Jump to content

Kurandaki ayetler Rica mı, Öneri mi, Emir mi?

Recommended Posts

Kurandaki ayetler Allahın insanlara ricası mı, önerisi mi yoksa emri mi?

Eğer rica ve öneriyse,

Rica ve önerilerde sevgiye dayalı yerine getirme bildiğim kadarıyla oluyor.

Yani sevdiğiniz için birisinin ricasını veya önerisini kendinize sorumluluk sayarsınız.

Eğer emir ise,

Böyle bir şey mümkün mü?

Sitelerde Paylaş

İkisi de aslında...

Neyse yoruldum, senden hiç ümidim yok, boşa konuşurum...

Sen kuranın münafık diye tabir ettiği kişilerdensin.

Kıvırtıyorsun.

Kesin cevaplar vermiyorsun.

Kuran emirdir. Önerisi vs yok.

Müslümanın Allaha kul olmama seçeneği yok.

Şimdi burada senin herşeyini elinde tutan birinin sana dayattığı kuralları sevgiyle yerine getirmek mümkün mü değil mi?

Bunla ilgili konuş.

Ben mümkünatı yok diyorum.

Diyen de yalan söylüyordur diyorum.

Sitelerde Paylaş

Eğer rica ve öneriyse,

Yani sevdiğiniz için birisinin ricasını veya önerisini kendinize sorumluluk sayarsınız.

Eğer emir ise,

Böyle bir şey mümkün mü?

Bir olasılığı ihmal etmişsin.

Soruyu ben düzeltiyorum.

Kur'an'daki ayetler, rica mı, öneri mi, emir mi, yoksa TEHDİT Mİ?

Sitelerde Paylaş

Kuran baştan sona yalnızca tehdit ve korkutma üzerine kuruludur. Her suresinde tehditler savurur.

Ona ne şüphe.

Yalnız burada onu gündeme alırsak, olay insanlardan çıkar islam ve kurana döner.

İnsanların seçme özgürlüğü veya sevgi ile, gönül hoşluğuyla, güzellikle, mutlulukla yaptığı bir şey mi bu?

Bunun düşünülmesinde fayda var.

Sitelerde Paylaş

Kuran bir korku paradigmasının kadığa dökülmüş hali. Her şeyi korkutma unsuru olarak kullanır.

Cehennemle korkutur, ahiretle korkutur, kıyametle korkutur, depremle korkutur, helak etmekle korktur hatta yıldırımla bile korkutmaya çalışır.

ZARİYAT 44. Rablerinin emrine karşı geldiler. Bu yüzden, bakıp dururlarken onları yıldırım çarpıverdi.

Sitelerde Paylaş

İnsanların seçme özgürlüğü veya sevgi ile, gönül hoşluğuyla, güzellikle, mutlulukla yaptığı bir şey mi bu?

AHZAB 36. Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Sen kuranın münafık diye tabir ettiği kişilerdensin.

Kıvırtıyorsun.

Kesin cevaplar vermiyorsun.

Kuran emirdir. Önerisi vs yok.

Müslümanın Allaha kul olmama seçeneği yok.

Şimdi burada senin herşeyini elinde tutan birinin sana dayattığı kuralları sevgiyle yerine getirmek mümkün mü değil mi?

Bunla ilgili konuş.

Ben mümkünatı yok diyorum.

Diyen de yalan söylüyordur diyorum.

Arkadaşım, Kuran tüm insanlığın kitabıdır. Sadece müslümanların değil. Yani, 7 milyar insan, isterse okur, "özgür iradesiyle" kabul eder, tüm harfi harfine iman eder, müslüman olur. Yani müslüman olan bir insan, Allah'ın tüm emirlerini istisnasız gönülden kabul etmiş kişidir. Bunların hiçbiri zorla olmaz. Zorla olmadığı için de kölelik değildir diyorum. Gönül gözüyle baktığın gerçeklere iman edersen, bu senin menfaatinedir. Sonunda cennetle müjdelenirsin...

Sitelerde Paylaş

Eğer rica ve öneriyse,

Eğer emir ise,

Böyle bir şey mümkün mü?

Sence "de ki" nin anlami hangisidir?

Sitelerde Paylaş

Ben bu başlığı çehov ve diesel in allahın emirlerini sevdikleri için yptıkları saçmalığına cevaben açtım.

yani aslında yapmama seçenekleri varmış, yapmazlarsa ceza da yokmuş ama onlar sevgiyle aşkla yapıyorlarmış emirleri :)

sverek yapan için öneri,sverek yapmayan için rica,yapmak istemeyen için emir.yara hepsi.yada hiçbiri.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...