Jump to content

Yurt dışında iş imkanları

Recommended Posts

Valla kardeşim, biraz daha açabilirsen yardımcı olabilirim :) Avrupa'da çalışan bir mühendis, aynı zamanda master yapan bir öğrenciyim.

Avrupa'nın birkaç ülkesi dışında her ülkesinde demokrasi ve insan hakları sürekli ön plandadır. Fakat Avrupa'ya göç şeklin, mesleğin, kendi ülkende icra ettiğin şeyler vs gibi birçok konu, sorduğun soruya cevap verilmesinde önemli etkiler teşkil ediyor.

Sitelerde Paylaş

Valla kardeşim, biraz daha açabilirsen yardımcı olabilirim :) Avrupa'da çalışan bir mühendis, aynı zamanda master yapan bir öğrenciyim.

Avrupa'nın birkaç ülkesi dışında her ülkesinde demokrasi ve insan hakları sürekli ön plandadır. Fakat Avrupa'ya göç şeklin, mesleğin, kendi ülkende icra ettiğin şeyler vs gibi birçok konu, sorduğun soruya cevap verilmesinde önemli etkiler teşkil ediyor.

O demokrasi insan hakları falan hepsi ülkenin yerlileri için geçerli yabancılar için bir halt yok yabancılar arasında bile ayrımcılık yapıyor adamlar bir türke atıyorum x yıl ourum veriyorsa bir barbadosluya x + 2 yıl veriyor. ...

Avrupanın devletleri türkiyeden bile devletsizdir her türlü pislik dönüyor burada daha 2 gün olmuş avrupaya geleli aklınca tavsiye veriyor millete bir halt bildiğiniz yok avrupa hakkında susun bari. En ırkçı en ayrımcı en soğuk en bencil insanların yuvasıdır avrupa. Mimarisi dışında 2 kuruş para etmez. Havasına da insanına da tek tek... Neyse.

not: aklı olan abd veya kanadaya gider. gerisi palavra.

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Avrupa hakikaten kendi ülkesinden olmayan insanlar için hiç de o kadar şahane bir yer değildir. İster gidin bir fabrikada çalışın, isterseniz üniversite mezunu biri olun, durum değişmez, illa ki hissettirirler farklı olduğunuzu. ABD ise olmuş ''melting pot'', orada da ayrımcılık elbette var ama Avrupalı insanların genelinden daha sıcak kanlı ve arkadaş canlısı onlar. Kaynıyorsunuz araya.

Sitelerde Paylaş

Almanaya'da inşaat, hastabakısılığı, informasyon ve komunikasyon teknolojisi, aşcı vs. gibi bölümlerde yurtdışından insan gücü aradığını biliyorum. Ayrıntılarını bulamadım. Muhtemelen şurada bilgi bulabilirsin: http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=en (Link sadece Almaya'yı değil Avrupa'yı kapsıyor)

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

November, yurt dışından kastın nedir? Avrupa mı? Amerika mı? Asya, Afrika?

Oooo çok iyi senin bilgili olduğunu bilseydim ön den direkt sana sorardım ;)

Ama iyi oldu hem başkaca arkadaşlar da bu başlıkda verilecek olan bilgilendirmelrden yararlanacakdır.

Yurt dışından kastım şu; dünyanın neresinde olduğu önemli değil, düşünce ve ifade özgürlüğünün olduğu insanların daha açık görüşlü olduğu bir yer arıyorum.

İlk aradığım kesinlikle bu.

2. olarak eğitim sistemi üst düzey kaliteli olmalı, evrimin dahil olduğu bir eğitimi olmasa bile en azından yaratılış saçmalıklarının sokulmadığı bir eğitim sistemi olmalı.

3. olarak ise okulunu bitirdiğim mesleğiminde insana ihtiyacı olan bir ülke olmalı.

Dil problem değil, üst düzey ingilizcem var, para bulduğumda toefl düşünüyorum, lisede zaten yabancı dil seçmek istiyordum ailemin baskılarından dolayı seçemedim.

Dil sıkıntı değil yani çok zor bir dil olmadığı sürece kafaya koyduktan sonra en fazla 6 ayda hakkından gelir, yeterliliğini kanıtlayan bir sertifikasını da alırım.

Yabancı dile yatkınlığım var zorlanmıyorum.

Orman Mühendisliği Lisans bitirdim.

