Jump to content

Atatürk ün cumhurbaşkanlığı aylık maaşı

Recommended Posts

• İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk dönemi aylık cumhurbaşkanlığı giderinin 13.000 tl olduğu ve bunun içinde Atatürk'ün maaşının da 5.000 tl olduğu kabul edilirse, Atatürk aylık bütçenin 2.6'da 1'ini maaş olarak almıştır.

2012 yıllık bütçe 138.7 milyon liradır. Cumhurbaşkanı maaşı ise 33.500 liradır.

Aylık bütçeyi hesaplamak için yıllık bütçeyi 12'ye bölelim;

11.558.333 lira gibi bir sonuç çıkar.

11.558.333 / 33.500 = 345

Demek oluyor ki, 2012 yılı cumhurbaşkanı aylık bütçenin 345'te 1'i maaş almaktadır.

Niye yamuk hesap peşindesin?!!

Atatürk döneminde külçe altının gramı 2,5 lira.

Bütçe: 13.000x12= 156.000

156.000 : 2,5 = 62.400

Yani yaklaşık 62 kilo altın alınabiliyor o bütçeyle.

Bugünkü bütçe: 138.000.000

Altının gramı: 100 lira

138.000.000 : 100 = 1.380.000 gram

Yani yaklaşık 1380 kg altın alınabiliyor bugünkü bütçeyle.

1380:62 = 22,25

Sonuçta bu dönem köşke Atatürk'ün döneminin 22 misli fazla altın sarfediliyor.

Atatürk'ten 22 kat değerliler mi peki?!!

Sitelerde Paylaş

Niye yamuk hesap peşindesin?!!

Atatürk döneminde külçe altının gramı 2,5 lira.

Bütçe: 13.000x12= 156.000

156.000 : 2,5 = 62.400

Yani yaklaşık 62 kilo altın alınabiliyor o bütçeyle.

Bugünkü bütçe: 138.000.000

Altının gramı: 100 lira

138.000.000 : 100 = 1.380.000 gram

Yani yaklaşık 1380 kg altın alınabiliyor bugünkü bütçeyle.

1380:62 = 22,25

Sonuçta bu dönem köşke Atatürk'ün döneminin 22 misli fazla altın sarfediliyor.

Atatürk'ten 22 kat değerliler mi peki?!!

Külçe altın ne alaka?

+

Atatürk, 13000'in kaçını şahsı adına maaş olarak alıyordu?

Sitelerde Paylaş

Bu zaman yazarı bunları biliyormuydu,resmen insanları kandırma,aldatma bu.

Bu arada 138 milyon tl çok fazla,nereye gidiyor bu kadar paralar inanılması çok güç.

Bir soğan soyuluyor yaşarıyor gözler

Bir devlet soyuluyor aldırmıyor öküzler.

Düzenleme nedeni: Yanlış kişinin iletisini alıntılamışım konuya tekrar bakarken gördüm :)

tarihinde DTT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada 138 milyon tl çok fazla,nereye gidiyor bu kadar paralar inanılması çok güç.

"Valla" de?

Arkadaşım, sen başka bir gezegenden mi ışınlandın ki böyle şaşıyorsun? Zaman gazetesi diyorsun, Atatürk diyorsun..

Doğruların adı geçer mi hiç? Eşekler gibi biliyorlar elbette ama amaçları var onların.

Bilmemen ve de şaşırman çok garip.

Sitelerde Paylaş

Külçe altın ne alaka?

+

Atatürk, 13000'in kaçını şahsı adına maaş olarak alıyordu?

Reşat altın ne alakaysa külçe altın da o alaka. Ne farkediyor?

Ulaşabiliyorsan 80 sene öncesinin reşat altın fiyatına hesabı ordan yaparsın.

Sen bırak şahsına ne kadar aldığını, orayı bir kurum gibi düşün. Ayrılmış bir fon var, 13 bin lira.

Öyle şu kadarı senin, şu kadarı diğer masraflar şeklinde bir sınır yok.

Kimi zaman o paradan 2.000 artar, bankaya yatırır. Kimi zaman 1000 artar bankaya yatırır.

O bankada 15 yılda oluşan birikim de 73 bin lira. Demek ki senede yaklaşık 5 bin lira tasarruf olmuş. Aya bölersen 400-500 lira.

