Jump to content

Devlet Gerekli midir ?

Recommended Posts

Somali, yillardir anarsi ile yonetiliyor. Merkezi bir devlet otoritesi yok. Belkide Somali'de yer alti zenginligi ve/veya herhangi bir jeopolotik onemi olmadigi icin bu mumkun olmustur, fakat ortaya kendisini iyi yada kotu, bir sekilde yoneten bir kitle cikmistir. Isin ilginc tarafi, ne kapitalizm nede sosyalizm, devlet yapisini ongoren sistemlerdir. Fakat karsimiza en tek disi kalmis devletleri cikaranda bu ideolojilerdir. Belkide dogal olani budur. Insanin otoriteye olan bir zaafi oldugunu hep dusunmusumdur. Basinda bagirip cagiran birileri olmasi, kendisini surudeki bir koyun gibi hissetmesi belkide bunun tersine oranla daha cazip gorunuyor insanogluna.

Somalide anarşinin olduğu doğru değil kaos ile anarşizmi birbirine karıştırmayın. Anarşizmde silahlar konuşmaz somalide el-şebab yada gücü sınırlı merkezi yönetimin kullandığı silahlar başka devletlerin süspansesi ile piyasaya giriyor Ayrıca küçük yada büyük farketmez silahlı bir grup kuran güç kendi çapında devlettir. Fakat sosyalizm ve kapitalizmin devlete ihtiyacı olmadığı tespitiniz doğru iki sistemde aslında devletin yavaş yavaş sönümlenmesi ve sonunda yokolması üzerine kuruludur Hepsinden önemlisi devleti ortadan kaldıramayan kapitalist yada sosyalist sistem eninde sonunda yokolmaya mahkumdur Çünkü bunlar birbirleri ile ne kadar uyumlu olarak çalışıyor görünselerde ilerleyen devrelerrde biri diğerini frenlemek zorunda kalır bu da çıkar çatışmalarını doğurur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 123
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşin içine para girdi mi işler değişir. Devletin olmadığı bir toplumda benim çok verimli topraklarım olsun. Burada yetiştirdiğim yiyecekleri insanlara satıyorum. Ya da başka bişey. Bir şekilde o toplumun en zenginiyim. Suya da hükmetmek istiyorum. Baraj yaptıracağım. Parayı bastım yaptım. Ohh artık halka su da satıyorum. Yakında kesin bu topluma kral olurum, tüm toplumda benim kölem olur.

Ama devletli bir toplumda devlet buna izin vermez. Hatta bu devlet, devlettte yaşayan tolulukların yaşamsal kaynaklara ulaşmasında eşit olduklarına inanıyorsa...

Son parargafınız çıkardığımızda bahsettiğiniz sistemin ismi anarko-kapitalizm dir Türkçesi allahına kadar kapitalizm gibi bir şey. Devletin tüm kurumları şirketleşir buna ordu ve güvenlik güçleride dahildir. Ama bugün bildiğimiz gibi bir üst devlet yapılanması yoktur kapital yani para kimin elindeyse onlara ücret karşılığı hizmet verirler.

Sitelerde Paylaş

sınırsız özgürlük herkesin hakkı...

herkesin bundan anladığı şey de farklı olabilir...

ben özgürüm istediğimi yapabilirim diyen birisinin yapabilecekleri ancak onun hayal gücüyle ve kendi gücüyle sınırlıdır...

gücünün yettiği her şeyi yapmaya kalkabilir...

tabi bunların içinde başkalarının zarar göreceği şeyler de olabilir...

başkaları da istediğini yapmaya özgürdür...

onlar da zarar gördükleri şeylerden kendilerini korumak için diğer özgürlerin özgürlüklerini yahut sağlıklarını yahut hayatlarını kısıtlayabilirler...

bunun sonunda ortada biraz karışıklıklar olabilir...

ama olsun zamanla bunlar durulur bazıları ölür bazıları kalır...

ölenler ölmüştür kalan sağlar bizimdir...

bu sağ kalanlar aynı karışıklığı yaşamamak için bu özgürlüğün sınırsız olması meselesine bir çözüm bulalım başımıza çok bela açılıyor bu yüzden derler...

şöyle olsun böyle olmasın derken bir takım kurallar düşünüp koyarlar...

sonra bu kuralların adına devlet derler...

onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine ...

iyi günler...

