Jump to content

Dünyanın ve insanoğlunun sonu nasıl gelecek?zaman ve nedenleri hakkında fikirleri alalım...

Recommended Posts

• İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kıyamet senaryoları Hristiyanlığın temelinde yer alır.

İlk Hristiyanlar kendi ömürleri içinde kıyametin kopacağına inanırlardı.

Daha sonra 1000 yılında kıyametin kesin olarak kopacağı görüşü yaygınlaşmıştı.

Kopmadı..

2000 yılını beklediler evenjelistler.

O zaman da kopmadı. Umutları 3000 bin yılında..

Gökkubbe Protestan evanjelistlerin görüşlerine çok meraklı galiba.

Bizim İslamcı hükümet de onların inançlarını uyguluyor. Türkiye evanjelist İslam oluyor.

Şimdi de forumda kıyamet senaryoları tartışılıyor.

Dana bin yıl var 3000 yılına. Bu ne acele böyle.

İslam Hristiyanlığın bir kültü ise bu olay Müslümanları da ilgilendiriyor.

Mehdi'yi bekliyor İslam ve Protestan evanjelistler.

İnsanlığın sonunun gelmesi için bir neden yok. Bütün senaryolar dincilerin fantezisi.

İnsanlık daha birkaç milyon yıl daha var olmaya devam edecek ve bu süre içinde evrilecek.

Yeni bir insan türü daha ortaya çıkacak. Belki birkaç insan türü ortaya çıkabilir.

Hiç endişe etmeyin. Daha az değil, daha çok insan olacak..

Sitelerde Paylaş

Şuan iklim değişikliği bir sorun teşkil etmesede atmosferde biriken zararlı gazların yarattığı sera etkisiyle bu yüzyılın sonuna kadar dünya sıcaklığında yaklaşık 2 derecelik artış oalcakmışş.Bu artış yüzünden yokolacak canlılar ve gıdaları göz önüne alırsak bu durum insanlar içnin tahammül edilemişyecek bir sıcaklığa ve açlığa davetiye çıkaracak..

Ya da son zamanlarda ülkelerin nükleer silahlarına güvenerek siyaset yapmaları.İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore gibi nükleer silah teknolojisinde gelişen ülkelerin savaşa katılmaları yada olası savaşlarda yandaşlarına bu tehlikeli silahları vererek büyük yıkımlara ve önlenilmeyecek salgın hastalıklarına yol açabileceğini düşünüyorum.

Senin olası en yakın senaryoların ne

Haa bide unutmadan 2050'e kadar gelişen teknolojiyle robotların insanlar gibi düşünebileceği tahmin ediliyor.

Bide dünya mini buzul çağa girdi unutmadan bunu da ekliyem..

Benim de üzerinde durduğum ve olasılık verdiğim konular, senin sıraladıkların gibi; küresel ısınma, gıda kıtlığı ve daha da önemlisi içilebilir su kıtlığı. Nükleer ve biyolojik silahlar ve elbette buzul çağı.

Küresel ısınma ve sera etkisi altındaki bir dünyada buzul çağı nasıl olur? Bunu tıpkı akma-çekme-kopma mukavemetini gösteren temel mühendislik grafiklerinden birisi olan malzemenin mukavemet grafiği gibi düşünelim. Sera etkisinin tepe noktasına getirdiği sıcaklık ani (Ama az) bir düşüşle önce akmaya (Ön buzul çağı) kristal yapının tamamen deforme olup tane sınırından kopması da çizgiyi maksimumdan sıfıra çok ani düşürecektir ki bu da kopma noktası yani buzul çağı. Böylesine inanılmaz bir kaosu yukarıdaki 3 satıra sığdırdım ama elbette bu kadar kolay olmayacak. Yaşayan her canlı olumsuz etkilenecek, milyonlarca tür ortadan kalkacak. Düşük (Ama yine de var olan) bir ihtimalle dünya bir "Wipe out" a maruz kalacaktır. Bu da yaşayan bütün türlerin dünya üzerinden silinmesi anlamına tekabül etmektedir. Bu senaryo güçlü bir senaryodur. Ve çokta fazla zamanımız kalmadı diye biliyorum.