Farzet ki zevkine harcamalar yaptı, kadınlara verdi, uçuk harcamalar yaptı. Nereye ulaşacaksın burdan? Padişahların kese kese dağıttığı altınlarla kıyaslanabilir mi?

Zaman yazarı da bilir bunu, diğer düzenbazlar da.

Örneğin bu kadar yazıyoruz, şu fight for right hala düzenbazlık peşindeyse, anla ki bu liboşların sadesi de aynı, takkelisi de..

Meseleye nerden Atatürk'e çaksam diye ele almaktalar.

Halbuki objektif bakış, konuyu tüm gerçekliğiyle ele almaktır.

Atatürk döneminde köşk personel sayısı 83 kişiydi.

Özal zamanında 320 idi. Demirel zamanında 1200'e çıktı. Sezer zamanında 450'ye düşürüldü.

Şimdiki sayıya ulaşamadım.

Ama buradan şunu anlıyoruz, 60 yıl önce 80 kişi çalışırken 60 yılda 4 misli artmış. 65. yılda 15 misline çıkmış, 70. yılında 5,5 misline düşmüş.

Demek ki keyfi uygulama çok fazla.

Personel sayısında 5 misli artış normal görünüyor. Bu durumda diğer artışlar da bu oranda olmalı. en fazla 7-8 misline çıkmalı.

Ama görüyoruz ki 22 misline kadar ulaşmış.

Sitelerde Paylaş

Reşat altın ne alakaysa külçe altın da o alaka. Ne farkediyor?

Ulaşabiliyorsan 80 sene öncesinin reşat altın fiyatına hesabı ordan yaparsın.

Onu bana sormayacaksın, şunları yazanlara soracaksın;

Maaş 24 kat düştü

Şöyle bir hesap yapalım:

1927'de bir Reşat altını 8,2 liraydı. Yani Ata, maaşıyla 1765 altın alabiliyordu.

Bugün Reşat altınının 210 YTL olduğu göz önüne alınırsa Atatürk'ün 1765 altınının bugünkü değeri 370 bin YTL oluyor.

Oysa Sezer, 14 bin 150 YTL'lik maaşı ile ancak 67 altın alabiliyor.

1765 altın nerede, 67 altın nerede?

Atatürk'ten Sezer'e kadar geçen 83 yılda, cumhurbaşkanı maaşı 26 kat azalmış.

Yalnız hemen şu notu düşelim:

O dönemde Köşk'teki müstahdemin, yaverlerin, muhafız polislerinin iaşesi ve Köşk'ün diğer masrafları da Atatürk tarafından karşılanıyordu.

Başvekil ve vekillere ödenen harcırah cumhurbaşkanı için söz konusu olmadığından seyahatlerde ulaşım dışındaki, yemek ve içki dahil bütün masraflar, tamamen kendi kesesinden çıkıyordu.

Ben külçe altınları kime danışayım peki?

Sen bırak şahsına ne kadar aldığını, orayı bir kurum gibi düşün. Ayrılmış bir fon var, 13 bin lira.

Öyle şu kadarı senin, şu kadarı diğer masraflar şeklinde bir sınır yok.

Kimi zaman o paradan 2.000 artar, bankaya yatırır. Kimi zaman 1000 artar bankaya yatırır.

O bankada 15 yılda oluşan birikim de 73 bin lira. Demek ki senede yaklaşık 5 bin lira tasarruf olmuş. Aya bölersen 400-500 lira.

Bu ne yahu? Bu adamlar Türkiye Cumhuriyeti'nde mi yaşıyorlarmış yoksa muz cumhuriyetinde mi?

Kimin ne maaş aldığı belli değil mi? Hiç olmazsa aylık bütçenin nerelere harcandığından atatürkün maaşına ulaşmaya çalışalım. Bu 13.000 liraların ne kadarları hangi ihtiyaçlar için harcanmış?

Farzet ki zevkine harcamalar yaptı, kadınlara verdi, uçuk harcamalar yaptı. Nereye ulaşacaksın burdan? Padişahların kese kese dağıttığı altınlarla kıyaslanabilir mi?

Yemişim padişahını, bana ne? Padişah soytarısı mı sandın beni?

Sitelerde Paylaş

Senin derdin ne açıkca yaz onu konuşalım. Bu ülkeye çağdaşlığın ve özgürlüklerin kapısını açan bir adamın maaşına niye takıldın onu söyle sen... yorma milleti.