Can sıkıntısından mı yazdın bu yorumu senin bu yazdıkların özgürlük değil manyaklıktır. Bu manyaklıklar özgür bir ortamda olmaz. Bu manyakları yaratan bugünün kapitalist devlet yapılanmalıdır. Öyle bir işkembeden sallıyorsun ki sanki herşey güllük gülüstanlık.Bu ülkenin bırak birbirini öldüren katillerini. sözde vatandaşın canını korumak için kurulmuş güvenlik güçlerinin YANLIŞLIKLA ! öldürdüğü kişi sayısı son 10 yıldır ortalam 53'tür Ama allahın izniyle 2012 de 100'ü kesin geçecek gibi görünüyor.

tarihinde b213hs5fn2skx-m3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

salt soyut tanrıyı yok etmek yetmez,

o otoritenin yeryüzündeki tezahürü, yansıması olan

devletler de yok edilmelidir..

İnsanın insan üzerindeki yönetimi köleliktir…

Bu yüzden devletin varlığı tabii ki de meşru değildir..

Bu sözlerin altına imazımı atıyorum b213..... :)

Ben din otoritesini kabul etmeyip ondan daha barbarca ve akılsızca olan devlet otoritesini savunan ateistlere ''tatlısu ateistleri'' diyorum :) Aman devletinize sahip çıkın Kızarsa sizi fişler mişler ne yaparsınız sonra değil mi ? :(

Sitelerde Paylaş

Devletsizlik anca kaos anarşizim yaratır.12 eylül'de millet her gün birbirini kırıp geçirirmiş ,düşün çünkü devlet düzeni çökmüş resmen ortada devlet nanıma bir şey yok.Senin bu isteklerin bu dünyaya uygun değil ,ütopik bir şey ,enternasyonalizm gibi..

Sitelerde Paylaş

Ya devlet başa, ya kuzgun leşe (Türk atasözü)

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi (Kanuni Sultan Süleyman)

En kötü devlet, devletsizlikten iyidir (Şapkalı Sultan Süleyman)

Sanırım burada devlet ile devlet yönetimi karıştırılıyor. Evet şu zamanda ki hiçbir devlet yönetimini veya düzenini tasvip etmiyorum fakat devlet her toplumda mutlaka ister istemez ortaya çıkacaktır.

Devlet olmasın demek, güneş doğmasın demek gibi bişeydir.

Sitelerde Paylaş

eğer bireylerin hepsi erdemli duyarlı kişiler olsa devlete gerek kalmazdı gerçekten...

erdemli kişiler için kurallar önemsizdir...

daha doğrusu onlar yaptıklarını kurallar böyle diyerek değil zaten erdemli olmak gereği yaparlar...

iyi ve dürüst birisi devlet yasakladığı için hırsızlık zina cinayet gibi şeylerden uzak durmaz...

devlet olsa da olmasa da o zaten bunlardan uzak durur...

ama öyle adamı nerden bulacaksın...

Sitelerde Paylaş

Somalide anarşinin olduğu doğru değil kaos ile anarşizmi birbirine karıştırmayın. Anarşizmde silahlar konuşmaz somalide el-şebab yada gücü sınırlı merkezi yönetimin kullandığı silahlar başka devletlerin süspansesi ile piyasaya giriyor Ayrıca küçük yada büyük farketmez silahlı bir grup kuran güç kendi çapında devlettir. Fakat sosyalizm ve kapitalizmin devlete ihtiyacı olmadığı tespitiniz doğru iki sistemde aslında devletin yavaş yavaş sönümlenmesi ve sonunda yokolması üzerine kuruludur Hepsinden önemlisi devleti ortadan kaldıramayan kapitalist yada sosyalist sistem eninde sonunda yokolmaya mahkumdur Çünkü bunlar birbirleri ile ne kadar uyumlu olarak çalışıyor görünselerde ilerleyen devrelerrde biri diğerini frenlemek zorunda kalır bu da çıkar çatışmalarını doğurur.

Somali'de devleti yikan anarsistler olmadigi icin, onceleri bir kaos donemi olmus olabilir. Fakat silahli gruplar buyuk olcude birbirlerini tuketmis ve sonucta stabil bir anarsi dogmustur. Su anda sinirlida olsa bir devlet otoriesinden soz edebiliriz fakat devletin yikilisindan itibaren yaklasik 10 senelik bir surec icerisinde kaos ile baslayip kapitalist anarsiye giden bir seyir izlemistir. Devletler tarafindan yonetilen cevre ulkelere gore ve Somali'nin bir devlet tarafindan yonetildigi doneme gore gelismislik seviyesi gostergelerinde yukselis tespit edilmistir bu anarsi doneminde.

Bunu takip eden tespitlerinize katiliyorum. Bu sistemleri ortaya koyanlar, toplumlari devlete ihtiyac duymayacak, stabil sosyal alanlar haline getirmeyi amac edinmislerdir.