Diğer senaryom ise Güneş'in etkileridir. Güneşimiz beyaz cüce konumuna girmek üzeredir. Sarı devden beyaz cüceye terfi ettiği zaman açığa çıkaracağı anormal üstü sıcaklık, envai çeşit radyoaktif dalga ve elektron fırtınaları güneş sistemindeki diğer gezegenlerin o anki konumlarına bağlı olmak üzere birçok gezegeni güneş sisteminden silecektir veya tüm doğasını bir anda değiştirecektir. Büyük ihtimalle dünya da bu doğal değişimden payını alacaktır ... Çok yüksek sıcaklık artışı, deriyi yakan ve eriten kuvvetli ışık, bütün elektronik araç gereçlerimizi bozan manyetik dalgalar. Bu kaosta da yine silme operasyonunun "Wipe out" ilk kurbanları bugün Avrupalı ve Amerikalıları adlandırdığımız "Beyaz insanlar" olacaklar. Ten renginin koyu tona gitmesi ile insan ırkı yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. En son yok olacak olan ırk, teni en koyu ırk olacaktır (Büyük ihtimalle Nijerya). Bu tabi ki sadece güneş faktörü. Elbette o insanlar öncesinde susuzluk, açlık veya benzeri bir faciadan yaşamlarını yitirmezlerse.

Diğer bir senaryom ise dünyanın yörüngesinden çıkması olayıdır. Herhangi bir şekilde dünya şu anki orbitalinden saparsa (Elbette şakirtlerin dediği gibi "güneşten 1 milimetre uzaklaşırsak buz tutarız, güneşe 1 milimetre yaklaşırsak yanar kül oluruz" şeklinde değil); epey büyük bir sapmadan bahsediyorum. Dünyadaki canlı yaşamı sadece birkaç saat içinde wipe out olur.

Dünya dışı zeki yaşam formları ile girebileceğimiz herhangi bir savaşta bizim için bir son olabilir niteliktedir. Bu ihtimal de söz konusudur. Her ne kadar bu işler milletçe bize safsata gelse de, bizim memlekette uzaylıyı bırak, "Uzay" dediğin zaman sana deli gözüyle baksalar da, bu bir gerçektir. Ve bu bizim milletin geri kalmışlığıdır. Diğer binlerce şeyde olduğumuz gibi. 1960 lı yıllarda rus bir bilim adamının (Adını unuttum şimdi ve kopyala yapıştır yapmak istemiyorum ama merak uyandırırsa bu konu ile ilgili de konuşuruz) olası bir dünya dışı zeki yaşam formu saldırısına karşın, atmosferimize demir atmış dev uzay gemilerini düşürmek için geliştirdiği ilkel ama etkili bir silah vardır. Bu proje nasa tarafından alınmış, nasa'nın en ünlü fizikçileri tarafından değerlendirilmiş, kabül görülüp arşive alınmış bir projedir. Curiosity isimli belgesel dizisinin de sanırım 2. bölümü sadece bu olayı anlatmaktadır. Demem o ki, gireceğimiz böylesi bir savaşta sonumuzu getirebilir.

Üzerinde durduğum başka bir ihtimal de bakterilerdir ... Yüzyıllardır gereğinden fazla antibiyotik kullandık. İlk antibiyotik kullanımımızdan itibaren bakteriler sürekli olarak kendilerini antibiyotiklere adapte ettiler ve biz de belirli aralıklarla kullandığımız antibiyotikleri çeşitli matrislerle değiştirip geliştirmek zorunda kaldık. Birkaç hafta önce okuduğum bir haber beni şu an yazdığım senaryoyu düşündürmeye başladı. Artık elimizde antibiyotik değiştirecek başka bir matrisimiz (Seçeneğimiz) kalmadı, denenebilecek tüm olasılıklar denendi ve şu anki bakterilerin büyük bir yüzdesi, ürettiğimiz bütün antibiyotiklere karşı bağışık durumda. Bu kötü durum da insanlığın sonunu getirebilir ... Çaresi olmayan biyotik hastalıklar.

Sitelerde Paylaş

Kopmadı..

