Jump to content

Sadece müslümanlar

Recommended Posts

selam,

şimdi sizin aklınızca Müslümanları zora sokan sorularınıza samimi olarak cevaplarımızı verelim.

Uğrunda ölmeyi göze aldığım davanın arkadaşları, zaten kendini de dinide bilir ve kızıma talip olmaz.

Çünkü; bu davanın dayanağı olan islamda; bir erkek kendine eş almak için her kızı yada kadını istediğinde alamayacağını bilir.

İslamda aile kuramının çok önemli olduğunu bilir. İslamda müslümanın haddini bilmesi gerektiğini bilir. Bu nedenle aile kuracağı kimse de kendisini hür iradesiyle kabul edebilecek olgunluğun olması gerektiğini bilir.

Siz, şu yobazların ve aslında geçmişte sizler gibi olan imansızların; erkeklerin; küçük yaşlardaki kızları kendilerine eş yapılabileceğini iddia eden ve buna bir de peygamberin 6-9 yaşında kızla evlendiği iftirasını atan ve bunu delil gösteren kimselere dayanarak bunu kabul ettiğiniz için yanlış olduğunuzu bilin.

İslamda olgun olmayan taraflar evlenemez. Bu da ciddi olarak bu forumda anlatılmıştır.

şimdi bu varsayımı tersine çevirelim ve sizin kabulünüz hakkında bir fikir üretelim. Yanlış düşünmüşsek, siz doğrusunu yazarsınız.

Bırakalım dava arkadaşlaığını bir kenara, aynı şekilde sizin, dans, balo vb. kültürel ortamlarınızda hep birlikte yer aldığınız arkadaşlarınızdan biri, gayet modern bir şekilde ve aşkın dayanılmaz gücüne de karşı koyamadığını söyleyerek, az önce dans ettiği kızınızla ilgili düşüncesini açıklasa siz kabul ettiğiniz modern kimliğinize ve asil kültürünüze toz kondurmamak için bunu onaylarsınız değilmi?

Hatta, bir de tarafların elinden tutup, bunu ilan etme şerefini bile kimseye bırakmayabilirsiniz değilmi?

İslamda aynı anda iki kardeşle evlilik yoktur. Bunu soru olarak sormanız bile islamı gerçekten ne kadar bildiğinizi göstermek açısından iyi örnektir.

İşte, siz islamı asıl kaynağından öğrenmek yerine, kulaktan duyma bilgilerle; dini yaşayanların yaşamları sanma hatasına düşüyorsunuz.

Kaldıki, bu kuran merkezli yaşamayan insanların bile kabul etmedikleri bir husustur. Bu soru, son derece zavallı olmuştur.

Bununla ilgili olarak yukarıdaki gibi size soru yöneltmek istemiyorum. Çünkü; bunu hiçbir akıllı kimsenin onaylamayacağını düşünüyorum. Akılsızlarla da işim olmadığından fazlası ilgilendirmiyor.

saygılar

peygamberin evlendiği 9 yaşındaki kız, dava arkadaşının kızı değildi yani. ortada iftira falan yok. hadislerde böyle yazıyor. eğer hadisi inkar ediyorsan ortada güvenilecek hadis yok.

verdiğin örnek, kişiden kişiye değişir. ortada din kavramı olmadıktan sonra isteyen istediği gibi davranır. kimisi onaylar, kimisi onaylamaz, kimisi evlenmek şartıyla onaylar. vaktinde komşunun oğlu bir yerde memur olmuştu. oradaki arkadaşlarından birine evlenmek için kız aradığını söylemiş ve arkadaşı da evlenme çağında bir kız kardeşinin olduğunu ve isterse tanıştırabileceğini söylemiş. bu kişi de kabul etmiş ve geçenlerde evlenmişlerdi.

kulaktan dolup dolmaması önemli değil. beş kişiye soru sorup beş bin cevap alıyoruz. yüce kitap dediğin matematik kitabı gibi olacak. kim bakarsa aynı anlamı çıkaracak ve kimse farklı anlamlar yükleyemeyecek. hem nerden bileyim senin uydurmadığını? sonuçta din alimi dediğin insanlar da senin anlattığına ters şeyler söylüyor.

akıllı akılsız nedir bir tanım yapar mısın ? senin yönelttiğin soruyu kabul edenler sence çok akıllı, yoksa akılsız oluyor yani. o zaman bana göre çarpım tablosunu ezbere bilenler çok akıllı, gerisi akılsız. ya da dört işlem yapabilenler bana göre çok zeki, sana göre normal zekada.

kusura bakma ama mesele "din" olunca yapabileceğin çok fazla bir şey yok. eğer o kitabı bir başkası o halde yazsaydı, peygamber de o olurdu ve şu an ona inanılıyor olurdu. binlerce sahte peygamber gelmiş neden acaba ? ya da şöyle diyeyim; kendini peygamber ilan edenler, milleti kandırabildikleri için mi gerçek peygamber olmuşlar.

