Jump to content

Allah insan kılığına girebilir mi?

Recommended Posts

İslam'ın Allah'ı çok farklı bir Tanrıdır.

Böyle laubali davranışlarda bulunmaz.

Aslında Müslümanlar Allah'ı yere göğe sığdıramazlar.

Allah'ın gökte olması demek, göğün Allah'dan daha büyük olması demektir.

Allah her yerdedir Müslümanlara göre.

Ateistlere İslam'ın Allah'ını öğretmemiz gerekiyor.

Hristiyanların Tanrı'sı daha yumuşak ve insancıl bir tanrıdır.

Ama O'nun da eski ahitte ve İncil'de yaptığı zulümlerden bahsedilir.

Hristiyanlığı kılıçla yayar İsa ve Babası..

Kuranda Allah tahtında oturur diye yazmıyor mu? 8 melek sular içinde tahtı taşımıyor mu? Bugünün müslümanlarının yorumuna göre Allah heryerdedir. Üç semavi dine göre Tanrı belli bir yerdedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

melekler iniyor insan kılığında Tanrı Musa ile direkt konuşuyor eee neden olmasın Tanrı istediğini yapar

bi insanoğlunumu şakacı zannediyosunuz biz kimin kullarıyız Tanrının bilmediğimiz birçok yönü vardır elbet

herşey tehdit değilye kimbilir nekadar eğlencelidir, o tehditlerde zaten bizim bile acımakta zorlanacamız tiplere :D

Sitelerde Paylaş

Kuranda Allah tahtında oturur diye yazmıyor mu? 8 melek sular içinde tahtı taşımıyor mu? Bugünün müslümanlarının yorumuna göre Allah heryerdedir. Üç semavi dine göre Tanrı belli bir yerdedir.

Fakat su bir gercek ki Tanri yok. Ne mikro ne de makro evrende.

Anlat, neresinde dedigimizde ise, tik yok.

Sitelerde Paylaş

Peki, inanciniz; inanmayana nasil davranmaniz, yaklasmaniz gerektigini buyuruyor?

Şahsi inancım insanlara insanlığına göre yaklaş diyor ,ama tabi aklını dinle bozan cahiller böyle düşünmez.Kitaplardaki her şeyi de kelime anlamıyla algılamamak gerek bir de o var.

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sahsi inancinizi, diger inancinizdan ustun tutuyorsunuz yani?

Benim inanç anlayışım böyle ,kurandaki olayları o güne göre değerlendirmek gerek ,şuan ben niye durduk yerde inanmayanlara kötü bakayım ,inananlar daha kötü oluyor çoğu zaman ,

Sitelerde Paylaş

"Ama aynı zamanda maddenin ayrıştığı alt birimler hakkında inanç taşıyan yorumların da var."

Bu cumleni genistir misin?

Kuantumu yanlış yorumluyorsun diyorum.

Yeni jenerasyon inanırlar gibi yorumluyorsun.

Bilinçle ve yaşamla ilişkilendirmeye çalışıyorsun.

Özellikle de istek, dilek, mutluluk vs gibi pozitif kavramlarda.

Sitelerde Paylaş

Kuantumu yanlış yorumluyorsun diyorum.

Yeni jenerasyon inanırlar gibi yorumluyorsun.

Bilinçle ve yaşamla ilişkilendirmeye çalışıyorsun.

Özellikle de istek, dilek, mutluluk vs gibi pozitif kavramlarda.

Ilginc bir bakis acisi :-)

Istemek, dilemek, mutluluk gibi pozitif kavramlarda onun icerisinde, ayri bir yeri yok ki.

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim Kur'an'da bunlar yok. İslam'da Allah gökte değildir.

Çünkü o zamn gök Allah'dan büyük olmuş oluyor.

Müslümanlar Allah'ın nerede olduğunu bilmezler.

Sitelerde Paylaş

Ilginc bir bakis acisi :-)

Istemek, dilemek, mutluluk gibi pozitif kavramlarda onun icerisinde, ayri bir yeri yok ki.

İçten yanmalı hareketler olmuyor :)

İstenilen şey seni ortamda belirgin kılan yapıdan (senin sınırların) dışarı çıkamıyor.

Yani sen istediğin kadar olumlu düşün, şartları olumlulaştıramazsın.

Sadece kendini başka eylemler yapma konusunda motive edersin.