Sitelerde Paylaş

Cumhurbaşkanı maaşı ile cumhurbaşkanlığı bütçesi ayrı hususlar.Sanırım Atatürk'ün maaşı diyerek Cumhurbaşkanlığına ait tüm bütçe vurgulanmış.

Ayrıca 1927'deki giderler ile günümüz giderlerini kıyaslamak anlamsız.Bu çağda giderler çok daha fazla.Neticede bu maaş ve bütçeler meclis tarafından belirlenen rakamlar.Atatürk dahil hiçbir cumhurbaşkanının maaşını sorgulamak yargılamak tenkit etmek durumunda değiliz.Sezer az harcıyordu Gül çok harcıyor bunlar kendi tercihleridir.Önemli olan kendileri için belirlenen bütçeyi aşmamalarıdır.Atatürk döneminde kurulan bir devlete ilaveten, kurulan fabrikalar yaptırılan okullar vsler,yenilenen ordu, ödenen Osmanlı borçları vb. o çağı ekonomik anlamda atılım dönemi olarak tanımlamaya yeterlidir.

tarihinde Tanrıbilir.... tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Osmanlı 600 değil 624 yıllık bi uygarlıktır

Sadece 33 tane kol kesilmiştir.Yane 33 resmi hırsızlık olayı kayıtlara geçmiş.

Günümüzde sadece ist\soğanlı mevkiinde günde 33 ten fazla hırsızlık,gasp ve dolandırıcılık olayı görülmektedir.

İşte yasa işte caydırıcılık...

osmanlı hırsız armaya gerek yokki zaten kendisi hırsız talncıydı durmadan savaşıp ganimet alıyordu peygamber gibi hırsızın önde gidenidir hırsız kendi kolunu kesermi :D keseni hiç görmedik

Sitelerde Paylaş

Onu bana sormayacaksın, şunları yazanlara soracaksın;

Ben külçe altınları kime danışayım peki?

Sen Reşat altını, cumhuriyet ya da külçe altın arasında çeviri yapamayacak kadar geriysen ben ne yapayım.

Bir Reşat altını 647 lira. 7,2 gram olduğuna göre, gramı yaklaşık 90 liraya gelir. Külçe altının da gramı yaklaşık 93 lira.

Neticede arada bir fark yok sayılır. Sanki külçe altın üzerinden hesap yapmak yanlışmış gibi itirazın anlamı ne.

O dangalak reşat altını üzerinden yapmış, çünkü yobazın teki. Buradan bile Osmanlı mesajı veriyor. Külçe altın ya da Cumhuriyet altını üzerinden hesap yapmamasının sebebi bu.

Bu ne yahu? Bu adamlar Türkiye Cumhuriyeti'nde mi yaşıyorlarmış yoksa muz cumhuriyetinde mi?

Kimin ne maaş aldığı belli değil mi? Hiç olmazsa aylık bütçenin nerelere harcandığından atatürkün maaşına ulaşmaya çalışalım. Bu 13.000 liraların ne kadarları hangi ihtiyaçlar için harcanmış?

Ulaşabiliyorsan ulaş, seni tutan mı var?

Bunu tayin etmiş olan TBMM. 90 yıl öncesine ait tonla eleştirilecek kanun bulabilirsin.

Bugün bile dünyanın birçok ülkesinde hatta ABD'nin eyaletlerinde bile saçmasapan ne kanunlar var. Oralar muz cumhuriyeti mi?

Başbakanlara tayin edilmiş örtülü ödenek var bu ülkede. Dilediği gibi harcayabiliyor. Kimlere ne verildiğini kimse bilmiyor. Maaşının adını koysan ne yazar, kat kat götürdüğünün yanında.

Ama Atatürk açısından bu millet rahattır çünkü kuruşuna zarar gelmemiş, devlete kalmıştır. Eğer sülalesine peşkeş çekmiş olsaydı, o zaman konuşmaya değerdi.

Bu iddiaları düzenbazca dile getirmiş olan padişah soytarılarının soytarılığına soyunmuşsun.

Sen de onun gibi düzenbazsın. Kafandan bir rakam uydurup 14 misli yaptın rakamı. Yerlerse diye.

İnsan olan bir pardon der, bir açıklama yapardı o rakam için. Ama biliyoruz ki liboşik hareketler bunlar, etik, erdem ne gezer liboşlarda.