Sitelerde Paylaş

selam,

Bir ülkede ateistler kendi kardeşleri ile yaşayıp gidiyorlar. Şimdi, bütün ateistlere bunun açıklamasınımı sormak gerek?

Bırakın kişilerin yanlışları ile dini yanlışlamayı artık. Dini kendi kaynağıyla, gücünüz yeterse kuranla yanlışlayın, kuranda yanlış bulun bende sizinle olayım.Ama, sizin yanlış sandıklarınızın yanlış olmadığını gösterebilirsem, sizde mantıklı bulursanız ateizmden dönebileceğinizi söyleyebilirmisiniz?

Sallayıp durmayın artık boş boş...

Öncelikle özür dilerim, ıraktaki evlilik iki kız kardeşle değil, 15 ve 19 yaşlarında iki akraba kız imiş.

-Ayrıca, ağzını topla çorumlu, kimse kimsenin ateistliğini savunmuyor burada, verdiğin örnekle kızkardeş örneğin uyuşmuyor, bunu böyle bil!

-Bir kere senin sünni memleketinde çok sünni vardır ateist olan. Bu kişilerin kolay kolay eski tuzağa düşmesi ne kadar mümkün sence.

-Bu forumun bir çok konusuna bir bak, satır satır hemde, dini kendi kaynağı ile mat ediyor; ateist akılları ile bunu başardıklarına şüpe yok. Senin aklını kullanmak konusunda bir sorunun yoksa yakın zamanda seni de ateistler arasında görmek mümkün olacaktır.

-Başkasından istediğin, tartışmalarda kitaptan kaynak gösterme düşüncene sende oradan örneklerle yanıt ver. Bak atılgan2 ne güzel nisa 23 ü göstermiş. Laf salatası yapmamış anlayacağın.

-Geçenlerde "çamur zıpzıpı" kelimelerini youtubede araştırırken aynı kullanıcının şu videosu ile karşılaştım, söyleyecek söz bulamadım sinirden; ve üzerlerine ne yağacaksa yağsın; bu kendini bu kendini bilmez çamur zıpzıplarının.

Sitelerde Paylaş

peygamberin evlendiği 9 yaşındaki kız, dava arkadaşının kızı değildi yani. ortada iftira falan yok. hadislerde böyle yazıyor. eğer hadisi inkar ediyorsan ortada güvenilecek hadis yok.

Selam,

Önce hadisin ne olduğunu bilecek ondan sonra konuşacaksın tarafsız nicki kullanan ama taraflı olan kardeşim.

hadis farklı, hadis rivayeti farklı şeylerdir. Bu iddiada peygamberimize atılan bir iftiradır. Bu sizden imansızlarla, bizden yobazların işine geldiğinden, sapıklıklarına çare, delil olduğundan bu rivayeti pek sevip onu hadis gibi kutsi kılarak hem her haltı yemek hem de dindar kalmak isterler.

Yani, bu hadis falan değil, uyduruk bir sözdür. Kuranda olgun olmayan taraflar evlenemez ve buna en başta peygamber efendimiz uyar.

Kuranı bırakıp rivayetlerden din yaşayanların bu tip kabulleri islamı bağlamaz. Siz de kuran dışında kaynaklardan İslam adına iddialarda bulunamazsınız. İslam= kurandır. başkası yok. Buna göre yaklaşın olaylara…

verdiğin örnek, kişiden kişiye değişir. ortada din kavramı olmadıktan sonra isteyen istediği gibi davranır. kimisi onaylar, kimisi onaylamaz, kimisi evlenmek şartıyla onaylar. vaktinde komşunun oğlu bir yerde memur olmuştu. oradaki arkadaşlarından birine evlenmek için kız aradığını söylemiş ve arkadaşı da evlenme çağında bir kız kardeşinin olduğunu ve isterse tanıştırabileceğini söylemiş. bu kişi de kabul etmiş ve geçenlerde evlenmişlerdi.