Yani özetle

İki kavram var senin için

1-Sen

2-Sen harici herşey yani seni çevreleyen ortam (boşluk da dahil)

İki kavram da madde (zaten başka bir şey de yok)

İki kavram da ayrıştırılabiliyor. Şimdilik ayrıştırmada geldiğimiz yer atom altı parçacıklar.

Daha aşağısına doğru da gidiyoruz.

Bu iki kavramın ayrıştığı en küçük birimde aynı oldukları doğru.

Ama seni çevreleyen ortamın parçacıkları senin parçacıklara baskındır.

Seninkiler ona değil.

Çünkü onlar senden çok daha büyük bir yapıyı oluşturur. Ve çok fazla güçlüdürler.

İçine güneşi koysan da bir işe yaramaz :)

O yüzden bu iyi düşün ve kuantumda gerçeklik değişsin mottolarını bırakın artık :)

Komik oluyor.

tarihinde geçici hesap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim Kur'an'da bunlar yok. İslam'da Allah gökte değildir.

Çünkü o zamn gök Allah'dan büyük olmuş oluyor.

Müslümanlar Allah'ın nerede olduğunu bilmezler.

HAKKA SURESİ

13,14,15 Sûr’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş(kıyamet kopmuş)tur.

16 Gök de yarılmış ve artık o gün o da çökmeye yüz tutmuştur.

17 Melekler onun kıyılarındadır. O gün Rabbinin arşını, bunların da üstünde sekiz taşıyıcı taşır.

18 O gün (hesap için Allah’a) arz olunursunuz. Hiçbir sırrınız gizli kalmaz.

Arş taht demek. 17. ayeti kastettim. Bu konu forumda epey tartışılmıştı.

Sitelerde Paylaş

HAKKA SURESİ

13,14,15 Sûr’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş(kıyamet kopmuş)tur.

16 Gök de yarılmış ve artık o gün o da çökmeye yüz tutmuştur.

17 Melekler onun kıyılarındadır. O gün Rabbinin arşını, bunların da üstünde sekiz taşıyıcı taşır.

18 O gün (hesap için Allah’a) arz olunursunuz. Hiçbir sırrınız gizli kalmaz.

Arş taht demek. 17. ayeti kastettim. Bu konu forumda epey tartışılmıştı.

Arş gerçekten Allah'ın gökte olduğu yerdir ama Müslümanlar bunu çok tartışmışlardır.

Bu ayetleri ve daha başka ayetleri de (Araf 54, Yunus 3, Ra'd 2) Müslümanlar yorumlarken Arş'ın nerede olduğu konusunda kesin değillerdir.

Arş gökte midir, değil midir sorunu tartışılır. Arş gökte değildir tezi kabul edilir. Çünkü o zaman Allah gökten küçüktür.

Sitelerde Paylaş

İçten yanmalı hareketler olmuyor :)

İstenilen şey seni ortamda belirgin kılan yapıdan (senin sınırların) dışarı çıkamıyor.

Yani sen istediğin kadar olumlu düşün, şartları olumlulaştıramazsın.

Sadece kendini başka eylemler yapma konusunda motive edersin.

Yani özetle

İki kavram var senin için

1-Sen

2-Sen harici herşey yani seni çevreleyen ortam (boşluk da dahil)

İki kavram da madde (zaten başka bir şey de yok)

İki kavram da ayrıştırılabiliyor. Şimdilik ayrıştırmada geldiğimiz yer atom altı parçacıklar.

Daha aşağısına doğru da gidiyoruz.

Bu iki kavramın ayrıştığı en küçük birimde aynı oldukları doğru.

Ama seni çevreleyen ortamın parçacıkları senin parçacıklara baskındır.

Seninkiler ona değil.

Çünkü onlar senden çok daha büyük bir yapıyı oluşturur. Ve çok fazla güçlüdürler.

İçine güneşi koysan da bir işe yaramaz :)

O yüzden bu iyi düşün ve kuantumda gerçeklik değişsin mottolarını bırakın artık :)

Komik oluyor.

Bayim,

Her boyutun, kendine göre bir özelligi var. Madde boyutunun, degismez fiziksel yasalari gibi.

Takdir edersiniz ki, insan fizyolojisini arastiran bilim dallari, fiziksel olarak neden sonuc iliskisinin aciga cikaracagi tüm doneleri tespit ediyor durumda. Fakat, bilinc denilen (consciousness) "sey" in ne oldugu, nasil oldugu konusunda norologlar, norosirurjistler, noroonkologlar,noropatologlar,noroimmunologlar ..noro ile baslayan tum bilim dallarinin ilgilendigi bir alan olmaya basladi son 10 yil icerisinde.

