostum. Onlar kendi tek tip dünyalarında yaşamaya devam etsin. Korkarım ki insanlık tarihinde dünyanın bu köşesindeki bizleri de beraberlerinde tarihin çöplüğüne gönderecekler; buna izin vermemek gerekiyor.

Teşekkürler ama öyle de düşünmüyorum. Hepimiz arayış içindeyiz, onlar kendi arayışlarını bulduklarına inanıyorlar. Kendi amaçlarını gerçekleştirdiklerine inanıyorlar. Mutlularsa problem yok, nihai gelişime bir katkı sağlamaz ama bireysel olarak kendini mutlu hissederler. Sen be gibiler onların buldukları yerde aynı hayatın amacını, mutluluğunu bulamayanlarız. Aramaya devam ediyoruz. Böyle bakıyorum, onlar tü kaka, biz tamamız değil. Tercih meselesi. Herkes kendine yaşıyor sonuçta bu dünyada.

Sitelerde Paylaş

yanlış anlamadın umarım beni .seni eleştirmiyordum değerli panteon,

tabiki ihtimaller üzerinde tartışıyoruz.ancak benim temas etmek istediğim nokta da tam burda başlıyor. ihtimaller denizinde boğulmuş bir bilim ve bilimadamları var karşımızda. kesin bilgi yokken kesin bir şekilde "Tanrı yoktur" demeleri ters değilmidir? evrimin kesinliği nedir mesela. tamamen önkabullerden ibaret bir teori.

Tanrı yoktur kesinliğine ben de kaerşıyım, bu konudaki fikirlerimi defalarca yazdım burda sen de biliyorsun. O da bir inançtır. Evrim ise gözle görülebilen bir süreçtir, deney ve gözlemlerle kanıtlanmış ve arkeolojik buluntularla da desteklenmiştir. O nedenle evrim de artık kesindir. Sadece insan evriminin başlangıcı konusunda belki kesinlik arzedemeyiz. İnsan evriminin başlangıcı konusunda tümden gelim yapılıyor mecburen çünkü. Belki de uzaylılar maymunların genleriyle oynadı ve direkt insan formuna geçtik. Mesela böyle bir iddia atsam yanlışlanamaz bu :D

Ama hayvan ve bitkilerin evrimi tam bir kesinlik arz ediyor.

tarihinde panteon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı yoktur kesinliğine ben de kaerşıyım, bu konudaki fikirlerimi defalarca yazdım burda sen de biliyorsun. O da bir inançtır. Evrim ise gözle görülebilen bir süreçtir, deney ve gözlemlerle kanıtlanmış ve arkeolojik buluntularla da desteklenmiştir. O nedenle evrim de artık kesindir. Sadece insan evriminin başlangıcı konusunda belki kesinlik arzedemeyiz. İnsan evriminin başlangıcı konusunda tümden gelim yapılıyor mecburen çünkü. Belki de uzaylılar maymunların genleriyle oynadı ve direkt insan formuna geçtik. Mesela böyle bir iddia atsam yanlışlanamaz bu :D

Ama hayvan ve bitkilerin evrimi tam bir kesinlik arz ediyor.

Fikirlerini biliyorum panteon. diğer arkadaşlar için kesinlik kavramı var. bunu belirtmek istedim.

Evrim konusunda kesinlik yoktur. mesela sana da sorayım; 3 milyar yıl önceki koşulları laboratuvarda oluşturabilir mi günümüz bilimadamları?

Sitelerde Paylaş

Fikirlerini biliyorum panteon. diğer arkadaşlar için kesinlik kavramı var. bunu belirtmek istedim.

Evrim konusunda kesinlik yoktur. mesela sana da sorayım; 3 milyar yıl önceki koşulları laboratuvarda oluşturabilir mi günümüz bilimadamları?

Oluşturamaz, ama bugünkü koşulları oluşturabilir. Evrimin kanıtı için illa zaman faktörüne bağlı kalmak zorunda değiliz. Evrimin kanıtının pek çok yolu var. Biri de canlı organizma oluşumu.

Şöyle bir deney var:

Birçok cansız molekülü ve aminoasiti suya atıyorlar, bir süre sonra hareket etmeye başlıyorlar. Daha da ileride beslenme ve avlanma davranışları bile görülüyor. Tüm bunlar zaten her saniye bataklık ve göllerde dünya üzerinde yaşanan şeyler.

Ben de sana şöyle bir soru sorayım. Üzeri buzdan, altı sudan oluşan gezegenler mevcut. Hatta bunlardan birine bir keşif gezisi de düzenlenecek yakında. O buzun altındaki sularda yaşayan su canlıları olduğuna inanılıyor. Bundan yıllar önce de marsta tek hücreli canlı fosiline rastlandı. Bunun gibi bir başka gezegende canlılık bulursak bir gün, evrim açısından görüşleriniz ne yönde değişir?