Verdiğim örneği başta konuyu açan arkadaşımız cevaplasın bakalım. Öyle bol keseden atmakla olmuyor. İslamı bilmeden alim kesilmek yok. İslamda, daha titiz davranılan aile kurumunu bile bilmeden, yalan yanlış kaynaklarla aşağıya çekmeye çalışmak hiç de doğru ve insani bir davranış değildir.

kulaktan dolup dolmaması önemli değil. beş kişiye soru sorup beş bin cevap alıyoruz. yüce kitap dediğin matematik kitabı gibi olacak. kim bakarsa aynı anlamı çıkaracak ve kimse farklı anlamlar yükleyemeyecek. hem nerden bileyim senin uydurmadığını? sonuçta din alimi dediğin insanlar da senin anlattığına ters şeyler söylüyor.

İslamın değişmez tek kaynağı olarak kuran vardır. İslamdan konuşacaksanız beşbin yada beşyüzbin bin kişiye sormayacaksınız. İslamın kaynağı kurana soracaksınız. hem böylece daha kesin bilgilere ulaşır, her kafadan çıkan farklı sesi de dinlemek zorunda olmazsınız.

Yüce kitap, az akıllıdan tut da dahi olana kadar herkesin kitabıdır. Bu nedenle; herkes samimi olmak kaydıyla o kitaptan anladığı kadarıyla yaşarsa kendini kurtarmış olur. Kimseye gücü üstünde bir şey yüklenmez.

Bu nedenle bilim kitabı gibi olmasına gerek yoktur. Kitap insanların yaşam biçimini düzenler ve insanların davranışlarıda bir çok sebepten aynı olmaz. işte bütün insanları, zaman üstü kucaklayabilmek için herkese hitap edecek şekilde hüküm altına alınmıştır.

Onda bazı konular, örneğin Allah’ın şahsı ile ilgili konular, hiç tartışmaya veya başka anlamalara sebep vermeyecek kesinlikte ortaya konur. Diğer bazı hükümler ise insanlara kolaylık sağlama açısından, onların anlayışlarına hitap ederek; yaşama göre kişiye fayda sağlar.

kusura bakma ama mesele "din" olunca yapabileceğin çok fazla bir şey yok. eğer o kitabı bir başkası o halde yazsaydı, peygamber de o olurdu ve şu an ona inanılıyor olurdu. binlerce sahte peygamber gelmiş neden acaba ? ya da şöyle diyeyim; kendini peygamber ilan edenler, milleti kandırabildikleri için mi gerçek peygamber olmuşlar.

Sen kusura bakma ama, mesele İslam olunca her şey çok kolay oluyor. Bakarsın kurana İslam nedir, hangi konuda ne söylüyor net bir şekilde görürsün.

Örneğin; kuranda aynı anda iki kişiyle evlenilmez diyor. Bunu bilmeyen, ama kısaca bakma ve öğrenme gereği de duymayan birinin bunu soru olarak yöneltmesi çok saçma olmaktadır.

Sen hala, kuranı Muhammed peygamberin yazdığınımı sanıyorsun da başkası yazsaydı falan diye devam ediyorsun.

Kim kendini peygamber ilan edipte milleti kandırarak peygamber olabilmiştirki? Böyle bir peygamber yok, olmadı daha…

Sitelerde Paylaş

Selam, yanlışını gören ve özür dileyen birisi olmayı becerenlerden olduğun için öncelikle tebrik ederim.

-Ayrıca, ağzını topla çorumlu, kimse kimsenin ateistliğini savunmuyor burada, verdiğin örnekle kızkardeş örneğin uyuşmuyor, bunu böyle bil!

2012 kardeşim, hangi sözüm nedeniyle ağzımı toplamam gerektiğini de alıntılayarak gösterseydin daha iyi olurdu. Kötü bir sözüm olduğunu sanmıyorum zira. Ama, gösterirseniz özür dilemesini de becerebilirm.

yazıları tam okumuyorsun, buna dikkat et. ben kız kardeşlerle ilgili örnek vermedim. kız çocuğu ile soru soran birine şartları değiştirip aynı soruyu yönelttim. Sen de istersen sana göre o soruya cevap verebilirsin.

-Bir kere senin sünni memleketinde çok sünni vardır ateist olan. Bu kişilerin kolay kolay eski tuzağa düşmesi ne kadar mümkün sence.

benim memleketim İnsanların insanca yaşadığı her yer olabilir. Ama, insanların insanlıktan çıktığı yerlerde yaşıyor olmam, oraların memleketim olduğunu kabul ettiğim anlamına gelmemelidir.

benim, Sünnilikte dahil hiçbir mezhepsel kabulüm olmadığı için bu kısımlarla ilgilenmiyorum. Bu nedenle bu konuda daha fazla cevap vermeyeceğim. ben sadece kuran müslümanı biriyim. Bir daha yazılarımı değerlendirirken buna dikkat edersen sevinirim.

