Jump to content

Allah insan kılığına girebilir mi?

Recommended Posts

Soruyu sorduğun adama göre değişir. Ateist bir forumda soruyorsun, alacağın cevaplar aşağı yukarı böyle olur.

Allah'a inanmıyorsak, insan kılığına girip dünyaya gelebileceğine neden inanalım?

Müslümanların cevabı ise şöyle olacaktır kuvvetle: Allah her dilediğini yapar.

Eee senin duymak istediğin nedir peki?

Bu bir deneyimleme tohumudur.

Senin mantıkla gidersek,

Ansiklopedi hazırlayıcılarına da "Adama bak yahu, kendi maddelemiş, kendi yazmış cevabı, ne angut herif" gibi bir yaklaşımla yaklaşmalıyız.

Veya manşetten "Ekonomi nasıl olacak" yazan bir gazeteyi de "Gazete bize ekonomi nasıl olacak diye sormuş" diye algılamalıyız.

Bu mantık sakat mantık.

tarihinde geçici hesap tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrenin hic bir boyutunda; tanriya rastlamadik ama kozmik bir bilince rastladik. Bu arada, parcacik ötesi yok; som hiclik.

Dinlerin tasvir ettiği tanrı değil de başka bir tanrı mı?

Ne demek kozmik bilinç?

Ne kadar bilinçli. İnsanlarla empati yapabilecek, acıyacak, sakınacak kadar bilinçli, ve müdahil mi?

Sitelerde Paylaş

Kozmik bilinç kavramı Deepak Chopra'ya aittir. Bu konuda bir fizikçi ile ortak bir kitapları da vardır.

İkisi aynı sorunun farklı yönlerine değinmişlerdir.

Chopra ile 80'li yıllarda bitişik ofislerde çalıştık. O endokrinologdu ben internist. İyi tanıdığım biridir.

Ayurvedik tedavi ile ilgilenmeye başladıktan sonra zengin oldu. Doktorluğu bıraktı.

Tabii buradaki ünü arşa ulaştı.. Birkaç kitap yazdı.

Kitabın Türkçeye çevrildiğini sanmıyorum ama yine de belli olmaz. İnternetten arayabilirsiniz. Deepak Chopra diye arayın çıkar.

Sitelerde Paylaş

Bu bir deneyimleme tohumudur.

Senin mantıkla gidersek,

Ansiklopedi hazırlayıcılarına da "Adama bak yahu, kendi maddelemiş, kendi yazmış cevabı, ne angut herif" gibi bir yaklaşımla yaklaşmalıyız.

Veya manşetten "Ekonomi nasıl olacak" yazan bir gazeteyi de "Gazete bize ekonomi nasıl olacak diye sormuş" diye algılamalıyız.

Bu mantık sakat mantık.

Yoo ... Senin verdiğin bu iki örnek ile benim sana verdiğim cevap arasında herhangi bir bağlantı göremiyorum :)

Bu konunun başında bir soru soruyorsun, ben de cevapladım. Sana, peki sen ne duymak istiyorsun dedim; çok zorlamaya gerek yok yahu :)

Sorunu şöyle sormalıydın: İnip aramızda dolanır mı? Dolanır diyorsanız neden, dolanmaz diyorsanız neden. İşte o zaman benden, sormadığın ama istediğin cevabı alırdın.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deepak Chopra bir sahtekardir. Uzak durulmasi gerekir.

Yok canım. Ben o kadar ileri gitmem. Akıllı ve kurnaz bir Hindistanlı.

Amerikalıların zayıflıklarını anlayan ve onu kullanarak zengin olan biri.

Yaptığı bizim Müslümanların yaptığı gibi bir sahtekarlık değil.

Burada öyle yapamaz zaten. Kanunlar yakasına yapışır. Ancak Türkiye'de olur Erbakan'ın ve diğerlerinin yaptığı sahtekarlıklar.

Deepak buradaki salakların duyarlığından yararlanmıştır.

En akıllı geçinenlerin bile zayıflıkları vardır din ve inanç konusunda.

Sıcak yağla tedaviye başlamış (Ayurvedik tıp) ardından da kitap yazarak zengin olmuştur.

