Jump to content

Çarpıtılan laiklik anlayışının gideceği nokta burası

Recommended Posts

Bence adam haklı...

Dini gereği poligami pratik ediyor..

Dinini pratik etmekte özgürse, poligamide de özgürdür.

Yasalar aynı anda yalnız bir kadınla evliliği gerektiriyorsa, biri resmi karısı olur, diğerleri gayri resmi karıları olur.

Bence bir sakıncası yok..

Sizce var mı?

HACI

Dininin mürtedler hakkındaki hükümlerini de pratik etmeye kalkarsa :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

rakibi zayif gordummu arada boyle kucuk saldirilar meydan okumalar rakibin guvenin dahada cokertir.bu elemanin yaptigida bu.laiklik ilkesi yerlerde kanunlar laiklik adina calismiyor okullarda turban ,mecliste tarikatlar,4 esli vekiller isadamlari mahkemeler calismiyor cunku o insanlarda bu ulkenin insanlari onlarda dinden cekiniyor belki aralarinda 4 esli yargi mensublari vardir.nerdeyse imam nikahini normal sayan bir zihniyet.

ulke ne hale gelmis.simdi gazeteye cikip turkiye cumhuriyeti zavalli aciz bir cumhuriyettir diye aciklama yapsam beni cumhuriyet mahkemeleri bilmemne mahkemelerinde surundururler ama adamlar bu zavalli cumhuriyete atak ustune atak yaparken kimsenin kili kipirdamaz.bu yuzden zavalli koydugu kanunlari tarikattan korkarak bir kesimden korkarak uygulayamiyan cumhuriyet acizdir!

Pek de aciz gibi durmuyor, belki de umursamazdır kim bilir :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

yok andromeda kardesim ben ne dedigimi biliyorum bu cumhuriyet umursamazlik duvarini asali yillar olmus.direk aciz eger aciz degilse devlet dairelerinde calisan turbanlilari cikarsinlar bakim isten?bu adama sorusturma acacak bir savci varmi?adam resmen diyorki kardesim 4 karim var kime ne?kim dedigi aslinda sen ben degil turkiye cumhuriyeti!!

kanunlara gore imam nikahi birden fazla es almak yasak degilmi?peki bu kanun neden islemiyor?cunku islami bir kanun!kagit uzerinden kanunlar var ama islam kaununlari gizliden rahtlikla isliyor.

sarikla carsafla yolda dolasanlara ne demeli?kanunen yasak.neden bir polis cevirip hoop gel bakalim karakola kilik kiyafet kanununa muhalefet ediyorsun diyormu?

bunlar apacik gorunen acizlikler.islamdan korkan devlet.

Sitelerde Paylaş
Dininin mürtedler hakkındaki hükümlerini de pratik etmeye kalkarsa :rolleyes:

Dinini pratik etmesinin bir sakıncası varsa önlenir.

Örneğin köşe başında kurban kesemez.

Poligami farklı bir ritüel.

Amerika'da bile poligamiyi dini için uygulayanları dava etmek çok zor.

Çoğu kere poligami dışında bir suç unsurundan yargılanıyor mormonlar..

Daha geçenlerde bir mormon kolonisi basıldı ve yüzlerce çocuk korumaya alındı.

Erkekler yaşları küçük kızlarla evlendikleri veya çiftleştikleri için cezalandırılacaklar..

Poligami pratik ettikleri için değil.

Çünkü resmi nikahları yok..

Biz beş erişgin insandan bahsediyoruz.

Biri erkek.. Dördü kadın..

Bunlar birbirlerine evlilik bağı ile bağlanmışlar.

Bu evlilik resmi olmayabilir.

Resmi evliliğin tek yararı eşlerin bazı haklara sahip olmasıdır.

Yoksa dünyanın hiç bir ülkesinde bir erkeğin dört, beş, on kadınla birlikte yaşamasını önleyen bir yasa yoktur.

Batı'da poligami bir erkek veya kadının birden fazla eşle aynı anda evlenmesi olarak tanımlanır ve yasaklanır.

Yasak olmasının nedeni resmi nikah kıyılması ve sosyal hizmetlerden hepsinin yararlanmasıdır.

Bu illegaldir.

