Jump to content

Çarpıtılan laiklik anlayışının gideceği nokta burası

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır." (Nisa Suresi / 3)

Bunula ilgili bir olayda vardır...

Peygamberimizin kızı Hz.Fatıma, kocası Hz.Ali'nin ikinci bir kadınla evlenmek istemesine karşı çıkmıştır. Peygamberimizin terbiyesinde büyüyen Hz.Fatıma'nın, kocasının ikinci evliliğine karşı çıkması caiz olmasaydı Allah Resulü onu ikaz eder, kocasının arzusuna boyun eğmesini emrederdi. Halbuki durum öyle olmamış, bilakis kızının üzüldüğünü gören Allah Resulü, damadı Hz.Ali'nin bu arzusundan vazgeçmesini istemiş, eğer vazgeçmezse ancak Fatıma'yı boşadıktan sonra evlenebileceğini bildirmiştir. Hz.Ali'nin Fatıma'nın üzerine evlenip onu üzmesine razı olmamıştır.

Allah resulünün bu davranışında, müslüman kız ve babalarının damadın ikinci evliliğine karşı çıkabilecekleri hususunda ruhsat vardır denilebilir.

Sözün özü: İslam çok evliliği ne emir ne de tavsiye etmiştir. Sadece bazı zaruri hallerde müsaade etmiştir. Zaten yukarıdaki olayı naklettikten sonra diyecek bir şey olmasa gerek.

Sitelerde Paylaş
Sorum şu: "Öyleyse bu durumu resmileştirmenin ne sakıncası var? Kadınların ve çocukların hukuki durumu açısından daha sağlıklı bir yol değil mi bu?" Yani din bu konuda haklı olabilir mi? :rolleyes: Zaten böyle bir takım insanlar varsa, isteyenler "alan razı veren razı" olduktan sonra bu durumu resmileştirebilsinler o zaman...

"Resmileştirme" olarak ne olabilir?

Bir kere, herkesin eşit olması gerekir.

Çok eşlilik kanuna girerse, erkek ve kadın çok eşli olabilmeli.

Tabi bütün kanunların buna uygun olarak tekrar yazılması gerekir.

Toplumsal olarak tartışılması, kabul görmesi gerekir.

Ben, "neden olmasın" derim.

Ama kolay bir şey değil.

Bir şey daha var.

Bugün aile içinde kavgalar, boşanmalar, tartışmalar, aldatmalar, yaralamalar, öldürmeler ... yok mu?

Toplumun kaçta kaçı aile hayatından memnun?

Çocukların kaçta kaçı mutlu?

Belki, toplum olarak "bir anne, bir baba ve çocuklar"dan oluşan çekirdek aile yapısını sorgulamamız gerekir.

Sadece yasalar açısından değil, gelenekler görenekler açısından da tartışmalıyız.

Bence tek önemli olan insanların mutluluğu.

.

Sitelerde Paylaş

Peygamberimizin kızı Hz.Fatıma, kocası Hz.Ali'nin ikinci bir kadınla evlenmek istemesine karşı çıkmıştır. Peygamberimizin terbiyesinde büyüyen Hz.Fatıma'nın, kocasının ikinci evliliğine karşı çıkması caiz olmasaydı Allah Resulü onu ikaz eder, kocasının arzusuna boyun eğmesini emrederdi. Halbuki durum öyle olmamış, bilakis kızının üzüldüğünü gören Allah Resulü, damadı Hz.Ali'nin bu arzusundan vazgeçmesini istemiş, eğer vazgeçmezse ancak Fatıma'yı boşadıktan sonra evlenebileceğini bildirmiştir. Hz.Ali'nin Fatıma'nın üzerine evlenip onu üzmesine razı olmamıştır.

Allah resulünün bu davranışında, müslüman kız ve babalarının damadın ikinci evliliğine karşı çıkabilecekleri hususunda ruhsat vardır denilebilir.

Sözün özü: İslam çok evliliği ne emir ne de tavsiye etmiştir. Sadece bazı zaruri hallerde müsaade etmiştir. Zaten yukarıdaki olayı naklettikten sonra diyecek bir şey olmasa gerek.

