Jump to content

Kur'an da çelişkiye dair en ufak şüphe duyanlar buyrun içeriye

Recommended Posts

• İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

E teist ve katalan. Sorum size. Çok basit bir soru. İnsan beyniyle mi sever yoksa kalbiyle mi ?

Neresiyle sevdiğini bilmiyorum :D ama neresiyle düşündüğünü, anladığını, birşeye inanıp inanmadığını, biliyorum :D

Sevgi bir organa da bağlı olmayabilir, işin içine hormonlar vb girebilir ama bir uzman varsa açıklar.

Dostum yorma kendini. Kuranda bunun yüz tane örneği var. 7nci yüzyılda insanın kalbiyle düşünüldüğünü de bildiğinde herşey daha manidar oluyor.

Kulakları var duymazlar (Kulağın ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok

Gözleri var görmezler (Gözün ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok

Kalpleri var kavramazlar/düşünmezler (Kalbin ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok.

Sitelerde Paylaş

Neresiyle sevdiğini bilmiyorum :D ama neresiyle düşündüğünü, anladığını, birşeye inanıp inanmadığını, biliyorum :D

Sevgi bir organa da bağlı olmayabilir, işin içine hormonlar vb girebilir ama bir uzman varsa açıklar.

Dostum yorma kendini. Kuranda bunun yüz tane örneği var. 7nci yüzyılda insanın kalbiyle düşünüldüğünü de bildiğinde herşey daha manidar oluyor.

Kulakları var duymazlar (Kulağın ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok

Gözleri var görmezler (Gözün ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok

Kalpleri var kavramazlar/düşünmezler (Kalbin ne işe yaradığını anlıyoruz)mecaz-deyim var mı? Yok.

Dostum,

Yani kazan doğurduğunda inanırım, öldüğünde inanmam (mecaz yaparım) mı demek istiyorsun :lol:

Sitelerde Paylaş

Katalan sende kendini yorma. Bu konu seni çok fazla aşıyor. İşin aslı beni de aşar. Tasavvufu bir konu bu. Fazla zorlamaya gerek yok sonra kalbini, pardon beynini yakarsin. Burda bahsedilen kavrama yeteneği çok farklı. İşin vicdan boyutundan, duygu ve hislere kadar geniş kapsamlı. Sıkıntı yok. Devam

Sitelerde Paylaş

Katalan sende kendini yorma. Bu konu seni çok fazla aşıyor. İşin aslı beni de aşar. Tasavvufu bir konu bu. Fazla zorlamaya gerek yok sonra kalbini, pardon beynini yakarsin. Burda bahsedilen kavrama yeteneği çok farklı. İşin vicdan boyutundan, duygu ve hislere kadar geniş kapsamlı. Sıkıntı yok. Devam

O zaman beni aşmayan konuları bildir de onları konuşalım :D Bakalım şimdi anlaşılır olmuş mu?

Kazan doğurdu sorun yok

Kazan doğurdu sorun yok

Kazan öldü, kabul etmiyorum

Sitelerde Paylaş

Ben senin aklından gecenide fantezinde bilmem. O beni bağlamaz. Müzik aleti flütümüzü cal dedik altı üstü.

Yalnız bir de Müslüman olacan sözünü ayakta alkışlarım. NOKTA.

rezilsin istediğin kadar kıvırt laf cambazlığı yap rezilsin

Sitelerde Paylaş

E teist ve katalan. Sorum size. Çok basit bir soru. İnsan beyniyle mi sever yoksa kalbiyle mi ?

Dostum sormuşsun cevaplayalım,direk bilimsel bir alıntı yapıyorum .

Aşk ve beyin

Bilim adamları, beynin aşkla ilintilendirilebilecek özel bir takım bölgeleri olduğunu ispatlayabilmek adına bir çalışma yapmışlar. Kadın ve erkek katılımcılara sırasıyla, aşık oldukları ve bir de aşık oldukları kişinin yaş ve cinsiyetinde bir arkadaşlarının fotoğrafları gösterilmiş. Katılımcıların beraber oldukları kişinin fotoğrafına bakarken iki beyin bölgelerinin normalden daha aktif olduğu ortaya çıkmış: İlki, iştahla yakın ilişkili olan “orta insula bölgesi”, diğeriyse keyif verici duyguların merkezi sayılabilecek “ön cingulate bölgesi”. Bu bulgu da aşkın bir duygudan ziyade beynin ödül merkezleriyle de ilgisi olan bir motivasyon sistemi, dürtü olduğu yönündeki varsayımları kanıtlar nitelikte görünüyor. İnsanların diğer memeli türleriyle kıyaslandığında en çok farklılık ve gelişim göstermiş beyin bölgesi “prefrontal (ön) korteks. Kimi varsayımlara göre ön kortekste bilgi bilinçli olarak detaylıca işlenirken, beynimiz kendimize uygun bir partner seçimiyle ilişkilendirilebilecek tüm duyguları da eş zamanlı olarak aktive ediyor.

