Jump to content

Ya Allah Yoksa ne Yapacaksiniz?

Recommended Posts

Bir de konuya bu acidan bakalim. Tum inanclariniz, tum din icin harcadiginiz zaman; tum namazlariniz, ibadetleriniz. Butu gun ac kalmalariniz, hacca harcadiginiz para ve emek, tum verdiginiz zekatlar, fitreler; tum okunan ezanlar, kesilen zavalli kurbanlar ve buna benzer, dunyevi emek ve cabalariniz;bosa gidecek. Bu isin, dunyevi yonu. Isin bir de, dunya otesi var. Tum, ugruna oldugunuz; cennet hayali; o guzelim huri kizlar, sonsuz eglenceler urettiginiz korkulariniz, bir suru masraf ettiginiz; turban, basortu, kefen, secde v.benzeri tekstil malzemesi. Butun, bu ve benzeri seyler; hep bosa gidecek.

Gerci, nelerin bosa gideceginin listesini; yapmaya kalksaniz, durumun vehameti daha bir belirginlesir olur. Aslinda, cok degil. Butun bu bosa gidenleri gormeniz icin; omrunuzun dogal olarak sona ermesi, vefat etmeniz gerekiyor.

Bir dusunun bakalim; ya, Allah yoksa ne yapacaksiniz?

Bosa giden ve tek elinizde olan yasaminizi kendi istediginiz gibi kullanmamanin acisini belki de kemikleriniz duyacak, ama is isten gecmis olacak.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bosa giden ve tek elinizde olan yasaminizi kendi istediginiz gibi kullanmamanin acisini belki de kemikleriniz duyacak, ama is isten gecmis olacak.

Dostum, sanki, hepimizin yaşamı kendi isteğimiz doğrultusunda gidiyor. Evrimin acımasızca saldırısına maruz kalıyoruz. Kapitalizm ve din yedi bitirdi bizi.

Sitelerde Paylaş

müslümanlar kendilerine göre iyi hayat yaşıyorlar zaten.sana göre eziyet gibi olabilir ama bu bir yaşam tarzıdır.standart bir yaşam tarzı yoktur.müslümanlar kendinden emin olan insan yoktur.siz o tadı hiç hissedemediğiniz için,müslümanların yaptıklarını sadece eziyet, hayatını yaşamama olarak görüyorsunuz bence.

Sitelerde Paylaş

müslümanlar kendilerine göre iyi hayat yaşıyorlar zaten.sana göre eziyet gibi olabilir ama bu bir yaşam tarzıdır.standart bir yaşam tarzı yoktur.müslümanlar kendinden emin olan insan yoktur.siz o tadı hiç hissedemediğiniz için,müslümanların yaptıklarını sadece eziyet, hayatını yaşamama olarak görüyorsunuz bence.

Mesela ne yapiyorsun, bu yaptigin sana ne kazandiriyor?

Bunu Allah korkusu ve yasam sonrasi olarak degil; yasam olarak yani beseri olarak acikla.

Sitelerde Paylaş

Dostum, sanki, hepimizin yaşamı kendi isteğimiz doğrultusunda gidiyor. Evrimin acımasızca saldırısına maruz kalıyoruz. Kapitalizm ve din yedi bitirdi bizi.

Kapitalizm ve din; evrimin degil; insanoglu dogal zihniyetinin bir urunu. Dolayisiyle evrimin degil; insanoglu dogal zihniyetinin insanlik icermeyen acimasizca saldirisina ugruyorsun. Beyinler ayni kaldikca da bu saldirilar devam edecektir. Taki beyinler "ben ne yapiyorum?" sorusunu sorgulasyana ve bu sorudaki insanlik icermeyen yaniti algilayana kadar.

Sitelerde Paylaş
dindarsurpriz, on 13 May 2012 - 01:51 AM, said:

Bunu Allah korkusu ve yasam sonrasi olarak degil; yasam olarak yani beseri olarak acikla.