-Bu forumun bir çok konusuna bir bak, satır satır hemde, dini kendi kaynağı ile mat ediyor; ateist akılları ile bunu başardıklarına şüpe yok. Senin aklını kullanmak konusunda bir sorunun yoksa yakın zamanda seni de ateistler arasında görmek mümkün olacaktır.

-Başkasından istediğin, tartışmalarda kitaptan kaynak gösterme düşüncene sende oradan örneklerle yanıt ver. Bak atılgan2 ne güzel nisa 23 ü göstermiş. Laf salatası yapmamış anlayacağın.

İstersen birlikte bakalım, yada dini kendi kaynağıyla mat eden bir kısmı alıntıla, mat olmadığını sana yeniden anlatmaya çalışalım. mat edildiğini sanarken mat olmayada hazırlıklı olmanı da öneririm ayrıca.

benim, çok şükür akıl sağlığım yerinde. Eğer, akıl, mantık ve bilgi ile görüşmek tartışmak ve bunların sonucunda mantıklı sunumlara göre, yanlış olduğunu görünce yanlışından dönebilme erdemini göstereceksen seninle de her konuda yazışabiliriz. Ben henüz teknik kısımlara girmedim dikkat edersen. Ama, karşındakini tanımadan hafife alma derim. Bu konuda büyüklerinin yaşadığı acı tecrübeleri seninde yaşaman kaçınılşmaz olabilir.

-Geçenlerde "çamur zıpzıpı" kelimelerini youtubede araştırırken aynı kullanıcının şu videosu ile karşılaştım, söyleyecek söz bulamadım sinirden; ve üzerlerine ne yağacaksa yağsın; bu kendini bu kendini bilmez çamur zıpzıplarının.

Kişilerin davranışları ile islamı konuşmam. Rivayetlerle islamı konuşmam. Ben islamı kuranla yaşar onunla konuşurum. Sen de islamla ilgili sorun veya bilmediklerin olursa kuranla anlatabilirim.

teşekkür ederim…

Sitelerde Paylaş
Ya da, yine sizinle aynı yaşlarda olan dava arkadaşlarınızdan biri sizin iki kızınıza da talip oluyor. (Dikkat, iki kız kardeş!)

"Size şunlar yasaklandı: ...iki kız kardeşi bir arada almanız"

Kız(lar)ınıza bu konuda fikirlerini sorar mıydınız?

"Ebu Hureyre (ra)'den rivayet edilmiştir."

Peygamber (sav): ''Dul kadın kendisinin görüşü alınmadan evlendirilmez. Bekar kız da kendisinin izni olmadan evlendirilemez.'' buyurdu.

Sahabiler;

- ''Ey Allah'ın Resulü! Bakire bir kızın izni nasıl olur?'' diye sordular.

Rasulullah (sav)'da;

- ''Sukût etmesidir'' diye buyurdu.

(Buhari Nikah 36, Ebu Davud Nikah 19,20 (2087))

Sitelerde Paylaş

Eyy bilader! Bir adam bir köpeği ısırırsa bu, dünyanın her yerinde haberdir. Bunun mısırı, mısırın püskülüydü bahanesi olmaz!

Din sizin iddianıza göre insanı biraz insan etmeli değil mi? Bu ölüyle ilişki fetvasını veren bir islam allamesi!!! Koca üniversite elemanı! Adı da namıyla şanıyla Abdülbari Zemzemi!!! Bu fetvayı alan dinciler de koştur koştur parlementoya yasa teklifi veriyorlar! Parlamentoya teklif eden de Dr. Mervat el Talavi!!! Bak hele! Dr. muş bir de üstelik! Pabucumun doktoru herhalde! :angry:

İnsan bir utanır, bir yüzü kızarır, bu nasıl din, bu nasıl din adamı, bu nasıl halk, bu nasıl ülke diye yerin dibine geçer be!

Bu kadar pişkinlik de fazla!

Sitelerde Paylaş

:DKırk yıl düşünsem bu aklıma gelmezdi! "Ver şu genç seksi adamları bize" diye evin etrafını saranlara evi tavaf etmek için sarmışlardır mı deseydim yahu? :lol:

ben anlamam allah sapık diyor, sende sapık diyorsun.allahın dediğine uyduğun için cennete gideceksin.allah dilediğini doğru yola iletir.allah istemedikçe cehenneme gidemezsin.

Sitelerde Paylaş

Eyy bilader! Bir adam bir köpeği ısırırsa bu, dünyanın her yerinde haberdir. Bunun mısırı, mısırın püskülüydü bahanesi olmaz!