Korku ve Beyin:

Korktuğumuz zaman endişeye kapılırız ve kalp atışlarımızın hızlanması, terleme gibi pek çok fiziksel tepki veririz. Reflekssel kaçma davranışları da tetiklenebilir. Bu fiziksel tepkilere ve kaçma davranışına yol açansa sinir sistemindeki pek çok olaylar dizisi. Korku durumunda beynin en çok aktive olduğu alansa “amigdala” ve “thalamus” olarak geçiyor. Amigdala’nın dahil olduğu alanlar bir olay ya da nesnenin kişi için ifade ettiği duygusal motivasyon, dürtüsel davranışlar (kendini savunma) ve bu davranışlara eşlik eden duygular (korku) ve yüz ifadelerinden duygu tanıma. Thalamus ise duyusal bilginin uygun beyin bölgelerine gönderildiği bir ara konaklama merkezi. Örneğin gözden gelen optik sinirlerden ya da işitsel sinirlerden bilgiyi alıp, onların uygun merkezlere geçişinde bir ara basamak rolü oynuyor.

Kısacası dostum tüm duygusal olaylar biyokimyasal süreçlerdir ve beyinde oluşur.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş

Dostum sormuşsun cevaplayalım,direk bilimsel bir alıntı yapıyorum .

Aşk ve beyin

Bilim adamları, beynin aşkla ilintilendirilebilecek özel bir takım bölgeleri olduğunu ispatlayabilmek adına bir çalışma yapmışlar. Kadın ve erkek katılımcılara sırasıyla, aşık oldukları ve bir de aşık oldukları kişinin yaş ve cinsiyetinde bir arkadaşlarının fotoğrafları gösterilmiş. Katılımcıların beraber oldukları kişinin fotoğrafına bakarken iki beyin bölgelerinin normalden daha aktif olduğu ortaya çıkmış: İlki, iştahla yakın ilişkili olan “orta insula bölgesi”, diğeriyse keyif verici duyguların merkezi sayılabilecek “ön cingulate bölgesi”. Bu bulgu da aşkın bir duygudan ziyade beynin ödül merkezleriyle de ilgisi olan bir motivasyon sistemi, dürtü olduğu yönündeki varsayımları kanıtlar nitelikte görünüyor. İnsanların diğer memeli türleriyle kıyaslandığında en çok farklılık ve gelişim göstermiş beyin bölgesi “prefrontal (ön) korteks. Kimi varsayımlara göre ön kortekste bilgi bilinçli olarak detaylıca işlenirken, beynimiz kendimize uygun bir partner seçimiyle ilişkilendirilebilecek tüm duyguları da eş zamanlı olarak aktive ediyor.

Korku ve Beyin:

Korktuğumuz zaman endişeye kapılırız ve kalp atışlarımızın hızlanması, terleme gibi pek çok fiziksel tepki veririz. Reflekssel kaçma davranışları da tetiklenebilir. Bu fiziksel tepkilere ve kaçma davranışına yol açansa sinir sistemindeki pek çok olaylar dizisi. Korku durumunda beynin en çok aktive olduğu alansa “amigdala” ve “thalamus” olarak geçiyor. Amigdala’nın dahil olduğu alanlar bir olay ya da nesnenin kişi için ifade ettiği duygusal motivasyon, dürtüsel davranışlar (kendini savunma) ve bu davranışlara eşlik eden duygular (korku) ve yüz ifadelerinden duygu tanıma. Thalamus ise duyusal bilginin uygun beyin bölgelerine gönderildiği bir ara konaklama merkezi. Örneğin gözden gelen optik sinirlerden ya da işitsel sinirlerden bilgiyi alıp, onların uygun merkezlere geçişinde bir ara basamak rolü oynuyor.

Kısacası dostum tüm duygusal olaylar biyokimyasal süreçlerdir ve beyinde oluşur.

Saygılar...

Bilimi falan boşver. Bunlar yanlış bilgiler çünkü. İnan bana sevdiği insanı kaybettiğinde kalbindeki sızıyı hisseden insanlar bilirim.

Senin yazdıkların bilim kurgu. Benim yazdığım ise birebir gerçek.

Peki sen çok fazla korktuğunda ya da çok heyecanlandığında beyin krizi geçirenini gördün mü ?

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimi falan boşver. Bunlar yanlış bilgiler çünkü. İnan bana sevdiği insanı kaybettiğinde kalbindeki sızıyı hisseden insanlar bilirim.

Senin yazdıkların bilim kurgu. Benim yazdığım ise birebir gerçek.

Peki sen çok fazla korktuğunda ya da çok heyecanlandığında beyin krizi geçirenini gördün mü ?

Kalp krizi veya girilen başka bir şok, beynin birer fonksiyounudur.. Yani direk olarak, girdiğimiz her koma, geçirdiğimiz her kriz aslında beyin krizidir.

Bu arada senin nickine hasta oldum :) Sağlammış. ağır bir isim. Kimdir bu?

Sitelerde Paylaş

.............ben müslümandım, çelişkileri gördükçe yok yok olamaz dedim ama bi süre sonra kendimi kandıramaz hale geldim ve dinden çıktım. hatta çelişkileri okurken lalalalala modunda okuyodum. sonra taşlar yerine oturdu tabi.