Diploma notum iç açıcı değil, fakat kendimi yetiştirdim, gerek planlama gerekse arazi işlerini çok iyi biliyorum ve yeterlilik ile ilgili belgelerimi odaya başvurup alacağım yakın zamanda.

Orman endüstrisinin gelişmiş olduğu usa, kanada, finlandiya, rusya tercihlerim arasında ;)

Her türlü bu konularla ilgili yardım ve bilginize ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden ;)

Sitelerde Paylaş

Oooo çok iyi senin bilgili olduğunu bilseydim ön den direkt sana sorardım ;)

Ama iyi oldu hem başkaca arkadaşlar da bu başlıkda verilecek olan bilgilendirmelrden yararlanacakdır.

Yurt dışından kastım şu; dünyanın neresinde olduğu önemli değil, düşünce ve ifade özgürlüğünün olduğu insanların daha açık görüşlü olduğu bir yer arıyorum.

İlk aradığım kesinlikle bu.

2. olarak eğitim sistemi üst düzey kaliteli olmalı, evrimin dahil olduğu bir eğitimi olmasa bile en azından yaratılış saçmalıklarının sokulmadığı bir eğitim sistemi olmalı.

3. olarak ise okulunu bitirdiğim mesleğiminde insana ihtiyacı olan bir ülke olmalı.

Dil problem değil, üst düzey ingilizcem var, para bulduğumda toefl düşünüyorum, lisede zaten yabancı dil seçmek istiyordum ailemin baskılarından dolayı seçemedim.

Dil sıkıntı değil yani çok zor bir dil olmadığı sürece kafaya koyduktan sonra en fazla 6 ayda hakkından gelir, yeterliliğini kanıtlayan bir sertifikasını da alırım.

Yabancı dile yatkınlığım var zorlanmıyorum.

Orman Mühendisliği Lisans bitirdim.

Diploma notum iç açıcı değil, fakat kendimi yetiştirdim, gerek planlama gerekse arazi işlerini çok iyi biliyorum ve yeterlilik ile ilgili belgelerimi odaya başvurup alacağım yakın zamanda.

Orman endüstrisinin gelişmiş olduğu usa, kanada, finlandiya, rusya tercihlerim arasında ;)

Her türlü bu konularla ilgili yardım ve bilginize ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden ;)

Öncelikle başarılar diliyorum. Vermiş olduğun karar ve cesaretinden ötürü tebrik ediyorum.

Düşünce ve ifade özgürlüğünü gerçekten özgür olarak yaşayabileceğin ülkeler sıralamışsın. Bu konuda Rusya, ABD, Kanada ve Finlandiya'ya göre biraz daha düşük notludur ama her halükarda lisans eğitimi almış ve dünya görüşü ile bu davaya kollarını sıvamış bir mühendis için iyi durumdadır. ABD, Kanada ve Finlandiya'da ise bu konuyla ilgili hiçbir sıkıntın olmasın. Herşeyin ile özgür bir insansın. Eğitim sırasında da bahsettiğin yaradılış vs gibi dini konulara girilmez. Kanada, diğerlerine göre biraz daha Hristiyanların ağırlıklı olduğu ve Hristiyan kültürünün baskın olduğu bir yerdir fakat hiç kimse seni bu dini öğrenmen, evrim teorisini reddetmen veya benzeri dini gerekleri yerine getirmen için zormalaz, şart altında tutmaz.

Eğitim kalitesi açısından, Rusya'da birkaç üniversite dışında çokta ahım şahım Üniversite yoktur. Seçeceğin üniversiteler bunlardan birisiyse rahatlıkla Rusya'yı tercihlerin içine ekleyebilirsin. ABD, Kanada ve Finlandiya'da ise üniversiteler arasında çokta bir fark yoktur. Örneğin ABD'de eğitim gördüğün üniversite Yale veya MIT olmadığı sürece diğer üniversiteler birbirlerine paralel çizgiler izlemektedir ve hepsinin eğitimi son derece kalitelidir. Fakat ABD ve Kanada'da eğitimine devam edeceksen çok büyük miktarda paraları gözden çıkarman gerekmektedir. Sadece sana özel birşey değil, Amerika ve Kanada vatandaşları için de üniversiteler de yüksek lisans eğitimi almak son derece pahalı bir iştir. Fakat durum Finalandiya ve Rusya'da böyle değildir. Normal Sömestr ücreti ile dönem okuyabileceğin üniversiteleri barındıran ülkelerdir bunlar.

