Jump to content

Forumdaki Müslümanlar hakkında gerçeği açıklama zamanı

Recommended Posts

Şıkları çoğaltman gerek katalan.

ayrıca bu forumda müslümanlar olmasaydı fikir çatışması olmaz herkes yerinde sayardı.

ben de sana bir soru sorayım: sence forumdaki kaç kişi gerçek ateist?

1)Mevcut şıklar bence meramı anlatmada yeterli.

2)Ben Müslümanlar olmasın demiyorum aksine aklı başında, Kuran ı bilen, tartışmayı bilen Müslümanlar olması foruma renk ve anlam katıyor. Sizler olmasanız o kadar tadı olmaz. Benim burada ortaya koymaya çalıştığım husus, Müslümanların Allah ın sözünü ne kadar ciddiye aldıkları konusudur. Bu konuda ciddi şüphelerim var :)

3)Kaç tane gerçek ateist var bilmiyorum. Gerçek ateistten neyi kastediyorsun onu açıklarsan sevinirim.

Sakın Nisa 140 dan korkup bir yere gitmeyin yahu. Forumun neşesi kalmaz

OKU AMA ANLAMAZLIKTAN GEL :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aslında o verdiğin ayet ve benzer şöyle yapın tarzında tarif veren ayrıntı içeren konular bana fazla ayrıntıya girilmiş gibi geliyo

mesela

peygamberin evine ön kapıdan girin = peygaber kolaylıkla evime ön kapıdan gelin der hatta yasaklayabilirdi bunu tanrı niye ayet olarak bildirmiş

Sitelerde Paylaş

Baykush, 2 kişi gidersek grup olmuş oluruz. O zamanda Nisa 140 gereği Müslümanlar biz susana kadar ortamdan uzaklaşmak zorunda kalır :) Adamların ortamını bozmayalım. Baksana Allah bile Müslümanların imanlarına veya ayetlerine güvenmediği için kafirlerle din konusunu konuşmalarını yasaklamış :)

Sitelerde Paylaş

Çok eşlilikte gücün ölçüt olduğunu duymadım, adalet (sırayı bozmama) tek ölçüt. Allah başka bir ayette de adeletli olamayacaklarını bildiğini ama hoşgöreceğini de belirtmiş :)

Nisa 34 hakkında mantığının ne dediğini öğrenemedik :)

Bir de adam "gücüm yetiyor" diyor ve 2ci eşi getiriyor, kadınlarımız ne yapsın? Bir itiraz mekanizması yok ki, bu adamın gücü yetiyor mu yetmiyor mu? Kadın itiraz ederse Araf 36 dan sonsuza kadar cehennem :) Nasıl oluyor da mantığımıza sığdıracağız?

Linke zahmet edip bakmadığın için anlamaman doğal.

Güçden kasdedilen her anlamda güç ,her anlamda adalet ,sadece parası olanın istediğini alması değil çünkü paradan başka şeyler de vermesi gerek kadına biliyosun

Ayrıca linkte yazdığım gibi ,erkeğin mallarından harcamasından dolayı yani para kazanmasından dolayı üstünlüğü söz konusu ,ama artık kadın da çalışıp parasını kazanıyor bu durumda üstünlük diye bir şey yok.

Zaten peygamber Haticeyle evlendiğinde de haticenin sözü geçti ,parası olan oydu

Erkekler, kadınlardan üstündür, çünkü Allah onları bir çok şeylerde kadınlardan üstün etmiştir, çünkü onlar, kadınları, mallarıyla geçindirirler, doyururlar; iyi kadınlar da itaatli olurlar ve Allah, onların hakkını nasıl korumuşsa onlar da, kocaları yanlarında olmasa bile, iffetlerini korurlar. Kadınlarınızın serkeşliğinden korkunca onlara öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları. Fakat itaat ettikleri takdirde de aleyhlerine bir sebep araştırmayın, şüphe yok ki Allah çok yüce ve büyüktür.' Nisa 34

'Ve eğer yetimler konusunda adalete riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, o taktirde hoşunuza giden (size helâl olan diğer) kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Fakat, eğer (onlara da) adaletle davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane ile veya elinizin altındaki sahip olduklarınızla (cariyelerinizle) yetinin. İşte bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur. nisa 3

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Linke zahmet edip bakmadığın için anlamaman doğal.

