Jump to content

Pascal ve Allah’ın varlığını kabul etme gereği

Recommended Posts

Blaise Pascal, Fransız matematikçi, fizikçi, mucit, yazar ve Katolik filozoftu.

Bu arkadaşın aktardıkları doğrudur:

Pascal, Tanrı'nın varlığını kabul etme gereğini kanıtlamıştır. Ama ayrıca İsa'nın Tanrı'nın özbeöz oğlu olduğunu ve Üçlübirlik denen "Tanrı-İsa-Kutsal Ruh" kavramını da kanıtlamıştır.

İnanmayanlar Hıristiyan sitelerinden birine girip Pascal yazınca çıkanları incelesinler.

Din, insan aklından bağımsız bir alandır. En saf bilimciler bile, içlerinde 'inanç' denen saçmalıktan zerre kalmış bile olsa, sapıtmaktan geri kalmazlar.

İsmail Bilen'in ünlü sözüydü:

"Gerçek denen doğru çizgiden bir milim ayrılırsanız, bu başlangıçta hiçbir şeydir. Ama yıllar ve yollar uzayınca bir bakarsınız ki gerçekle aranızda kapanmaz mesafeler açılmış olur."

Sitelerde Paylaş

Aman tanrım Pascal beynimi karıştırdı şimdi.

- Hangi tanrıya oynayacağıma nasıl karar vereceğim?

Cok kolay. Cehennemi en kotu (ne kadar sicak, ne kadar soguk? mesela viking cehennemi cok soguk oluyormus) ve cenneti en guzel (sarabi kaliteli mi, hurilerinde is var mi?) din hangisiyse onu sececeksin. Boylece hem en kotu cehenneme dusme riskinden kurtulursun, hem de bir ihtimal en guzel cennette hayat sonrana devam edersin.

iyi sanslar

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Islam'da kumar haram değil miydi? Daha dine girerken kumar oynayarak girmek nasıl karşılanır Allah'ınız tarafından?

kumar İslam'da haramdır. ama inançsız biri için haram diye birşey zaten yoktur. siz şuan bir kumar oynuyorsunuz. ikinci seçeneği seçmişsiniz. Pascal diğer seçeneği seçmenin daha mantıklı olduğunu iddia ediyor.hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

Sevgili parabol, değil pascal kim olursa olsun bu yazıyı yazan kişi akılsızlık ve cehalet harikası bir yazı yazmıştır.Eğer bilim adamı sıfatı var diye birinin her felsefi çıkarımı doğrudur sanıyorsanız bu yazının baştan sona hatalarla dolu olduğu gerçeğini söyleyemezsiniz. Daha insanlara ait bu hataları ve yanlış akıl yürütmeleri bile red edemiyorsanız siz kutsal diye sarıldığınız muhammed tarafından üretilmiş bir tanrı kavramının ve inancın insan gibi yaptığı onca hatayı nasıl görüp farkedeceksiniz?

Bunun adı kaba tabirimi hoş görün akıl tutulmasıdır.Bu akıldan yoksun çeviriyi ne amaçla astığınızı yinede anlamış değilim.

Saygımla...

değerli e-teist,

önünde iki seçenek var ve siz ikinciyi seçmişsiniz Pascalın yorumuna göre. "Ya varsa" mantığını bilirsin. Pascal diyorki inanırsanız sonsuz güzel bir hayatınız olabilir, inanmazsanız ve haklıysanız ikimizde birşey kaybetmeyiz. ama inançlılar haklıysa siz çok şey kaybedersiniz. tabi bu seçim hakkı sizindir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili dostum pascalın varsayım üzerinden varlığını kanıtlayamadığı bir inançsal kavramla yazı tura atması ve sonucunda kar-zarar hesabına oturması, bunuda çok mantıklı gibi anlattığını sanmasının neresini düzelteyim. Ben bir seçim yapmam dostum pascal mantıksızlığı ile.Benin kendi yaşamımdaki sorgulamamdan vardığım sonuç ateizmdir. Ya varsa-yoksa kumarını sadece bu kar-zarar mantığını kavrayamayanlar ve inanırlar yapar.