Söylediğin gibi ABD, Kanada, Finlandiya ve Rusya, Ormancılık ve orman bilimleri ile ilgili insan gücüne ve teknik elemana ihtiyaç duyan ülkelerdir. Bu ülkelerde lisansın ile ilgili bir yüksek lisans bölümünü bitirdiğin taktirde iş bulabilme ihtimalin son derece yüksektir.

Seçiminin ABD veya Kanada olmaması halinde senin için en önemli sorun dil olacaktır. Finlandiya ve Rusya'da İngilizce eğitim veren bir bölümde yüksek lisans yapmak istediğin taktirde bu bölüm "Elite graduate" olarak geçer. Tamam, bu bölümü İngilizce bir şekilde okur ve bitirirsin ama Elite graduate programları diğer bölümlere nazaran daha pahalıdır. Örneğin Fransa ve İtalya'da Elite Graduate programları 3500 Euro ciravı dönemlik bir ücrete tabiidir. Bu ücret okula, okulun yönetmeliğine ve tüzüğüne göre değişir.

Fakat yüksek lisans eğitimini o üklenin ana dilinde yapmak istersen işler değişir, durumlar hafifleşir. Normal dönem ücreti ödersin ve ülke vatandaşları ile aynı şekilde, aynı sınıfta okursun. Dil şartını yerine getirmek ise iki kademeli bir yoldur. İlk kademe dili öğrenmek, ikinci kademe ise dili öğrendiğine dair sınavı geçmektir. Takribinde Yüksek lisans eğitimine başlayabilirsin.

İngilizce tamamdır ve ceptedir diyorsan sorun yok. Çünkü yüksek lisans programına, ülkenin ana dilinde katılacak bile olsan ingilizce biliyor olman gerekir. Ama bunu bir sınavla (TOEFL, IELTS, GRE) ispatlamana gerek yoktur. Bazı kaynak ve dökümanların, öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılması için üniversite, ingilizce bilgisini bir şekilde şart tutar. Ama bu şart, okula başvuru esnasında sunacağın Transkriptinde belirtilmiş olacağı gibi Lisans eğitimin esnasında İngilizce dersini aldığın ve geçtiğin onaylandığı taktirde sağlanmış olur.

Başka sorun varsa yardımcı olayım kardeşim ... Böyle önü açık, istekli, ileri görüşlü kardeşlerimi gördükçe kendimi daha iyi hissediyorum :) Başarılar diliyorum.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vauuuuuuuvvvvv ;)

Eline emeğine sağlık kardeşim aklımda ne kadar soru varsa hepsini tek tek aydınlatmışsın ;)

Şimdi artık biraz daha kör bir şekilde değil, neyin ne olduğunu bilerek araştırmalarımı ve bu amacıma ulaşma planlarımı devam ettirebileceğim ;)

Çok çok teşekkür ederim gerçekden :)

Benimle aynı şekilde hedefleri olan kişiler içinde bu bilgilendirmelerin süper aydınlatıcı olacaktır.

Adamın dibisin ;)

Sitelerde Paylaş

Neden tercihlerin Türkiye doğrultusunda değil ki, ben yıllardan beri yurt dışındayım ama Türkiye^ye döneceğim günü bekliyorum. Ama döndündükten sonra iş imkanı olur mu olmaz mı soruları yüzünden ertelesemde döneceğim birgün.

Bence önce Türkiye yi denemelisin. Daha sonra planın yurt dışı eksenli olabilir.

Buraya kadar ki kısım ekonomik nedenlerdi ki sizinde aslında öğrenmek istediğiniz nokta burasıdır diye düşünüyorum.

maksat özgür düşünce ise, o herzaman sizin yüreğinizde var edebileceğiniz, kimi zaman rahatça dile getirebileceğiniz kimi zaman ise malasef sessiz kalacağınız durumlar olabilir Ama herzaman zihninizde ve yüreğinizde onu yaşatırsınız. Yurtdışı hiç bir zaman cennet olmadı, olmayacakta sanırım.

Sitelerde Paylaş

Cennet arayışında değilim; hiç bir ülke cennet değil, öyle olsa herkes oraya üşüşürdü.

Aradağım şey daha yüksek standartlar.

