Jump to content

Noetik Bilim

Recommended Posts

Oncelikle sunu vurgulayalim. Sahip oldugumuz etiketlerin hic bir onemi yok, bu platformda da degeri yoktur.

Fizikci degilim, tip doktoruyum ve de nörobilim icindeyim.

Kuantum fizigi, mekanigi ve astrofizik te hobbim. Bilim felsefesi olmazssa olmazdir bunlarin icerisinde.

Konuyu cok geriden takip ettigini farkettim bunun icinde tavsiye edebilirim ki,

haci'nin bilinc uzere bilim forumunda topikledigi postlari okumalisin. Tekrar yazmanin bir anlami yok.

Umarım geçici değil kalıcı olursunuz. Sizin gibi on kişi katılsa daha çok takip ederiz burayı. Tıpçı değilim ama özellikle nörolojiye çok ilgiliyim. Bir topikte, pratik bilgiler ve özel linkler eklerseniz faydalı olur.

Beynin fonksiyonları başlığına da yorumlarını beklerim.

Sitelerde Paylaş

Oncelikle sunu vurgulayalim. Sahip oldugumuz etiketlerin hic bir onemi yok, bu platformda da degeri yoktur.

Fizikci degilim, tip doktoruyum ve de nörobilim icindeyim.

Kuantum fizigi, mekanigi ve astrofizik te hobbim. Bilim felsefesi olmazssa olmazdir bunlarin icerisinde.

Konuyu cok geriden takip ettigini farkettim bunun icinde tavsiye edebilirim ki,

haci'nin bilinc uzere bilim forumunda topikledigi postlari okumalisin. Tekrar yazmanin bir anlami yok.

Kusura bakma ben neyi alintiladigimi ve alintida ne yazdigini ve ustelik bahsettigin konu ile ilgili de bilgi edinimimi yaptim.

Ikisi arasinda da bir bag kuramadim.

Gerisi de size kalmis. Ya boyle sirf karsi cikmak icin karsi cikmaya devam edersiniz, ya da neye neden ve nasil karsi ciktiginizi ve de bahsetmis oldugunuz diger teori ile konu basliginin iliskisini kurarsiniz.

Sizin bileceginiz is.

Sitelerde Paylaş
Ya boyle sirf karsi cikmak icin karsi cikmaya devam edersiniz, ya da neye neden ve nasil karsi ciktiginizi ve de bahsetmis oldugunuz diger teori ile konu basliginin iliskisini kurarsiniz.

evrensel-insan,

Belli bir yapi ve temeli olmayan bir bilince kalkipta kuantum mekanigini anlatmaya kalkarsam bu; ilkokula giden cocuga, integral ogretiyorumun diger adidir. Benim ise algiliyamadigim su; bu anlayis hakkinda minimal derecede bile bir anlayisin yokken kalkip sana birlesik alan teorisini arastir diyorum. Sorun bende aslinda boyle bir oneriyi sunarak. Cunki bu fizik anlayis hakkinda bir altyapin yok. Kusura da bakma lutfen, forumda benden istedigin topik ve postlar mevcut. Dahasini yazmamin, server'de bandwith ve database'de fazla yer alicagi anlamina gelir. Bilim forumu disinda yazisiriz.

Umarım geçici değil kalıcı olursunuz. Sizin gibi on kişi katılsa daha çok takip ederiz burayı. Tıpçı değilim ama özellikle nörolojiye çok ilgiliyim. Bir topikte, pratik bilgiler ve özel linkler eklerseniz faydalı olur.

Beynin fonksiyonları başlığına da yorumlarını beklerim.

Umarim, kalici olanlardan olurum. Beyin ve fonksiyonlari diye bir topik var ise orada yazmaya baslarim.

Sevgiler.

Düşünce gücünün madde ve canlılar üzerinde etkili olmasının mistik ve büyülü hiç bir tarafı yoktur.

Mistik ve büyülü kisminda hemfikiriz. Ancak,

Düsünce ile var ettigimiz bir dünyamiz var fiziksel dünya diye algiladigimiz, dikkat edin algiladigimiz diyorum.

Bunun nedenini, nicinini merak ederseniz izah etmeye calisiriz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Düşünce frekansı ölçülebilen bir enerji. Bakın bu linkte epey iyi anlatılmış. Düşünce hiç bilinmeyen birşey değil ki.

http://e-psikoloji.com/forum/showthread.php?4231-Beyin-Dalgalar%FDn%FD-Y%F6nlendirmek-ve-Kullanmak

Efendim,

EEG ile nöronal potansiyellerimizden olusan dalgalar ölcülüyor. Oysa her bir nöronumuz farkli bir frekans potansiyeli ile calisir. Ikisi farkli seyler.