Meslegim ve de ugrasim geregi bu arastirmalarin bazal duzeyde de olsa icerisindeyim. Bilgi duzeyinde de gozlem duzeyinde de.

Siz belkide, dusunu dunyalarinda sabit insanlarsiniz, olabilir. Bunu asla yadirgiyamayiz fakat, insan dedigimiz varligin bir sonu yok, evrenin sonunun olmadigi, olamiyacagi gibi. Cunki algilama skalamiza gore fizik yasalarina tâabiler. Bu yasalar, insan zihninin formel yansimasidir. Bunun diger anlami ise, zihnin algilama bicimine göre belli grup nöronlarin (ornegin, kalkarin kortekste ki vizual merkez noronlari) ayni frekans degerine girmeleri ki bu biz 5 duyu icerisiyle ayni egilimi gösteren yapilarda ayni mantelite ile calismasidir; bunun total sonucu 3D algisi ile bir dunya görüsümüzdür.

90'li yillarin basinda disarda gordugun fiziksel dünya algisi ve anlayisi hakim iken, 2012 yili itibari ile geldigimiz dusunu seviyemiz "gordugun yarattigindir" anlayisi oldu. Bunun, dusunen insanlarda ki korkunc degisimi ve anlatimimi umarim, farkedebiliyorsunuzdur. Bilincimi, kelimelerin dunyasindan arindirmis "objektif" insan modelini sergiledigime inaniyorum. Bu ateist goruse ne kadar ters gelse de teist goruse de ayni tersligi gostermektedir. Dedigim gibi kavramlar ile ilgili bir kavgam yok. Arastirip sorgulayan biriyim sadece.

SEN, dedigimiz varliga gelince. Bu varlik, bilincten ibarettir. Bu bilinc, evrenin kozmik bilinci ile ayni yapida. Bunun da kuantum mekanikcilerinin yaninda ki anlami, evren sensin; evrenin bilinci ile senin bilincin ayni. Bilincinle onu kontrol edebilirsin, gorusunu background planda konusuyorlar. Bilim forumunda ekledigim bir iki link ile bunu anlatmaya calismistim, tekrar burada deginmenin anlami yok.

Planck's constant (Plancks sabiti) ile ortaya attiklari dusunu bicimi, klasik fizik cizgisinde ki insanlari zaten korkutmaya yetiyor. Fakat su da bir gercek ki, klasik fizik ile kuantum birbirinden ayri yapilar degil; algilayanin, algilama spektrumuna göre olusturdugu evrenin kendi yasalari. Biz sadece isim takip, birbirini digerinden diferense etmeye calisiyoruz. Problemlerin baslangic yeride burasi bayim. Dusunu bicimim olarak ozgur biriyimdir. Evrenin hic bir boyutunda; tanriya rastlamadik ama kozmik bir bilince rastladik. Bu arada, parcacik ötesi yok; som hiclik.

Sevgiler.

tarihinde MonistMD tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bayim,

Her boyutun, kendine göre bir özelligi var. Madde boyutunun, degismez fiziksel yasalari gibi.

Takdir edersiniz ki, insan fizyolojisini arastiran bilim dallari, fiziksel olarak neden sonuc iliskisinin aciga cikaracagi tüm doneleri tespit ediyor durumda. Fakat, bilinc denilen (consciousness) "sey" in ne oldugu, nasil oldugu konusunda norologlar, norosirurjistler, noroonkologlar,noropatologlar,noroimmunologlar ..noro ile baslayan tum bilim dallarinin ilgilendigi bir alan olmaya basladi son 10 yil icerisinde.

Meslegim ve de ugrasim geregi bu arastirmalarin bazal duzeyde de olsa icerisindeyim. Bilgi duzeyinde de gozlem duzeyinde de.

Boyut nedir?

Neler barındırır?

Siz belkide, dusunu dunyalarinda sabit insanlarsiniz, olabilir. Bunu asla yadirgiyamayiz fakat, insan dedigimiz varligin bir sonu yok, evrenin sonunun olmadigi, olamiyacagi gibi. Cunki algilama skalamiza gore fizik yasalarina tâabiler. Bu yasalar, insan zihninin formel yansimasidir. Bunun diger anlami ise, zihnin algilama bicimine göre belli grup nöronlarin (ornegin, kalkarin kortekste ki vizual merkez noronlari) ayni frekans degerine girmeleri ki bu biz 5 duyu icerisiyle ayni egilimi gösteren yapilarda ayni mantelite ile calismasidir; bunun total sonucu 3D algisi ile bir dunya görüsümüzdür.