Yinede konuya katkı sunayım.Bakın varsa ne kaybederim? Oda hangi tanrı sorusuyla ilişkili olarak her ikimiz içinde geçerli olacak sonuçlar doğurabilir.Yani el-ilah değilde farklı bir tanrı kavramı ise bu zaten hepimiz inansakta inanmasakta (sizde bende) bireysel olarak sonuçlarına katlanırız.

Yoksa bir şey kaybetmem dediğiniz anda ise bunca zamandır inançlar adına insanın insana yaptıklarını,katliamları-savaşları, ırzına geçilen onca

çoluk çocuğu , din adı altında resmen dünyanın her yerinde her gün insanlara dayatılan gerçekdışılıkları ve psikolojik rahatsızlık derecesindeki saplantılı bireyler üretilmiş olmasını nasıl kabul edeceksiniz?

Örneğin peygamber kabul ettiğiniz onca kişiler hakkında ve yaptıkları hakkında nasıl rahatsızlık duymayacak ve bunca insanı böyle kitlesel yanlışlara sürükledikleri için yargılamayacakmısınız vijdanen.

Stalini mazur görüyor iseniz buyrun nedenini açıklayın. Eğer tanrı yok ise stalinin yaptıkları haklılık kazanacak mı? Ya ırakta bosnada yaşananlar, tarihe girmiyorum bile, hıristiyan askerler müslümanları öldürdü, ırzına geçti, sudanda ise müslümanlar güney sudanlara aynı vahşeti uyguladı.

Evet, var-yok denklemini kar-zararla eşleştiren ve sadece kişisel masum bir sonuç çıkarımı gibi sunan zihniyeti akıl tutulması kavramı ile anlatmaya çalıştım. Kusura bakma, bireysel yanıp-yanmamak tercihi ile topluca başka insanların binlerce yıldır süren acılarını karşılaştırmadan sadece olasılık sanmak ve varlığını hiç ortaya koymamış bir kavram adına yaptığını savunmak sadece bencil bir tercih olur.Böyle bir tercihle hiç işim olmaz. İnsanlara böyle kavramsal ve gerçekdışı tercihleri mantık diye sunmaksa pascalın zavallılığı.

Neyse eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.Eğer muhammed beni kureyzada allahın emrini yerine getirdi iyi etmiş diyorsanız bir başkasıda filistinde olanları doğru bulur inançsal olarak, bir başkası haçlıyı, bir başkası endonezyadaki komünist katliamını haklı bulur, bir başkasıda stalini haklı bulur, kimiside hitleri, kimiside sudan-darfuru.Uzun hikaye, ben yokluğa kafa yormakla yeterince zaman yitirdim ömrümde.

Ömrüm başkalarının bana gerçek diye dayattığı doğruları yanlışlamakla geçti. Kaybettiğim onca zaman bile insan üretimi tanrı kavramının insana neler kaybettirdiğinin kanıtı.Uzun olduysa kusura bakma, çok şey yazılır ancak burda bırakıyorum.

Saygılar...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

değerli e-teist,

önünde iki seçenek var ve siz ikinciyi seçmişsiniz Pascalın yorumuna göre. "Ya varsa" mantığını bilirsin. Pascal diyorki inanırsanız sonsuz güzel bir hayatınız olabilir, inanmazsanız ve haklıysanız ikimizde birşey kaybetmeyiz. ama inançlılar haklıysa siz çok şey kaybedersiniz. tabi bu seçim hakkı sizindir.

İNSANIN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK FALAN YOKTUR..Tek seçenek vardır..

Akılsızlığı ve Mantıksızlığı seçenek olarak sunamazsınız insanlara...

Kutsal kitaplara göre insan aile içi sex le çoğalmıştır.zeki olmayan insan bunu algılayamaz.

