Jump to content

Burçlar

17 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Burçların kişilikleri yansıttığına inanılır. Bir Akrep olarak birçok özelliğim uyuşuyor Akrep burcu karakteristiğiyle.

Forumda bu anketi yapmamın nedeni bu forumda takılan ateistler ya da teistler olsun farketmez birçok kişiden farklı bir düşünce sistemine sahip olduğunu düşünmemdendir. Daha doğrusu eğilimlerin ortak bir yere kaydığını düşünüyorum, bu da bu tezimin bir ispatı olacak.

Kişilik analizleri ve kişilik profilleri konusunda amatör bir ilgim var. Sonuçlar gelmeye başladıktan sonra tezimin detaylarına ineceğim.

Burcunuzu işaretlerseniz sevinirm :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Burçların kişilikleri yansıttığına inanılır. Bir Akrep olarak birçok özelliğim uyuşuyor Akrep burcu karakteristiğiyle.

Sana kötü bir haber vereyim ;

Yukarıdaki liste 2.000 yıl öncesinden hazırlanmış olup günümüzde her burç bir öndeki burcun yerini almıştır.

Sen özelliklerini tekrar bir gözden geçir. :)

tarihinde ONOK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zeyd İbni Halid el-Cuhenî’den şöyle dediği rivayet edilir.

Rasûlullah (s.a.v.) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazı kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

“Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?”

“Allah ve Rasulü daha iyi bilir” dediler.

Şöyle buyurdu: “Allah Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu.

Kim “Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı” derse O kimse inanmış ve burçların tesirini inkar etmiştir. Kim de “şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı” derse o kimse

beni inkar etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”

[buhari, Fethu’l-Bari: 8/176.]

Sitelerde Paylaş

Bir akrep (burcu) olduğuna inan(a)mıyorum. Daha çok balık, boğa gibi bir izlenim veriyorsun. haci'ye hiç benzemiyorsun -ki kendisi akrep burcunun en iyi temsilcilerindendir.

Akrep burcunun başında doğmuşum ben, burçlar üçe ayrılır ya evet daha agresif akrepler var ama ben agresifliğimi bağırarak değil cümlelerle gösteriyorum. Bazen çok sakin bir cümle söylerim, dövsen daha iyiydi derler. Öyle yani :)

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki liste 2.000 yıl öncesinden hazırlanmış olup günümüzde her burç bir öndeki burcun yerini almıştır.

Şu 13. burç mevzusu mu? Onun bir efsane olduğunu sanıyordum. Çünkü her ne kadar daha önceden de hazırlanmış olsa sonuçta yıldızların döngüsüne dayalı bir sistem.

Sitelerde Paylaş

Şu 13. burç mevzusu mu? Onun bir efsane olduğunu sanıyordum. Çünkü her ne kadar daha önceden de hazırlanmış olsa sonuçta yıldızların döngüsüne dayalı bir sistem.

Ekliptikteki ve dünyanın kendi ekseni etrafındadi dönüşlerde yaşanan presesyonlar. Bunla ilgili 5 yıl önce bir yazı yazıp meşhur astrologlarımıza mail atmıştım biri bile dönemedi. :)

Sitelerde Paylaş

Ekliptikteki ve dünyanın kendi ekseni etrafındadi dönüşlerde yaşanan presesyonlar. Bunla ilgili 5 yıl önce bir yazı yazıp meşhur astrologlarımıza mail atmıştım biri bile dönemedi. :)

Nette karşı çıkan büyük bir güruh var astrologlardan.

Ekliptik eksen kayması yadsınamaz bir gerçek ama gezegenlerin yaratacağı çekimsel etkide pek değişiklik oluşturacağını sanmıyorum. Nitekim olay sadece gökyüzüne bakınca görünen yıldızlar değil. Etki eden değişim de yüzyıllar boyunca astrologlar tarafından izlenip, hesaplanıp analizler bu yönde değişmiştir. Yani bir etki söz konusu ama kişilik profilli tanımlarında da bir değişme söz konusu bence. Yani 2000 yıl önceki akrep burcu tanımı ile bugün akrep burcu tanımı aynı değildir diyorum.