Güçden kasdedilen her anlamda güç ,her anlamda adalet ,sadece parası olanın istediğini alması değil çünkü paradan başka şeyler de vermesi gerek kadına biliyosun

Ayrıca linkte yazdığım gibi ,erkeğin mallarından harcamasından dolayı yani para kazanmasından dolayı üstünlüğü söz konusu ,ama artık kadın da çalışıp parasını kazanıyor bu durumda üstünlük diye bir şey yok.

Zaten peygamber Haticeyle evlendiğinde de haticenin sözü geçti ,parası olan oydu

Linke bakmıştım, günahımı aldın :)

Linkte Nisa 34'te "dövün" dememiştir diyorsun. Bunu neye dayanarak söylediğinden vazgeçtim ama bütün herkesin "dövün" diye çevirdiği fiilin gerçek anlamı nedir?

Çok eşlilik vb konularda da Kuran ı olduğundan farklı yorumluyorsun. Bunu yapmak da aslında Kuran a göre en büyük günahlardan ama konu dağılmasın diye o konulara girmeyeceğim. Sadece ""dövün" demiyorsa ne diyor"a cevap verebilirsen yeterli olur :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Linke bakmıştım, günahımı aldın :)

Linkte Nisa 34'te "dövün" dememiştir diyorsun. Bunu neye dayanarak söylediğinden vazgeçtim ama bütün herkesin "dövün" diye çevirdiği fiilin gerçek anlamı nedir?

Çok eşlilik vb konularda da Kuran ı olduğundan farklı yorumluyorsun. Bunu yapmak da aslında Kuran a göre en büyük günahlardan ama konu dağılmasın diye o konulara girmeyeceğim. Sadece ""dövün" demiyorsa ne diyor"a cevap verebilirsen yeterli olur :)

Saçmalama ,gücün yetmiyorsa tek eş al diyor ,hatta apollon nikli arkadaş da meçhule ile tarışırken aynı şeyi söylemişti ,daha önceki iletilerinden hatırlıyorum ,aynı benim dediğim gibi yorumlamıştı bu ayeti

meçhuleyle tartışırken ,

Sen ne demek istiyor ayet söyle peki

Kaçamak yanıt verme,

adam gibi açıkladım ,o ayetde dövmekden başka bir fiil de kullanılmış olabilir öyle diyorlar bu konu belli değil henüz.

Ama gücün yetmezse tek eş al ve erkeğin parasından dolayı güçlü olması olayı aynen ayetdeki gibi işte ,ne yorumu yorum bile değil apaçık ortada

Bu arada ,apollon nikli arkadaşın meçhuleyle konuşurken ılımlı olup bana gelince yobaz ateist olması ayrı bir ilginçlik neyse

Sitelerde Paylaş

Saçmalama ,gücün yetmiyorsa tek eş al diyor ,hatta apollon nikli arkadaş da meçhule ile tarışırken aynı şeyi söylemişti ,daha önceki iletilerinden hatırlıyorum ,aynı benim dediğim gibi yorumlamıştı bu ayeti

meçhuleyle tartışırken ,

Kaçamak yanıt verme,

adam gibi açıkladım ,o ayetde dövmekden başka bir fiil de kullanılmış olabilir öyle diyorlar bu konu belli değil henüz.

Ama gücün yetmezse tek eş al ve erkeğin parasından dolayı güçlü olması olayı aynen ayetdeki gibi işte ,ne yorumu yorum bile değil apaçık ortada

Bu arada ,apollon nikli arkadaşın meçhuleyle konuşurken ılımlı olup bana gelince yobaz ateist olması ayrı bir ilginçlik neyse

Konunun benle ne alakası var ?

Birçok ilahiyatçının farklı yorumladığını söylemen , birçok ilahiyatçının da dövün ifadesini kabul ettiğini kabul etmen manasını taşır .

Bu bile seni ilk atağında mat eden bir davranış olmasına rağmen beni yobaz olarak tavsif etmen gerçekten yakışıksız . Ayetleri eğip büküyor ve kendi yüklediğin anlamları umumi olarak tavsif etme yoluna giderken de Kuran'ın kapalı bir kitap olduğunu bu şekilde gösteriyor , üstüne de Kuran'ın günümüze intikal eden bazı ayetlerin geçersizliğini vurgulayıp tartışacak hiçbirşey bırakmıyorsun.