Sitelerde Paylaş
Boyut nedir?

Neler barındırır?

Algilama spektrumumuz ile olculen matematiksel bir degeri ifade icin kullaniriz.

Neleri barindirir sorusu.. Mantiksiz bir soru cunki herhangi bir mantigi yok.

Sen idealistsin.

Gerçeklikte belirleyici olan gözlemcidir diyorsun.

Tüm gözlemciler öznedir.

Haliyle idealizm özneldir. Geçersizdir.

Yakistirdiginiz "etiketler" bana ulasmaz.

Kendimi idealist gormuyorum.

Gerceklikte ise belirleyici olan gozlenen ve gozlemci diye iki ayri seyin olmadigi, realitenin tek oldugu gercegidir.

Yanisi su, gozlemci de gozlenen de ayni tek sey.

Bu yaklasimla, idealist olmadigimi goruyorsunuz.

Evet.

New age ile idealizm sentezi bu.

Şimdi anladım.

Bu kadar şeyi tasarlamadan, düşünüp benimsemeden önce yapılması gereken sistemin nasılıdır.

Yani quantum bazında gerçekliği değiştirme gücü nereden geliyor? İnsanın vücudundan tam olarak hangi noktadan gerçeklikteki bileşenleri titretmeye başlıyor (kafadan mı?, gözden mi?)

New age akimi hakkinda yetersiz bilgi sahibi oldugunuzu goruyorum ve idealizm ile bagdastirma da eksik kaldiginizi. Cunki baglanilicak tarafi yok.

Demissiniz ki, nasil?.. Nasil sorusunu sorabildiginize sevindim.. Pineal gland'in (Epifiz) Noro-anatomik olarak, korteks ve gozlerimiz ile de anatomik yollari bulunmakta. 3. Goz diye isaret edilen bu yapi, bilincin, beyinin noronal ateslemeleriyle EM (elektromanyetik) alaninin degerlerini degistirdigi yapiyi gozlemleyebiliyor. Bunun neticesinde de elektromanyetik alani farkedebiliyoruz. Bu, ucuk bir dusunce de gelse size suan icin deneye dayali gozlem icin farmakolojik ajanlar ile test edilme asamasinda. Yani bu farmakolojik ajanlar ile bu potansiyeli algilama. Tabi bunun kinetigi hakkinda bilgiyi isterseniz sunabilirim. Nitekim her birimizde bu potansiyel var olmasina karsin, algilayamiyoruz. Bu yazdigim ile de tibet rahibi oldugumu dusunmeyin. Biyoenerji tedavisinde de kullandigim Acmos yontemi de frekans degeri olarak farkettirmeye calistigim ayni sey.

Kuantum bazinda, gercekligi degistirme gucu nereden geliyor diye mukemmel bir soru sormussun.

Basit ama doyurucu sekilde cevaplayim. Evren tek bir bilincten olustugu icindir ki, evren bilincinin bir kopyasi, imaji diyebilecegim insan bilinci, dusunu dedigimiz dalgalari ile yonlendirebilme potansiyeline sahip. Iste bu potansiyeli olusturan nöronal gruplar, prefrontal kortekste lokalize olunan nöron gruplari. Bu nöronlari yüksek derecede aktivasyonu ile bu yapilabilinir.

Sordukça saçmalığı belirginleşir.

Ben de bilinçle ilgiliyim.

Benim yaptığım sınıflandırmada iki grubu var homo sapiens bilinçlerinin.

1- Gerçekliği olduğu gibi algılayanlar (Ateistler, ama ihtimalsiz, belirsizliğe ve bilinmeyene yatırım yapmayan ateistler)

2- Gerçeklik algıları bozuk olanlar (buna homo sapienslerin %99'u dahildir)

Senin bilinmeyenlerin de senin gerçeklik algını bozmuş.

Baksana. İnanç oluşturmuşsun.

Bilinçten gerçekliğe herhangi bir akış tespit etmemişsin ama oluşturmuşsun.

İdealizm bu.

Evrensel insanınki gibi.

Yalnız o kavramsal felsefeyle bozmuş, sürekli ondan bahsediyor.

Sen ise quantum fiziğinin felsefesiyle.