Din sizin iddianıza göre insanı biraz insan etmeli değil mi? Bu ölüyle ilişki fetvasını veren bir islam allamesi!!! Koca üniversite elemanı! Adı da namıyla şanıyla Abdülbari Zemzemi!!! Bu fetvayı alan dinciler de koştur koştur parlementoya yasa teklifi veriyorlar! Parlamentoya teklif eden de Dr. Mervat el Talavi!!! Bak hele! Dr. muş bir de üstelik! Pabucumun doktoru herhalde! :angry:

İnsan bir utanır, bir yüzü kızarır, bu nasıl din, bu nasıl din adamı, bu nasıl halk, bu nasıl ülke diye yerin dibine geçer be!

Bu kadar pişkinlik de fazla!

selam,

Sen köpek ısıran adam haberlerini önemse, onları izlemeye devam et. Bir salağın yaptığı salaklığı, başka salakların kanunlaştırmaya çalışması o kimselerin diğer kimselerin hepsinemi mal edilmesini gerektirir.

Bunu yapanlar dr. yada başka kimseler olsa ne olurki? Sen; "tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır" diye bir laf bilirmisin. Eşek olanın ilmi ne kadar ilimdir.

Bu teklifi verenler ve onaylayanlar için; senin kullandığın bir sözü kabul edebilirim. Evet, o dr. kafalar ancak senin pabucunun doktoru olabilir." sen de pabucunun doktorunu dinlemek izlemek istersen devam et... Ama bunu dinleyeneler pek çıkmayacaktır herhalde...

Sitelerde Paylaş

:D Ciddi misin? Dört hatunu birer saat arayla nikahlasa oluyor muymuş peki? O zaman dördü aynı anda olmaz değil mi?! :lol:

cımbızcı, yine cımbızı yanlış yerde kullandın.

Buırada cımbızladığın söz, seni batırır, kurtarmaz. Sen kendine güvenebilsen, yazıların geçtiği kısımları anlamaya çalışır, ona itirazını yapabilirsin. Sen kendine güvensen kendin itiraz edemesen bile başkalarının itiraz edip doğruları göstermesini temin için cımbızlamak yerine o kısmın geçtiği yazı bütününü ele alırsın.

Bilmeyenlere açıklayalım. Bu cımbızlı delikanlının cımbızladığı sözler; iki kızkardeşle aynı anda evlilik sorusuna cevap olarak, kuranda aynı anda ikisiyle evlilik olmayacağı sözleridir.

Ama, konuların gerçekliğiyle özüyle bir şeyler elde edemeyeceğini bilen bu zavallı efe, cımbız kullanmakta çok maharetlidir. Ama, cımbızda başka yerde kullanılırsa anlamlı sonuçlar alınır değilmi... Yine alanları şaşırmış efecik...

Sitelerde Paylaş

Selam,

Önce hadisin ne olduğunu bilecek ondan sonra konuşacaksın tarafsız nicki kullanan ama taraflı olan kardeşim.

belki uzaktan öyle görünmüyor ama ben tüm olaylara tarafsız bakıyorum. istersen taraf tuttuğumu düşünebilirsin ama gerçek bu değil.

hadis farklı, hadis rivayeti farklı şeylerdir. Bu iddiada peygamberimize atılan bir iftiradır. Bu sizden imansızlarla, bizden yobazların işine geldiğinden, sapıklıklarına çare, delil olduğundan bu rivayeti pek sevip onu hadis gibi kutsi kılarak hem her haltı yemek hem de dindar kalmak isterler.

Yani, bu hadis falan değil, uyduruk bir sözdür. Kuranda olgun olmayan taraflar evlenemez ve buna en başta peygamber efendimiz uyar.

Kuranı bırakıp rivayetlerden din yaşayanların bu tip kabulleri islamı bağlamaz. Siz de kuran dışında kaynaklardan İslam adına iddialarda bulunamazsınız. İslam= kurandır. başkası yok. Buna göre yaklaşın olaylara

yani hadis kitaplarının içlerinde uydurma sözler var. peygamberin zamanında yaşayıp da yalan söyleyen bir müslüman olduğunu da yeni öğrendim. kuranda namazla ilgili açıklamalar yok. o yüzden peygamberin yaşamına bakılmalıdır deniliyor. ancak işin içinde uydurmalar varsa o zaman hangi tür namaz kılma şeklinin doğru olduğunu da bilmeye imkan yok.