Sitelerde Paylaş

Ya devlet başa, ya kuzgun leşe (Türk atasözü)

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi (Kanuni Sultan Süleyman)

En kötü devlet, devletsizlikten iyidir (Şapkalı Sultan Süleyman)

Sanırım burada devlet ile devlet yönetimi karıştırılıyor. Evet şu zamanda ki hiçbir devlet yönetimini veya düzenini tasvip etmiyorum fakat devlet her toplumda mutlaka ister istemez ortaya çıkacaktır.

Devlet olmasın demek, güneş doğmasın demek gibi bişeydir.

Sen müslümansın değil mi ? allahın varlığını dile getiriken kuranı delil olarak öne sürdüğünüz gibi devletin var olması gerektiğini öne sürerken de devletin başında yada bir yerinden devletle göbek bağı olan kan emicilerin savsatalarını öne sürüyorsunuz. Yani kategori değiştirseniz de aptallığınız baki kalıyor. Sulatan sülüman yada fötürlü süleymanın ne demesini bekliyordun ''Beni yak devletimi yak herşeyi yak'' mı ?

tarihinde b213hs5fn2skx-m3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Somali'de devleti yikan anarsistler olmadigi icin, onceleri bir kaos donemi olmus olabilir. Fakat silahli gruplar buyuk olcude birbirlerini tuketmis ve sonucta stabil bir anarsi dogmustur. Su anda sinirlida olsa bir devlet otoriesinden soz edebiliriz fakat devletin yikilisindan itibaren yaklasik 10 senelik bir surec icerisinde kaos ile baslayip kapitalist anarsiye giden bir seyir izlemistir. Devletler tarafindan yonetilen cevre ulkelere gore ve Somali'nin bir devlet tarafindan yonetildigi doneme gore gelismislik seviyesi gostergelerinde yukselis tespit edilmistir bu anarsi doneminde.

Bunu takip eden tespitlerinize katiliyorum. Bu sistemleri ortaya koyanlar, toplumlari devlete ihtiyac duymayacak, stabil sosyal alanlar haline getirmeyi amac edinmislerdir.

Doğrudur. Bende sizin tüm tespitlerinize katılıyorum

Sitelerde Paylaş

Ben din otoritesini kabul etmeyip ondan daha barbarca ve akılsızca olan devlet otoritesini savunan ateistlere ''tatlısu ateistleri'' diyorum :) Aman devletinize sahip çıkın Kızarsa sizi fişler mişler ne yaparsınız sonra değil mi ? :(

Bence barbar olan sensin çünkü senin gibi düşünmeyenlere hakaret edip duruyorsun.

Devleti otoritesi elbette şarttır, devletsiz bir toplum olması için tüm insanların neredeyse eşit bir zihinsel yapıya sahip olması gerekir. Aksi durumda müthiş bir kontrolsüzlük ve kaos olur. Kurallar ve disiplin, insanların bir arada rahatça yaşayabilmesi için şarttır. Herkesten kendi iç disiplinin geliştirmiş olmasını beklemek isteriz ama var mı böyle bir şey?

Yok.

Hiçbir zaman da olmayacak. Birilerini sürekli kontrol etmek zorunda kalacağız ve bunun için yaptırımlar uygulayacağız. Çünkü bizler küçük gruplar ya da kabileler halinde yaşamıyoruz artık. Milyonlarca insan bir arada yaşıyoruz. İnsan toplulukları büyümeye başladığında devletler ortaya çıktı zaten. Kaçınılmaz bir şeydir bu, gereklidir.

Ama siz felsefe yapacağım diyorsanız da kimse sizi engellemez tabii.

Yalnız bilin ki felsefenin ya da hayallerin hiçbir sorunu çözdüğü görülmemiştir.

Sitelerde Paylaş

Yo hayır, adalet mekanizması iyi çalışsın, paylaşımda eşitlikçi olmaya özen göstersin ve eğitime çok önem versin, yeter bunlar. Geri kalan, bu üç faktörün yanında ayrıntı olacaktır zaten.

öz denetim/öz bilinç adına ne dersek diyelim, ondan bizde yok işte.

Sitelerde Paylaş

Devletsizlik olursa birilerinin senin iznini almadan devlet kurabilmesine engel olamazsın.

Oy hakkın olmadan gelir biri devlet kuruverir tepenize.

Bir mantıgı yoktur yani devlet istemiyorum demenin.

Hiç olmazsa bu şekilde kendimiz seçiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Devletsizlik olursa birilerinin senin iznini almadan devlet kurabilmesine engel olamazsın.

Oy hakkın olmadan gelir biri devlet kuruverir tepenize.

Bir mantıgı yoktur yani devlet istemiyorum demenin.

Hiç olmazsa bu şekilde kendimiz seçiyoruz.

:lol: :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...