Hem maddi hem de manevi olarak kadına adaleti esas görmüş ve çok eşliliği onaylamıştır Kuran .

Bunun aksini iddia etmek ise Muhammed'e iltimas geçildiğini gösterir ve seni zor duruma sokar...

Erkek egemen toplumlarda kadının yeri evi olduğu için , erkek gücü gereği mal yerine koyulan kadınlardan 2 şer 4 er alabilme hakkını kendisinde görmüştür .

Bunun savunulacak ve kıvırılacak zerre yanı yoktur .

Orada yeterince ben cevap verdim sana .

Ayrıca hadisleri reddederken hadislere dayalı yorumlar yaptığını görmemek için de kör olmak gerek .

O dönemi bilmek için hadislere mahkumsunuz maalesef...

Bu kadar kapalı bir kitap yollayacak tanrının tanrılıgına tüküreyim dedirtiyorsunuz.

Benim anlamadıgım kitabı ahmet mehmet fiillerle uğraşarak anlasın , anlamıyorsa da din adamlarının inhisarına terkedilmiş dini öğrenmeye çalışarak inek gibi sağılsın .

Sitelerde Paylaş

Konunun benle ne alakası var ?

Birçok ilahiyatçının farklı yorumladığını söylemen , birçok ilahiyatçının da dövün ifadesini kabul ettiğini kabul etmen manasını taşır .

Bu bile seni ilk atağında mat eden bir davranış olmasına rağmen beni yobaz olarak tavsif etmen gerçekten yakışıksız . Ayetleri eğip büküyor ve kendi yüklediğin anlamları umumi olarak tavsif etme yoluna giderken de Kuran'ın kapalı bir kitap olduğunu bu şekilde gösteriyor , üstüne de Kuran'ın günümüze intikal eden bazı ayetlerin geçersizliğini vurgulayıp tartışacak hiçbirşey bırakmıyorsun.

Hem maddi hem de manevi olarak kadına adaleti esas görmüş ve çok eşliliği onaylamıştır Kuran .

Bunun aksini iddia etmek ise Muhammed'e iltimas geçildiğini gösterir ve seni zor duruma sokar...

Erkek egemen toplumlarda kadının yeri evi olduğu için , erkek gücü gereği mal yerine koyulan kadınlardan 2 şer 4 er alabilme hakkını kendisinde görmüştür .

Bunun savunulacak ve kıvırılacak zerre yanı yoktur .

Orada yeterince ben cevap verdim sana .

Ayrıca hadisleri reddederken hadislere dayalı yorumlar yaptığını görmemek için de kör olmak gerek .

O dönemi bilmek için hadislere mahkumsunuz maalesef...

Bu kadar kapalı bir kitap yollayacak tanrının tanrılıgına tüküreyim dedirtiyorsunuz.

Benim anlamadıgım kitabı ahmet mehmet fiillerle uğraşarak anlasın , anlamıyorsa da din adamlarının inhisarına terkedilmiş dini öğrenmeye çalışarak inek gibi sağılsın .

Sen meçhule ile tartışırken aynı ben gibi ,tek eşliliğe yönelin diyor gibi yorumlarda buludnun ve ben bunları gözlerimle okudum ,sen de büktün ,gözlerimle okudum .

Gözlerimle okumasam ben de inanmazdım ,resmen meçhuleye karşı bunu dedin

Orada ,bir ateist olarak ,aynen ben gibi eğip büktü apollon.

Zaten eskiden gayet ılımlıydın ,ılımlılara tolerans derdin hep ,yobaz ate hehehe

Sitelerde Paylaş

meçhuleyle tartışırken ,

Kaçamak yanıt verme,

Kaba konuşanlardan hoşlanmam. Saydığın nicklerin ne dediğinin ne anlamı var? Hala "ama ama ama benim tanrım dövün demiş olmaz olamaz hayır olamaz" modundasın.

Kaç eş hakkı verdiği tartışılmayacak kadar açıktır. Değil sen kralı gelse Allah ın helal kıldığını haram kılamaz. Bu konuda Allah Muhammed e bile fırça atmıştır.