Sitelerde Paylaş

atatürk kadar taş düşün başınıza yerindibine giresiniz ulan adam türkiyeyi kurtarmış onun sayesinde burda yazıyor onun sayesinde babanız beli daha ne istiyorsunuz anlamıyorum ülkeyi satıyordular adam giti anadoludan asker yetiştirip türkiyeyi kurtardı anadoluya neden giti sizin gibi araplardan bir bok olmaycağını bildiyi için hala atatürk ağızlarına dolayıp duruyorsunuz o pis ağzınıza almayın adamın ismini

Sitelerde Paylaş

Cumhriyet tarihini pek bilmem. Atatürk hakkında da fazla bilgim yoktur.

Ama kesin bildiğim bir şey var:

Bir dinci yalan söylemezse rahat edemez.

İlle de yalan söylemek zorunda.

Malı çürük olduğu için sağa sola iftira atarak kendi pisliğini saklamaya çalışır.

Ahlaksızdır, utanmazdır, sahtekar ve düzenbazdır.

Gözümüzün içine baka baka yalan söylerken kılı kıpırdamaz, yüzü dahi kızarmaz.

Zaman gazetesinin yaptığı da bundan başka bir şey değilidr.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sen Reşat altını, cumhuriyet ya da külçe altın arasında çeviri yapamayacak kadar geriysen ben ne yapayım.

Bir Reşat altını 647 lira. 7,2 gram olduğuna göre, gramı yaklaşık 90 liraya gelir. Külçe altının da gramı yaklaşık 93 lira.

Neticede arada bir fark yok sayılır. Sanki külçe altın üzerinden hesap yapmak yanlışmış gibi itirazın anlamı ne.

O dangalak reşat altını üzerinden yapmış, çünkü yobazın teki. Buradan bile Osmanlı mesajı veriyor. Külçe altın ya da Cumhuriyet altını üzerinden hesap yapmamasının sebebi bu.

Sen reşat altınından cumhuriyet ya da külçe altına kıvırtma yapacak kadar kıvırtkansan ben ne yapayım peki?

Ben ne yazıldıysa onun üzerinden gittim, reşattan külçeye doğru kıvırtma yapmadım.

Arada bir fark yoksa reşatın nesini beğenmedin de kıvırtkanlık yapıp külçeyi araya katıyorsun?

Yobazın teki dediğin dangalak kim? Can Dündar mı? Yoksa dangalaklık yobazın tekini referans alan Can Dündar'da mı?

Ulaşabiliyorsan ulaş, seni tutan mı var?

Bunu tayin etmiş olan TBMM. 90 yıl öncesine ait tonla eleştirilecek kanun bulabilirsin.

Bugün bile dünyanın birçok ülkesinde hatta ABD'nin eyaletlerinde bile saçmasapan ne kanunlar var. Oralar muz cumhuriyeti mi?

Yahu sizde hiç mi utanma yok ya!

Neymiş?

atatürkün aldığı para padişahın kese kese altınlarıyla bir tutulabilir miymiş?

Bunu padişah soytarılarına söyleyeceksin.

Neymiş? 90 yıl öncesine ait tonla eleştirilecek kanun bulunabilirmiş.

Bunu da 90 yıl öncesinin şakşakçılığını yapan postal yalayıcılarına söyleyeceksin.

Saçmalığın olduğu her yerde muzluk var demektir. Saçma olan her şeyi eleştiririm.

Babam olsa tanımam, basarım eleştiriyi.

Başbakanlara tayin edilmiş örtülü ödenek var bu ülkede. Dilediği gibi harcayabiliyor. Kimlere ne verildiğini kimse bilmiyor. Maaşının adını koysan ne yazar, kat kat götürdüğünün yanında.

Ama Atatürk açısından bu millet rahattır çünkü kuruşuna zarar gelmemiş, devlete kalmıştır. Eğer sülalesine peşkeş çekmiş olsaydı, o zaman konuşmaya değerdi.

Ha, "harcayabildiği kadar harcadı gerisini devlete hibe etti" diyorsun yani. Babasının parasını mı harcadı bu adam?

Bu iddiaları düzenbazca dile getirmiş olan padişah soytarılarının soytarılığına soyunmuşsun.

Sen de onun gibi düzenbazsın. Kafandan bir rakam uydurup 14 misli yaptın rakamı. Yerlerse diye.

