Jump to content

et yiyen bakteri

Recommended Posts

Küçükken bir programda görmüştüm. İzleyince tırsmıştım, vücuda yerleşen bakteri zamanla vücut dokusunu çürütüyor. Elini, ayağını kaybeden, ölen çok kişi var bu bakteriden. ABD'de sanırsam daha yaygın görülüyor. Geçen günlerde bu konu hakkında bir haber çıkmıştı yine.

http://www.stargazete.com/dunya/et-yiyen-bakteri-hayatini-mahvetti/haber-574406

Sitelerde Paylaş

Saprofit bakteriler adını verdiğimiz türler, protein'in yapısını bozarlar, kütlece ve hacimce azalmasına sebep olurlar ama bunu "yemek" eylemini gerçekleştirerek değil, kaba tabirle "çürüterek" yaparlar. Etçil bir bakteri türü ... Zor yaw :D

Neyse, ben bi zılgıt getireyim mübarekler. Az müsade.

Sitelerde Paylaş

Hakkaten beterin beteri bir bakteriymiş. Aşağıdaki bilgiyi bir blog'dan kopyaladım.

İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda, sarımsakta bulunan ‘allicin’ maddesinin en güçlü antibiyotik olduğu ortaya çıktı. Sarımsak,"et yiyen bakteri" olarak bilinen MRSA (Metisilin dirençli Staphylococcus aureus)enfeksiyonuna karşı tedavi amacıyla kullanılacak.

Muhtemelen çok bulaşıcı bir illettir ve tedavisi geliştirilemezse günün birinde toplu bir salgınla karşılaşılabilir gibi geliyor bana.

tarihinde realizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu bakterinin oluşturduğu enfeksiyonun tek çözümü, bakterinin yayılmaya başladığı uzvu kesmekmiş. dün bununla ilgili bir haber okumuştum, birisi asma köprüden karşıya geçerken düşmüş ve bu enfeksiyona yakalanmış. bir kol ve bacağı kesilmişti hatırladığım kadarıyla

Sitelerde Paylaş

Yalnız bu hastalık her insanda görünmüyor. Özellikle diyabetes (Diabetes mellitus), kan dolaşımı hastalıkları veya zayıf immun sistemi gibi diğer hastalıklara sahip olan insanlarda daha yaygın olarak görülüyor. Bu enfeksiyonun görünme oranı ise her 100 bin kişiden 0,4'ü..

Bu hastalık ilk kez 2005 yılında tespit edildi. Nedeni ise anti biyotik direnç geliştiren Stafilokokların ortaya çıkması ( Gram-pozitif Bakterilerin bir cinsi). Enfeksiyon görüldüğünde tüm uzuvun tamamen kesilip atılmasına gerek yok ama sadece iltihabın üzerinde göründüğü deri veya ten dokusunun o bölgesinin kesilmesi lazım. Bu hastalığın erkeklerde fournier gangreni denilen ve kasıklarda ya da genital organlarda görülen özel bir formu da var.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yalnız bu hastalık her insanda görünmüyor. Özellikle diyabetes (Diabetes mellitus), kan dolaşımı hastalıkları veya zayıf immun sistemi gibi diğer hastalıklara sahip olan insanlarda daha yaygın olarak görülüyor. Bu enfeksiyonun görünme oranı ise her 100 bin kişiden 0,4'ü..

Bu hastalık ilk kez 2005 yılında tespit edildi. Nedeni ise anti biyotik direnç geliştiren Stafilokokların ortaya çıkması ( Gram-pozitif Bakterilerin bir cinsi). Enfeksiyon görüldüğünde tüm uzuvun tamamen kesilip atılmasına gerek yok ama sadece iltihabın üzerinde göründüğü deri veya ten dokusunun o bölgesinin kesilmesi lazım. Bu hastalığın erkeklerde fournier gangreni denilen ve kasıklarda ya da genital organlarda görülen özel bir formu da var.