Adem ve Havva dan çoğaldık demek işte bu demek..başka açıklaması yok..

Bu kitaplar Tanrıdan gelmiş olsa Tanrı bunu düşünemez miydi? Önleyemez miydi?

Diğer taraftan Allah kendi nin sakıncalı bulduğu bu evlilik işlerini neden 50 tane Adem ve Havva yaratarak çözmedi.Allahın buna gücü yetmez mi idi?Allah la alakası yok bu şeklin.

Kutsal sayılan Kitaplar Adem ve Havayı bildiğimiz şekilde aktararak Allahın gücünü küçümseyip ona hakaret etmiş olmuyorlar mı?Tanrı Kutsal kitaplar da yazanlara göre kardeşle kardeşin evliliğini normal saymış olmaktadır.Adem ve havadan türedik dendiğinde bu anlaşılmaktadır.Size göre Kardeşle kardeşin ilişkiye girmesiyle türememiz doğrumudur?

Kuran doğruyu mu yazmaktadır.Adem ve havadan mı çoğaldık.Size mantıklı geliyor mu?

Tanrı neden bu şekilde çoğalmamızı istemiş olabilir?

Yoksa Kutsal Kitaplar Allahın kitapları değil de bu kitapları yazanlar Adem Havva öyküsünü Gılgameş destanından alarak aktarmakla hatamı yapmışlardır.

Allah Adem ve havayı yarattı.Adem ve Havva aliİmran soyundan mı?israiloğullarındanmıydı?

Zencimiydi? Çinlimiydi ?wiking mi? Maya mı? Aztek mi? Türk mü? Aborjin mi?Bunu bilmiyoruz. Museviler israiloğullarındandı diyecek.Hıristiyanlar ve Müslümanlar Arap diyeceklerdir.

Bana göre Türk olsa daha iyi olurdu diyeceğim.Size göre zencimiydi? Sen zenci misin?

Kafası çalışmayan,sorgulamayan,Düşünmeyen ve eğitim almayan insanları kandırdınız.

Nereye kadar kandırabileceksiniz? Bu insanlar Arapların kendini sömürdüğünü anlamayacak mı günün birinde.Bu iletişim çağında yalancılardan hesap sormayacaklar mı?

Mayalar, Aztekler İnkalar, Çinliler, Zenciler,Araplar, Türkler, Vikingler.

Adem ile Havva hangi ırktandı,Nuh hangi ırktandı?

Kimse Atalarından öğrendiği dili değiştirmek istemez.Ölmek ister yine de yapmaz.Örneğin benim dedelerimin dedesi Türkçe konuşuyordu.Bende Türkçe konuşuyorum.Başka bir ülkeye gidip biriyle evlenmez ise benim 1000 yıl sonraki torunlarım da Türkçe konuşacaktır.

Diller toplumlar birleştikçe azalır. Diller çoğalmazlar.Çünkü Diller insanların diğer insanlarla anlaşmaları ve onlarla sosyal ilişkiler kurabilmeleri ihtiyacı nedeniyle oluşmuştur.Bir gün tüm dünya Tek bir dil konuşabilir.(İngilizce.Fransız vb) ama asla 1000 dil varsa bu 1001 dil olmaz.

Adem Havva masalı doğru olsa Dünyada bu kadar çok çeşitli konuşulan Dil’ler olur muydu?

Sen Ana ve Babandan öğrendiğin dilden başka dil konuşmak ister misin?

Bir Türk Dedelerinden gelen Dil’i konuşurken Dil’ini değiştirmek ister mi?

Adem ve Havva dan ortak atadan geldik diye düşünüyorsan Aklın ve mantığın varsa ortak Ata olduğunda ortak tek bir dil olması gerektiğini bilmen ve düşünebilmen gerekmezmi?

YUKARDAKİ ÇOK DİL ÇOK IRK İNSANIN BİR TANRI TARAFINDAN YARATILMADIĞININ MADDİ VE CANLI KANITLARIDIR..