Verdiğim örneği başta konuyu açan arkadaşımız cevaplasın bakalım. Öyle bol keseden atmakla olmuyor. İslamı bilmeden alim kesilmek yok. İslamda, daha titiz davranılan aile kurumunu bile bilmeden, yalan yanlış kaynaklarla aşağıya çekmeye çalışmak hiç de doğru ve insani bir davranış değildir.

konuyu açan arkadaş da örnek verir belki ama size yanlış gelen bir durum başkasına doğru gelebilir. bana göre iki arkadaştan biri, diğerinin kız kardeşiyle evlenmek isteyebilir. ancak kimisi bunu namus meselesi yapar ve o kişiyi öldürmeye çalışır. bunlar yaşanılan ortama göre değişir.

İslamın değişmez tek kaynağı olarak kuran vardır. İslamdan konuşacaksanız beşbin yada beşyüzbin bin kişiye sormayacaksınız. İslamın kaynağı kurana soracaksınız. hem böylece daha kesin bilgilere ulaşır, her kafadan çıkan farklı sesi de dinlemek zorunda olmazsınız.

Yüce kitap, az akıllıdan tut da dahi olana kadar herkesin kitabıdır. Bu nedenle; herkes samimi olmak kaydıyla o kitaptan anladığı kadarıyla yaşarsa kendini kurtarmış olur. Kimseye gücü üstünde bir şey yüklenmez.

Bu nedenle bilim kitabı gibi olmasına gerek yoktur. Kitap insanların yaşam biçimini düzenler ve insanların davranışlarıda bir çok sebepten aynı olmaz. işte bütün insanları, zaman üstü kucaklayabilmek için herkese hitap edecek şekilde hüküm altına alınmıştır.

Onda bazı konular, örneğin Allahın şahsı ile ilgili konular, hiç tartışmaya veya başka anlamalara sebep vermeyecek kesinlikte ortaya konur. Diğer bazı hükümler ise insanlara kolaylık sağlama açısından, onların anlayışlarına hitap ederek; yaşama göre kişiye fayda sağlar.

ben bu kitabı okuyorum ve hayatımda okuduğum en düzensiz ve en saçma bir kitap olduğuna kanaat getiriyorum. yani ilahi bir gücün bunu gönderme ihtimali yok. bellki ki zamanında hayat şartlarına ve eğitimlerine göre böyle yazmışlar. iyi şeylerin olması, bir düzen getirmek istemelerinden dolayı olabilir. eğer bu kitap insanların anlayacağı şekilde indirilmişse, o zaman bunu okuduğumda tüm ayetleri anlayabilmem lazım. eğer anlayamadığım yerler varsa demek ki allah bu ayetleri o kadar da açık şekilde gönderememiş. "anladığın kadarıyla" diye bir durum olamaz. ki üstüne üstlük bir çok çelişki buluyorum. evet o şey şeyi görür, her şeye gücü yeter gibi sözlerin başka anlamı yok zaten. onlarda sıkıntı yok o yüzden. sıkıntı diğer ayetlerde.

Sen kusura bakma ama, mesele İslam olunca her şey çok kolay oluyor. Bakarsın kurana İslam nedir, hangi konuda ne söylüyor net bir şekilde görürsün.

Örneğin; kuranda aynı anda iki kişiyle evlenilmez diyor. Bunu bilmeyen, ama kısaca bakma ve öğrenme gereği de duymayan birinin bunu soru olarak yöneltmesi çok saçma olmaktadır.

Sen hala, kuranı Muhammed peygamberin yazdığınımı sanıyorsun da başkası yazsaydı falan diye devam ediyorsun.

Kim kendini peygamber ilan edipte milleti kandırarak peygamber olabilmiştirki? Böyle bir peygamber yok, olmadı daha

mesele islam değil. mesele bir yaratıcının olması ve insanlara kitap göndermesi.

bu hikayeye gerçekten inanıyor musun ? ortada hiç bir mucizevi bir şey yokken bir insan nasıl bu tür şeylere inanır? mesela karıncalar kuranın birinin kenarlarını yemiş ama yazılara karışmamışlar. buna da mucize diyorlar. bende diyorum ki. üstüne benzin döküp yakalım. eğer yanmazsa inanacam ama yanarsa siz bu davadan vazgeçeceksiniz.

daha bunun gibi milyonlarca şey var. şimdi diyicem ki "allah bizi neden yarattı" sende diyeceksin ki bilinmek için yaratıyor. bende diyicem ki "demek ki bilinmeye ihtiyacı var, canı sıkılmış" sende diyeceksin ki "yok öyle değil, onu biz bu aklımızla anlayamayız". bende "aklımla algılayamadığım bir şeye nasıl inanayım" dediğimde tekrar başa dönmüş olacağız.