"İkişer, üçer, dörder alabilirsiniz ya da cariyelerle idare edin" diyen bir ayet var ortada... Sonra da "bu iş çok zor" falan diye kıvrananlar var... Elin savaş esiri kadını ile yatmayı bile meşru görmüş bu ayet...

Sitelerde Paylaş
Gezgin95

İslam çok eşliliği mecbur kalınmadıkça tavsiye etmez.

Ne demek mecburi kalınmak..

Adam çok mu abaza yani..

Kur'an poligamiyi, eğer erkeğin mali ve seksi gücü yerinde ise, onaylıyor..

Bu bir mecburiyet değil. Gönüllü bir davranış..

Zengin bir erkeğin dört kadınla evlenmesi de gerekmiyor.

Poligami İslam'dan önce de vardı, İslam'da da var, İslam'dan sonra da var..

Ama boyutları değişti.. Ve çağdaş toplumlarda yasaklandı..

Ülkemizde de yasak..

Ama bu yasağı kimse takmıyor.

Bazı milletvekillerinin metresleri var.. Onlardan biri resmi.. Diğerleri imam nikahlı.

Devlet imam nikahını tanımadığı için, imam nikahı bir suç unusuru değil.

İki, üç insanın birlikte yaşaması da bir suç unsuru değil..

Burada suç nedir?

Tümüyle yasal bir durum..

Din zaten bu durum için uygun..

Sorun nedir?

Sorun insan ilişkileridir. Aslında sonu o ilişkiler saptayacaktır.

İki insan birbirleri ile geçinmekte zorluk çekerlerken, çok evlilik yürümeyecektir.

Ya da zor yürüyecektir. Mutlaka şikayetler olacak ve bu birliktelik çözülecektir.

Türkiye'nin ve dünyanın poligamiden çok daha önemli sorunları varken...... Biz neler tartışıyoruz..

Sitelerde Paylaş
Sorum şu: "Öyleyse bu durumu resmileştirmenin ne sakıncası var? Kadınların ve çocukların hukuki durumu açısından daha sağlıklı bir yol değil mi bu?" Yani din bu konuda haklı olabilir mi? :rolleyes: Zaten böyle bir takım insanlar varsa, isteyenler "alan razı veren razı" olduktan sonra bu durumu resmileştirebilsinler o zaman...

"Resmileştirme" olarak ne olabilir?

Bir kere, herkesin eşit olması gerekir.

Çok eşlilik kanuna girerse, erkek ve kadın çok eşli olabilmeli.

Tabi bütün kanunların buna uygun olarak tekrar yazılması gerekir.

Toplumsal olarak tartışılması, kabul görmesi gerekir.

Ben, "neden olmasın" derim.

Ama kolay bir şey değil.

Bu cümleniz işi bitirmiş zaten; artık sepettesiniz... :rolleyes: Hacı ve sizin görüşlerinizin tutarlı bir şekilde gideceği yer burası... Baştan "bu insan özgürlüğüdür" falan derseniz ben de işte böyle şeriatı getiririm size haydi bakalım... Hem şeriat burada da bitmez, kırmızı gülünü takan sokağa fırlar; sonra arkası yarın...

Sitelerde Paylaş

"Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır." (Nisa Suresi / 3)

su anda bir erkegin 4 kadin almasi kadin icin gercekten buyuk haksizliktir.kadinlari alan kisi her ne kadar ben onlarin haklarinin teminatiyim desede her turlu problemde kanunlardir belirleyici olan ve kanunlara gorede 4 kadinla evlilik olmadigina gore bu tur evlilik problemlerini kanunlar tanimaz.dolaysiyla bu tur evlilikleri yapan erkek gercekten hak yiyen erkektir.ayrica 4 kadinla ayni evde yasamak fikri bir erkek olarak bana bile igrenc gelirken o gururlari insan olma onurlari ailelerinin islami egitimiyle yok edilmis kadinlara nasil normal geliyor.tamamen sen degersiz erkegine kole olacak bir bireysin diye beyin yikanmisliktir bu.

Sitelerde Paylaş
Taban istedikten sonra niye olmasın Hacı ? :rolleyes: İlle de tepeden mi gelir şeriat, dünyadaki örnekler böyle mi?