Sitelerde Paylaş

Ekliptik eksen kayması yadsınamaz bir gerçek ama gezegenlerin yaratacağı çekimsel etkide pek değişiklik oluşturacağını sanmıyorum. Nitekim olay sadece gökyüzüne bakınca görünen yıldızlar değil. Etki eden değişim de yüzyıllar boyunca astrologlar tarafından izlenip, hesaplanıp analizler bu yönde değişmiştir. Yani bir etki söz konusu ama kişilik profilli tanımlarında da bir değişme söz konusu bence. Yani 2000 yıl önceki akrep burcu tanımı ile bugün akrep burcu tanımı aynı değildir diyorum.

panteon sen teistmiydin yoksa ateist mi ?

Sitelerde Paylaş

Zeyd İbni Halid el-Cuhenîden şöyle dediği rivayet edilir.

Rasûlullah (s.a.v.) Hudeybiyede gece yağan yağmurun ardından sabah namazı kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?

Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler.

Şöyle buyurdu: Allah Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu.

Kim Allahın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse O kimse inanmış ve burçların tesirini inkar etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse

beni inkar etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.

[buhari, Fethul-Bari: 8/176.]

"Burçları yöneten Allah'ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı" diyenin hükmü nedir?

Sitelerde Paylaş

panteon sen teistmiydin yoksa ateist mi ?

Böyle ist lere izmlere gerek olmadığını ve insanların bir yaftaya sahip olmadan da fikir telakisinde bulunabileceğini savunan biriyim sadece. Ama illa bir yafta istiyorsa non teistim diyebilirim. Dinlerin insan elinden çıktığını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir Başak burcu erkeği olarak burcumun karakteri gereği burçlara inanmıyorum. (paradoks)

Çok nadir eğlencesine, o da gün sonu, "acaba bugünü bilmişler mi ?" diye baktığım oluyor. Gerçekten de bazen inanılmaz tesadüflerle , ince ayrıntılarıyla beraber o gün yaşanan bir hadiseyi bilebiliyorlar. Örneğin bir keresinde "çok güzel bir akşamüstü üzeri , eski bir tanıdıkla karşılaşacaksınız ve bu sizi çok mutlu edecek.." gibisinden bir şeyler yazıyordu ve gerçekten de o gün -aksamüstünü vurgulamasına ayrı bir şaşırdım- gerçekten çok güzel bir akşamüstü, yollar falan güneşin batışı yüzünden kıpkızıl kesilmiş, ılık ılık bir rüzgar eserken, lisede aşık olduğum bir kızla karşılaşmıştım. En son lisedeyken görüştüğümüz için baya konuşmuştuk ve dolayısıyla da mutlu olmuştum.

Sitelerde Paylaş

Bir Başak burcu erkeği olarak burcumun karakteri gereği burçlara inanmıyorum. (paradoks)

Çok nadir eğlencesine, o da gün sonu, "acaba bugünü bilmişler mi ?" diye baktığım oluyor. Gerçekten de bazen inanılmaz tesadüflerle , ince ayrıntılarıyla beraber o gün yaşanan bir hadiseyi bilebiliyorlar. Örneğin bir keresinde "çok güzel bir akşamüstü üzeri , eski bir tanıdıkla karşılaşacaksınız ve bu sizi çok mutlu edecek.." gibisinden bir şeyler yazıyordu ve gerçekten de o gün -aksamüstünü vurgulamasına ayrı bir şaşırdım- gerçekten çok güzel bir akşamüstü, yollar falan güneşin batışı yüzünden kıpkızıl kesilmiş, ılık ılık bir rüzgar eserken, lisede aşık olduğum bir kızla karşılaşmıştım. En son lisedeyken görüştüğümüz için baya konuşmuştuk ve dolayısıyla da mutlu olmuştum.

Günlük yorumlara ben hiç itibar etmiyorum çünkü çok genel konuşuyorlar ve insan istediği yorumu kendinde çıkarabilir. Dediğiniz gibi tesadüfen tutturmalar da olabiliyor bazen ama onlar sadece ticari kaygılarla yazılmış şeyler...

Burçların asıl olayı kişilik analizleridir.

Bende 70lerde yazılmış bir kitap var. Vir türk yazmış. Burçların erkek ve kızlarını ayrı ayrı incelemiş ve çok spesifik tanımlarta yer vermiş. Mesela benim vücudumdaki benlerin ve yaraların yerlerini yazıyor ve kaş, göz tipimi dahi biliyor. Direkt olaylar yazıp böyle olayların karşısında nasıl tepkiler vereceğime kadar doğru bir şekilde yazmış. Bunlar daha isavetli tutuyor günlük yorumlardan.