Bizim İslamcı hükümet de onların inançlarını uyguluyor. Türkiye evanjelist İslam oluyor.

İnsanlığın sonunun gelmesi için bir neden yok. Bütün senaryolar dincilerin fantezisi.

İnsanlık daha birkaç milyon yıl daha var olmaya devam edecek ve bu süre içinde evrilecek.

Yeni bir insan türü daha ortaya çıkacak. Belki birkaç insan türü ortaya çıkabilir.

Hacı, bu konuda temel olarak tartışılan şey aslında kıyamet değil, insanlığın sonunu getirebilecek senaryolar, dizaynlar vs. Sen olayı tamamen "din" açısından ele almışsın. Başlığı açan arkadaş başlığı ne açıdan açtı bilmiyorum ama tartıştığımız şey bilimdir.

Sitelerde Paylaş

Hacı, bu konuda temel olarak tartışılan şey aslında kıyamet değil, insanlığın sonunu getirebilecek senaryolar, dizaynlar vs. Sen olayı tamamen "din" açısından ele almışsın. Başlığı açan arkadaş başlığı ne açıdan açtı bilmiyorum ama tartıştığımız şey bilimdir.

Kıyametin bilimi de varmış yani..

İlginç..

Kıyametin kurgu bilimi demek istiyorsanız o olur.

Sitelerde Paylaş

evanjelizm__06120_zoom.jpg

Ahke bilir belki...

Bu durumu buna nasıl yoruyorsunuz, cidden hayret ediyorum. Ben de ateistim.

Kıyametin bilimi de varmış yani..

İlginç..

Kıyametin kurgu bilimi demek istiyorsanız o olur.

Bilimi olan kıyamet değil hacı, dünya yaşamının sonunun nasıl olacağına dair entrikaları tartışıyoruz. Kıyamet diye birşey yoktur ki bilimi de olsun. Bugün dikkat ediyorum da olaylara çok sığ yaklaşıyorsun.

Şimdi beni de banlamazsan iyi :D ... TROLDÜR; GÜMMMM!! :D

Şaka bir yana, tartıştığımız şey kıyamet falan değil hacı. Zira emin ol biri kalkıp burada allahtan kitaptan kıyametten bahsederse cevabını veririm. Bilim konuşmak isteyen gelsin; dine ve dinlere yer yok.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Armageddon savaşı

Romalilarla Inananlarin arasinda gececek olan savastir. Kumran Parsömenlerinde Savas tüm detayiyla anlatilir ve Inananlarin komutanin adi HLD dir. Halid bin Velid. O savastan sonra yeniden Israil kurulacaktir et cetera. O savastan sonra zaten Roma/Bizans göctü. Israil'de yeniden kuruldu. Baska savas yok.

Sitelerde Paylaş
Romalilarla Inananlarin arasinda gececek olan savastir. Kumran Parsömenlerinde Savas tüm detayiyla anlatilir ve Inananlarin komutanin adi HLD dir. Halid bin Velid. O savastan sonra yeniden Israil kurulacaktir et cetera. O savastan sonra zaten Roma/Bizans göctü. Israil'de yeniden kuruldu. Baska savas yok.

Nostradamus'u okursanız (özellikle akdeniz savaşı kehanetlerini) bu yazılanlarla inanılmaz paralellik gösterdiğini farkedersiniz. Bu savaşın çıkabilmesi için islam ordularının İsrail'e golan tepeleri üzerinden saldırması şarttır. Senaryoya göre savaş sonunda kafirler (onlara göre Müslümanlar) yenilecek ve 1000 yıllık hükümranlık başgösterecek.

ABD deki neoconlar ın amacı bu süreci oluşturabilmek için ellerinden geleni yapmak. yani onların deyimiyle tanrıyı kıyamete zorlamak.

Sitelerde Paylaş

Bu durumu buna nasıl yoruyorsunuz, cidden hayret ediyorum. Ben de ateistim.

Bilimi olan kıyamet değil hacı, dünya yaşamının sonunun nasıl olacağına dair entrikaları tartışıyoruz. Kıyamet diye birşey yoktur ki bilimi de olsun. Bugün dikkat ediyorum da olaylara çok sığ yaklaşıyorsun.