Ben 2005'ten seneler önce bir reality show programında görmüştüm. Hastalığa yakalanan ABD'li 1 - 2 kadın ve erkeğin hikayesini, yaşadıklarını anlatıyordu. Çoğu vaka da tam bakteri yok edildi, vücüttan atıldı denirken, belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkıp daha ciddi zararlar verdiğini söylüyordu hastalar.

Sitelerde Paylaş

Ben 2005'ten seneler önce bir reality show programında görmüştüm. Hastalığa yakalanan ABD'li 1 - 2 kadın ve erkeğin hikayesini, yaşadıklarını anlatıyordu. Çoğu vaka da tam bakteri yok edildi, vücüttan atıldı denirken, belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkıp daha ciddi zararlar verdiğini söylüyordu hastalar.

Sen bu olaydan fazla etkilenmişsin kardeşim ... Sana birkaç şey daha sayayım, az daha etkilen:

** İnsanı psikolojik olarak intihar etmeye zorlayan parazitleri hiç duydun mu?

** Hepimizin ismen de olsa yakından tanıdığımız "Kanser" hastalığının ne şekilde çalıştığını biliyor musun?

** İlik nakli nasıl yapılır hiç baktın mı?

** sirozlu bir karaciğer gördün mü?

** Vebalı bir insanın nefesini hiç kokladın mı?

Bakteriler, virüsler ve parazitler, tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şekillerde zarar verirler. Aslına bakarsan çokta şaşılacak birşey yok. Bu bahsettiğin saprofit bakterin (Ölü organizmaları çürütenler de bunlardır. Et yiyen bakteri yoktur!) yaptıkları, seni "GRİP" hastası yapan grip virüsünün, senin soma hücrelerinde yaptıkları yanında bir hiç kalır. Mikro dünya böyle bir yer ... n'abarsın.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen bu olaydan fazla etkilenmişsin kardeşim ... Sana birkaç şey daha sayayım, az daha etkilen:

** İnsanı psikolojik olarak intihar etmeye zorlayan parazitleri hiç duydun mu?

** Hepimizin ismen de olsa yakından tanıdığımız "Kanser" hastalığının ne şekilde çalıştığını biliyor musun?

** İlik nakli nasıl yapılır hiç baktın mı?

** sirozlu bir karaciğer gördün mü?

** Vebalı bir insanın nefesini hiç kokladın mı?

Bakteriler, virüsler ve parazitler, tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şekillerde zarar verirler. Aslına bakarsan çokta şaşılacak birşey yok. Bu bahsettiğin sapropit bakterinin yaptıkları, seni "GRİP" hastası yapan grip virüsünün, senin soma hücrelerinde yaptıkları yanında bir hiç kalır. Mikro dünya böyle bir yer ... n'abarsın.

10 yaş civarlarında izlediğim için biraz tırsmıştım. Şu an etkisi kalmadı tabi. Dediklerinin bir çoğunu biliyorum. Sirozlu karaciğeri google görsellerden gördüm, :) vebalı nefesinin dışkı kokusuna benzediğini hatırlıyorum. Kanser hücre bozulmasıdır, bozulan hücre diğer hücrelere saldırıp onları da bozmaya başlar. Sonuçta bir organizmayız, bu tür şeyler bana garip gelmiyor. Anlatmak istediklerin varsa anlar yine de. :)

Sitelerde Paylaş

10 yaş civarlarında izlediğim için biraz tırsmıştım. Şu an etkisi kalmadı tabi. Dediklerinin bir çoğunu biliyorum. Sirozlu karaciğeri google görsellerden gördüm, :) vebalı nefesinin dışkı kokusuna benzediğini hatırlıyorum. Kanser hücre bozulmasıdır, bozulan hücre diğer hücrelere saldırıp onları da bozmaya başlar. Sonuçta bir organizmayız, bu tür şeyler bana garip gelmiyor. Anlatmak istediklerin varsa anlar yine de. :)

Hayır, anlatmak istediğim birşey yok ama besin zincirinde sıradan ve normal bir yere sahip saprofitler hakkında extrem yaklaşımlarda bulunuyorsunuz. Gerenk yok diyorum :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...