Bu siniflamayi size GÖRE yapmissinizdir herhangi bir bilimsel dayanagi yok.

GÖRE'leriniz ise rölativ oldugu icin bilimsel bir karsiligi yok, sizin yukarda deyiminizle, gecersiz.

Bu arada, gercekligi oldugu gibi algilayanlar ateistler degil; evrenin bilinciyle ayni imajda oldugunu farkeden insanlardir. Onlarin sizin gibi rölativ sartlanmalari yoktur.

Gerceklik algilari bozuk olanlar. Bu cumlenizin tutulabilir, bir tarafi yok. Cunki, gerceklik algisi tamamiyla bir bilinmezligi icerir. Bilinmezlik ise biz insanlarin diger adidir. Bilim felsefesi bununla ilgilenir ama sizin bu felsefeyi irdeliyebilcek nöronal baglantilarinizin eksik kalacagi gorusundeyim. Lutfen, etiket yapistirma tutumunuzdan da vazgecin. Kuantum Fizigini ve Mekanigini algilayamiyanlarin sorunsalligidir bu. Tabi bunun da diger anlami, yine evrensel bilincin sizin beyninizle ortaya koyduklaridir... Buna da biz yorum yapamayiz.

Sevgiler.

Dinlerin tasvir ettiği tanrı değil de başka bir tanrı mı?

Ne demek kozmik bilinç?

Ne kadar bilinçli. İnsanlarla empati yapabilecek, acıyacak, sakınacak kadar bilinçli, ve müdahil mi?

Tabiat Baba,

Kozmik bilinc demek... :-)

Ne kadar bilincli sorusu yine bizim sartlanmalarimiza GÖRE'dir. Insan dedigimiz sey anladigim kadariyla bu bilincin kendisi. Ve yine algiladigim kadariyla da acima, mudahil, sakinma tanri totemcilerin kavramlari bir ifade etmiyor bu anlayisca.

Sitelerde Paylaş

New age akimi hakkinda yetersiz bilgi sahibi oldugunuzu goruyorum ve idealizm ile bagdastirma da eksik kaldiginizi. Cunki baglanilicak tarafi yok.

Demissiniz ki, nasil?.. Nasil sorusunu sorabildiginize sevindim.. Pineal gland'in (Epifiz) Noro-anatomik olarak, korteks ve gozlerimiz ile de anatomik yollari bulunmakta. 3. Goz diye isaret edilen bu yapi, bilincin, beyinin noronal ateslemeleriyle EM (elektromanyetik) alaninin degerlerini degistirdigi yapiyi gozlemleyebiliyor. Bunun neticesinde de elektromanyetik alani farkedebiliyoruz. Bu, ucuk bir dusunce de gelse size suan icin deneye dayali gozlem icin farmakolojik ajanlar ile test edilme asamasinda. Yani bu farmakolojik ajanlar ile bu potansiyeli algilama. Tabi bunun kinetigi hakkinda bilgiyi isterseniz sunabilirim. Nitekim her birimizde bu potansiyel var olmasina karsin, algilayamiyoruz. Bu yazdigim ile de tibet rahibi oldugumu dusunmeyin. Biyoenerji tedavisinde de kullandigim Acmos yontemi de frekans degeri olarak farkettirmeye calistigim ayni sey.

Kuantum bazinda, gercekligi degistirme gucu nereden geliyor diye mukemmel bir soru sormussun.

Basit ama doyurucu sekilde cevaplayim. Evren tek bir bilincten olustugu icindir ki, evren bilincinin bir kopyasi, imaji diyebilecegim insan bilinci, dusunu dedigimiz dalgalari ile yonlendirebilme potansiyeline sahip. Iste bu potansiyeli olusturan nöronal gruplar, prefrontal kortekste lokalize olunan nöron gruplari. Bu nöronlari yüksek derecede aktivasyonu ile bu yapilabilinir.

Sahte-bilimcilerin (pseudoscientist) ortak bazi ozellikleri vardir: Bir suru teknik kelimeyi rastgele bir bicimde bir araya getirip anlamsiz cumleler kurarlar, ve araya mutlaka kuantum mekanigi de sokmayi ihmal etmezler. Boylece konu hakkinda detayli teknik bilgi sahibi olmayan insanlari etkilemeye calisirlar. Boylelerini tespit etmek cok kolaydir.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah her gece dünya semasına inermiş.