Sen idealistsin.

Gerçeklikte belirleyici olan gözlemcidir diyorsun.

Tüm gözlemciler öznedir.

Haliyle idealizm özneldir. Geçersizdir.

90'li yillarin basinda disarda gordugun fiziksel dünya algisi ve anlayisi hakim iken, 2012 yili itibari ile geldigimiz dusunu seviyemiz "gordugun yarattigindir" anlayisi oldu. Bunun, dusunen insanlarda ki korkunc degisimi ve anlatimimi umarim, farkedebiliyorsunuzdur. Bilincimi, kelimelerin dunyasindan arindirmis "objektif" insan modelini sergiledigime inaniyorum. Bu ateist goruse ne kadar ters gelse de teist goruse de ayni tersligi gostermektedir. Dedigim gibi kavramlar ile ilgili bir kavgam yok. Arastirip sorgulayan biriyim sadece.

SEN, dedigimiz varliga gelince. Bu varlik, bilincten ibarettir. Bu bilinc, evrenin kozmik bilinci ile ayni yapida. Bunun da kuantum mekanikcilerinin yaninda ki anlami, evren sensin; evrenin bilinci ile senin bilincin ayni. Bilincinle onu kontrol edebilirsin, gorusunu background planda konusuyorlar. Bilim forumunda ekledigim bir iki link ile bunu anlatmaya calismistim, tekrar burada deginmenin anlami yok.

Planck's constant (Plancks sabiti) ile ortaya attiklari dusunu bicimi, klasik fizik cizgisinde ki insanlari zaten korkutmaya yetiyor. Fakat su da bir gercek ki, klasik fizik ile kuantum birbirinden ayri yapilar degil; algilayanin, algilama spektrumuna göre olusturdugu evrenin kendi yasalari. Biz sadece isim takip, birbirini digerinden diferense etmeye calisiyoruz. Problemlerin baslangic yeride burasi bayim. Dusunu bicimim olarak ozgur biriyimdir. Evrenin hic bir boyutunda; tanriya rastlamadik ama kozmik bir bilince rastladik. Bu arada, parcacik ötesi yok; som hiclik.

Sevgiler.

Evet.

New age ile idealizm sentezi bu.

Şimdi anladım.

Bu kadar şeyi tasarlamadan, düşünüp benimsemeden önce yapılması gereken sistemin nasılıdır.

Yani quantum bazında gerçekliği değiştirme gücü nereden geliyor? İnsanın vücudundan tam olarak hangi noktadan gerçeklikteki bileşenleri titretmeye başlıyor (kafadan mı?, gözden mi?)

Ve binlerce soru sorarım ben.

Sordukça saçmalığı belirginleşir.

Ben de bilinçle ilgiliyim.

Benim yaptığım sınıflandırmada iki grubu var homo sapiens bilinçlerinin.

1- Gerçekliği olduğu gibi algılayanlar (Ateistler, ama ihtimalsiz, belirsizliğe ve bilinmeyene yatırım yapmayan ateistler)

2- Gerçeklik algıları bozuk olanlar (buna homo sapienslerin %99'u dahildir)

Senin bilinmeyenlerin de senin gerçeklik algını bozmuş.

Baksana. İnanç oluşturmuşsun.

Bilinçten gerçekliğe herhangi bir akış tespit etmemişsin ama oluşturmuşsun.

İdealizm bu.

Evrensel insanınki gibi.

Yalnız o kavramsal felsefeyle bozmuş, sürekli ondan bahsediyor.

Sen ise quantum fiziğinin felsefesiyle.

Sitelerde Paylaş

İslam mitolojisinin ilahından bahsediyorum.

İnsan kılığına girip dünyaya gelebilir mi?

Buna herhangi bir engel var mı?

Soruyu sorduğun adama göre değişir. Ateist bir forumda soruyorsun, alacağın cevaplar aşağı yukarı böyle olur.

Allah'a inanmıyorsak, insan kılığına girip dünyaya gelebileceğine neden inanalım?

Müslümanların cevabı ise şöyle olacaktır kuvvetle: Allah her dilediğini yapar.

Eee senin duymak istediğin nedir peki?

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...