Tabanın her istediğini uygulamak mümkün değildir.

Örneğin Hristiyanların bir çoğu, hatta belki de çoğunluğu, Amerika'da okullardan yaratılışın da okutulmasını istiyorlar..

Buna yasalar karşı geliyor.

Bu ülkenin bir anayasası var.. Yasaları var.. Dünyada bir yeri var. Diğer ülkelerle ilişkileri var..

Tabanın lafı ile hareket edilemez. Ve istemekle şeriat gelmez..

Şeriatın gelmesi büyük bir değişikliği gerektirir..

Ve o da ülkemizde henüz mümkün değil.

İlerde de mümkün olacağını sanmıyorum.

Ama çok eşlilik daha binlerce yıl devam edecektir..

Onu kimse önleyemez..

O en doğal insan haklarından biridir..

Bu arada Hindistanda çok kocalı kadınlar vardır ve yasak değildir.

İnsan ilişkilerini yasalarla düzenlemek çok zordur..

Sitelerde Paylaş

Örneğin Hristiyanların bir çoğu, hatta belki de çoğunluğu, Amerika'da okullardan yaratılışın da okutulmasını istiyorlar..

Bu ülkenin bir anayasası var.. Yasaları var.. Dünyada bir yeri var. Diğer ülkelerle ilişkileri var..

Onu kimse önleyemez..

haci dediklerin doğru ama işaretlediğim katılmıyorum

mesela;

Çinde insalar sadece 1çocuk yapabiliyorlar.

Bİrde bu ülkede şeriat olmazmı bence olabilir;

neden?

çünkü;

bu ülkede humeyni kafalı insanlar yokmu çok var

şeriati isteyen bir ton cemaat,tarikat vs...

sürüsüne bereket.

ha birde devletin başındakiler onlar ayrı bir mevzu..

diyeceğim bir gün sabah kalkıp pencereden baktığında biz şeriat istiyoruz diye ayaklalnan insaları görürsen şaşırma

Sitelerde Paylaş

Onu kimse önleyemez..

İyimser görüşler, belki de size oralardan öyle geliyordur... Cuma meydanda kafası kesilirken "ben nerede hata yaptım" diye düşünecek çok insan olacaktır... Bir film var, adı Persepolis ; tavsiye ederim eğer seyretmediyseniz...

Sitelerde Paylaş

Ben olayı "bencil gen" açısından ele alıyorum.

Erkek, kendi genlerinin çoğaldığından emin olmak istediğinden;

kadın ise çocuklarına bakacak erkeğin olanaklarını başka bir dişinin çocukları için harcamasını istemediğinden;

kimse eşini başkasıyla paylaşmak istemez.

dedim.

Bu insanların en derin içgüdüsü.

Gelişmiş ülkelerin "çekirdek aile" kavramları da bu yönde.

Ama insanı insan yapan, düşüncesi ve bilinci ile evrim ve doğal seçilim baskısından kurtulabilmesidir.

Onun için, hasta doğan çocukları ölüme terketmeyiz, tedavi etmeye çalışırız.

Benim etrafımda gördüğüm bir şey var.

Dünyada kabul gören "çekirdek aile", ve bu yapıya dayanarak oluşan toplumda yaşayan bireyler, genelde mutlu değil.

Bu yapı, belki 20-30 bilemediniz 40 yıl yaşayan ilkel insan için ideal olabilir.

Ya şimdi?

Kaç ailede aldatma, ayrılma, kavga, yaralama, öldürme ... yaşanıyor? Kaç aile mahkemelerde sürünüyor?

Herkes etrafında çoğunluğun bu düzende mutlu olup olmadığına baksın.

Bu yapıyı sorgulama zamanı gelmedi mi?

Bunun, bugün, batı ülkelerinde bile açıkça tartışılabileceğini sanmıyorum. Batıda yavaş yavaş başlasa da (kadın-kadına, erkek-erkeğe evlenmeler mesela), kafalarımız hâlâ bu modele odaklı. Ben de çok eşli bir yaşamı düşünemesem de, bu, "belki ideal düzen bu değil" diye sorgulamamı önleyemez.

