Jump to content

Sperm Secimi Nasil Aciklanir?

Recommended Posts

• İleti 170
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hayir coincidence degil, random. Ortada bilinc yok.

Tanımları bir kenara bırakabilirsin.

Spermin durumuyla evrim mekanizması olan doğal seçilim aynı değil.

Aralarında bir analoji kurman bile hata.

Bilinç ikisinde de yok.

Ama sperm örneğinde, sağlam olan spermlerin dölleme olasılığı hemen hemen eşit.

Evrim örneğinde canlıların varyantların hayatta kalma olasılıkları eşit değil.

Sitelerde Paylaş

Tanımları bir kenara bırakabilirsin.

Spermin durumuyla evrim mekanizması olan doğal seçilim aynı değil.

Aralarında bir analoji kurman bile hata.

Bilinç ikisinde de yok.

Ama sperm örneğinde, sağlam olan spermlerin dölleme olasılığı hemen hemen eşit.

Evrim örneğinde canlıların varyantların hayatta kalma olasılıkları eşit değil.

Dedim ya ezbercisin diye. Bilimsel dusunce de ezber yoktur. Algilamak ve idrak etmek ve de kavramak vardir. Evrim de bu olgularin idrak edilecegi tek alan degildir.

Hatta bazi olgular belki evrim ile degilde; baska anlatimlar ile cok daha acik algilanabilir.

Sitelerde Paylaş

Dedim ya ezbercisin diye. Bilimsel dusunce de ezber yoktur. Algilamak ve idrak etmek ve de kavramak vardir. Evrim de bu olgularin idrak edilecegi tek alan degildir.

Yahu Ad Hominem yapmasana. Sen evrimi anlamamışsın. Felsefe alanında gerçekten birikimlisin ama evrim alanında değilsin.

Al bunu oku: http://www.talkorigins.org/faqs/chance/chance.html

Sitelerde Paylaş

Yahu Ad Hominem yapmasana. Sen evrimi anlamamışsın. Felsefe alanında gerçekten birikimlisin ama evrim alanında değilsin.

Al bunu oku: http://www.talkorigins.org/faqs/chance/chance.html

Ayni ezberi yapiyorsun. Ben evrimi degil randomu ve dogal secilimi sana anlatiyorum.

Ayrica sperm yarisinda da evrim yok.

Sitelerde Paylaş

Ayni ezberi yapiyorsun. Ben evrimi degil randomu ve dogal secilimi sana anlatiyorum.

Sen bana doğal seçilimi anlatacak en son adamsın ama neyse. :) Akıllı tasarımcıların ağzıyla konuşmaya devam et. Ben çıkıyorum.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
farkında değiller, üstelik onlar da bize diyor; hepiniz birbirinize çok benziyorsunuz

ben bunu birinden daha duydum ama hiç inandırıcı gelmedi.

Yahu göz var nizam var. Hepimizin boyları,kiloları,saç ve göz renkleri, yüz ve vücut hatları apayrı nasıl onlara göre birbirimize benziyor olabiliyoruz?

Sitelerde Paylaş

Evrensel insan ve diğer teist, deist türevleri kelime oyununa gitmişler bu başlıkta.

Tesadüf, şans eseri, rastlantı, gibi ifadeler gözlemleyen odaklıdır.

Doğru ifade rastgeledir.

Sperm seçimi rastgeledir.

Yani spermlerin üretiminden, üretilen spermlerden birinin amacına ulaştığı ana kadar herhangi bir önceden belirlenmişlik yoktur.

Hangi spermin amaca ulaşacağı o spermi çevreleyen şartlara bağlıdır.

Sitelerde Paylaş

Her sperm, yumurta hücresine ulaşabilecek veya dölleyecek şekilde bir yapıya sahip değildir.

Bazı spermler (killer-spermler olarak adlandırılır) ya hareketsiz kalarak başka bir erkeğe ait rakip spermlerin yolunu keser ya da farklı rakip spermleri aktif olarak arayarak bunları kimyasal yolla yok eder.

Yani bazı spermlerin görevi döllemek değil rakiplerini öldürmek ya da engellemektir.

Bu anlamda bir erkeğin spermleri arasında yumurta hücresine ulaşan ilk sperm olmak için bir yarışma veya rekabet varken aynı zamanda bazı spermler kenbdilerini diğer spermler için feda da ederler.

Sitelerde Paylaş
Doğru ifade rastgeledir.

Neden rastgele değil?

Çünkü spermler önemli bir görev üstlenmişlerdir. Bu görev genlerini yeni nesillerde devam ettirmeleridir.

Evrimin bütün esprisi budur.

Her ejakulatta yaklaşık 400 milyon sperm vardır.

Bunlardan yalnız biri yumurtayı dölleyecektir.

Spermin yumurtayı dölleyeceği yer sperm için çok uzak bir mesafedir ama kamçıları ile spermler bu mesafeyi bir iki gün içinde katedebilirler.

Spermler yumurta ile çoğu kere tüplerin başlangıç kısmında karşılaşırlar.

400 milyon spermden yalnız birkaçı (bu sayı erkeğin yaşı ile ilgilidir) yumurtayı döllemeye hazırdırlar.

Bu spermler 400 milyon sperm içinden rastgele seçilmemişlerdir.

Onları doğal seçilim seçmiştir. Yani onlar doğal seçilim imtihanından geçmiş spermlerdir.

Doğal seçilim seçerek rastgeleliği ortadan kaldırır. Yumurtaya ulaşan spermlerin hepsi aynı şansa sahip değillerdir.

Doğanın seçtiği birkaç sperm yumurtayı dölleyecek niteliklere sahiptir.

Bu bağlamda rastgelelik varsa, o da 400 milyonda bir değilidir. 5-10 spermden birine inmiştir bu rastgelelik.

Ve hemen her zaman seçilenlerden yalnız biri yumurtayı dölleyecektir. Burada bir şans veya rastgelelik olabilir de olmayabilir de.. Kesin değil.

Ama sandığınız gibi rastgeleliğin büyük bir rolü yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...