Jump to content

Kur'an da çelişkiye dair en ufak şüphe duyanlar buyrun içeriye

Recommended Posts

Dostum ben uyarayım da yine de sen bilirsin :D

Ateistlerden değil Allah tan korkun. Ateistleri kandıracağız diye Allah ın ayetlerini yalanlamayın :D

Araf 36 sizden uzak olsun

Dostum ben kandırmaya çalışmıyorum tarık suresini okursan bana hak vereceksin arkadaş orda nesneleri karıştırınca izah etmeye çalıştım.:D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dostum ben kandırmaya çalışmıyorum tarık suresini okursan bana hak vereceksin arkadaş orda nesneleri karıştırınca izah etmeye çalıştım.:D

Dostum okumam mı en sevdiğim surelerdendir :D

Bak aşağıdaki meali okuduğunda Tarık suresinin konusunu apaçık anlayacaksın :lol:

Yaşar Nuri Öztürk

Tarık 1- Yemin olsun göğe ve Târık'a; o, gece gelene/o, tokmak gibi vurana/o, çıkıverip de yürek hoplatana.

Neymiş;

1)Gece geliyormuş :lol:

2)Tokmak gibi vuruyormuş :lol:

3)Ortaya çıktığında yürek hoplatıyormuş

Adam daha ne desin :lol::D

Sitelerde Paylaş

Allahın gücü her şeye yeter mi? Allahın gücü her şeye yetiyor ise, neden gökleri ve yeri 3 günde veya bir günde yaratamamış veya neden gökleri ve yeri aynı anda yaratamamış?

Pek çok alime göre kainatın yaratılması mevzusu 6 gün değil 6 evre 6 aşama söz konusudur.

Allah'ın kudretini göstermesinde bir anda yaratma, aşama aşama yaratmaya üstün değildir. Çünkü tedricen yaratmada zaten her an ve defalarca defaten yaratma vardır.

Fakat zaten Allahın kudreti için kolay ya da zor kavramları yoktur. Allah'ın birliği, zaman, mekân ve maddeden bağımsızlığı sırrıyla çiçeği yaratmakla cenneti yaratmak O'nun için aynıdır. Yaratmak için istemesi ve Ol! demesi yeterlidir.

Kainat esir maddesi denilen zerrelerden oluşmaktadır. En küçük yapıtaşı olan zerre kendinden daha küçük parçalara ayrılamayacağına göre aşama aşama yaratılması söz konusu olamaz. Yani kainatın muhteşem sistemini içinde taşıyan bir zerre, bir anda yaratılır. Ayrıca Allah birçok zerreyi de "bir anda" ve "aynı anda" yaratabilir ve yaratıyor. YaniAllah kainatı bir anda yaratma kudretine sahip olduğu gibi aşama aşama yani tedricen yaratma kudretine de sahiptir.

kısacası Allahın kâinatı tedricen yaratmasında pek çok hikmetler bulunur. Kâinat bir anda yaratılmış olup tedricilik olmasaydı;

Misal yaratılan hiçbir şey "yaratma" olayına şahitlik edemeyecekti. Böylece kâinat adeta kadim yani başlangıcı olmayan bir tabiat zannedilecekti.

Allahın hâkimiyeti yani kâinat üzerindeki idare ve terbiye ediciliği görünmeyecekti.

Allah'ın Müdebbir, Mürettib, Mürebbî, Hakîm gibi isimleri görünemeyecekti.

İnşanın hiçbir delili gözükmeyecekti.

İkinci yaratılış (haşir) imkânsız zannedilecekti.

Sitelerde Paylaş

''Allah'ın kudretini göstermesinde bir anda yaratma, aşama aşama yaratmaya üstün değildir.'' demişsin. Bir binayı bir günde inşa etmekle bir yılda inşa edip bitirmek birbirine eşit midir?

Saçma sapan şeyler yazdığının sen de farkındasın.

'' En küçük yapıtaşı olan zerre kendinden daha küçük parçalara ayrılamayacağına göre aşama aşama yaratılması söz konusu olamaz.'' demişsin.

zerre'nin yani atom'un daha küçük parçalara ayrılamayacağından pek emin değilim.

''Misal yaratılan hiçbir şey "yaratma" olayına şahitlik edemeyecekti.'' demişsin.