Ama, devleti dolandırmamaları koşulu ile, imam nikahı ile veya common marriage denen durumla birlikte yaşamalarını kimse önleyemez. Bu bir suç değildir.

İslam'da poligamiyi ben bu şekilde değerlendiriyorum.

Bu türlü evlilik dünyanın her yerinde yasaldır..

Sitelerde Paylaş
yok andromeda kardesim ben ne dedigimi biliyorum bu cumhuriyet umursamazlik duvarini asali yillar olmus.direk aciz eger aciz degilse devlet dairelerinde calisan turbanlilari cikarsinlar bakim isten?bu adama sorusturma acacak bir savci varmi?

Yok yok aciz değil, istese yapar her şeyi ama yapmak isteyen kim, kadrolaşma diz boyu...

Sitelerde Paylaş
kanunlara gore imam nikahi birden fazla es almak yasak degilmi?peki bu kanun neden islemiyor?cunku islami bir kanun!kagit uzerinden kanunlar var ama islam kaununlari gizliden rahtlikla isliyor.

Böyle bir yasağı ben bilmiyorum..

Birkaç insan birlikte yaşamak istiyorlarsa onları önleyen bir yasa olduğunu sanmıyorum.

İmam nikahının yasalara karşı olduğunu kim iddia ediyor?

Türkiye'de hemen her çift ayrıca bir de imam nikahı ile evleniyor.

Yalnız imam nikahı ile evlenen çiftler, evlilik kurumunun sağladığı bazı avantajlardan yararlanamazlar..

Hepsi o kadar..

Birlikte vergi beyannamesi dolduramazlar.

Birlikte sağlık sigortasına sahip olamazlar..

Birbirlerinin emeklilik maaşlarından yararlanamazlar..

Birbirlerinin mirasına sahip olamazlar..

Çocuklarla sorunları olabilir..

ve diğerleri....

Bunlara teşebbüs ederlerse suçludurlar ve cezalandırılırlar.

Bunların dışında birlikte yatıp kalmalarını, grup seksi yapmalarını, veya erkeğin imam nikahlı karılarından her birini farklı bir gece koynuna almasını kimse önleyemez. Bunu önleyecek bir yasa yoktur..

HACI

Sitelerde Paylaş
Dinini pratik etmesinin bir sakıncası varsa önlenir.

Örneğin köşe başında kurban kesemez.

Poligami farklı bir ritüel.

Amerika'da bile poligamiyi dini için uygulayanları dava etmek çok zor.

Çoğu kere poligami dışında bir suç unsurundan yargılanıyor mormonlar..

Daha geçenlerde bir mormon kolonisi basıldı ve yüzlerce çocuk korumaya alındı.

Erkekler yaşları küçük kızlarla evlendikleri veya çiftleştikleri için cezalandırılacaklar..

Poligami pratik ettikleri için değil.

Çünkü resmi nikahları yok..

Biz beş erişgin insandan bahsediyoruz.

Biri erkek.. Dördü kadın..

Bunlar birbirlerine evlilik bağı ile bağlanmışlar.

Bu evlilik resmi olmayabilir.

Resmi evliliğin tek yararı eşlerin bazı haklara sahip olmasıdır.

Yoksa dünyanın hiç bir ülkesinde bir erkeğin dört, beş, on kadınla birlikte yaşamasını önleyen bir yasa yoktur.

Batı'da poligami bir erkek veya kadının birden fazla eşle aynı anda evlenmesi olarak tanımlanır ve yasaklanır.

Yasak olmasının nedeni resmi nikah kıyılması ve sosyal hizmetlerden hepsinin yararlanmasıdır.

Bu illegaldir.

Ama, devleti dolandırmamaları koşulu ile, imam nikahı ile veya common marriage denen durumla birlikte yaşamalarını kimse önleyemez. Bu bir suç değildir.

İslam'da poligamiyi ben bu şekilde değerlendiriyorum.

Bu türlü evlilik dünyanın her yerinde yasaldır..

Amerika'da mormonların ayrı bir hukuku var mı yoksa tüm Amerikalılar gibi yaşadıkları eyalet kanunlarına göre mi yargılanıyorlar? Bir dinin nihayette ne istediği çok önemli bence bu durumlarda karar vermek için ve islamın ne istediği çok açık bence... Yani masumca "ne isterlerse bana dokunmadıkça yapsınlar" söyleminin sonu bu lafı söyleyenlerin kafalarının ilk fırsatta bir cuma günü meydanda kesilmesi ile son bulur...