Ve insanın Tek seçeneği vardır..

Mağara devri insanının beynine sahip olmak istermisinizi sormak seçenek olmaz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili dostum pascalın varsayım üzerinden varlığını kanıtlayamadığı bir inançsal kavramla yazı tura atması ve sonucunda kar-zarar hesabına oturması, bunuda çok mantıklı gibi anlattığını sanmasının neresini düzelteyim. Ben bir seçim yapmam dostum pascal mantıksızlığı ile.Benin kendi yaşamımdaki sorgulamamdan vardığım sonuç ateizmdir. Ya varsa-yoksa kumarını sadece bu kar-zarar mantığını kavrayamayanlar ve inanırlar yapar.

Yinede konuya katkı sunayım.Bakın varsa ne kaybederim? Oda hangi tanrı sorusuyla ilişkili olarak her ikimiz içinde geçerli olacak sonuçlar doğurabilir.Yani el-ilah değilde farklı bir tanrı kavramı ise bu zaten hepimiz inansakta inanmasakta (sizde bende) bireysel olarak sonuçlarına katlanırız.

Yoksa bir şey kaybetmem dediğiniz anda ise bunca zamandır inançlar adına insanın insana yaptıklarını,katliamları-savaşları, ırzına geçilen onca

çoluk çocuğu , din adı altında resmen dünyanın her yerinde her gün insanlara dayatılan gerçekdışılıkları ve psikolojik rahatsızlık derecesindeki saplantılı bireyler üretilmiş olmasını nasıl kabul edeceksiniz?

Örneğin peygamber kabul ettiğiniz onca kişiler hakkında ve yaptıkları hakkında nasıl rahatsızlık duymayacak ve bunca insanı böyle kitlesel yanlışlara sürükledikleri için yargılamayacakmısınız vijdanen.

Stalini mazur görüyor iseniz buyrun nedenini açıklayın. Eğer tanrı yok ise stalinin yaptıkları haklılık kazanacak mı? Ya ırakta bosnada yaşananlar, tarihe girmiyorum bile, hıristiyan askerler müslümanları öldürdü, ırzına geçti, sudanda ise müslümanlar güney sudanlara aynı vahşeti uyguladı.

Evet, var-yok denklemini kar-zararla eşleştiren ve sadece kişisel masum bir sonuç çıkarımı gibi sunan zihniyeti akıl tutulması kavramı ile anlatmaya çalıştım. Kusura bakma, bireysel yanıp-yanmamak tercihi ile topluca başka insanların binlerce yıldır süren acılarını karşılaştırmadan sadece olasılık sanmak ve varlığını hiç ortaya koymamış bir kavram adına yaptığını savunmak sadece bencil bir tercih olur.Böyle bir tercihle hiç işim olmaz. İnsanlara böyle kavramsal ve gerçekdışı tercihleri mantık diye sunmaksa pascalın zavallılığı.

Neyse eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.Eğer muhammed beni kureyzada allahın emrini yerine getirdi iyi etmiş diyorsanız bir başkasıda filistinde olanları doğru bulur inançsal olarak, bir başkası haçlıyı, bir başkası endonezyadaki komünist katliamını haklı bulur, bir başkasıda stalini haklı bulur, kimiside hitleri, kimiside sudan-darfuru.Uzun hikaye, ben yokluğa kafa yormakla yeterince zaman yitirdim ömrümde.

Ömrüm başkalarının bana gerçek diye dayattığı doğruları yanlışlamakla geçti. Kaybettiğim onca zaman bile insan üretimi tanrı kavramının insana neler kaybettirdiğinin kanıtı.Uzun olduysa kusura bakma, çok şey yazılır ancak burda bırakıyorum.