Sitelerde Paylaş

Ben de sana şöyle bir soru sorayım. Üzeri buzdan, altı sudan oluşan gezegenler mevcut. Hatta bunlardan birine bir keşif gezisi de düzenlenecek yakında. O buzun altındaki sularda yaşayan su canlıları olduğuna inanılıyor. Bundan yıllar önce de marsta tek hücreli canlı fosiline rastlandı. Bunun gibi bir başka gezegende canlılık bulursak bir gün, evrim açısından görüşleriniz ne yönde değişir?

Fatiha 2-"Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a özgüdür"

Allah sadece dünyanın rabbi değil tüm evrenin Rabbidir. dolayısıyla diğer galaksilerde,gezegenlerde yaşayan yaşamayan ne varsa O'nundur. yani söylediğini şeyler gerçekleşse bile evrim hakkındaki görüşlerim değişmez. orda bulunan canlılar olsa evrimciler yine "-olmuştur,-olabilir,-şöyle olmalıdır,-böyle olmak zorundadır,- öyle olmak istemiştir vs" gibi kalıplarla konuyu açıklarlar.

Sitelerde Paylaş

Fatiha 2-"Hamd alemlerin Rabbi olan Allaha özgüdür"

Allah sadece dünyanın rabbi değil tüm evrenin Rabbidir. dolayısıyla diğer galaksilerde,gezegenlerde yaşayan yaşamayan ne varsa O'nundur. yani söylediğini şeyler gerçekleşse bile evrim hakkındaki görüşlerim değişmez. orda bulunan canlılar olsa evrimciler yine "-olmuştur,-olabilir,-şöyle olmalıdır,-böyle olmak zorundadır,- öyle olmak istemiştir vs" gibi kalıplarla konuyu açıklarlar.

Peki neden evrimi yalanlamak için uğraşıyor teistler? Evrim de tanrı da gerçek olamaz mı?

Sizin gibi kalpten inanan biri olsaydım evrimi de inancımla bağdaştırırdım. Şöyle ki, tanrı bilimini konuşturmuş ve sadece olayları tetiklemiş, herşey daha öncden planladığı şekilde gittiği için tekrar hiç müdahale etmedi. Evrimle canlılık yetişti milyarlarca yılda ve bugünlere geldik... Diye bir açıklama içine neden girmiyorsunuz? Böylece ateistler evrimi öne sürerek sizle tartışamazlar, başka şeyler sürmek zorunda kalırlardı.

Sitelerde Paylaş

Peki neden evrimi yalanlamak için uğraşıyor teistler? Evrim de tanrı da gerçek olamaz mı?

Sizin gibi kalpten inanan biri olsaydım evrimi de inancımla bağdaştırırdım. Şöyle ki, tanrı bilimini konuşturmuş ve sadece olayları tetiklemiş, herşey daha öncden planladığı şekilde gittiği için tekrar hiç müdahale etmedi. Evrimle canlılık yetişti milyarlarca yılda ve bugünlere geldik... Diye bir açıklama içine neden girmiyorsunuz? Böylece ateistler evrimi öne sürerek sizle tartışamazlar, başka şeyler sürmek zorunda kalırlardı.

Bu dedigini hristiyanlarin ve vatikanin kolu yapiyor zaten. Yani "sonucta tanrinin yarattiginin evrilmesi bir sorun teskil etmez." Yani evrilmeyi tanrinin varliklarinin evrilmesi olarak aliyorlar.

Ayrica ABD'de bile bazi imamlar evrimi kabulleniyorlar. Zannedersem evengalistlerde kabulleniyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bu dedigini hristiyanlarin ve vatikanin kolu yapiyor zaten. Yani "sonucta tanrinin yarattiginin evrilmesi bir sorun teskil etmez." Yani evrilmeyi tanrinin varliklarinin evrilmesi olarak aliyorlar.

Ayrica ABD'de bile bazi imamlar evrimi kabulleniyorlar. Zannedersem evengalistlerde kabulleniyorlar.

Evangalistlerin yapısını bildiğim için, bilimle iç içe oldukları için kabullenmelerine şaşırmadım zaten ama artık evrim üzerinden yapılmamalı bu tartışmalar bence, dogmalarla tartışıyoruz çünkü o zaman. İlerleyemiyoruz. Altın çağ inancında bilim ve teknolojinin çok gelişeceğinden bahsedilir ama bilime komple inanmayarak nasıl altın çağa erişileceğine inanılıyor...