Türkiyede doğacak çocuklarım için maddi manevi bir gelecek göremiyorum.

Benden sonraki neslimi de düşünmem lazım.

Türkiye de kalırsam olacaklara bakalım;

Bütün hayatım boyunca mutsuz olacağım, iş hayatımda yalaka olmak zorundayım, ateist olduğumu zaten saklamak zorundayım, bütün hayatım boyunca yapmacık ve taklit davranmak zorundayım.

Çocuk oldu diyelim ne olacak, ben onu özgür beyinli yetiştirmeye çalışıcam ama olmayacak, ya idealist olacak ve acı çekecek, ya tam koyu ateist olacak bütün gençliği boyunca dışlanacak.

İstediği mesleği seçemeyecek, insan gibi yaşamasını sağlayacak maaşı olan 3-5 adet kemikleşmiş mesleklerden birini okumak zorunda kalacak.

Burada onun rahat bir gençlik yaşamasını sağlayacak bir kapital sunamayacağım ona, her zaman iyi bir teli olmayacak, arabası altında olmayacak, her istediği giysiyi alamayacağım ona.

Kapitalinin denk düştüğü erkek-bayan arkadaşlarla takılabilecek, diğerlerinin yanında ezilecek.

Yaşı gelicek cinselliğini yaşamak isteyecek, bunu özgür ama bilinçli-eğitimli bir şekilde yaşayamayacak.

Vb saymakla bitmez.

Ama daha iyi standartları olan daha modern bir ülkede ona daha çok şey verebilirm.

Ben çocuğumun eğitimine başladığımda ona "just so darwin"i izletmek istiyorum, einsteinın, newtonun, freud un belgesellerini izletmek istiyorum.

Maket dinazor iskeletlerine dokunmasını, botanik müzelerde o küçük hayran gözleriyle doğayı tanımasını ve onun parçası olduğunu özümsemesini istiyorum.

Hem kendine hem toplumuna saygısı olan, kendisine yapılmasını istemediği şeyi yapmayan özgür beyinli bir genç haline geldiğini görmek istiyorum.

Her yaşında gülümsemesini istiyorum.

Yaşı geldiğinde bilinçli ve özgür şekilde cinseliğini yaşamasını istiyorum.

İstediği mutlu olduğu mesleğini okumasını, okurken arkadaşlarından en azından aşağı kalır bir eksiği olmamasını istiyorum.

Ve en sonunda tamamen hayata atıldığında sadece toplumuna değil, bilime ve evrene faydası olan ve bunu icra ederken mutlu olan bir birey olmasını istiyorum.

Amaçlarım bunlar elinden gelenin son noktasına kadar gayret gözterip, bunları başarmak istiyorum ;)

Sitelerde Paylaş

Cennet arayışında değilim; hiç bir ülke cennet değil, öyle olsa herkes oraya üşüşürdü.

Aradağım şey daha yüksek standartlar.

Türkiyede doğacak çocuklarım için maddi manevi bir gelecek göremiyorum.

Benden sonraki neslimi de düşünmem lazım.

Türkiye de kalırsam olacaklara bakalım;

Bütün hayatım boyunca mutsuz olacağım, iş hayatımda yalaka olmak zorundayım, ateist olduğumu zaten saklamak zorundayım, bütün hayatım boyunca yapmacık ve taklit davranmak zorundayım.

Çocuk oldu diyelim ne olacak, ben onu özgür beyinli yetiştirmeye çalışıcam ama olmayacak, ya idealist olacak ve acı çekecek, ya tam koyu ateist olacak bütün gençliği boyunca dışlanacak.

İstediği mesleği seçemeyecek, insan gibi yaşamasını sağlayacak maaşı olan 3-5 adet kemikleşmiş mesleklerden birini okumak zorunda kalacak.

Burada onun rahat bir gençlik yaşamasını sağlayacak bir kapital sunamayacağım ona, her zaman iyi bir teli olmayacak, arabası altında olmayacak, her istediği giysiyi alamayacağım ona.

Kapitalinin denk düştüğü erkek-bayan arkadaşlarla takılabilecek, diğerlerinin yanında ezilecek.

Yaşı gelicek cinselliğini yaşamak isteyecek, bunu özgür ama bilinçli-eğitimli bir şekilde yaşayamayacak.

Vb saymakla bitmez.

Ama daha iyi standartları olan daha modern bir ülkede ona daha çok şey verebilirm.