Saygılar...

uzun açıklamaların için teşekkürler.

sana kısa bir soru sorabilirmiyim. senin bakış açından ve kabullenmenden yola çıkarak soruyorum; Tanrı yok(haşa)bunca saydığın zulümler katliamlar vs niye oluyor ve olmakta? (dinler yüzünden diyeceksin,ben onu sormuyorum.) madem Tanrı yok(haşa)bu hayatın anlamı ne? bu kadar zulüme,cinayetlere,katliamlara ne gerek vardı? daha doğrusu insanoğlu nasıl böyle hayvandan daha aşağı olabiliyor? bunu sağlayan mekanizma nedir?

tarihinde parabol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İNSANIN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK FALAN YOKTUR..Tek seçenek vardır..

Akılsızlığı ve Mantıksızlığı seçenek olarak sunamazsınız insanlara...

Kutsal kitaplara göre insan aile içi sex le çoğalmıştır.zeki olmayan insan bunu algılayamaz.

Adem ve Havva dan çoğaldık demek işte bu demek..başka açıklaması yok..

Bu kitaplar Tanrıdan gelmiş olsa Tanrı bunu düşünemez miydi? Önleyemez miydi?

Diğer taraftan Allah kendi nin sakıncalı bulduğu bu evlilik işlerini neden 50 tane Adem ve Havva yaratarak çözmedi.Allahın buna gücü yetmez mi idi?Allah la alakası yok bu şeklin.

Kutsal sayılan Kitaplar Adem ve Havayı bildiğimiz şekilde aktararak Allahın gücünü küçümseyip ona hakaret etmiş olmuyorlar mı?Tanrı Kutsal kitaplar da yazanlara göre kardeşle kardeşin evliliğini normal saymış olmaktadır.Adem ve havadan türedik dendiğinde bu anlaşılmaktadır.Size göre Kardeşle kardeşin ilişkiye girmesiyle türememiz doğrumudur?

Kuran doğruyu mu yazmaktadır.Adem ve havadan mı çoğaldık.Size mantıklı geliyor mu?

Tanrı neden bu şekilde çoğalmamızı istemiş olabilir?

Yoksa Kutsal Kitaplar Allahın kitapları değil de bu kitapları yazanlar Adem Havva öyküsünü Gılgameş destanından alarak aktarmakla hatamı yapmışlardır.

Allah Adem ve havayı yarattı.Adem ve Havva aliİmran soyundan mı?israiloğullarındanmıydı?

Zencimiydi? Çinlimiydi ?wiking mi? Maya mı? Aztek mi? Türk mü? Aborjin mi?Bunu bilmiyoruz. Museviler israiloğullarındandı diyecek.Hıristiyanlar ve Müslümanlar Arap diyeceklerdir.

Bana göre Türk olsa daha iyi olurdu diyeceğim.Size göre zencimiydi? Sen zenci misin?

Kafası çalışmayan,sorgulamayan,Düşünmeyen ve eğitim almayan insanları kandırdınız.

Nereye kadar kandırabileceksiniz? Bu insanlar Arapların kendini sömürdüğünü anlamayacak mı günün birinde.Bu iletişim çağında yalancılardan hesap sormayacaklar mı?

Mayalar, Aztekler İnkalar, Çinliler, Zenciler,Araplar, Türkler, Vikingler.

Adem ile Havva hangi ırktandı,Nuh hangi ırktandı?

Kimse Atalarından öğrendiği dili değiştirmek istemez.Ölmek ister yine de yapmaz.Örneğin benim dedelerimin dedesi Türkçe konuşuyordu.Bende Türkçe konuşuyorum.Başka bir ülkeye gidip biriyle evlenmez ise benim 1000 yıl sonraki torunlarım da Türkçe konuşacaktır.

Diller toplumlar birleştikçe azalır. Diller çoğalmazlar.Çünkü Diller insanların diğer insanlarla anlaşmaları ve onlarla sosyal ilişkiler kurabilmeleri ihtiyacı nedeniyle oluşmuştur.Bir gün tüm dünya Tek bir dil konuşabilir.(İngilizce.Fransız vb) ama asla 1000 dil varsa bu 1001 dil olmaz.