Yanisi su, aksiyon potansiyeli ile uyarilan nöronal hücrenin, ateslendikten sonra aciga cikardigi barut diye sembolize edebilirim. Fakat, elektrotlar ile dalga boyu olculuyor. Frekans dedigimiz bunun arka planda ki adidir.

Sitelerde Paylaş

Ikisi arasinda da bir bag kuramadim.

Kafa yormaya degmez, ikisi arasinda bir bag yok zaten. Sahte-bilimciler uydurduklari/inandiklari zirvaliklarla kuantum mekanigi arasinda hayali baglar kurmaya bayilirlar.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kafa yormaya degmez, ikisi arasinda bir bag yok zaten. Sahte-bilimciler uydurduklari/inandiklari zirvaliklarla kuantum mekanigi arasinda hayali baglar kurmaya bayilirlar.

Mantik olarak bag yok, dogru.

Bilinc ile ilgili dogrudan bir bag var, bagdastiramadigimiz yerde burasi.

Soylediklerinize ve bilhassa haci'nin "sahte noetikciler" tanimlamasina katiliyorum.

Sitelerde Paylaş

evrensel-insan,

Belli bir yapi ve temeli olmayan bir bilince kalkipta kuantum mekanigini anlatmaya kalkarsam bu; ilkokula giden cocuga, integral ogretiyorumun diger adidir. Benim ise algiliyamadigim su; bu anlayis hakkinda minimal derecede bile bir anlayisin yokken kalkip sana birlesik alan teorisini arastir diyorum. Sorun bende aslinda boyle bir oneriyi sunarak. Cunki bu fizik anlayis hakkinda bir altyapin yok. Kusura da bakma lutfen, forumda benden istedigin topik ve postlar mevcut. Dahasini yazmamin, server'de bandwith ve database'de fazla yer alicagi anlamina gelir. Bilim forumu disinda yazisiriz.

Bakin, birincisi burasi kitle platformu ve yazilan yazilar ne kisilere ozel ne de karsilikli ve birebir. O yuzden kimin ne bildigi algilayana, bilgi, bilinc ve farkindaligi olana yazilan yazilardan anlasilir.

O yuzden bildiginiz, paylasabileceginiz bir bilginiz ve dusunceniz varsa, paylasin; paylastiginizi her okuyan kendi beyin duzeyince algilar.

Ya da paylasma niyetinde degilseniz, sirf bir seye karsi cikmak icin de karsi cikmayiniz.

Once bilim derken ve quantumdan bahsederken, eger quan tum alginiz klasik metafizik bilime dayaniyorsa zaten inancsal bir iceriktedir. Eger modern ya da postmodern bilim acisi temelinde ise; bu da bilimin su anki bilimselliginden neyi on kabul olarak kabul ettikleriniz le paraleldir.

Sonucta ne tur bilim dali olursa olsun, bilim varliga degil; fenomenin gozlemine dayanir.

Ayrica bilincten bahsetmissiniz. Hangi bilincten bahsediyorsunuz. Eger o ikisi arasinda size bir bag kurduran bilinc varsa, buyrun aciklayin.

Onemli olan bilimin kendisinden ziyade bir seyin bilimsel olup olmadigidir. Noetic teori bilimsel degildir.

Bilimsel oldugunu dusunuyoirsaniz, buyrun bilimselligini ortaya koyun.

tarihinde evrensel-insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Düşünce gücünün madde ve canlılar üzerinde etkili olmasının mistik ve büyülü hiç bir tarafı yoktur. Bu tamamen bilimsel ve fiziksel bir olaydır. Düşünce gücü ile bilgisayar kullanımı bugün zaten mevcut. Yarı süperiletkenlerle küçük maddelere düşünce gücü ile etki ediliyor. Tabii laboratuarda.

Placebo etkisi zaten bilinen birşey. Ayrıca hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı olarak olumlu düşünceden yararlanmak mümkün. Ancak bu konuda kimi insanlar çok başarılı olurken kimileri pek birşey yapamıyor. Kişisel birşey.

Çeşitli olayları düşünürken yayılan beyin dalgaları duruma spesifik olarak değişiyor. Düşünce ile bilgisayar kullanımı temel olarak, bu beyin dalgalarının izole ve identifiye edilmesine dayalı çalışıyor. İdentifiye edilen dalgalar daha sonra algılayıcılarla algılanıp basit komutlara dönüşüyor. Böylelikle bilgisayara basit komutlar gönderilebiliyor. Örneğin sola dönmek istediğinizde oluşan dalgalar ekrandaki karakterinde sola dönmesini sağlayan komutlara dönüşüyor. Şimdilik kompleks olmayan düşünceler identifiye edildiği için basit kontroller mevcut. Olaylar kompleksleştikçe her bir düşünce için karmaşık dalgalar oluşacağından bu dalgaların tek tek identifiye edilmesi oldukça zor. Sonuç olarak bu olay zannettiğiniz gibi maddesel bir etkileşimle olmuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...