eğer dediğin durum gerçekten varsa, inanmak için belirlediğim şartları kolaylıkla yerine getirebilirsin ve inanırım olur biter. ancak "yok aklın yetmez, yok göremezsin, yok duyamazsın, yok o olmaz, yok bu olmaz" dersen de olmayan bir şeyin varlığını iddia ediyorsun demektir. bende kafama göre bu ayarda bir tanrı ortaya atabilirim. nasıl olsa kimse tarafından algılanamıyor. ki zaten görünen tanrılar, uzun zaman kabul görmediğinden dolayı "bari birde görünmezini uyduralım, o zaman kimse inkar da ispat da edemez, her şeyi gördüğünü söyler kandırırız" diye düşünerek bunu ortaya çıkarıyorlar.

Sitelerde Paylaş

yani hadis kitaplarının içlerinde uydurma sözler var. peygamberin zamanında yaşayıp da yalan söyleyen bir müslüman olduğunu da yeni öğrendim. kuranda namazla ilgili açıklamalar yok. o yüzden peygamberin yaşamına bakılmalıdır deniliyor. ancak işin içinde uydurmalar varsa o zaman hangi tür namaz kılma şeklinin doğru olduğunu da bilmeye imkan yok.

Selam,

1- Hadis kitabı diye iddia edilenler, aslında hadis değil, dediğin gibi bu iddiada olan sözlerin bulunduğu kitaplardır. Bir şeyin aslı başka, ona ait olduğu iddiası tamamen başka şeylerdir.

2- Müslüman yada değil, peygamber zamanında veya başka zamanlarda herkes yalan söyleyebilir. Ama, Müslüman din konusunda yalan söyleyip yanlışa düşürse sonucunun kendisi için çok kötü olacağını bilir.

Ayrıca; bu yalan-uyduruk hadis iddialarını ortaya atanlar Müslümanlar değildir zaten. Ya başka dinlere sahip olanlardır, yada dinsizlik, Allah tanımazlık gibi dinlere ait olanlardır.

3- Sen söylentilere inanarak yaşamaya devam edersin hep dibe vurmaktan kurtulamazsın. Bu nedenle, kuranda bırak namazla ilgili açıklamanın olmadığı iddiasını, kuranda insanların yaşamlarını belirleyecek hiçbir konu eksik bırakılmamıştır. Hem neler olması gerektiği vardır, hem de nasıl yapılması gerektiği en ince detayına kadar vardır. Bunun aksi iddialar yine imkansızların ve kuran dini yerine atalar dini yaşamaya çalışan yobazlarıniddilarıdır.

konuyu açan arkadaş da örnek verir belki ama size yanlış gelen bir durum başkasına doğru gelebilir. bana göre iki arkadaştan biri, diğerinin kız kardeşiyle evlenmek isteyebilir. ancak kimisi bunu namus meselesi yapar ve o kişiyi öldürmeye çalışır. bunlar yaşanılan ortama göre değişir.

kız kardeşi ile değil, kızıyla ilgili soru vardı. Ayrıca iki kız kardeşle aynı anda evlilik sorusu vardı.

ben bu kitabı okuyorum ve hayatımda okuduğum en düzensiz ve en saçma bir kitap olduğuna kanaat getiriyorum. yani ilahi bir gücün bunu gönderme ihtimali yok. bellki ki zamanında hayat şartlarına ve eğitimlerine göre böyle yazmışlar. iyi şeylerin olması, bir düzen getirmek istemelerinden dolayı olabilir. eğer bu kitap insanların anlayacağı şekilde indirilmişse, o zaman bunu okuduğumda tüm ayetleri anlayabilmem lazım. eğer anlayamadığım yerler varsa demek ki allah bu ayetleri o kadar da açık şekilde gönderememiş. "anladığın kadarıyla" diye bir durum olamaz. ki üstüne üstlük bir çok çelişki buluyorum. evet o şey şeyi görür, her şeye gücü yeter gibi sözlerin başka anlamı yok zaten. onlarda sıkıntı yok o yüzden. sıkıntı diğer ayetlerde.

Sen kitabı samimi olarak anlamak için okumaya çalışırsan onda anlaşılamayan hususlar olmadığını görürsün. Ama, onu belli bir zamana, belli bir mekana ait vb. gibi önyargılarla okuyup anlamaya çalışırsan, o zaman anlayamazsın.