Adem Havva masalı doğru olsa Dünyada bu kadar çok çeşitli konuşulan Dil’ler olur muydu?

Sen Ana ve Babandan öğrendiğin dilden başka dil konuşmak ister misin?

Bir Türk Dedelerinden gelen Dil’i konuşurken Dil’ini değiştirmek ister mi?

Adem ve Havva dan ortak atadan geldik diye düşünüyorsan Aklın ve mantığın varsa ortak Ata olduğunda ortak tek bir dil olması gerektiğini bilmen ve düşünebilmen gerekmezmi?

YUKARDAKİ ÇOK DİL ÇOK IRK İNSANIN BİR TANRI TARAFINDAN YARATILMADIĞININ MADDİ VE CANLI KANITLARIDIR..

Ve insanın Tek seçeneği vardır..

Mağara devri insanının beynine sahip olmak istermisinizi sormak seçenek olmaz.

Kendinizi neye göre zeki ilan ediyorsunuz? bilginin sınırı ve kesinliği var mı?

tarihinde parabol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Bu mesaji 15 kisiye forwardlarsan yarin guzel bir haber alirsin

Eger gondermezsen sanssizlik 15 sene pesini birakmaz" tarzi maillere rastlamissinizdir.

Ateist veya musluman bu forumda kimsenin bu tip mesajlara pek aldiris ettigini zannetmiyorum. Maalesef bunlara da inananlar var, o ayri konu.

"ne zarari var bi forward tusuna basmanin, 15 yil sanssizlik pesimi birakmazsa boku yeriz" gibi bir dusunce yurutmuyoruz bu mesajlari aldigimizda, dimi?

Iste ben de ayni mantikla inanmiyorum senin Allahina.

Pascal 1600lu yillarda yasamisti ve onun zamaninda dindeki celiskiler, sacmaliklar simdiki kadar bilinmiyordu. Tanimam etmem ama buyuk bir filozofsa gercekten, gunumuzde herhalde ateist olurdu :)

Sitelerde Paylaş
"Bu mesaji 15 kisiye forwardlarsan yarin guzel bir haber alirsin

Eger gondermezsen sanssizlik 15 sene pesini birakmaz"

buna inanan adam dinden çıkar

konuya gelince pascalın mantığıyla kimse cennete giremez.kaybetme olasılığın yüzde 100

tarihinde muadh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

değerli e-teist,

önünde iki seçenek var ve siz ikinciyi seçmişsiniz Pascalın yorumuna göre.

Öncelikle 2 seçenek yok. Bir sürü din var. Bir sürü tanrı var. Bir sürü inanç sistemi var. Pacal'ın kendisi bile sizin inancınıza göre şu anda cehennemde, onlara göre de siz cehennemliksiniz. Ya varsa diyerek Allah'ı kekleyemezsiniz bu arada. ;)

Sitelerde Paylaş

konuya gelince pascalın mantığıyla kimse cennete giremez.kaybetme olasılığın yüzde 100

Katılıyorum. Sırf ya varsa diyen birisi iman etmiş sayılmaz, kendini kandırmış olur ancak. Ya varsa diye inanan kişinin imanı sağlam olmadığı için İslam'a göre cennete giremez.

Sitelerde Paylaş

kumar İslam'da haramdır. ama inançsız biri için haram diye birşey zaten yoktur. siz şuan bir kumar oynuyorsunuz. ikinci seçeneği seçmişsiniz. Pascal diğer seçeneği seçmenin daha mantıklı olduğunu iddia ediyor.hepsi bu.

O eskidendi. Evrenin ve canlılığın oluşumunu tanrısız da açıklayabildiğimize göre bir yaratıcıya ihtiyaç yok. Ya varsa diye iman eden kişi mümin sayılmaz ayrıca. Çünkü varsa diyen kişi olmamasına ihtimal veriyor.