İnsan olan bir pardon der, bir açıklama yapardı o rakam için. Ama biliyoruz ki liboşik hareketler bunlar, etik, erdem ne gezer liboşlarda.

Kemalperest bir postal yalayıcısı olmaktansa saray soytarılığını tercih ederim.

Düzenbaz diye bu adamın her bir şeyini aklamak için türlü türlü taklalar atanlara denir.

Sitelerde Paylaş

Sen reşat altınından cumhuriyet ya da külçe altına kıvırtma yapacak kadar kıvırtkansan ben ne yapayım peki?

Ben ne yazıldıysa onun üzerinden gittim, reşattan külçeye doğru kıvırtma yapmadım.

Arada bir fark yoksa reşatın nesini beğenmedin de kıvırtkanlık yapıp külçeyi araya katıyorsun?

Yobazın teki dediğin dangalak kim? Can Dündar mı? Yoksa dangalaklık yobazın tekini referans alan Can Dündar'da mı?

Ben kıvırtkan değilim ama belli ki sen yavşak bir liboşsun.

Atatürk döneminin reşat altın fiyatını bulamadığım, külçe altın fiyatını bulduğum için ordan gittim.

Arada az da olsa bir fark olduğu için reşat altını demedim, bilinsin diye külçe altını dedim. Üstelik yuvarlayıp 100 liradan hesapladım. Yani yavşakların lehine arttırdım.

Benim yaptığım dürüstlüğün gerektirdiği bir şey ama senin külçe altın-Reşat altını mevzu yapıp uzatman tam bir yavşaklık.

Yobazın teki dediğim dangalak, Atatürk'ün maaşını "Çankaya köşkünün bütçesi de dahil" demeden yazan Zaman gazetesi yazarı Ünal sahtekarıdır.

O da senin gibi yavşak bir liboş ama jölelisinden değil, takkelisinden.

Sitelerde Paylaş

Ben kıvırtkan değilim ama belli ki sen yavşak bir liboşsun.

Atatürk döneminin reşat altın fiyatını bulamadığım, külçe altın fiyatını bulduğum için ordan gittim.

Arada az da olsa bir fark olduğu için reşat altını demedim, bilinsin diye külçe altını dedim. Üstelik yuvarlayıp 100 liradan hesapladım. Yani yavşakların lehine arttırdım.

Benim yaptığım dürüstlüğün gerektirdiği bir şey ama senin külçe altın-Reşat altını mevzu yapıp uzatman tam bir yavşaklık.

O pis küfürbaz ağzını çalıştırdığının yarısı kadar, kuş kadar bile olup olmadığı şüpheli beynini çalıştırsaydın bulurdun.

4-1923’DE TÜRKİYE EKONOMİSİ

a) Altın piyasası ve döviz kurları:

Hazinenin elinde kayda değer bir altın ve döviz stoku bulunmuyordu. Türk lirası, kambiyo piyasalarında desteksizdi.

Para dolaşım hacmi, Mütarekeden beri değişmemişti. Bütçe az çok denkti. Türk lirası, konvertibl idi ve zaferin kazandırdığı prestije dayanıyordu.

İhracatımız 84 651 094 lira, ithalâtımız 144 688 741 lira idi. Görünmeyen kalemlerden ve sermaye hareketlerinden memlekete girmeye başlayan döviz, dış ticaret açığını karşılamaya yararlı oluyordu.

Bir Reşat altını 707 kuruştu.

http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=963

1 Reşat altını = 707 kuruş = 7.07 Lira

Reşat altını = 7,2 gr ---> 1 gr Reşat altını ≈ 1 Lira

tarihinde Fight for Right tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cumhriyet tarihini pek bilmem. Atatürk hakkında da fazla bilgim yoktur.

Ama kesin bildiğim bir şey var:

Bir dinci yalan söylemezse rahat edemez.

İlle de yalan söylemek zorunda.

Malı çürük olduğu için sağa sola iftira atarak kendi pisliğini saklamaya çalışır.

Ahlaksızdır, utanmazdır, sahtekar ve düzenbazdır.

Gözümüzün içine baka baka yalan söylerken kılı kıpırdamaz, yüzü dahi kızarmaz.

Zaman gazetesinin yaptığı da bundan başka bir şey değilidr.

Sevgiler

Bilmediğin şeylerde o zaman niye ahkam kesiyorsun demezler mi adama?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...