Bir metni okuyanların anlamaması metnin anlaşılmaz olduğunun ispatı değildir. Aksine o metni anlayamayanların olduğu iddiasını ispatlar. Anlamak için gerekli şartları da sağlamazsan anlamaman son derece normal olur.

eğer gerçekten o kitabı tanımak, anlamak, öğrenmek istersen anlamadığın birkaç konuyu sana anlattığımızda, sen de anlaşılmaz olmadığını görürsün ve hatanın kimde olduğunu bulursun.

mesele islam değil. mesele bir yaratıcının olması ve insanlara kitap göndermesi.

bu hikayeye gerçekten inanıyor musun ? ortada hiç bir mucizevi bir şey yokken bir insan nasıl bu tür şeylere inanır? mesela karıncalar kuranın birinin kenarlarını yemiş ama yazılara karışmamışlar. buna da mucize diyorlar. bende diyorum ki. üstüne benzin döküp yakalım. eğer yanmazsa inanacam ama yanarsa siz bu davadan vazgeçeceksiniz.

Bir yaratıcının yarattıklarından bir şeyler beklemesi ve bunları bir kitap içinde belirtmesini anlamak istemeyip, sorun olarak kabul ederseniz, diğer kısımları nasıl anlamıyorum diyebilirsiniz ki? Zaten daha baştan 100 - 0 mağlup başlıyorsunuz maça!

Sen yaratıcı olduğunu anlayamazsan, onun yarattıklarından beklentileri olacağını anlayamazsan ve anlamayarak hatada olduğunu göremeden, bir hikaye diye nitelersen sen zaten bu konudaki bütün anlamalar için kendine set çekmiş oluyorsun. tabi, anlamsız gelmesi normal sana bundan sonrasının…

Sen, mucizevi şeyleri görmeyi bırak bizzat yaşayanların ve bu mucizeler sayesinde ölmekten kurtulanların bile inanmayı terk ettiklerini bilmiyorsun değilmi?

İnsan, inanmak istemedikten sonra; ne yaparsan yap inanmayacaktır. Bizzat reddedemeyeceği şeyleri bile inanmamak istediği için reddetmekte sakınca görmeyecektir.

İstersen denemek için ateistlere bir soru başlığı aç. Orada; “eğer Allah’ın varlığı ve dinin İslam olduğu ispatlanırsa, ateizmden dönüp, islama girebilirmisiniz?” diye sor. Gör bakalım kaç kişi ret cevabı veriyor sana! Buyur dene ve gör… Gör ve ondan sonra, dediklerini bir daha düşün…

Yazının kalan kısımlarını cevaplama gereği duymuyorum. Hala tarafsız olan birinin, ben diyeceğimki, sen de diyeceksinki diye başlayan sözleri o kimsenin tarafsız değil, kafasındakini bulmaya çalışan biri olduğunu gösterir.

Benim ne diyeceğimi sen nerden bilebilirsin? İşte, benim yerime de konuşarak, kendini getirdiğin noktayı gör. Sen gerçekleri değil, kafandakini görmeyi arzuluyorsun…

selam…

Sitelerde Paylaş

cımbızlı delikanlının cımbızladığı sözler; iki kızkardeşle aynı anda evlilik sorusuna cevap

E be bilader, öyle desene! :lol:

Ben de aaa, hayret, bilmediğim bir şey mi var kurandan diye şaşırdım. Kuranı çok iyi bilirim de öğünmek olmasın! ^_^ Madem öyle "aynı anda iki kişiyle" diyeceğine, "aynı anda iki kızkardeşle" desene yahu!

Hani bilmemek değil, öğrenmemek ayıp derler, ben de anladım ki aynı anda tek seferde iki kadını birden nikahlamak sandım da, bilmiyorsam öğreneyim dediydim!

Tamam yanlış yazmışsın, sorun yok. Bir dahaya dikkatli yaz! :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Evet, yaptığım araştırmaya göre dört kadını yan yana oturtsan, bir adama "bunları karılığa kabul ettin mi?" diye sorsan, "ettim" dese, alsa götürse dördüyle gerdeğe girse, buna "elcevap caiz değildüüür!" diyebilecek bi ulema hazretin çıkması olanaksız! Çıkarsa kepaze olur. Hiç dayanağı yok!

Bu rezalete ne buyrulur? Durduk yerde aklıma geldi işte! Dört kadını birden nikahla, hemen grup çalışması yap! İslama bal gibi de uygun!

Bu kepazeliğe ne diyorsunuz? Ulan, bi de neymiş, ateistler zevklerinden vazgeçemedikleri için islama düşman oluyorlarmış! Yok ya? Ulan zevkimizin peşinde olsak zil takıp göbek atarak müslüman olur, özellikle kadınlara "aman islamdan çıkmayın, allaha itaat edin" diye vaaz verirdik be! :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...