Bu inmek bizim anlayacağımız gibi bir inmek olmadığı için yani senin anladığın tarzda inanılmayacağı için sözün boş.

Allah'ın gökte olması demek, göğün Allah'dan daha büyük olması demektir.

Allah yeri ve gökleri yaratmış ve arşa istiva etmiştir.Yaratılan göklerde değildir

Allah her yerdedir Müslümanlara göre.

Cehmiyye fırkasına göre öyledir

İnsan kılığına girip dünyaya gelebilir mi?

Allah a çocuk edinmek yakışmayacağı gibi insan kılığına girmesi de yakışmaz.Kur'an ın cevabı budur.

Allah semanın 7. katında meleklerin taşıdığı bir tahtta oturur.

İstiva sıfatının nasıllığı tartışılmaz.Yaratılanların sıfatına benzetilmez.Kur'an kuralı koymuştur(ali imra 7)

Sitelerde Paylaş
Allah baldırını gösterdiğine göre insan kılığına girmiş olmalı.

Baldır da müteşabihtir.Bilinmeyen ancak bilinen kelimelerle anlatılır

Kuran ve Hadislere göre Allah zaten antropomorfiktir (insan suretinde).

Allah resulü dini anlatırken sahabe bahsettiğin ayetlerin müteşabih olduğunu biliyorlardı.Bu yüzden selef Allah ın sıfatlarını iptal etmediği gibi(Allah ın eli yoktur demezler) Allah ın sıfatlarını da yaratılanlara benzetmezlerdi.Onları açıklamaya gitmez onlarda tahrif yapmazdı.

Sitelerde Paylaş

İslam mitolojisinin ilahından bahsediyorum.

Buna herhangi bir engel var mı?

Ulan deşifre oldum yaa :(

geçici hesap uyandı galiba...

Neyse biraz daha takılayım belki uyanmamıştır...

Karamurat Benim!!!!

tarihinde mucize tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
geçici hesap, on 14 May 2012 - 03:17 PM, said:

İslam mitolojisinin ilahından bahsediyorum.

Buna herhangi bir engel var mı

Bundaki tek engel Allah'ın egosu ve kibridir.

Allah son derece kibirli, sert, katı, egoist, no-nonsense bir ilahdır.

Laubalilikten, sululuktan hoşlanmaz.

Müslümanların ona atfettiği kuvvetlere göre herşeye kadirdir ama, benim anladığım kadarıyla öyle bir iladır ki, bir insan kılığına bürünerek kendini rezil etmez.

Gerçi aramız iyidir ve arada bir konuşuruz ama o kendi kılığındadır, ben kendi kılığımdayımdır.

Bana inanmıyorsanız, internette dolaşıp durmakta olan şiirime bir göz atın.

HERŞEY VAR BU DÜNYADA….

Herşey var bu dünyada..

Cennette var, cehennem de..

Ölüm de var bu dünyada,

Doğum da..

Umut da burada..

Çaresizlik ve yoksulluk da..

Korku da var, cesaret de..

Huriler her yerde,

Gılmanlar da öyle…

İnanan neye inanıyor?

Belli değil!

Gizem bunun neresinde?

Oyunlar oynanıyor,

Gözlerimizin önünde….

Şeytan da kol gezmekte,

Bu dünyada…..

Melekler ve zebaniler de..

Öte dünyaya ne gerek var!

Herşey gözlerimizin önünde..

İstereseniz inanmayın ama...

Herşey var bu dünyada.

Allah bile....

Daha dün gördüm O’nu,

Arada bir uğradığım meyhanede..

Selam verdim,

Kabul etti, durdu,

Konuştu biraz benimle..

Fazla zamanı yoktu..

Cenazeye mi gidecekti ne?

Yine de dinledi beni, istekle..

Birbirimizi yadırgamayız,

Severiz…

Eskiye gider dostluğumuz.

Çok, çok eski günlere,

Çocukluk dönemlerime.