Ben çocuğumun eğitimine başladığımda ona "just so darwin"i izletmek istiyorum, einsteinın, newtonun, freud un belgesellerini izletmek istiyorum.

Maket dinazor iskeletlerine dokunmasını, botanik müzelerde o küçük hayran gözleriyle doğayı tanımasını ve onun parçası olduğunu özümsemesini istiyorum.

Hem kendine hem toplumuna saygısı olan, kendisine yapılmasını istemediği şeyi yapmayan özgür beyinli bir genç haline geldiğini görmek istiyorum.

Her yaşında gülümsemesini istiyorum.

Yaşı geldiğinde bilinçli ve özgür şekilde cinseliğini yaşamasını istiyorum.

İstediği mutlu olduğu mesleğini okumasını, okurken arkadaşlarından en azından aşağı kalır bir eksiği olmamasını istiyorum.

Ve en sonunda tamamen hayata atıldığında sadece toplumuna değil, bilime ve evrene faydası olan ve bunu icra ederken mutlu olan bir birey olmasını istiyorum.

Amaçlarım bunlar elinden gelenin son noktasına kadar gayret gözterip, bunları başarmak istiyorum ;)

Şapkam yok ki çıkartayım :)

+1

Sitelerde Paylaş

Kardeş olur mu öyle iş çocukların Türk kültüründe olmayacak!Yabancı gibi olacak!En önemlisi Müslüman ülke de yetişmiycekler!

gibi bir şey söylesem ne gülerdik şimdi demi :)

Şaka bi yana doğru bi karar vermişsin bende yurtdışında yaşadım ama sözde bir avrupa ülkesinde,

burlarda ırkçılık görebilirsin yani sana soğuk davranırlar yolda sorduğuna cevap vermezler falan bunlar da bi çeşit ırkçılıktır fakat seni tanıdıkça aralarına alabilirler bu tabi biraz senin kişiliğine de bağlı,

Aman diyim aman yurtdışında herhangi bir Türk ile iletişim kurma,

Türkiye de bir Türk'ün en kötü özelliklerinin 100 katı olan insanlar düşün ve çok zoru oyanayan insanlar düşün evet bunlar yurtdışı Türkleri,(ayrıca aralarında öğrenciyken bile hapse girip çıkanları vardır falan seni de ezmeye zarar vermeye falan çalışırlar)

Ha bi de aralarına alınmıyorsa yaşadığı ülke de muhakkak bi sebebi vardır onlar bu konuda da yaralanır yaralandıkça bunların egoları şişer,

Bi güvenirsin sabah bi kırsal kesimde küvette buzların için de böğründe yarayla uyanırsın(demek istediğimi anladın)

Müslümanlara da pek yanaşma ama Türkler kadar şüphelenmene gerek yol onlar konusunda araplar,iranlılar,türkmenler gibi

2. dünya ülkeleri insanlarının geneli soğuk davranabilir ama durum ilerledikçe onlarlada kaynaşabilirsin.

3.dünya ülkelerinin (müslümanları hariç)burdanda çok sıkı dostluklar yakalayabilirsin(Kamerun,Nijerya,Sri Lanka gibi.)

bu tür insanları tanıdım ama 1.dünya vatandaşı insanlarla tanışmadım.

(bunların ayrımını da bildiğini sanıyorum 1.dünya ülkeleri Avrupa,Amerika vs.2.dünya Rusya,Çin,Vietnam vb.3.dünya ülke insanları Siyahi ülkeler,latin ülkeleri,Arap ülkeleri vb.)

gel gelelim ki çok farklı etnik insanlar tanıdım ama 1.dünya ülkesi insanları olarak bi Almanları tanıyabildim Türkiye de bir kilise de onlar da soğuk insanlardı ben beğenmedim.Tabi bunlar biraz senin kişiliğine bağlı özellikler ama ben bunları yaşadım tecrübeyle sabit.

Saygılar

tarihinde Last Judgement tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar bilgilendirmeleriniz ve beğenileriniz için.

Materyalist değilim ama gerçekçiyim; aklımı efendi ettim kendime hepsi bu, ama benimde duygularım var, elbette bende korkuyorum, endişeleniyorum, seviniyorum, coşuyorum ;)

Bakalım, zaman ve şartlar gösterecek gayretlerimin ne sonuçlar vereceğini :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...