Burada konu göklerin ve yerin var edilmesi, bir tohumun toprağı yarıp çıkması değil. Sen veya bir başkası göklerin yaratıldığına şahitlik etti mi?

''Pek çok alime göre kainatın yaratılması mevzusu 6 gün değil 6 evre 6 aşama söz konusudur.''

Günlerin veya size göre evrelerin birbirine eşit olmadığına dair kur'andan gösterebileceğiniz bir delil var mı? Bir gün 24 saattir ve bütün günler birbirine eşittir.

''geniş kapsamlı bir araştırma yapmak istiyorsan'' demişsin.

Geniş kapsamlı araştırmayı buraya neden yapıştırmıyorsun?

Yeryüzü yani dünya Kainatın içinde çok önemsiz bir büyüklük olduğuna göre galaksilerin yaratılması ile yeryüzünün yaratılmasının süresi birbirine nasıl eşit olabilir?

Sitelerde Paylaş

Tarık suresinin konusu

Yaşar Nuri'nin mealini okuyunca gözlerime inanamadım! Bu ne ya? Bu adam delirmiş mi ne? Yani bu kuran denen şeyi yorumlamaya çalışmak insana kafayı böyle yediriyor demek! İnanılmaz yani, bu kadar zırvalanır mı yahu?

E ne olacak? Kuran konuyu gökten alıp yerde bel ile kaburgalar arasından su fışkırtırsa olacağı bu! Tefsirciler de sapıtır!

Rezalet ya, kepazelik yani, söyleyecek söz bulamıyorum! Ne tefsir ettiklerinde bir meymenet var, ne kendilerinde bu hoca takımının!

Abuk sabuk bir rüyayı yorumlamaya çalışan da sapıtır işte, olay bundan ibaret. İnsanlığın tarihinde gördüğü en saçma sapan rüya budur herhalde!

Bir de ota bota yemin edip bir de üstüne "nedir o bildin mi?" diye sorması yok mu? Tam evlere şenlik! Neymiş, delici yıldızmış! Eee? Sonra su fışkırırmış! Nerden? Bel, kaburga, cart curt...

Ya bu ne ya? Bu nedir ya? Bu nasıl bir zırvadır? Zırva tevil götürmez diye bir laf vardır. Zırvayı tefsir eden de o tefsir ettiğinden beter zırvalayacak elbet, kaçınılmaz yani!

Sitelerde Paylaş

''Allah'ın kudretini göstermesinde bir anda yaratma, aşama aşama yaratmaya üstün değildir.'' demişsin. Bir binayı bir günde inşa etmekle bir yılda inşa edip bitirmek birbirine eşit midir?

Saçma sapan şeyler yazdığının sen de farkındasın.

'' En küçük yapıtaşı olan zerre kendinden daha küçük parçalara ayrılamayacağına göre aşama aşama yaratılması söz konusu olamaz.'' demişsin.

zerre'nin yani atom'un daha küçük parçalara ayrılamayacağından pek emin değilim.

''Misal yaratılan hiçbir şey "yaratma" olayına şahitlik edemeyecekti.'' demişsin.

Burada konu göklerin ve yerin var edilmesi, bir tohumun toprağı yarıp çıkması değil. Sen veya bir başkası göklerin yaratıldığına şahitlik etti mi?

''Pek çok alime göre kainatın yaratılması mevzusu 6 gün değil 6 evre 6 aşama söz konusudur.''

Günlerin veya size göre evrelerin birbirine eşit olmadığına dair kur'andan gösterebileceğiniz bir delil var mı? Bir gün 24 saattir ve bütün günler birbirine eşittir.

''geniş kapsamlı bir araştırma yapmak istiyorsan'' demişsin.

Geniş kapsamlı araştırmayı buraya neden yapıştırmıyorsun?

Yeryüzü yani dünya Kainatın içinde çok önemsiz bir büyüklük olduğuna göre galaksilerin yaratılması ile yeryüzünün yaratılmasının süresi birbirine nasıl eşit olabilir?