Sitem ederim

Arada bir,

Anlayış gösterir…

Dün de öyle oldu işte.

Neden, dedim,

Neden verdin bu canı bana?

Yüzün suyu hürmetine.

Hem istediğimi inanır yaparım, dersin,

Övünürsün….

Hem de atarım inanmayanı,

Cehennemime……

Utandı..

Cevap veremedi,

Belki de yaşadığım dünyanın,

Benim için cehennem olduğunu,

İfşa etmek istemedi.

Allah da var bu dünyada..

Şeytan da..

Melekler fazla değil belki ama,

Zebaniler her yerde..

Allah'ı utandırdım bugün...

Gerçeği itiraf ettirdim O’na.

Her şey var dedi ama,

Yalnız bu dünyada..

İnanmayın dedi….

İnanmayın sakın,

Öte dünya yalanına……..

Sitelerde Paylaş

Şu şaşılacak şeyler hani doğaüstü,

Onlar hep masal,hep kafadan atma,

Bugün hiç durmadan arıyor insan,

Gitgide görüyor işin içyüzünü de,

Senin hokkabazlar unutmuşlar geleceği.

İsa ile Musa,aldatılan ve aldatan,

O büyülü değnek,bir koca kuyruklu yalan.

İşte insanoğlu bir yerde böyle sapık,

Kendi yapar putunu,

Sonra tapar yine kendi.

Git ara kiliseyi,dolaş Kabe'yi,

Çan sesini duy,tekbiri dinle,

Umduğun,beklediğin şeyler nerde hani,

Ortada bir tek şey göreme.

Şeytanı da düzme,Allah'ı gibi,

Buda'sı düzme,Ehrimen'i düzme,Yezdan'ı düzme.

Bir korkak kuşku yaratmış bunların topunu.

Sitelerde Paylaş

Sonunda tartışmalar şiirlere dökülmeye başladı..

BEN KİMİM?

Her yerde, her an var olan bir otoriteyim,

Sonsuz evrenlere sığmayan…

Bana gereksinim duyanların,

Yaratıcılığıma inandıkları,

Görkemli bir varlığım…

Yaşamlarını bana adayan kölelerin,

Ve beni yoktan var eden aptalların,

Gönlündeki Yaratıcı’yım.....

Doğurulmayan ve doğmayanım,

Ve var olmadığı halde olanım!

Hem yaratanım, hem de yaratılan......

Sonsuz evrenlerin sahibiyim.

Ben….

Allah’ım !

Sitelerde Paylaş

Sahte-bilimcilerin (pseudoscientist) ortak bazi ozellikleri vardir: Bir suru teknik kelimeyi rastgele bir bicimde bir araya getirip anlamsiz cumleler kurarlar, ve araya mutlaka kuantum mekanigi de sokmayi ihmal etmezler. Boylece konu hakkinda detayli teknik bilgi sahibi olmayan insanlari etkilemeye calisirlar. Boylelerini tespit etmek cok kolaydir.

Su yazdiginiza kendinize inandirmanizi isterim, tebessum ederek okudugumu bilmelisiniz.

Teknik konusmaya basliyalim artik o zaman. Gorelim bakalim sonrasinda tepkiniz n'olucak.

Doğurulmayan ve doğmayanım,

Ve var olmadığı halde olanım!

Hem yaratanım, hem de yaratılan......

Sonsuz evrenlerin sahibiyim.

Güzel sözler.

Sitelerde Paylaş

Su yazdiginiza kendinize inandirmanizi isterim, tebessum ederek okudugumu bilmelisiniz.

Teknik konusmaya basliyalim artik o zaman. Gorelim bakalim sonrasinda tepkiniz n'olucak.

Tabi buyrun. Isterseniz kullandiginizi soylediginiz "acmos metodu" yla ilgili bir konu basligi acin, ve su sorulari once cevaplayin:

1) Iki cumleyle acmos metodu nedir? (detayina sonra gireriz)

2) Acmos metodu hangi universitelerde arastirilmistir?

3) Test sonuclarinin ozeti nedir?

4) Test sonuclariyla ilgili bilimsel makaleler hangi dergilerde yayinlanmistir?

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...