Sitelerde Paylaş
Amerika'da mormonların ayrı bir hukuku var mı yoksa tüm Amerikalılar gibi yaşadıkları eyalet kanunlarına göre mi yargılanıyorlar?

Eyalet kanunları devreye giriyor..

Federal yasaların devreye girebilmesi için birden fazla eyaletin yasaları ihlal edilmek zorunda..

Örneğin bir poligamistin bir karısı Teksas'da, diğeri Oklahoma'da ise, federal kanunlar devreye girebilir.

Ama eğer resmi nikah yapılmamışsa poligami de pratik edilmemiş demektir.

Ve bu suç değildir.

Ama resmi nikahlar yapılmışsa, suçtur..

Mormonlar ayrı bir statüye tabi değiller..

Ancak Mormonlar nikah kılmıyorlar ki suçlu olsunlar..

Tabii bu son örnekte 16 yaşın altındaki kızları hamile bıraktıkları için suçları büyük..

Poligami yaptıkları için suçlu olmasalar bile.......

Sitelerde Paylaş
Birlikte vergi beyannamesi dolduramazlar.

Birlikte sağlık sigortasına sahip olamazlar..

Birbirlerinin emeklilik maaşlarından yararlanamazlar..

Birbirlerinin mirasına sahip olamazlar..

Çocuklarla sorunları olabilir..

Hem bunları söyleyip hemde o adamın haklı olduğunu iddia etmekte neyin nesi?

Sitelerde Paylaş

AteshBey...

Biz kim, başkalarının cinsel yaşamını denetlemek kim..

Bize ne..

Dört insan birlikte yaşamak istiyorlarsa bize ancak ....yemek düşer.

Siz erişginlerin cinsel yaşamına müdahale etmek hakkına sahip olduğunuza inanıyor musunuz?

O zaman sapık olan onlar değil.. Sizsiniz..

Poligamistler devletin evliliklere sağladığı yararlardan yararlanamazlar..

Hepsi o kadar.

Tabii resmi nikah da kıydıramazlar.

Ama imam nikahı ile birlikte istedikleri kadar yaşayabilirler..

Bu insanlık hakkıdır..

Unutmayın.. Biz erişginlerden ve birlikte yaşamaktan mutluluk duyanlardan bahsediyoruz..

Onlardan birisi şikayet etti mi durum hemen değişir..

Ama bir yakınma gelene kadar kimse müdahale edemez..

HACI

Sitelerde Paylaş

Hacı türbanlı üniversiteye giremez ama çok eşli yaşar he?

Ülke hukuku ve şartları insan haklarından önce gelir malesef..

Vicdani rette insan hakkıdır ama her türk erkeği Sİ.. s... ASKERE alınır...

Konu İnsan hakları filan değildir..

Kendinle çelişiyorsun..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorunu çarpıtmayalım...

Biz resmi poligamiden bahsetmiyoruz.

O zaman durum değişir.

Resmi olmayan her birliktelik, kaç kişi arasında olursa olsun bireylerin erişgin, razı ve mutlu olmaları koşulu ile, illegal değildir.

Ve bu en doğal insan haklarından biridir.

Sitelerde Paylaş

Benim yaklaşımım farklı arkadaşlar.

Evlilikle ilgisi yok.

Mirasla ilgisi yok.

Bu insanların birey olarak ekonomik özgürlüklerinin olduğunu düşünün. İsterlerse bir kısmının olsun, bir kısmının olmasın. Önemli olan, hepsinin reşit olmaları ve zorlanmadan hareket etmeleri.

İsterlerse aynı evde 10 kişi yaşar. Akşamları hep beraber yatarlar.

Çocuk, miras işini de aralarında anlaşarak hallederler.

Hali vakti yerinde olan iki kişi evlenir, çocukları üstlerine alırlar.

Kime ne?

Kim karışabilir?

Evlenmeden beraber yaşamak neden dışlansın?

.

Sitelerde Paylaş
Sorunu çarpıtmayalım...

O zaman durum değişir.

Resmi olmayan her birliktelik, kaç kişi arasında olursa olsun bireylerin erişgin, razı ve mutlu olmaları koşulu ile, illegal değildir.

