Jump to content

Evrim Konusundaki Tartışmalar Tarih Olacak

Recommended Posts

gazcık moküllerinin bir araya gelmesiyle gaz oluştu

dünyacık moleküllerinin bir araya gelmesiyle dünya oluştu

sucuk moleküllerinin bir araya gelmesiyle su oluştu

ilk hücrecik moleküllerinin bir araya gelmesiyle ilk hücre oluştu

Hahahaha, iste cevap diye buna derim. Meselenin kötü yani su ki, su dinci kardesimiz, ve aslinda bir cok insan, kimi durumlarda kendimiz dahi: yav aslinda ben birsey bilmiyorum bu konularla ilgili seklinde bir algiya sahip degil.

Böyle olunca da, hadi bakalim söyleyin bu nasil böyle oldu tarzinda gereksiz cikislar yapiyorlar.

Matematik bilmeyen birisi, ya da herhangi bir konusunu anlamayan birisi, takildigi noktada sucu genelde kendisinde arayacagina, aslinda suc demek de ne kadar dogru tartisilir, suc demeyelim de, sorunun kendi biligisizliginden kaynaklandigini kabullenip, matematik alanindaki bilgisini artirarak, anlamadigi konudaki sorununu giderecegine, diyelim ki kendisine yardim eden bir arkadasi var, iste o arkadasina sitem etmeyi daha pratik görür. bizzat yasamisligim vardir.

Sorun aslinda insan olma sorunu.Pratik mahlukatlariz, tipki dogo gibi, kestirme yollari seviyoruz. Ugrasip kendimizi gelisirmek, emek harcayip müslümansa diyelim sahis, kurani okuyup nitelikli bir müslüman dahi olmak bir cok insana agir geliyor. Bu nedenledir ki, kendi inandigi kitabi dahi eline alip okumamis insanlarin Evrim konusunda kendilerini gelistirmeleri bir hayli zor. Egitim sistemi gittikce geriye gittigi icin, o konuya hic deginmeyelim.

Böylesi forumlar, belki de en pratik sekilde insanlarin kafalarinda ufak da olsa bir soru isareti birakma konusunda cok önemli.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iyi ki dayanamamissin, fakat olasilikla ilgili ögrenmen gereken seyler var.

Söyle ki, diyelim ki bir milli piyango bileti aldin. Kazanma ihtilmain kactir? Katilan kisi sayisi da cok kisi olsun diyelim.

Haha güzelmiş. Göremedikleri şu: Bir mutasyonun gelme olasılığı diyelim ki %10 olsun. Ama popülasyon 1000 kişilik olunca en az bir kişide gelmek zorunda. Bir kere geldikten sonra üreme avantajı katılıp yaygın hale gelip seçiliyor.

Sitelerde Paylaş

evrim dünya çapında kabul gördü. saptırmak isteyenler -geri kalmış dinci ülkeler- oturup "evrim diye bir şey yoktur!" diyor. benim anlamadığım evrim gerçeğini okullarda neden bahsetmiyorlar? benim çok eskiden biyoloji öğretmenim kalıtım, doğal seçilim gibi konuları anlatırken epey zorlanmıştı.adam dinciydi ve bunu kabul etmiyordu. anlamıyorum kaç yıl biyoloji, anatomi fln oku gel evrimi kabul etme.

saçma

Sitelerde Paylaş

ilk başta evrimin ne olduğunu öğrenmen lazım. bir konuyla ilgili hiç bir bilgi sahibi olmadan ahkam kesmek hiç bir işe yaramaz. zaten düzgün bir evrim kitabı okuduğun zaman tüm sorularına cevap bulmuş olacaksın.

Şimdi ateistlere soruyorum, türler arası geçişin olduğunu ispatlayan bir deney var mı?

Sitelerde Paylaş

Şimdi ateistlere soruyorum, türler arası geçişin olduğunu ispatlayan bir deney var mı?

''Türden türe geçiş'' değil ''türleşme'' var dostum. :) Türden türe geçiş lafını siz uydurdunuz. Kedinin köpeğe, aslanın kertenkeleye dönüşmesi gibi saçma çağrışımlar yapsın diye.

Sitelerde Paylaş

Deney var veya yok. Bize öyle başarılı bir deneyin olması hiçbir şey ifade etmez.

Bir türden yeni bir tür oluşturmak bir sorun değil. Çok kolay aslında. Özellikle, katır gibi, hibrid organizmalar oluşturmak çok kolay.

Bitkiler aleminde onbinlerce hibrid bitki var. Yenilerini de oluştumak sorun değil.

Ama bu deneyler doğada evrimin nasıl gerçekleştiği konusunda bizi aydınlatmaz ve doğal seçilim yasasını desteklemez. Dolayısıyla evrimin kanıtı değildir.

Çünkü bu süreçler doğal değildir.

Deneylerle evrim kanıtlanamaz. Çünkü deneyler asla doğal olguları yansıtmaz. Deneyler yapaydır.