Şimdi beni de banlamazsan iyi :D ... TROLDÜR; GÜMMMM!! :D

Şaka bir yana, tartıştığımız şey kıyamet falan değil hacı. Zira emin ol biri kalkıp burada allahtan kitaptan kıyametten bahsederse cevabını veririm. Bilim konuşmak isteyen gelsin; dine ve dinlere yer yok.

Sen belki kıyameti tartışmıyorsun ama tartışmayı başlatan tartışıyor. Onu okumadın galiba. Allah'dan da bahsediyor kitaptan da..

Sitelerde Paylaş

Nostradamus'u okursanız (özellikle akdeniz savaşı kehanetlerini) bu yazılanlarla inanılmaz paralellik gösterdiğini farkedersiniz. Bu savaşın çıkabilmesi için islam ordularının İsrail'e golan tepeleri üzerinden saldırması şarttır. Senaryoya göre savaş sonunda kafirler (onlara göre Müslümanlar) yenilecek ve 1000 yıllık hükümranlık başgösterecek.

ABD deki neoconlar ın amacı bu süreci oluşturabilmek için ellerinden geleni yapmak. yani onların deyimiyle tanrıyı kıyamete zorlamak.

Doğru ama eksik. Sadece ABD değil. İran'da da mehdinin gelmesi için çalışan bir tarikat var. Hatta ahmedinecatın bu tarikata üye olduğu yönünde söylentiler var.

Sitelerde Paylaş

Dünya ve insanlığın yok olabileceğine inanmıyorum.İnanç ve kanaatimce Dünya ve İnsanlık sonsuz kainat vücudu mutlağının kafası vede beynidir.Ha şu olabilir Dünya haritası değişir karalar deniz denizler kara olabilir.İnsan sayısı çok büyük bir ölçüde azalabilir şu yada bu nedenlerle ama asla yok olamazlar.Hep ama hep vardılar vede var olacaklardır.Onlar yaratılmadı yada oluşmadı.

Sitelerde Paylaş

İnsanlığın ömrü güneşe bağlıdır. Güneş bir milyar yıl daha dostça ışıyacak. Sonraki bir milyar yıl zor geçecek. Güneş çok parlaklaşacak çünkü. Üçüncü bir milyar yılda dünyada yaşanıyor olması öyle zor ki, pek ihtimal verilmiyor. Dördüncü milyar yılda dünya cehenneme dönecek. Ne su kalacak ne bir şey. Kayalar ateş tuğlası gibi kızaracak. Artık milyar yılla değil, milyon yılla bile ölçülmeyecek kısa sürede de dünyanın yüzeyi eriyip akmaya başlayacak. Güneş kırmızı dev bir yıldız olarak tüm gökyüzünü kaplayacak. Merkür ve Venüs zaten güneş tarafından çoktan yutulmuş olacak.

Yani kıyamet filan kopmayacak, bunlar fasaryadır. Kıyamet diye bir şey zaten yoktur. Dünyada hayat milyarlarca yıl, en azından bir milyar yıl devam edebilir. Bu ise çok ama çok korkunç uzun bir süre. Teknoloji bu ivme ile bir milyar yılda ne düzeye ulaşır, hayal bile etmek zor...

Sitelerde Paylaş

Kopmadı..

Sayın hacı tartıştığımız konu kıyamet senaryoları yada dini entirikalarden ziyade yaklaşan felaketler,kaoslar ve büyüm yıkımlardır.

Siz yine de işe dini sokarak konuyu soğutma eylemine girişiyorsunuz.

İnsanlığının 1 milyon yıl daha yok olmadan devam edeceğine nasıl bu kadar eminsiniz?

Yeni derken nasıl bir insan türü ortaya çıkacak?Bizden önce diğer insan türleri var mıydı?Yobazca sunulan ara formlara siz gerçekten inanıyor musunuz?

Büyük bir soykırım ya da felaketler zinciri gelmese nüfusun hızlı bir şekilde artacağını hepimiz biliyoruz zaten..

Bir de bilmem farkındamısınız üslubunuz çok iğneleyici ve art niyetli?Sizde epeyce kendini beğenmişlik edaları varr.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...