Sitelerde Paylaş

Muadh bak din budur. Başkalarını ne kadar kolay dinden çıkarıyorsun, ne kadar kolay cennete girip giremeyeceğine karar veriyorsun. Ki bence haklısın ama iş dindaşlarına gelince birden Allah dan değil dindaşlarından korkuyorsun.

Ali İmram 7 yi çarpıtanlar, Allah ın sözünü yalanlayanlar dinden çıkmıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Benim ki latifeydi.

Seçeneklerden gideceksek ikiden çok daha fazla seçenek olduğunu kabul etmek durumundayız. Eski dinleri/Tanrıları saymadan bugün dünyada bilinen 4300 (?) din/inanış olduğu söylenmekte. Bu rakamlara cematleri, tarikatları ve hatta kişisel saptırılmış inançları da (hadisleri kabul etmemek gibi) eklersek sayı kolayca on binleri geçer.

Pascal's wager (Paskal'ın kumarı diyelim) çok zavallı bir argüman. Bende acıma duygusu uyandırıyor.

Sitelerde Paylaş
Muadh bak din budur. Başkalarını ne kadar kolay dinden çıkarıyorsun, ne kadar kolay cennete girip giremeyeceğine karar veriyorsun. Ki bence haklısın ama iş dindaşlarına gelince birden Allah dan değil dindaşlarından korkuyorsun.

benim yaptığım tekfir mutlak tekfirdir.yani durumu tekfir ediyorum kişileri değil.tevil yapanlar ise alimler tarafından tekfir edilmemiştir bu işin bidat(icat) oldğunu söylemişlerdir.selef alimleri döneminde daha eşarı ve maturidiler çıkmadan önce yani tevil işi yeni yeni palazlandığı dönemlerde bu bidat olarak tanımlanmıştır.Selef bu konuda icma etmiştir.Selefin icması da bize göre delildir

Sitelerde Paylaş
akılsız dediğin adam

Pascal'a akılsız diyememek için bir neden yoktur. İsterse dünyanın en zor problemini çözmüş en zeki insanı olsun. Akıl belirli konularda kullanılıp, belirli konularda kullanılmak istenmezse kullanılmayan bir araçtır.

Kullandığı alanda akıllı, kullanmadığı alanda akılsız davranmış olabilir.

Ne insanlar vardır, tilkinin yattığı kovuğunu bilir, borcunu ödemeye sıra geldiğinde şeytana pabucunu ters giydirir, alacağını almaya sıra geldiğinde kırk dalavere çevirir, ama başka aklını kullanacağı konularda zerre kadar aklına müracaat etmez.

Pascal'ın da din konusunda aklını kullanmadığı son derece açık. Gerekçesi de belli: Pascal son derece bencilce davranıyor. "Birileri gitsin cehennemde yansın, ben işi riske atmayayım, cennette safa süreyim neme lazım" diyor! Bunu tavsiye etmekle de tanrının gözüne daha bir girer, işi iyice garantilerim diye de kalkmış din tanrı propagandasına soyunuyor. Böyledir bu dinciler. Tanrıya yalakalanmak için hiç bir fırsatı kaçırmazlar. işleri güçleri çıkar için yalakalık, kişiliğini paspas etme, onurunu ayaklar altına sermedir bunların tüm karekter yapıları. Bu tipler tanrıya yalakalık için kırk taklayı seve seve atar, tanrı adamlarının ayaklarını yalamaktan zevk alırlar. Bunlar akıllı olsa kaç yazar, ahlak, kişilik olmadıktan sonra akıl söner.

Akıllı kişi ahlaklı ve dürüst olacak diye bir şart yoktur. Çok akıllı kişi ahlaksız ve çıkarcı, bencil olabilir.