Sitelerde Paylaş

Böyle ist lere izmlere gerek olmadığını ve insanların bir yaftaya sahip olmadan da fikir telakisinde bulunabileceğini savunan biriyim sadece. Ama illa bir yafta istiyorsa non teistim diyebilirim. Dinlerin insan elinden çıktığını düşünüyorum.

Bunun yaftalanmayla ne alakası var ? Bunlar tanımları herkes tarafından daha kolay anlaşılsın diye kullanılan terimlerdir Tanrı olabilirde olamayabilirde diyorsan agnostik tanrı var ama dinler yalan diyorsan deist tanrı var insanlarla iletişime gaçer ve şu din doğrudur diyorsan teist tanrı yoktur diyorsanda kendini ateist olarak tanımlarsın Kimse seni yaftalamaz bu kendini tanımlama şeklinin kısaltılmış halidir. Yani seni ele alırsak tanrı vardır ama dinler insan elinden çıkmıştır diyorsan teist değil deist oluyorsun. Neyse biraz zor da olsa ne olduğunu öğrenebildim :)

tarihinde b213hs5fn2skx-m3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ekliptik eksen kayması yadsınamaz bir gerçek ama gezegenlerin yaratacağı çekimsel etkide pek değişiklik oluşturacağını sanmıyorum.

Kepler ne newton amentülerininde patladığını yazdık ama değilmi. :)

Senin bu söylediklerine kusursuz evren modeli diyorlar, 1900 model ateistler ve teistler savunur, mesela Dreimalla bu konuda çok iyi anlaşırsın. :)

Sitelerde Paylaş

Bunun yaftalanmayla ne alakası var ? Bunlar tanımları herkes tarafından daha kolay anlaşılsın diye kullanılan terimlerdir Tanrı olabilirde olamayabilirde diyorsan agnostik tanrı var ama dinler yalan diyorsan deist tanrı var insanlarla iletişime gaçer ve şu din doğrudur diyorsan teist tanrı yoktur diyorsanda kendini ateist olarak tanımlarsın Kimse seni yaftalamaz bu kendini tanımlama şeklinin kısaltılmış halidir. Yani seni ele alırsak tanrı vardır ama dinler insan elinden çıkmıştır diyorsan teist değil deist oluyorsun. Neyse biraz zor da olsa ne olduğunu öğrenebildim :)

Neyin ne olduğunu biliyorum. Geçen ignostizmi tartışıyorduk o bana daha yakın geliyor. Deist de değilim. Deistler de mutlak bir bilinçli varlığa yüzde yüz inanırlar çünkü. Bir tanrının varlığı ya da yokluğu hakkında bu sitedeki biçok kişi kadar emin değilim, yokluğuna yüzde yüz inananalar da varlığına yüzde yüz inananlar da nasıl inanıyor anlamış değilim. Tanrı da üretilmiş bir kavram şimdilik benim için. Araştırıyorum, bakış açılarına bakıyorum objektif bir şekilde o kadar.

Sitelerde Paylaş

Bunu duymuştum ve tekrar hesaplamıştım ,sonuç hala aynı burçtayım hehe ,zaten tipik bir yayım bu kesin

Oğlaklar ,Azıcık öküzdürler

Boğalar ;birazcık domuzlukları vardır

Başaklar ;fena halde uyuz ve sıkıcıdırlar

akrepler ;kıskanç ve güvenilmezler

Aslanlar , burunları havada

hehe

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Testin sonucunu bende merak ediyorum fakat şimdiden bir tahminde bulunayım; ateist yada angostik, sorgulayan insanların çoğu burcu buna yatkın olan kova, yay..vb özgürlüğüne özgür düşünceye çok yatkın olan burçlardan çıkacakdır!

Dinci körü körüne inananlar ise daha çok sabit dediğimiz boğa, başak gibi burçlardan çıkacakdır.

Bununla ilgili benimde bir çalışmam var istek olursa buraya eklerim.

Yaptığım çalışma tarihin kaderini değiştiren devlet adamları ordu komutanları vb. üzerine idi...

Faşistlikleri ve radiklallikleri ile tanınan Hitler gibi dediğim dedik adamlar daha çok Koç burcu çıkarken, sosyalistler devrimciler hep yay ve kova burcunda öbekleniyordu...

Tabii çok daha ayrıntılı bir araştırma benimkisi şuan özet geçtim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...