Sitelerde Paylaş

Evrim teorisinde Tanrı gerçek olmaz. neden diyeceksin,cevabı çok basit evrimin varlığı Hz.Adem(a.s.)'in yokluğu anlamına geliyor. ayrıca böyle olmasını bile düşünmeden evrim sadece bir dayatmadır ve asla kabul edilir tarafı yoktur. Ateist bile olsaydım evrim teorisi diye yutturulan ihtimaller silsilesini kabul etmem. yanlış anlama bağnaz falan değilim. bilime de karşı değilim. tam tersini savunurum.

ben adına evrim demiyorum ancak farklı bir mekanizmayı yaradan tüm canlılara yerleştirmiştir. genlerin nükleotit dizilişlerine göre insan ve diğer canlılar ırklara falan ayrılmıştır. yani tür içinde sadece genlerin şifresi değişir,yeni bir canlı türü oluşmaz. mesela çok basit bir örnek verelim ,herkesin sim kartının 4 haneli şifresi vardır ancak hepsi aynı mıdır?

tarihinde parabol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrim teorisinde Tanrı gerçek olmaz. neden diyeceksin,cevabı çok basit evrimin varlığı Hz.Adem(a.s.)'in yokluğu anlamına geliyor. ayrıca böyle olmasını bile düşünmeden evrim sadece bir dayatmadır ve asla kabul edilir tarafı yoktur. Ateist bile olsaydım evrim teorisi diye yutturulan ihtimaller silsilesini kabul etmem. yanlış anlama bağnaz falan değilim. bilime de karşı değilim. tam tersini savunurum.

ben adına evrim demiyorum ancak farklı bir mekanizmayı yaradan tüm canlılara yerleştirmiştir. genlerin nükleotit dizilişlerine göre insan ve diğer canlılar ırklara falan ayrılmıştır. yani tür içinde sadece genlerin şifresi değişir,yeni bir canlı türü oluşmaz. mesela çok basit bir örnek verelim ,herkesin sim kartının 4 haneli şifresi vardır ancak hepsi aynı mıdır?

Senin bu söylediğin iddiayı da varolan bilgilerle kimse yalanlayamaz. Bu tamam. Ama şu hariç... Senin teorin yeni ortaya çıkan, evrilen canlıları açıklayamaz. Sana göre onları da allah göndermiştir. Ya da bilim adamlarının genleriyle oynayarak yarattığı tamamen farklı canlıları açıklayamaz. Onları da allahın göndermiş olması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların dünyası öyle dar ki, hayatta bir tek amaç görüyorlar. Bu dar kafa ile nasıl yaşamayı başardıklarını anlamıyorum. Bu kadar dar bir kafa ile insan kafayı yer! Ben hayatta asla tekrar bir daha müslüman olmam. Kabustan uyanmış gibi oluyorum müslüman olduğum günleri düşününce! Tam bir kabus içinde boğulmuşum!

Atesite göre hayatın sonsuz amaçları vardır. Bir tek hayali, vehmi bir amaç içinde hapsolup kalmaz. O amaç da bari gerçek olsa! Hayal ürünü, uydurma! Gerçekte olmayan bir şey! Neymiş allah varmış da insanları ibadet etsinler diye yaratmış! Bunu külahım bile değil, pabucum bile dinlemez! Bu gülünç şeylere tekmeyi basalı çok oldu... Bir daha bu zırvalarla hayatta uğraşmam...

Sitelerde Paylaş

bu dunya ya gelmıs her ınsanın bır amacı vardır...

kımısı ıcın bır anlamı yokken cogu kısıler ıcın bır cok sebebı vardır...

sonu yok dedıgınız öte hayatın bızım ıcın bır yolu var yasamak ve bızı bekleyen bır baska dunya ...

Sen dünyaya gelmek için dilekçe mi verdin?

Ne idi amacın?

Allah'ın önünde domalmak mı istedin?

Ana ve babana ben doğmak ve ölmek, öldükten sonra öte dünyaya gitmek ve hurilerin veya gılmanların kucağında sonsuza dek orgazm olarak yaşamak istiyorum gibi bir dilekçe mi verdin?

Sitelerde Paylaş

Sen dünyaya gelmek için dilekçe mi verdin?

Ne idi amacın?

Allah'ın önünde domalmak mı istedin?

Ana ve babana ben doğmak ve ölmek, öldükten sonra öte dünyaya gitmek ve hurilerin veya gılmanların kucağında sonsuza dek orgazm olarak yaşamak istiyorum gibi bir dilekçe mi verdin?

Yazındaki aşırı tahrik ediciliği bir kenara koyarsak yazın çok anlamlı. :)

Malesef çok anlamlı. :(

Sitelerde Paylaş

Doğum ve Ölüm arasındaki süreçte bu dünyadayız. peki neden? hayat çigisini ve seni şöyle göstersek;

milyar yıl-------------------------doğum kireç ölüm---------------------------?

sence bunda bir amaç yok mudur?(bu arada halen müslüman olduğunu düşünüyorum ama emin değilim)

nedir amaç...

tanrının bizi deneyip bazılarımızı ebedi mutluluk bazılarımı ebedi mutsuzluk içinde yaşatması için bir neden araması mı...

bu amaç çok mu makuldur...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...