Nisa 3- Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.

Bak aşağıda güzel güzel nasıl dövüleceğini anlatıyor. Ayrıca bu ayeti iyi okuyan çok eşliliği de görür. Çünkü yatağı ayıran kim? Erkek. Halbuki bugün biliyoruz ki bir problem olduğunda daha çok kadınlar yatağını ayırıyor erkeği cezalandırmak için. Ama adam eğer çok eşliyse yatağı erkeğin ayırması ve kadını cezalandırması anlamlıdır.

Nisa 34-Erkekler, kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün. İtaat ettikleri halde onları incitmek için bahane aramayın. Çünkü Allah, çok yüksek çok büyüktür.

Bak Allah kadına gelince hiç dövün falan demiyor. Gayet açık anlaşılır oluyor. İkisini aynı tutsa tek ayet gönderirsi. Şimdi de kadına verdiği öğüde bak bakalım.

Nisa 128- Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında onlara günah yoktur. Sulh (daima) hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve Allah'tan korkarsanız şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Neymiş kadına sopa erkeğe sulh. Çok zor değil ama sen "dövün"ün gerçek manasını bulduktan sonra gel ve görüş bildir bence

Sitelerde Paylaş

Konunun senle alakası ,bir ate olarak aynen ben gibi yorumladın ,katalan biraz da senle uğraşsın

Hiçbir zaman dansözler gibi kıvırmadım valla ,gördüğümü söylüyorum kitapdan.

Evet apollon ,meçhule ile tartışırken neden tek eşliliğe yönelmeyi kabul ettin söyle bilelim

Sitelerde Paylaş

Sen meçhule ile tartışırken aynı ben gibi ,tek eşliliğe yönelin diyor gibi yorumlarda buludnun ve ben bunları gözlerimle okudum ,sen de büktün ,gözlerimle okudum .

Gözlerimle okumasam ben de inanmazdım ,resmen meçhuleye karşı bunu dedin

Orada ,bir ateist olarak ,aynen ben gibi eğip büktü apollon.

Zaten eskiden gayet ılımlıydın ,ılımlılara tolerans derdin hep ,yobaz ate hehehe

Konuşmayı öğrendiğin vakit cevap verme tenezzülünde bulunacağım .

Şu üsluba bak...

Yazık...

Siz tartışın ben çekiliyorum .

Sitelerde Paylaş

Forumdaki dini savunan arkadaşlar

1)Ya Müslüman değiller

2)Ya Kuran ı bilmiyorlar

3)Ya kendilerini Allah'tan daha akıllı ve çok şey bildiklerini sanıyorlar.

4)Ya da Allah tan korkmuyorlar

Bu 4 şıktan birine uymayan bu Forumda bir tane Müslüman yok diyor ve aksini iddia edecek dindar arkadaşlara bol şans diliyorum.

Hodri meydan :)

1-Müslümanım.teslimiyet ilkesine bağlıyım

2-Her gün biraz daha ilerliyorum zamanla herşey daha anlaşılır oluşacak beynimde buna inanıyorum.

3-töhvbe de

4-ondan gelen herşeye inanıyorum ve yasalarına uyuyorum korkudan çok sonsuz sevgi ve imanla bağlıyız.

Aksini inkar etmiş bulunmaktayım.Ne şimdi yalancımıyım?Yobaz mıyım?

Sitelerde Paylaş

1-Müslümanım.teslimiyet ilkesine bağlıyım

2-Her gün biraz daha ilerliyorum zamanla herşey daha anlaşılır oluşacak beynimde buna inanıyorum.

3-töhvbe de

4-ondan gelen herşeye inanıyorum ve yasalarına uyuyorum korkudan çok sonsuz sevgi ve imanla bağlıyız.

Aksini inkar etmiş bulunmaktayım.Ne şimdi yalancımıyım?Yobaz mıyım?

Teşhis koymak için birkaç soru daha var :)

1)Niçin Allah ın öğüdüne uymuyorsun?

2)Allah açıkça kafir olursunuz demiş, kafir olmaktan korkmuyor musun?