(Kadın-erkek eşitsizliğini içeren Şeriat, hiçbir şekilde söz konusu olamaz).

.

Sitelerde Paylaş

Ben iyimser falan değilim Andromeda kardeşim...

Türkiye'de İslam'ın son durumunu bilip de iyimser olmak mümkün mü?

Adamlar adım adım ilerliyorlar..

Sonunda İslam'ın penetra olmadığı hiç bir demokratik kurum kalmayacak..

Poligami ise ayrı bir olay..

Ben çok eşliliği tek başına,dinlerden ve yasalardan soyutlayarak, ele almayı yeğliyorum.

O zaman çok eşlilik karşımıza bir insan hakkı olarak çıkıyor.

Bir kadının veya erkeğin birden fazla erkek ve kadını sevmesi gibi bir şey...

Resmiyete dökülmeyince suç bile sayılmıyor zaten..

Siz ise poligamiyi şeriatın ve kökdendinci İslam'ın bir manifestasyonu olarak kabul ediyorsunuz..

Öyle kabul edince de şiddetle karşı geliyorsunuz..

Öyle olsaydı, elbette haklı idiniz..

Ama poligami çok eski bir insanlık geleneği..

Dinlerle sınırlanamayacağı gibi, yasalarla da sınırlanması çok zor..

Her zaman var olacaktır bana sorarsanız..

Sitelerde Paylaş

Andromeda evet çok eşlilikle ilgili her kafadan bir ses var ama peygamberin çok eşli olduğu ve toplumun çok eşli olduğu Kuran'dan da net sağlam hadislerde var..Herhangi bir yasak ve mani koymamış..Dolayısıyla Kuran'a göre çok eşlilik serbest..Kim Kuran'da çok eşlilik yok diyorsa halt etmiş..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben iyimser falan değilim Andromeda kardeşim...

Türkiye'de İslam'ın son durumunu bilip de iyimser olmak mümkün mü?

Adamlar adım adım ilerliyorlar..

Sonunda İslam'ın penetra olmadığı hiç bir demokratik kurum kalmayacak..

Poligami ise ayrı bir olay..

Ben çok eşliliği tek başına,dinlerden ve yasalardan soyutlayarak, ele almayı yeğliyorum.

O zaman çok eşlilik karşımıza bir insan hakkı olarak çıkıyor.

Bir kadının veya erkeğin birden fazla erkek ve kadını sevmesi gibi bir şey...

Resmiyete dökülmeyince suç bile sayılmıyor zaten..

Siz ise poligamiyi şeriatın ve kökdendinci İslam'ın bir manifestasyonu olarak kabul ediyorsunuz..

Öyle kabul edince de şiddetle karşı geliyorsunuz..

Öyle olsaydı, elbette haklı idiniz..

Ama poligami çok eski bir insanlık geleneği..

Dinlerle sınırlanamayacağı gibi, yasalarla da sınırlanması çok zor..

Her zaman var olacaktır bana sorarsanız..

Tek cümle: "İslam hoş görmese en azından müslüman ülkelerde bu kadar yaygın olmazdı"

Sitelerde Paylaş
Andromeda evet çok eşlilikle ilgili her kafadan bir ses var ama peygamberin çok eşli olduğu ve toplumun çok eşli olduğu Kuran'dan da net sağlam hadislerde var..Herhangi bir yasak ve mani koymamış..Dolayısıyla Kuran'a göre çok eşlilik serbest..Kim Kuran'da çok eşlilik yok diyorsa halt etmiş..

Biri diyor muki "İslamda çok eşlilik diye bir şey yoktur." diye?

Bunu derken neyi mesnet alıyor?

İslamda poligamide bir sakınca yoktur. (Gerekli şartları yerine getirilirse)

Ama pekde tavsiye edilen bir şey değildir..

Ben ne kadar çok eşli tanıdı isem %90'ı hanımın kısır olmasından dolayı ikinci kez evlenmişlerdir.

Azgınlığından dolayı ikinci üçüncü eş alana henüz rastlamadım... Ama illaki vardır böyleleri...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...