Hacı'yla tamamen hemfikirim.

.

Sitelerde Paylaş
Sorunu çarpıtmayalım...

O zaman durum değişir.

Hacı'yla tamamen hemfikirim.

Sorum şu: "Öyleyse bu durumu resmileştirmenin ne sakıncası var? Kadınların ve çocukların hukuki durumu açısından daha sağlıklı bir yol değil mi bu?" Yani din bu konuda haklı olabilir mi? :rolleyes: Zaten böyle bir takım insanlar varsa, isteyenler "alan razı veren razı" olduktan sonra bu durumu resmileştirebilsinler o zaman...

Sitelerde Paylaş

Hacı

Ben olaya insan hakları yönünden bakmıyorum.

İslami kurallar çerçevesinden bakıyorum.

Eğer eşler arasında adaleti sağlayamacaksanız çok eşlilik caiz değildir.

Ama eğer yönetim poligamiyi yasallaştırırsa o zaman haklısın...

Sitelerde Paylaş
Hacı

Ben olaya insan hakları yönünden bakmıyorum.

İslami kurallar çerçevesinden bakıyorum.

Eğer eşler arasında adaleti sağlayamacaksanız çok eşlilik caiz değildir.

Ama eğer yönetim poligamiyi yasallaştırırsa o zaman haklısın...

Yasal poligamiden bahsetmediğini söylemiş...

Sitelerde Paylaş

Batı ülkelerinde üniversite öğrencileri aralarında anlaşır, kızlar erkekler beraber ev tutarlar.

Herkes ayrı ayrı kendine bir oda ayırır.

Çiftler varsa, onlar da bir odada kalır.

Anlaşanlar arasında cinsel ilişki olabilir tabii. Herkes arkadaşlarını odasına davet edebilir. Kimse karışamaz.

İnsanın içgüdüleri gereği, yavaş yavaş çiftler oluşur.

Erkek, bencil genlerinin çoğaldığından emin olmak istediğinden; kadın ise çocuklarına bakacak erkeğin olanaklarını başka bir dişinin çocukları için harcamasını istemediğinden, insanın içgüdüsü bu yöndedir.

Kimse eşini başkasıyla paylaşmak istemez.

Kanunla denetlenmesine gerek yok.

İslamdaki çarpıklık, İslam dininin kadına poligamiyi normalmış gibi göstermesidir.

Yani:

- kadına "insan" olarak eşit haklar tanımaması ve

- kadının hayvansal içgüdülerine tamamen aykırı bir durumu dayatmasıdır.

İslam, erkeğin doğal içgüdülerine (genlerini çoğaltmak) hizmet eder, ama, kadınların doğal içgüdülerine (erkeğin olanaklarını kendi yavrusu için kullandırmak) tamamen zıt gider.

İslam "sapık" bir dindir (sapık = doğadan sapmış).

.

Sitelerde Paylaş

tesekkurler atesh bey kardesim ayni soruyu soracakken senin cevabini gordum sormaya gerek kalmadi.adamin 3 karisindan 2 ser cocugu olsa adam olse miras nasil paylasilacak?cocugun ismini nufusa kaydetmekle bu is olmuyor.kadinlarin hakki ne olacak?

andromeda kardesimede bir kez daha soyluyorum bu acizliktir umursamazlik degil.bir devlet insanlarini kadinlarini cocuklarini boyle ne olacagi duruma girmesine gozyumabiliyorsa o devlet acizdir.

ayrica sende soyle bir izlenim var akp geldi kadrolasti o yuzden kimse kilini kipirdatmiyor.aslinda olay o degil akp sonuctur.akp laikligin 80 yildir asamali sekilde delinisinin sonucudur.develtin hic bir kademesi laiklik icin calismadi sol icin cok sert calisirken tarikatlara ayni gucu "GOSTERMEDI"gosteremedi degil gostermedi diyorum bu ayrimda cok onemli bence.

sarikla yolda gezenlere carsaflilara turbanla okula girmek isteyenlere ses yok ama aleviyim din dersi gormek istemiyorum diyen bi ogrenciye cok rahatlikla hayati zindan edebilirler.bu apacik acizliktir.neyi savunup neyi savunmayacagini bilmeyen devlet acizdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...