Nisa 140. O (Allah), Kitap'ta size şöyle indirmiştir ki: Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini yahut onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, onlar bundan başka bir söze dalıncaya (konuya geçinceye) kadar kâfirlerle beraber oturmayın; yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Elbette Allah, münafıkları ve kâfirleri cehennemde bir araya getirecektir.

Sitelerde Paylaş

3 yıldır hayatımda ilk kez gerçek manada Allaha inanıyorum ,namazla dalga geçmiyorum ,namaz yetmez ama ben korkudan ya da bilgisizce şartlanmadan değil hissederek inanıyorum ilk kez.Evet Allah'tan korkmuyorum ,korkacağım bir şeyi ciddiye almam ,komik bulurum.Kendimi üstün görmek değil ama ben felsefi düşünebilen biriydim hep bu yüzden deistik düşünüyorum ,aslında pek çok insan da böyle ama onlar aynı zamanda dinle pek ilgilenmeyen takım ,hiç kuranı okumadan inanan zararsızlar.Ben okudum ,sorguladım ,düşündüm ,üzüldüm ,tanrı yok dediğim zamanlar da oldu ama artık varlığına inanıyorum ve kitabi da mantığımı kaybetmeden yorumluyorum.Hislerimle inandım ,mantığımla yorumluyorum.Gayet iyi oluyor valla...

Allah'a inanıyorsun fakat korkmuyorsun, korkmadığın içinde komik buluyorsun? Çelişkiyi anlamlandıramadım... Ne yani, biz atesitiz diye korkmamız mı gerekiyor ??

Sitelerde Paylaş

Abi ne hatun milletiymiş ömrümüzü yediniz yahu!

Erkekler bayanlar kadar güce tapıyor mu merak ediyorum, "her türlü güce" !?!?!? Siz doldurun artık manasını :D

Gücü yetmediği için tek kadın alan erkekler, gücü daha fazla ise multi erkek isteyen bayanlar...

Ama sıkıntı etmeyin islam kadınların bu halini farketmiş ve olayı çözmüş!

Sizler için 5*5Nuriler var, her türlü güç ama bir tek onu anlamayın :D

5ztur.jpg

Sitelerde Paylaş

slm

ınanan ınsan verılen emırlerı yerıne getırıyorsa allahtan korkmasına gerek yoktur.

2 cısı allahtan hakkıyla korkanlardan olmalıyız, cunku :çetın bır hesabın oldugu bır ahıret ınancına sahıbız.

3 bu dunya gecıcı ölüm gercegını nasıl kabul edıyorsak bızı yaratan rabbımızı de öle kabul edıyoruz...

ve bu form da benım ne işim olur dusuncesınde degılım, evet belkı burda fazla durmucam ama sımdılık dusuncelerımı paylasıorum...

Sitelerde Paylaş
Kader mahkumu

Hepimiz kader mahkumuyuz. Değil mi?

Evet. A dan Z ye tüm yaşamımız kader.

BEN ASIL ŞUNUN İTİRAFINI İSTİYORUM bu forumdaki müslümanlardan.

Google da ateist forum yazmanıza bunu merak etmenize sebep olan kıvılcım ne idi?

Yani ne geçti aklınızdan da google a "ateist" cümlesini yazdınız ?

Sizin açtığınız başlıklara ne soru sorarsanız biz samimi cevap yazıyoruz, sizden de aynını bekliyoruz

Bu soruya bir de tersten bakalım.

Ateistler inanmadıkları halde dinleri neden bu kadar araştırır? Benim adını bile bilmediğim arabistandaki, mısırdaki din adamlarının dediklerini , savunduklarını buralara taşırlar? Ezan bile günde 5 defa iken atesitler neden gün aşırı yüzlerce defa "Tanrı yok" deme gereği duyar?

Sitelerde Paylaş

evet bazen o kadar cok sey yazıyorlar kı bu kadar bılgıye ben dahi ulasamam..

benım dınımden yana suphem olmadıgı ıcın dıger dınlerın dogru ve yanlıs olması benı ılgılendırmıyor, ben ınandıgım dınde ölmek ıstıyorum...

sızlerınde arastırma yaptıgınız kesın lakın dogru olan bır dın var sızın de hakıkatı bulacagınıza cok emınım...

ins ölmeden önce bulursunuz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...