Laboratuvarda fizik kanunları denenebilir. Ama onların en basitleri denenebilir.

Örneğin fission denenemez. Fission için yıldızların merkezindeki yüksek sıcaklık ve basınca gereksinim vardır.

Laboratuvarda bir türden başka bir tür oluşturmak, bunun doğada mümkün olabileceğini belirtir ama evrimin kanıtı değildir.

Evrimin zaten öyle bir kanıta gereksinimi yoktur. Direkt delil olmasına gerek yoktur. İndirekt delillerle evrimi kanıtlamak mümkündür ve çok daha kolaydır.

Bütün canlılarda DNA ve RNA olduğuna göre, evrimi onları inceleyerek kanıtlamak mümkündür.

Laboratuvarda türetilecek yeni türler yapay olacaklarından doğal seçilim örneği oluşturmazlar. Doğada onların gerçekleştiğini iddia etmem mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

Laboratuvarda bir türden başka bir tür oluşturmak, bunun doğada mümkün olabileceğini belirtir ama evrimin kanıtı değildir.

Olsun olsun ben kabul ederim. Siz yeter ki bir bilgi kırıntısı getirin.

İngilizce biliyorsan sana çok sayıda örnek verebilirim.

Şimdilik bir örnekle yetiniyorum.

http://www.dbskeptic.com/2008/06/21/macro-evolution-observed-in-the-laboratory/

Sitelerde Paylaş

İngilizce derdimi anlatacak kadar "this is a pencil" misali biliyorum. Türkçe varsa buyrun bekliyorum.

Sana ilk cümlesini yazıp çeviriyorum.

Evolution can easily be observed in the laboratory and in the world around us.

Evrim laboratuvarda ve çevremizdeki dünyada kolaylıkla gözlenebilir.

Sitelerde Paylaş

Sana ilk cümlesini yazıp çeviriyorum.

Evolution can easily be observed in the laboratory and in the world around us.

Evrim laboratuvarda ve çevremizdeki dünyada kolaylıkla gözlenebilir.

Türlerin içinde çeşitlilik göstermesine evrim diyorsanız bunu kabul ediyorum. Ama türler arası geçişi de işin içine sokunca ben bunu kabul etmem.

Sitelerde Paylaş

Türler arası geçişin olduğuna sizi inandıran nedir? Biri çıkıp da bizi bilgilendirsin lütfen.

Eyvahcübbeli....

Bunu kendin araştırmalısın.

Başka türlü öğrenemezsin.

Herşeyden önce türler arası geçişin ne olduğunu bilmen gerekiyor.

Bir şempanze zamanla insan olmuyor.

Her ikisi de ortak bir atadan evriliyor. Ve onladan ilerde başka türler farklılaşıyor.

Bunu çağdaş bir örnekle açıklayalım.

Bir türden kendi neslini idame ettirme yetisine sahip bir canlı türüyor.

Bu yeni canlı çok kısa bir zaman içinde ortaya çıkıyor. Arada geçiş formları yok.

Genetik bir değişiklik vuku buluyor ve tür içindeki diğer bireylerle çiftleşince genotipi farklı yeni bir tür ortaya çıkıyor.

O türün bireyleri kendi aralarında çifleşerek yeni türün gelişmesini sağlıyorlar.

Dünyada şimdiye kadar ortaya çıkan tür sayısı yüzmilyonlarca olabilir. Bugün yaşayan tür sayısı sadece 8 milyon.

Türleşme ani olarak vuku bulan bir süreç. Bu nedenden ara şekiller oluşmuyor.

Kuyruksuz maymunlar (insan, goril, şempanze, gibbon, orangutan) ortak bir atadan çıkıyor. Birbirlerinden çıkmıyorlar.

Ortak atanın ne olduğu kesin olarak bilinmiyor ama lemur gibi bir hayvan olduğu tahmin ediliyor.

Sitelerde Paylaş

hep dalga geçmece ama bilimsel kanıt isteyince kem küm.

20 tane belgesel koyacağım önüne anlayabilecekmisin?

Gerçekden araştırıp öğrenmek için mi soruyorsun, yoksa "hadi bunuda açıklayın atayizler" demek için mi?

Samimi olan adam kendi de araştırı öğrenir, gerçekten öğrenmekde samimi isen bilgi dökümanı dökerim önüne sıkıntı yok ;)

Türler arası geçişin olduğuna sizi inandıran nedir? Biri çıkıp da bizi bilgilendirsin lütfen.

Koskoca bir dnosaur süper sınıfı, en körün bile anlamasını sağlayan örnektir ;)

Sitelerde Paylaş

Gerçekden araştırıp öğrenmek için...

eğer kafandaki ara form tanımı sakat canlı, eksik canlı, tek kollu insan filansa boşuna arama dostum. onlar mitolojide evrimle alakası yok.

Archæopteryx

mesela bu fosil sürüngenlerden kuşlara geçişin kanıtıdır. tabi harun yahyayı okuyup bu aslında tam eksiksiz bi canlı dersen vururum :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...