Sitelerde Paylaş

uzun açıklamaların için teşekkürler.

sana kısa bir soru sorabilirmiyim. senin bakış açından ve kabullenmenden yola çıkarak soruyorum; Tanrı yok(haşa)bunca saydığın zulümler katliamlar vs niye oluyor ve olmakta? (dinler yüzünden diyeceksin,ben onu sormuyorum.) madem Tanrı yok(haşa)bu hayatın anlamı ne? bu kadar zulüme,cinayetlere,katliamlara ne gerek vardı? daha doğrusu insanoğlu nasıl böyle hayvandan daha aşağı olabiliyor? bunu sağlayan mekanizma nedir?

Sevgili dostum tanrı kavramının var-yok kısmını es geçerek ele alalım sorunu.İnsanlar yinede katliamlar yapmaz mıydı? Mutlaka yaparlardı dostum. İdeolojiler yine olacaktı. Ancak hiç bir ideoloji kutsallığa bezenemediğinden mutlak doğru sayılmayacağından ve insan ürünü oldukları bilindiğinden çok rahat yayılma imkanı bulamayacak ve boyun eğme ile uzun süreli yaşamını ve varlığını sürdüremeyecekti.Diyeceğim oki kutsallığın ardına saklanmış en sapıkça göreceğiniz olgular bile çok rahatça kabul görmeyi sağlarken dünya üzerinde bu kutsallık bezeli ideolojiler olmadığında çok uzun ömürlü olması imkansız olurdu. stalinin komünizmi -hitlerin faşizmi büyük katliamlara yol açsada uzun ömürlü olmamış ve insan ürünü olduğundan rahatça eleştirilip insanların bu hatalarından ders almaları ile tarih çöplüğüne gönderilmişlerdir.

Peki ya inançlar öyle mi? Binlerce yıldan beri yayılmaya, insanları bölmeye ve birbirlerine düşman kılmaya devam etmektedirler.Hangisi sizce daha çok tehlikeli insanlık için.katliamlar açısından eşittirler, her ölen insandır.Siyasi etkileri ve süreklilikleri bakımından inançlar hem psikolojik, hem sosyolojik açıdan kapanmaz bir yaradır.

Bakın ben bir görüşümü söyleyeyim günümüz dünya düzeni açısından, dünyayı çoğunluk olduğu masalıyla avunan inançlılar yönetmez, tüm askeri ve siyasi hareketleri dünya üzerinde organize eden emperyalizmin baş aktörleri, sermayeyi elinde tutan kişiler kesinlikle ateisttir. Ve onların bu dünyada insanları yönetmedeki en büyük yardımcıları, yada maşaları inançlardır.İnançlılar ise bu gerçekten habersiz kendilerine biçilen role kutsal bir görev aşkı ile dört elle sarılırlar. Bu düzene karşı en büyük savaşımı verenler ise materyalist felsefeyi savunan bir avuç ateisttir. Ancak bu iki uç arasındaki tüm ideolojiler (inançlarda ideolojidir) bir tarafı destekler farkında olmadan. Destekledikleri asıl bu dünyayı cehenneme çeviren ve tanrı ve dinlerin olmadığını bilen emperyalizmin efendisi konumundaki ateistlerdir.

Ancak bizim gibi ateistler ise mümkün olduğunca bireysel farkındalığımızla tüm inanç, ahlak, hukuk kurallarının kendi bilincimizle var ettiğimizi bilir bunuda büyük bir umutla bu kavgada insanlara anlatmaya, bir yandanda bu büyük baskı altında yaşamımızı idame etirmeye çalışırız.

Hayvandan aşağılık yada yükseklik konusuda tıpkı tüm ahlaki çıkarımlarımız gibi insani bireysel çıkarımlarımızdan öte bir gerçeklik tanımlamıyor.Kutsal bir tarafımız yok dostum.Sadece inançsal önkabullerimizle kendimizi evrenden soyutlayıp salakça farklı bir oluşum olduğumuzu sanmamız var.Salakça sözü için kusura bakma, bireysel değil genel bir söylemdi.

saygılar...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...