-Mesala, hırsızlık yapıyorlar, yalan söylüyorlar, insan emeğini sömürüyorlar, bilimin ve gelişmenin önüne taş koyuyorlar; sevgi yerine, nefret ve kin üretiyorlar; empatik olmak yerine, antipatik oluyorlar; çabuk kızıyorlar, aynada yüzlerine bakmadan insanları yargılıyorlar, peşinen kendi gibi olmayan her şeyi mahkum ediyorlar, ağlamıyorlar, gülmüyorlar, eğlenmiyorlar artık her şey haram bunlara.

- Bu yaptıkları, hiç bir şey kazandırmıyor onlara; milyarları bir gecede kaldıran hırsızları ve onun/onların hırsızlıklarından faydalanacaklar için durum biraz farklı; çok kazanıyorlar. Hemde çok, on yıllardır; hatta çok yüzyıllardır.

tarihinde ate2012 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evrensel-insan, açtığın konularda verdiğin bütün cevaplar soru şeklinde olmak zorunda mı? Cevap versene yahu :)

Dediğine katılıyorum bu arada.

** "Hangi dediğime?" :D

Benim basliklarim uc turludur.

Bilgi vermek icin

Dusunce paylasmak icin

Yazarlarin konu/kavram hakkindaki dusuncelerini almak icin.

Bu baslik son sikka giriyor.

Gerekirse katilirim.

Sitelerde Paylaş

banamı sordun, :huh: namaz kılmıyorum,oruç tutmuyorum,hacca gitmedim,resim yapıyorum,sence bunları allah korkusundanmı yapıyorum.

şunlarıda yapmıyorum ama allah kaokusundanmı fikrim yok,içki içimiyorum,kul hakkı yememmeye çalışıyorum,küfürlü konuşmamaya,yalan söylememeye zina yapmamaya vs.yani normal insan gibi yaşıyorum.kaçırdığım birşey varmı dersin.

Sitelerde Paylaş

banamı sordun, :huh: namaz kılmıyorum,oruç tutmuyorum,hacca gitmedim,resim yapıyorum,sence bunları allah korkusundanmı yapıyorum.

şunlarıda yapmıyorum ama allah kaokusundanmı fikrim yok,içki içimiyorum,kul hakkı yememmeye çalışıyorum,küfürlü konuşmamaya,yalan söylememeye zina yapmamaya vs.yani normal insan gibi yaşıyorum.kaçırdığım birşey varmı dersin.

Sen yaptiklarini degil; yapmadiklarini siralamissin.

Ben "ne yapiyorsun" ve yaptiklarini"ne icin/neden yapiyorsun?" diye sormustum.

Sitelerde Paylaş

-Mesala, hırsızlık yapıyorlar, yalan söylüyorlar, insan emeğini sömürüyorlar, bilimin ve gelişmenin önüne taş koyuyorlar; sevgi yerine, nefret ve kin üretiyorlar; empatik olmak yerine, antipatik oluyorlar; çabuk kızıyorlar, aynada yüzlerine bakmadan insanları yargılıyorlar, peşinen kendi gibi olmayan her şeyi mahkum ediyorlar, ağlamıyorlar, gülmüyorlar, eğlenmiyorlar artık her şey haram bunlara.

- Bu yaptıkları, hiç bir şey kazandırmıyor onlara; milyarları bir gecede kaldıran hırsızları ve onun/onların hırsızlıklarından faydalanacaklar için durum biraz farklı; çok kazanıyorlar. Hemde çok, on yıllardır; hatta çok yüzyıllardır.

fantazi
Sitelerde Paylaş

Sen yaptiklarini degil; yapmadiklarini siralamissin.

Ben "ne yapiyorsun" ve yaptiklarini"ne icin/neden yapiyorsun?" diye sormustum.

yaptıklarımı anlatmak çok zor.zamana mekana ve yere göze çok değişken şeyler.ama asıl sormak istediğin, istediklerimi yapıp yapamadığım galiba.temelde senin yaptığın ama benim yapmadıklarımın dışında kalan herşeyi yapıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...