Allah, gönderdiği kanunları, hükümleri değiştirir mi?

Bakara/106. "Herhangi bir Ayet'in hukmunu yururlukten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücünün yettiğini bilmezmisin? "

Bakara/106

Mâ nensah min âyetin ev nunsihâ ne’ti bi hayrin minhâ ev mislihâ e lem ta’lem ennallâhe alâ kulli şey’in kadîr.

Bir ayetten kaldırırız her neyse, yahut unuttururuz onu, ondan daha iyi olarak getiririz; yahut onun mislini. Tengridir* her şeyin üzerine Allah mutlaka, bilmiyor musun...

*Tenrgi: Kadir (denk düşürücü) kavramını Türkçe tek kelimeyle böyle ifade ettim. Tengri büyük ihtimalle "denk" kökünden gelir.

Bakara-106 da böyle söylenirken, aşağıdaki Ayet'lerde farklı söylenir;

Fatır/ 43. "... Hayır! sen Allah'ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah'ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın. "

Feth/ 23. "... Allah kanununda hiçbir değişiklik bulamazsınız. "

şimdi sana göre bu çelişki değildir çünkü bizim üst düzey islam bilgini olmamız lazım buna çelişki diyebilmek için :D

Fatır 43:

......... fe hel yenzurûne illâ sunnetel evvelîn, fe len tecide li sunnetillâhi tebdîlâ, ve len tecide li sunnetillâhi tahvîlâ.

......... ilklerin tutumu* olmayan mı bakarlar artık*?

değişme, Allah tutumu için bulamazsın artık,

dönüşme, Allah tutumu için bulamazsın.

*ilklerin tutumu: İlk olanlar için Allah tutumu. Onlara gösterilen, şimdi de değişmeyen tutum.

*... mı bakarlar artık: "ev bakmak" gibi, Allah tutumu'ndan (doğa kanunlarından) başka bir tutum arayanlar.

Fetih 23:

Sunnet-ellâh-illetî kad halet min kabl, ve la-en-tecide li sunnet-illâhi tebdîlâ.

Abdulbaki Gölpınarlı : Allah'ın, önceden de olup bitegelen yolu yordamıdır bu ve Allah'ın yolu yordamı, hiç mi hiç değişmez.

Benim önerim (şiirsiliği koruyan birebir çeviri):

"Önceden süregelmiş olandır Allah tutumu. Değişme... Allah tutumu için bulamazsın //onu."

Bakara 106'da ayetlerden kaldırırız, unuttururuz, daha iyisi, mislini getiririz diyor. "Ayet" Samice'de im, simge, sinyal demek. Nişanyan etimoloji sözlüğüne göre "Tevrat'ta bazı bölüm başlıkları alfabenin harfleriyle belirtilmiştir." Her maddenin başındaki A-, B- gibi. Bununla Tevrattaki bu ayetleri kastettiği bariz. Yok, Kuran'daki ayetleri kastediyorsa, böyle birşey olmuşsa hiç bilemeyeceğiz; çünkü "unutturmak", başka bir "paralel evrene" geçmesi demektir ki; Muhammed'e bir ayet indikten sonra kaldırılıp unutturulmuşsa, "zamanın geri alınmasından" başka "unutturma"yı açıklayacak bir olgu yok. Ayetler, Üst kitaptan / Levhi mahfuz'dan sonsuz şekilde indirilebilecek sözlerdir. Değiştirilmesi mümkündür. Tevrat da ayetti, kaldırıldı. Artık bir müslüman sadece kaynak, başvuru kitabı olarak kullanabilir, Allah'ın ayeti olarak değil.

Fatır 43, Fetih 23'deki Sünnetullah ise, Allah yasasıdır (ben tutum olarak çevirdim). Bunda değişiklik olmaz. Sürekli aynı şekilde dönendir, başka şeye dönüşmez. Matematik kanunları, doğa kanunları gibi. Bundan başka yasa, tutum arayanlar hüsrana uğrayacaktır. İslam aleminin şu anki hali malum.

Sitelerde Paylaş

Kalp krizi veya girilen başka bir şok, beynin birer fonksiyounudur.. Yani direk olarak, girdiğimiz her koma, geçirdiğimiz her kriz aslında beyin krizidir.

Bu arada senin nickine hasta oldum :) Sağlammış. ağır bir isim. Kimdir bu?

Dostum senin bu yürüttüğün mantıkla ben bütün işlevleri kalbe bağlayabilirim.

ve ayrıca musab; ismi gibi çok sağlam bir karakter.

mal mülk karizma herşeyi lezzetine doyum olmayan Kuran ayetleri için terk eden sonra da şehid düşen bir muallim. tam anlamıyla örnek kişilik.

tarihinde musab-bin-umeyr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...

O zaman beni aşmayan konuları bildir de onları konuşalım :D Bakalım şimdi anlaşılır olmuş mu?

Kazan doğurdu sorun yok

Kazan doğurdu sorun yok

Kazan öldü, kabul etmiyorum

KHF bak işin kısası burad

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...