Tevrat

Yar.1: 31 Tanrı yarattıklarına baktı ve her şeyin çok iyi olduğunu gördü. Akşam oldu, sabah oldu ve altıncı gün oluştu.

tevrat Yar.2: 3 Yedinci günü kutsadı. Onu kutsal bir gün olarak belirledi. Çünkü Tanrı o gün yaptığı, Yarattığı bütün işi bitirip dinlendi.[/b]

Kuran

Kaf 38- Yemin olsun, biz gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri altı günde yarattık. Ve bize hiçbir yorgunluk dokunmadı.

Hadisler

Fasil : ALEMİN YARATILIŞI BÖLÜMÜ

Konu : Alemin Yaratılışı Hakkında

Ravi : Ebu Hüreyre

Hadis : Resulullah (sav) bir gün elimden tuttu ve şu açıklamayı yaptı: "Allah toprağı cumartesi günü yarattı. Ondaki dağları pazar günü yarattı; ağaçları pazartesi günü yarattı. Mekruhları salı günü yarattı. Nuru çarşamba günü yarattı ve onda hayvanları perşembe günü yaydı. Hz. Adem (a.s)`i cuma günü ikindi vaktinden sonra, ikindi ile gece arasındaki gündüz vaktinin en son saatinde en son mahluk olarak yarattı."

HadisNo : 1692

Sitelerde Paylaş

Yaşar Nuri'nin mealini okuyunca gözlerime inanamadım! Bu ne ya? Bu adam delirmiş mi ne? Yani bu kuran denen şeyi yorumlamaya çalışmak insana kafayı böyle yediriyor demek! İnanılmaz yani, bu kadar zırvalanır mı yahu?

E ne olacak? Kuran konuyu gökten alıp yerde bel ile kaburgalar arasından su fışkırtırsa olacağı bu! Tefsirciler de sapıtır!

Rezalet ya, kepazelik yani, söyleyecek söz bulamıyorum! Ne tefsir ettiklerinde bir meymenet var, ne kendilerinde bu hoca takımının!

Abuk sabuk bir rüyayı yorumlamaya çalışan da sapıtır işte, olay bundan ibaret. İnsanlığın tarihinde gördüğü en saçma sapan rüya budur herhalde!

Bir de ota bota yemin edip bir de üstüne "nedir o bildin mi?" diye sorması yok mu? Tam evlere şenlik! Neymiş, delici yıldızmış! Eee? Sonra su fışkırırmış! Nerden? Bel, kaburga, cart curt...

Ya bu ne ya? Bu nedir ya? Bu nasıl bir zırvadır? Zırva tevil götürmez diye bir laf vardır. Zırvayı tefsir eden de o tefsir ettiğinden beter zırvalayacak elbet, kaçınılmaz yani!

Aslında sureyi en iyi anlatan meal bence bu (Teknik sorunları bilemem :D).

Tarık suresini okuyup da anlamamakta direnen arkadaşlar o meali okuyunca hemen anlıyorlar ne olduğunu :lol:

Sitelerde Paylaş

yanlışın var dostum. ben müslümandım, çelişkileri gördükçe yok yok olamaz dedim ama bi süre sonra kendimi kandıramaz hale geldim ve dinden çıktım. hatta çelişkileri okurken lalalalala modunda okuyodum. sonra taşlar yerine oturdu tabi.

Allah, gönderdiği kanunları, hükümleri değiştirir mi?

Bakara/106. "Herhangi bir Ayet'in hukmunu yururlukten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücünün yettiğini bilmezmisin? "

Bakara-106 da böyle söylenirken, aşağıdaki Ayet'lerde farklı söylenir;

Fatır/ 43. "... Hayır! sen Allah'ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah'ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın. "

Feth/ 23. "... Allah kanununda hiçbir değişiklik bulamazsınız. "

şimdi sana göre bu çelişki değildir çünkü bizim üst düzey islam bilgini olmamız lazım buna çelişki diyebilmek için :D

Selam,

sen bunları çelişki sanarak müslümanlıktan çıkmışsan, sen zaten hiç müslüman olamadığını şimdi anla... Bak; kırmızı boıyalı kısımda; insanların zorda kaldığı durumlar oluşursa, yani insanlar bazı şeyleri unutur yada zorlanırlarsa; insanların faydasına olan düzenlemeler yaparım diyor.

