Jump to content

Mühendisler toplanın bakiim Vol2 (Tesla hariç)

Recommended Posts

Bu soruları cevaplamak için illa mühendis mi olmak lazım?

Benim cevaplarımı da kabul eder misiniz :)

Evet, illa mühendis olmak lazım. Memleketin önemli problemlerinden birisi de budur işte :) Adam damdan düşer; biri koşarak kalabalığı yara yara gelir "Çekilin la benim amcamın oğlu dohdordur ben bahacam". Veya kahvede maç izlenirken herkes teknik direktör kesilir veya din konuşurken herkes ilahiyat profesörü kesilir vs.

Söyle bakayım cevabını neymiş senin kompozisyonun?

Sitelerde Paylaş

Evet, illa mühendis olmak lazım. Memleketin önemli problemlerinden birisi de budur işte :) Adam damdan düşer; biri koşarak kalabalığı yara yara gelir "Çekilin la benim amcamın oğlu dohdordur ben bahacam". Veya kahvede maç izlenirken herkes teknik direktör kesilir veya din konuşurken herkes ilahiyat profesörü kesilir vs.

Söyle bakayım cevabını neymiş senin kompozisyonun?

Refrakter örmüyorum ama satın alıyorum.

Sen demir çelikçi misin?

Neden sordun bu soruyu?

Sitelerde Paylaş

Sürünme noktası ne ki?

sünme noktası yazmak istedi herhalde, metaller yüksek ısıya dayanıklı olmuyor nikel alaşımlar daha çok uçak motorlarında kullanılıyor. birde toprak kökenli malzemeler kullanılmakta seramik vs. ısıya dayanım açısından.

Sitelerde Paylaş

sünme noktası yazmak istedi herhalde, metaller yüksek ısıya dayanıklı olmuyor nikel alaşımlar daha çok uçak motorlarında kullanılıyor. birde toprak kökenli malzemeler kullanılmakta seramik vs. ısıya dayanım açısından.

Mühendisten başka herkes uğramış bu konuya :) Hakkaten memleketçe rahatsızlığımzdır bu; anlamadığımız şeye burun sokmak :) Bir de "Şöyle demek istedi galiba" diyor ya :D

Sürünme güzel kardeşim. Yanlış yazmadım, sürünme. SÜRÜNME NOKTASI. N'olduğunu boşver. Senin dediğin sünme de başka bir olaydır.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

valla zamanında malzeme dersini ba ile vermişliğim var ama tıkandım kaldım.ayrıca merak da ettim cevabını söyle bakalım enji

Bi cevap yok be İblisim. Cevap beklediğim bir soru sormadım, ısıya dayanım açısından kurulabilecek kompozisyonlar, fikirler kişiye göre değişim gösteriyor. Kullanım yerine göre asidik, bazik ve nötr refrakter malzemeler var. Bunun yanında yüksek sıcaklığa ulaşabilen makine parçalarında (Örneğin uçak motorlarının türbin çıkış konstruksiyonu) bazı süper alaşımlar da ana konstruksiyonu koruma amaçlı birer refrakter malzeme olarak tanımlanabilirler. Hepsi farklı alaşım ve karışımlardır. İçlerinde çeşitli yüzdeler mevcuttur. SiO2, klasik refrakter malzemelerdein yapıtaşıdır. Yine kullanım yerine göre değişik oranlarda malzemenin içine katılır. Size, en yüksek sıcaklığa dayanım açısından tuğla refrakterlerin malzeme kompozisyonu ve/veya kompozisyon metal ise sürünme noktası, ergime noktası, kristal yapı değişimi vs gibi hususların iyileştirilebilmesi açısından en iyi kompozisyon sizce nasıl olmalıdır diye sordum. Sizin fikriniz nedir?

Sitelerde Paylaş

tek mühendis senmişsin burda demekki napalım, istediğin gibi at koştur ego mastürbasyonu yap ya da o elindeki baltayı kafana vur

Bunun egoyla megoyla ne alakası var arkadaşım :) Ne saldırgan, ne acılı insanlarsınız ... Az rahat olun.

Herkese hitab etmeyen bir soru sordum, fikir alış verişi teklifinde bulundum. Ama bu soru sana hitab etmiyorsa konuya gelip böyle laflar sarfetmenin ne anlamı var? :) Konuya girmek zorunda da değilsin, bir cevap vermek zorunda da değilsin, böyle konuşmak zorunda hiç değilsin. Anlamıyorum sizi :) Zira anlamakta istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bildiğin en kuvvetli araba hangisidir diye bir soru olurmu? Olmaz çünkü arbanın kuvveti önemli değildir. Ne için kullanılacağı önemlidir.

Aile arabasımı, ticaret arbasımı, spor arabamı türbanlı jip arabasımı ne yani?

Bildiğin en kuvvetli araba hangisidir diye sormadım, bildiniz en kuvvetli arabalar hangileri diye sormuşum. Bu durumda cevap; Aile arabası kategorisinde en kuvvetli araba şudur, ticari araçlar içinde en kuvvetli olanı şudur, spor arabalar içinde en kuvvetli olanı şudur ve türbanlı jipleri için de en kuvvetlisi şudur şeklinde olur.

Refrakter malzemeler de kendi içinde gruplara ayrılır. Şu grubun en kuvvetlisi için şöyle bir kompozisyon uygundur, şu grubun en kuvvetlisi için şöyle bir kompozisyon iş görür, şu grubun en kuvvetlisi için ise en uygun kompozisyon şu şekilde olmalıdır

gibi bir fikir bekliyorum. Anladın? :)

Sitelerde Paylaş

Refrakter malzemeler mühendislik malzemeleridir. Demir çelikçi olmakla ne alakası var :) Enerji ve nanocuyum. Sizin işiniz ticaret düzeyinde.

İyi be aman :)

Demir cevherini neyle eriteceksin?

Ortalama 1800 derece sıcaklığa ne dayanır?

Sen bu spectleri istiyor musun istemiyor musun?

Yoksa amaç mühendis muhabbeti mi?

Noldu? Patron en uygun ateştuğlayı bul da gel mi dedi:P

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi be aman :)

Demir cevherini neyle eriteceksin?

Ortalama 1800 derece sıcaklığa ne dayanır?

Sen bu spectleri istiyor musun istemiyor musun?

Yoksa amaç mühendis muhabbeti mi?

Noldu? Patron en uygun ateştuğlayı bul da gel mi dedi:P

Farklı fikirleri duymak istedim, hepsi bu :)

Parton öyle birşey demedi. İçinde refrakter malzeme olan veya kullanılan bir işte çalışmıyorum.

Yüksek sıcaklığa ne dayanır ne dayanmaz? İstediğim şey bu bilgi de değil. Dayanan şeylerin refrakter malzemeler olduğunu biliyoruz. Sorduğum şey farklı kompozisyonlar :)

Ya sen boşver bunları, hele bi çay koy içelim :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...