Çelişki; aynı kitap içinde bir konuda farklı düzenlemeler olursa olur. Başka kitaplarla yaşanılan dönemlerle ilgili olarak, yine sonraki dönemlerde insanların faydalarına olan yenilikler yeni kitaplarda yer alır. Bu çelişki değil, kolaylıktır.

Sitelerde Paylaş

Allahın gücü her şeye yeter mi? Allahın gücü her şeye yetiyor ise, neden gökleri ve yeri 3 günde veya bir günde yaratamamış veya neden gökleri ve yeri aynı anda yaratamamış?

selam,

senin gücünün 30 dakikada yeteceği bazı şeyleri bir kaç saate yaydığın şeyler yokmudur?

Şimdi, seni saatlerce o olayla meşgul görenler, neden yarım saatte yapamıyorsun deseler ne kadar saçma olur değilmi?

Sen istersen yarım saatte istersen çok daha uzun sürede kendini meşgul edebilirsin değilmi?

Bundan kime nedir ki, değilmi?

tarihinde 19_lu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

oooo foruma her gelene millet çelişkileri ispatlamak için cevapmı verecek

yeterince konu var çelişkilerle ilgili bu forumda

tek başına kıssasa kıssas bile yeter

git bak geçmiş konulara beyin yıkama

selam,

sen kısasla ilgili anlatımlara gerçekten baktıktan sonramı bunları söyleyebiliyorsun?

Yoksa, nasıl olsa kimse bu konuda tartışma açmaz, bana sormaz yazayımmı diyorsun?

Kısas hakkında ne kadar bilgin varda, tek başına yeter sanıyorsun...

acayip bir durum ya...

Ama, şimdi yine durumuna bakmadan; "istersen gel sana başabaş kısmında kısası anlataımda, yerin dibine sokayım bile diyebilirsin!" değilmi?

Ah, şu yeni gelenler değilmi...

Sitelerde Paylaş

Selam,

aorskaya ile yazıştığınız geçmişteki yazılarınızı okuma imkanı buldumda...

Ha siz gerçekten kuranı okuyunca tam bir teslimiyetle iman mı etmiştiniz, yoksa hemen kınından sıyrılan kılıç gibi terkmi etmiştiniz?

Ama, ikisinide aynı anda becermiştiniz değilmi? hatta, siz farabiyi bile sollamıştınız değilmi?

Determinizmi de siz icat etmiştiniz değilmi?

Sizi, bayağı bir rahatlamış gördüm. Eee, ne de olsa "aorskaya" gibi bilinçli islamcı olan eski üyeler silinmiş, yenileri de sizi yeterince tanımadığı için; siz de bol bol ahkam kesebiliyorsunuz değilmi?

At, atabildiğin kadar...

Ama, yine de ben uzak durayım değilmi? Yoksa çok kızarsınız falan...

tebrikler...

Sitelerde Paylaş

selam,

Nane yeşildir ve kokuludur. Dere otuda yeşildir ve kokuludur. Öyleyse, naneye dereotu diyebilirmiyiz?

Aleykümselam

Uzayda milyarlarca yıldız olduğunu söylüyor bilim adamları. Ben de diyorum ki; milyarlarca yıldızı iki günde yaratan Allah ufacık bir dünya için neden iki gün harcamış?

Sitelerde Paylaş

Selam,

sen bunları çelişki sanarak müslümanlıktan çıkmışsan, sen zaten hiç müslüman olamadığını şimdi anla... Bak; kırmızı boıyalı kısımda; insanların zorda kaldığı durumlar oluşursa, yani insanlar bazı şeyleri unutur yada zorlanırlarsa; insanların faydasına olan düzenlemeler yaparım diyor.

Çelişki; aynı kitap içinde bir konuda farklı düzenlemeler olursa olur. Başka kitaplarla yaşanılan dönemlerle ilgili olarak, yine sonraki dönemlerde insanların faydalarına olan yenilikler yeni kitaplarda yer alır. Bu çelişki değil, kolaylıktır.

allah herşeyi bilen ve gören değil midir? allah insanların zorda kalacağını önceden görüp öyle indirsin o zaman ayeti. insanlar belki zorda kalır ben de hükmümü değiştiririm mantığıyla hareket eden tanrı mı olur?

tarihinde integral tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...